8 najlepszych nietoksycznych środków czyszczących do domu

naturalne środki czyszczące

W skrócie -

 • Cotygodniowe stosowanie środków czyszczących przez 20 lat może być równoznaczne z paleniem 20 papierosów dziennie przez 10-20 lat. Środki czyszczące i środki higieny osobistej stanowią drugą i trzecią najczęstszą przyczynę zatruć
 • Długotrwała ekspozycja na domowe środki czyszczące i dezynfekujące wiąże się z nasileniem objawów astmatycznych, uszkodzeniem systemu nerwowego, niską liczbą plemników, zaburzeniami menstruacji i zwiększeniem ryzyka poronienia

Produkty gospodarstwa domowego zanieczyszczają powietrze w takim samym stopniu co samochody

Jedno z ostatnich badań4 potwierdziło, że wiele produktów gospodarstwa domowego uwalnia lotne związki organiczne (VOC) podczas parowania. Gdy te substancje chemiczne znajdą się poza domem, reagują z tlenkami azotu, przekształcając się w ozon.

W wyniku ekspozycji na działanie promieni słonecznych, lotne związki organiczne przekształcają się w drobne cząstki stałe.

W ten sposób, powszechnie stosowane produkty gospodarstwa domowego przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, nie tylko w domu, ale także na zewnątrz. W rzeczywistości, zgodnie z oceną jakości powietrza w obszarze Los Angeles, ilość lotnych związków organicznych uwalnianych przez produkty gospodarstwa domowego jest dwa do trzech razy większa niż wcześniej szacowano.

Ekspozycja na środki czyszczące ma zarówno natychmiastowe, jak i długotrwałe skutki zdrowotne

Chociaż ekspozycja na środki czyszczące w długim okresie czasu może być równoważna z paleniem papierosów, możesz również doświadczyć natychmiastowych konsekwencji zdrowotnych. W badaniu z 2015 roku oceniającym narażenie na środki czyszczące w odniesieniu do krótkotrwałych objawów ze strony układu oddechowego u kobiet z astmą stwierdzono, że stosowanie pewnych produktów w miejscu pracy pogarszało stan uczestników badania. Długotrwałe lub przewlekłe narażenie na środki czyszczące i dezynfekujące zostało również powiązane z:

 • Nasileniem objawów astmy i wzrostem ryzyka długotrwałych skutków astmy, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, infekcji płucnych i uszkodzenia tkanki płucnej. Osoby cierpiące na choroby, takie jak chroniczna obturacyjna choroba płuc, mogą również częściej doświadczać świszczącego oddechu, kaszlu, ucisku w klatce piersiowej i duszności;
 • Uszkodzeniami układu nerwowego;
 • Niską liczbą plemników;
 • Zaburzeniami cyklu menstruacyjnego;
 • Poronieniami.

Do najbardziej niebezpiecznych środków czyszczących należą żrące środki do czyszczenia rur, produkty do mycia toalet i środki czyszczące do piekarników. Żrące chemikalia mogą powodować poważne oparzenia, podczas gdy wybielacze na bazie chloru i produkty zawierające amoniak wytwarzają opary drażniące dla oczu, gardła i płuc.

Mieszanie ze sobą różnych środków czyszczących może mieć śmiertelne skutki

Produkty do czyszczenia mogą również być przyczyną śmierci, na przykład wtedy, gdy zostaną ze sobą zmieszane. Zmieszanie wybielacza z produktem na bazie amoniaku powoduje powstanie toksycznego gazu tzw. chloraminy. Wdychanie go może wywoływać ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszność i zapalenie płuc.

Amoniak jest powszechnie stosowany w środkach do mycia luster i szyb lub w farbach do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, co sprawia, że wybielacz jest złym wyborem do sprzątania po malowaniu.21 Połączenie wybielacza ze środkiem czyszczącym na bazie kwasu powoduje powstanie gazowego chloru, który w połączeniu z wodą tworzy kwasy chlorowodorowy i podchlorawy.22

Ostatecznie, mieszanie dwóch dowolnych komercyjnych środków czyszczących lub środków do czyszczenia rur jest niebezpiecznym działaniem, a niebezpieczeństwo związane z używaniem tych produktów jest wystarczająco wysokie bez dodatkowego ryzyka związanego z mieszaniem nieznanych substancji chemicznych.

