W jaki sposób żywność może polepszyć lub pogorszyć funkcjonowanie tarczycy?

Badanie tarczycy

W skrócie -

  • Każda komórka Twojego ciała używa hormonów tarczycy, które odpowiadają za równowagę metaboliczną i pobieranie jodu oraz regulują metabolizm podczas interakcji ze wszystkimi hormonami
  • Organizm przyswaja jod tylko przez tarczycę. Pierwiastek ten jest bezpośrednio zaangażowany w rozwój szkieletu, mózgu i innych ważnych części ciała
  • Przyrost masy ciała, wypadanie włosów i zmęczenie są objawami niedoczynności tarczycy. Selen oraz enzymy – tyrozyna i dejodynaza – mogą pomóc w odzyskaniu równowagi
  • Naukowcy przestawiają się z myślenia o żywności w kategoriach „negatywnych” produktów w odniesieniu do tarczycy. Zamiast tego skoncentrowali się na indywidualnym podejściu co do substancji odżywczych wpływających na funkcjonowanie tarczycy

Według dr. Mercoli

Sprzeczne informacje dotyczące tarczycy, zwłaszcza tego, co jeść i czego unikać, mogą być mylące. Kiedy próbujesz ustalić fakty pytając o to konwencjonalnych lekarzy, sprzeczności mogą stać się frustrujące.

Możesz usłyszeć: „Unikaj spożywania warzyw kapustnych, ponieważ mogą zaburzać wchłanianie jodu” lub „Nie pij kawy, ponieważ może blokować leki zastępujące hormony tarczycy”.

Jedną z ważnych informacji dotyczących tarczycy jest to, że istotnie wpływa na ogólne zdrowie, dlatego zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tarczycy ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia. Warto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach niedoczynność tarczycy może być kontrolowana za pomocą diety.

Do czego potrzebna jest tarczyca?

Tarczyca to narząd w kształcie motyla, Znajduje się tuż pod krtanią i otacza tchawicę. To kluczowy gruczoł, który reguluje metabolizm, kontroluje praktycznie każdą funkcję organizmu i oddziałuje ze wszystkimi innymi hormonami – od insuliny po hormony płciowe.

Komórki tarczycy są jedynymi komórkami w organizmie, które mogą wchłaniać jod. Tarczyca pobiera jod z pożywienia – to jedyny sposób, w jaki organizm może uzyskać jod – i łączy go z aminokwasem nazywanym tyrozyną, a następnie przekształca w trzy rodzaje hormonów: trijodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i dijodotyroninę (T2).

Hormony T3 i T4 są uwalniane do krwioobiegu, dzięki czemu są transportowane po całym organizmie do miejsc, gdzie tlen i kalorie są zamieniane w energię. Każda komórka Twojego ciała używa hormonów tarczycy, więc objawy związane z tarczycą są bardzo zróżnicowane.

Jak diagnozowane są problemy z tarczycą: objawy, badania i powikłania

Istnieją dwa główne zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy. Niedoczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy – jest to najczęstsze zaburzenie i często wiąże się z niedoborem jodu. Objawy obejmują:

Wrażliwość na zimno

Wypadanie włosów, w tym brwi

Szorstką skórę i suche, plączące się włosy

Ospałość

Przyrost wagi

Zaparcia

Hipoglikemię

Zaburzenia pamięci

Należy jednak zauważyć, że istnieją dziesiątki innych objawów pozornie niepowiązanych z niedoczynnością tarczycy, takich jak:

Płaskostopie

Astma

Łuszczyca

Ból i sztywność karku

Zespół cieśni nadgarstka

Chrypka

Blada skóra

Zawroty głowy

Nadczynność tarczycy jest często nazywana chorobą Gravesa-Basedowa i czasem opisywana jako choroba polegająca na atakowaniu własnej tarczycy. W niektórych przypadkach najczęstsze objawy nadczynności są przeciwieństwami objawów wywołanymi przez niedoczynność tarczycy:

Niepokój i drażliwość

Utrata wagi

Zamglenie umysłu

Częste wypróżnienia

Nieregularne bicie serca

Wytrzeszcz oczu

Do badań mających na celu określenie stanu tarczycy należą: badanie przeciwciał przeciwtarczycowych, podstawowej temperatury ciała i badanie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH). Jednak badania dotyczące problemów z tarczycą mogą być czasami problematyczne.