8 nietoksycznych środków czyszczących do domu

Jednym z głównych powodów regularnego sprzątania w domu jest pozbycie się wielu toksycznych substancji chemicznych gromadzących się w kurzu. Wśród nich znajdują się trudnopalne środki ogniochronne i ftalany, a także tysiące gatunków bakterii i grzybów.

Czysty i odkurzony dom jest sanktuarium chroniącym przed światem zewnętrznym, ale jeśli używasz gumowych rękawiczek i chemikaliów w sprayu, prawdopodobnie przyniesie to więcej szkód niż pożytku. Badania pokazują, że nawet produkty oznaczone jako ekologiczne i naturalne emitują niebezpieczne związki zanieczyszczające powietrze.

1. Soda oczyszczona

2. Biały ocet

3. Cytryna (zarówno sok jak i skórka)

4. Mydło kastylijskie

5. Olej kokosowy

6. Olejki eteryczne (olejek cytrusowy jest dobrym wyborem)

7. Nadtlenek wodoru

8. Alkohol lub wódka

Soda oczyszczona i ocet — dwa potężne środki czyszczące do wielu zastosowań

Przygotowując się do setnej rocznicy Statuy Wolności w 1986 roku, należało usunąć zgromadzoną w ciągu 99 lat smołę z wewnętrznych miedzianych ścian, bez powodowania uszkodzeń. Użyto sody oczyszczonej – ponad 100 ton,, więc istnieje duża szansa, że ten środek może również skutecznie usunąć brud w domu. Oto kilka przykładów tego, jak można jej użyć:

Nierysujący peeling do czyszczenia metali i porcelany.

Nietoksyczny środek do czyszczenia piekarnika — rozsyp 1 szklankę lub więcej sody oczyszczonej na dnie piekarnika, a następnie przykryj ją wodą w ilości wystarczającej do wytworzenia gęstej pasty. Pozostaw mieszaninę na noc.

Następnego ranka zetrzyj powstały smar. Po wyczyszczeniu najgorszego brudu, nałóż odrobinę płynnego detergentu lub mydła na gąbkę i usuń pozostałości z piekarnika.

Środek do czyszczenia rur — Jeśli chcesz udrożnić rurę, wsyp połowę do 1 szklanki sody oczyszczonej do odpływu, a następnie powoli wlej od połowy do 1 szklanki octu. Przykryj odpływ i pozostaw na 15 minut. Jeśli się pieni, oznacza to, że środek działa prawidłowo. Na koniec spłucz około 4 litrami wrzącej wody.

Odświeżacz do dywanów — Obficie posyp dywan sodą oczyszczoną. Odczekaj co najmniej 15 minut, a następnie dokładnie odkurz.

Destylowany biały ocet to kolejny produkt do czyszczenia, który ma długą historię użytkowania. W zależności od swojego wieku możesz pamiętać, że babcia myła okna mieszaniną białego octu i wody. Rzeczywiście, to świetny środek do czyszczenia okien, ale ma również właściwości dezynfekujące.

Badania wykazały, że biały ocet zabija bakterie Escherichia coli (E. coli), pod warunkiem, że jest to świeżo przygotowany roztwór zawierający co najmniej 50% octu.

15 sposobów na wykorzystanie cytryn do czyszczenia

Cytryny, zarówno sok, jak i skórka, mogą być używane do czyszczenia i usuwania brzydkiego zapachu w domu. Możesz ich na przykład użyć do czyszczenia i odświeżania następujących rzeczy:

Kosz na śmieci — Przygotuj kostki lodu z kawałków cytryny i octu. Umieść kilka zamrożonych kostek w koszu w celu wyczyszczenia i odświeżenia go. Alternatywnie, po prostu natrzyj kosz skórką z cytryny.

Lodówka — namocz gąbkę w soku z cytryny i pozostaw ją w lodówce na kilka godzin; usuwa nieprzyjemne zapachy lepiej niż soda oczyszczona.

Odświeżacz powietrza — Zagotuj w garnku wodę ze skórką cytryny, goździkami i cynamonem.

Nawilżacz — Dodaj sok z cytryny do wody znajdującej się w nawilżaczu, a następnie włącz urządzenie.

Kominek — Suszone skórki owoców cytrusowych mogą służyć jako podpałka w kominku, dając przy okazji wspaniały zapach. Po prostu susz skórki przez kilka dni, po czym możesz ich użyć do rozpalenia w kominku.

Kosz na śmieci — kilka skórek z cytryny włożonych do pojemnika na śmieci pomoże w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów.

Deska do krojenia — posyp deskę grubą solą, a następnie natrzyj pokrojoną cytryną, aby odświeżyć i usunąć tłuszcz. Ta sztuczka sprawdza się również w przypadku drewnianych misek do sałatek i wałków do ciasta.

Ekspres do kawy — Uruchom cykl z czystą wodą, a następnie dodaj mieszaninę wody i soku z cytryny do zbiornika na wodę. Pozostaw na kilka minut, a następnie przeprowadź cykl. Powtórz ten proces jeszcze raz, a następnie wykonaj kolejny cykl z czystą wodą (należy potem umyć dzbanek do kawy i filtr, aby usunąć cytrynowy smak).

Środek do nabłyszczania mebli — Połącz olej cytrynowy, sok z cytryny i oliwę z oliwek lub olej jojoba, aby stworzyć domowy nabłyszczasz do mebli. Po prostu nałóż go na szmatkę i rozprowadź na powierzchni mebli.

Drewniane podłogi — Połącz cytrynę z octem, aby uzyskać nietoksyczny środek do czyszczenia podłóg.

Kuweta — Umieść kawałki cytryny w misce obok kuwety, aby odświeżyć powietrze.

Okna — Sok z cytryny usuwa tłuszcz i brud z szyb i szkła. Połącz go z jedną czwartą szklanki białego octu, 1 łyżką stołową mąki kukurydzianej i 2 szklankami ciepłej wody,31 aby uzyskać fenomenalny środek do czyszczenia okien.

Środek czyszczący do różnych powierzchni — Połącz wodę, sodę oczyszczoną, ocet, sok z cytryny i olejek cytrynowy, aby stworzyć cudowny środek do czyszczenia kuchni i/lub łazienki.

Ręce — Dodaj sok z cytryny podczas mycia rąk mydłem, aby usunąć uporczywe zapachy, takie jak zapach czosnku.

Oddech — Picie wody z cytryną pomaga odświeżyć oddech (płucz jamę ustną zwykłą wodą, ponieważ sok z cytryny może uszkadzać zęby).

Całkowicie naturalne środki do czyszczenia o właściwościach antybakteryjnych z mydła kastylijskiego, nadtlenku wodoru i oleju kokosowego

Mydło kastylijskie jest naturalne, biodegradowalne, wolne od chemikaliów i niezwykle wszechstronne. Możesz go używać do higieny osobistej, prania i sprzątania domu. Na przykład, po zmieszaniu sody oczyszczonej z niewielką ilością płynnego mydła kastylijskiego uzyskasz doskonałą pastę do mycia wanny i prysznica.

W celu wykonania domowego antybakteryjnego roztworu, należy wymieszać 2 szklanki wody z 3 łyżkami mydła kakaowego i 20-30 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowanym roztworem spryskaj powierzchnię (np. sedes lub zlew), a następnie wytrzyj do sucha. Możesz nawet zrobić domowy detergent do zmywarek, mieszając równe części płynnego mydła kastylijskiego i wody.

Olej kokosowy ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i grzybobójcze, ponieważ zawiera związki, które inaktywują mikroorganizmy, takie jak bakterie, drożdże i grzyby.