Aż 80% przypadków niedoczynności tarczycy nie jest wykrywanych przy pomocy standardowych badań. Według The George Mateljan Foundation – fundacji non-profit, która udostępnia udowodnione naukowo informacje na temat korzyści płynących ze zdrowego odżywiania:

„Większość lekarzy używa przestarzałych zakresów referencyjnych podczas badania funkcji tarczycy. Ponadto badania wykazały, że standardowe badania tarczycy niezbyt dobrze korelują z poziomem hormonów tarczycy, co może prowadzić do nieprawidłowej diagnozy.

Większość lekarzy i endokrynologów uważa, że TSH jest najlepszym wskaźnikiem funkcji tarczycy. Jednak ktoś może cierpieć z powodu niedoczynności tarczycy pomimo posiadania normalnych poziomów TSH i niezwiązanych T3 oraz T4.

Niektórzy zlecają badanie poziomu T3. Jednak ludzie mogą mieć niski poziom T3 przy prawidłowym poziomie T4 i TSH. Wielu praktykujących lekarzy nie zdaje sobie sprawy z tego, że oznacza to niedobór selenu lub cynku, a nie problem z tarczycą”.

Naturopaci i lekarze medycyny holistycznej mają tendencję do zrozumienia znaczenia badania objawów pacjenta w połączeniu z wynikami badań krwi.

Główne minerały: dlaczego jod i selen są tak ważne dla tarczycy?

Jod jest bezpośrednio zaangażowany w rozwój szkieletu, mózgu i innych ważnych części ciała. Jest pierwiastkiem śladowym występującym głównie w owocach morza, wodorostach, roślinach uprawianych na glebie bogatej w jod, nierafinowanej soli morskiej i jodowanej soli kuchennej.

Wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości jodu i wbrew powszechnej opinii, obejmuje to również osoby mieszkające w krajach rozwiniętych.

Jod pochodzący z soli jodowanej jest słabo wchłaniany i nie jest zdrowym źródłem tego pierwiastka. Rafinowana sól kuchenna przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych. Jod jest absolutnie niezbędny do funkcjonowania tarczycy, ale zbyt duża ilość jodu (szczególnie jodu nie pochodzącego z żywności) może również osłabiać funkcjonowanie tarczycy”.

Trudno przecenić znaczenie jodu w zapobieganiu zaburzeniom, takim jak choroby tarczycy i fibromialgia. W przypadku choroby nowotworowej, jod indukuje apoptozę, co oznacza, że przyczynia się do samodestrukcji komórek rakowych.

Dobrymi źródłami jodu są ekologiczne produkty, takie jak: warzywa morskie, jogurt, niepasteryzowane mleko krowie, celtycka sól morska i jaja.

Selen jest ważny dla zdrowia tarczycy, pomaga zmniejszyć stan zapalny, regulować reakcje odpornościowe i zapobiegać chorobom przewlekłym. Występuje w wodzie, glebie, dzikim łososiu alaskańskim, orzechach brazylijskich, produktach mlecznych, czosnku, cebuli, pomidorach i ziarnach słonecznika. Jeden miliard ludzi na świecie ma niedobór selenu.

Tyrozyna jest aminokwasem związanym z prawie każdym białkiem w organizmie. Jest to niezbędna część produkcji wielu substancji mózgowych, takich jak neuroprzekaźniki i dopamina, hormonów pełniących funkcje regulujące, takich jak hormony tarczycy, a nawet wpływających na nastrój.

Niektóre produkty zawierające tyrozynę, takie jak pszenica i soja, nie są zdrowe, szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy. Jednak istnieje kilka dobrych źródeł tyrozyny, do których należą: migdały, banany, dziki łosoś alaskański, ekologiczny drób, awokado, pestki dyni i ekologiczne jaja od kur hodowanych na wolnym wybiegu.

Jedzenie warzyw kapustnych może poprawić funkcjonowanie tarczycy

Pewnie słyszeliście to od dzieciństwa: jedzcie warzywa. Dla osób z niedoczynnością tarczycy, których lekarze zalecili im odżywianie się warzywami kapustnymi, niespodzianką jest dowiedzieć się, że spożywanie rzodkiewki, kapusty, brokułów i jarmużu może poprawić funkcjonowanie tarczycy, ponieważ te warzywa zwiększają poziom glutationu.

W latach pięćdziesiątych naukowcy badali żywność pod kątem wpływu na zdrowie, szczególnie w odniesieniu do tarczycy.

Żywność, którs potencjalnie może powodować obrzęk szyi zwany wolem nazwali żywnością goitrogeniczną. Glukozynolany zawarte w warzywach kapustnych uznano za prawdopodobnego sprawcę. Jednak badania na ten temat są rzadkością i jak wyjaśnia jeden z artykułów:

„Jeśli chodzi o badania na ludziach, dowody sugerujące silny związek pomiędzy warzywami z rodziny kapustowatych a chorobami tarczycy są ograniczone... Ogromna większość badań wspiera spożywanie warzyw kapustnych w celu zapobiegania rakowi tarczycy”.