Olej kokosowy jest szczególnie przydatny do czyszczenia, dezynfekcji i pielęgnacji drewnianych elementów, takich jak deski do krojenia i meble, ale można go również użyć do smarowania skrzypiących zawiasów i naoliwiania mechanizmów zamiast WD-40.

Olejki eteryczne mają niezliczoną liczbę zastosowań

Olejki eteryczne zasługują na swoją własną kategorię, ponieważ ich zastosowanie do czyszczenia domu ogranicza jedynie wyobraźnia. Wiele olejków eterycznych ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe i można je dodawać do domowych środków czyszczących.

Na przykład, aby zrobić domowy peeling do czyszczenia o działaniu antybakteryjnym, po prostu dodaj kilka kropli olejku lawendowego do sody oczyszczonej. Niektóre z najpopularniejszych olejków eterycznych do czyszczenia to olejek: cytrynowy, z mięty pieprzowej i drzewa herbacianego. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje aktywność przeciwwirusową zwalczając wirusy takie jak wirus grypy A. Inną opcją jest olejek ze słodkiej pomarańczy, który działa przeciwbakteryjnie zwalczając E. coli i Salmonellę.

W przeciwieństwie do syntetycznych substancji zapachowych, które zanieczyszczają powietrze, olejki eteryczne mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.

Na przykład w przypadku grzybów i pleśni pomocne mogą być olejki eteryczne z majeranku, cynamonu, bazylii cytrynowej, kminku, drzewa laurowego, jodły, mięty pieprzowej, sosny, liścia cedrowego i manuki, ponieważ wszystkie mają właściwości przeciwgrzybiczne.

Domowy detergent do prania i wybielacz

Gdy zaczniesz stosować naturalne środki czyszczące, uświadomisz sobie, że nie ma powodu, by wracać do toksycznych chemikaliów w sprayu i proszków. Możesz osiągnąć wyższy poziom czystości przy użyciu prostych składników, które prawdopodobnie masz w swojej kuchni. Bądź kreatywny, ponieważ niektóre z najlepszych kombinacji można odkryć poprzez eksperymenty.

Możesz nawet zrobić własny proszek do prania, dodając olejki eteryczne, które najbardziej lubisz, aby uzyskać naturalny zapach. Oto przepis z Mommypotamus. Miłego eko-sprzątania!

Naturalny detergent do prania domowej roboty

Składniki

 • 6 szklanek węglanu sodu
 • 3 kostki mydła z oleju kokosowego (130-140 gramów każda)
 • Olejek cytrynowy (opcjonalnie)

Przygotowanie

 1. Potnij mydło na małe kawałki. Umieść w robocie kuchennym wraz z węglanem sodu.
 2. Miksuj, aż uzyskasz drobny proszek. Możesz położyć ręcznik na wierzchu robota kuchennego, aby zapobiec unoszeniu się drobnej mgiełki w powietrzu.
 3. Ponadto, pozwól pyłowi opaść przed otwarciem pojemnika, inaczej proszek będzie się unosił i osiądzie na kuchennym blacie.
 4. Wsyp proszek do czystego pojemnika. Trzymaj olejek obok słoika i dodaj 5 kropli do każdego prania.

Do prania białych rzeczy rozważ zastosowanie wybielacza według przepisu udostępnionego przez Beyond Toxics.

Przepis na wybielacz

Składniki

 • ½ szklanki podstawnego roztworu (zobacz poniżej)
 • ¼ szklanki boraksu
 • ¼ szklanki soku z cytryny lub octu
 • 6 kropli olejku cytrynowego

Roztwór podstawowy

Składniki

 • 2 ¼ szklanki płynnego mydła kastylijskiego
 • 1 łyżka gliceryny
 • ¾ szklanki wody
 • 10 do 15 kropli olejku cytrynowego (lub innego olejku eterycznego – według własnego uznania)

Przygotowanie

 1. Ten przepis wystarcza na jedno pranie. Przechowuj sok z cytryny oddzielnie. Połącz wszystkie składniki w plastikowym pojemniku i wstrząśnij 1-2 razy przed dodaniem do prania.