Ponadto odkryto enzymy dejodinazowe – kluczowe w produkcji hormonów tarczycy. Naukowcy zmienili swoją teorię na temat warzyw kapustnych. Zamiast tego skoncentrowali się na indywidualnym podejściu co do substancji odżywczych wpływających na funkcjonowanie tarczycy. Według George Mateljan Foundation:

„W ciągu ostatnich 50 lat... naukowcy ustalili, że w żywności nie ma „negatywnych” substancji, tylko składniki odżywcze, które nie są odpowiednie dla niektórych osób, ze względu na wyjątkową historię i stan zdrowia tych osób.

Pięć dekad badań pomogło również ustalić, że pewne składniki odżywcze – takie jak tyrozyna, jod i selen – odgrywają istotną rolę w zdrowiu tarczycy”.

Sprawdzając indywidualne potrzeby żywieniowe, pamiętaj, że małe ilości są najlepsze, ponieważ zbyt duża ilość niektórych pokarmów, zwłaszcza warzyw kapustnych, może utrudniać wchłanianie jodu lub w inny sposób zaburzać funkcjonowanie tarczycy.

Inne produkty spożywcze zalecane osobom z niedoczynnością tarczycy

Istnieje wiele innych sposobów na wzbogacenie diety osób z niedoczynnością tarczycy, szczególnie w żywność pochodzenia roślinnego zawierającą dużą ilość przeciwutleniaczy i elektrolitów, takich jak sód i potas (należy jednak pamiętać, że większość owoców powinna być spożywana z umiarem ze względu na wysoką zawartość fruktozy). Do przykładów należą:

Kabaczek

Papryka

Marchewka

Fasola szparagowa

Groch

Pomidory

Seler

Ogórek

Szparagi

Bakłażan

Czerwone winogrona

Mango

Granat

Jagody

Ananas

Kiwi

Jabłko

Owoce cytrusowe

Wiśnie

Morela

Kolejną substancją odżywczą korzystną dla tarczycy jest niacyna. Do produktów bogatych w ten związek należą m.in. jagnięcina i indyk.

Jakie produkty spożywcze powodują problemy z tarczycą?

Jeśli zastanawiasz się nad rodzajami produktów spożywczych, które mogą powodować problemy z tarczycą, najgorsze z nich mają jedną wspólną cechę: nie są naturalne. Jak zauważono na portalu Mind Body Green:

„Rafinowane, przetworzone, homogenizowane, pasteryzowane, modyfikowane genetycznie, wzbogacane i sztucznie aromatyzowane (zabarwione lub konserwowane) produkty spożywcze są najgorszym wyborem.

Kluczem do naprawy ciała, a nie tylko maskowania dolegliwości lub objawów, są produkty rolne. Przyczyną pogarszania się stanu zdrowia jest ulepszona, przetworzona żywność”.

Następujące składniki, które często występują w przetworzonej żywności, mogą być przyczyną problemów. Po pierwsze i najważniejsze:

Gluten — w przypadku jakichkolwiek problemów z tarczycą, pierwszą rzeczą do wyeliminowania jest gluten. Może powodować stany zapalne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia czynności tarczycy i wiele innych problemów.

Niefermentowana soja — bez względu na to, ilu producentów „naturalnych” produktów sojowych twierdzi, że tego typu produkty są dla Ciebie dobre, soja może negatywnie wpływać na układ hormonalny, szczególnie u kobiet.

Wiele badań wykazało, że fitoestrogeny sojowe mogą powodować uszkodzenie tarczycy, a także spadek zdolności poznawczych.

Żywność genetycznie modyfikowana (GE) — żywność genetycznie modyfikowana może przyczyniać się do rozwoju zarówno choroby Gravesa, jak i Hashimoto poprzez erozję wyściółki jelita.

Brom — brom jest przetworzonym, zaburzającym gospodarkę hormonalną dodatkiem do żywności często dodawanym do mąki używanej w produkcji pieczywa i wypieków, napojów gazowanych, napojów dla sportowców, past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, plastikowych części komputerowych, tapicerek i pestycydów przeznaczonych do pryskania truskawek.

Prawidłowe odżywianie pomaga poradzić sobie z objawami niedoczynności tarczycy. Jak zawsze, jeśli to możliwe, najlepiej jest uzyskiwać składniki odżywcze z żywności, zamiast stosować suplementy.