Co zrobić, aby Walentynki były zdrowe?

ciasteczka imbirowe w kształcie serca

W skrócie -

  • Kwiaty cięte mogą być głównym źródłem ekspozycji na pestycydy, zwłaszcza jeśli je regularnie kupujesz lub pracujesz w kwiaciarni
  • Wysokiej jakości gorzka czekolada zapewnia ponad 40 korzyści zdrowotnych, w tym ochronę przed chorobami serca, udarem, cukrzycą i zespołem metabolicznym
  • Wysokiej jakości gorzka czekolada to zdrowszy prezent na Walentynki niż konwencjonalne kwiaty cięte

Według dr. Mercoli

W Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata (w tym w Kanadzie, Meksyku, Japonii, Danii i Australii), 14 lutego to dzień zakochanych. Ta tradycja sięga czasów starożytnego Rzymu, kiedy twierdzono, że św. Walenty pomagał ludziom uciec z rzymskich więzień, gdzie często byli torturowani.

Jedna z legend głosi, że św. Walenty sam został uwięziony i przed śmiercią wysłał list, w którym wyznał swoją miłość córce strażnika więziennego – podobno podpisał ją „Od Twojej Walentynki", co jest dziś szeroko stosowanym zwrotem. Jest to tylko jedna z teorii dotycząca pochodzenia Walentynek.

Na przykład w średniowieczu, we Francji i w Anglii przypuszczano, że sezon godów rozpoczyna się 14 lutego. W XIX wieku podczas świętowania Walentynek często wymieniano odręczne notatki między przyjaciółmi i bliskimi – tradycja ta trwa do dziś.

Szacunkowo co roku wysyłanych jest ponad 1 miliard kart walentynkowych, często wraz z innymi walentynkowymi prezentami, takimi jak kwiaty i słodycze. Jeśli w tym roku chcesz mieć zdrowe Walentynki, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że podarowanie gorzkiej czekolady jest o wiele lepszym wyborem niż kwiaty.

czekolada zamiast kwiatów

Podaruj czekoladę zamiast kwiatów na Walentynki

Amerykanie wydają 1,6 miliarda dolarów rocznie na słodycze na Walentynki, co nieznacznie przewyższa wydatki na kwiaty (1,9 miliarda dolarów). Najwięcej sprzedawanych jest róż, których w USA uprawia się 224 miliony tylko na same Walentynki.

Róża (a zwłaszcza czerwona róża) jest globalnym symbolem miłości i romansu, więc dlaczego nie zaskoczyć swojej ukochanej tuzinem róż? Pomimo ich piękna, kwiaty cięte mają mroczny sekret. Około 70% kwiatów ciętych sprzedawanych w USA pochodzi z Kolumbii – obszaru o taniej sile roboczej, dużej ilości słońca... i stosowaniu dużych ilości pestycydów.

Kolumbia jest drugim co do wielkości eksporterem kwiatów ciętych na całym świecie (ustępuje tylko Holandii), a przemysł zatrudnia ponad 100 000 osób (w tym wiele samotnych matek).

Niestety, szansa na stały dochód odbywa się kosztem zdrowia pracowników, ponieważ na każde 2,4 akry kwiatów, każdego roku stosuje się ponad 200 funtów (91 kg) pestycydów. Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała 36% chemikaliów używanych przez jedną kolumbijską farmę kwiatów jako „wyjątkowo” lub „wysoce” toksyczne.

Jedną z przyczyn tak intensywnego stosowania pestycydów są amerykańskie przepisy, które zezwalają na zwrot kwiatów do miejsca, z którego przybyły, jeśli służby inspekcji sanitarnej zwierząt i roślin Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zdołają znaleźć choćby jeden szkodnik w przesyłce. Nie badają jednak importowanych kwiatów w kierunku pozostałości pestycydów.

Ekspozycja na pestycydy z kwiatów ciętych stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia

Badanie z 1990 roku, w którym analizowano występowanie problemów reprodukcyjnych u kolumbijskich pracowników wystawionych na działanie pestycydów podczas uprawiania kwiatów, wykazało, że pracownicy branży florystycznej byli narażeni na 127 różnych rodzajów pestycydów.

Wiele lat później, w International Journal of Environmental Health Research opublikowano badanie, które ponownie oceniało czynniki ryzyka związane z ekspozycją na pestycydy wśród rolników zajmujących się kwiatami ciętymi – tym razem na Filipinach.

Trzydzieści dwa procent pracowników zgłosiło choroby związane z pestycydami od momentu rozpoczęcia pracy w branży florystycznej – schorzenia dotyczyły głównie oczu, uszu, nosa i gardła. Najczęściej zgłaszanymi objawami były: osłabienie i zmęczenie, ból mięśni, dreszcze i gorączka, niewyraźne widzenie, zawroty głowy i ból głowy.

Nawet kwiaty uprawiane w USA są pryskane pestycydami

Kwiaty uprawiane na terenie USA raczej nie są lepsze niż kwiaty z Kolumbii. Gdy grupa robocza Environmental Working Group (EWG) przetestowała próbki róży zakupione od amerykańskich sprzedawców detalicznych, ich testy wykazały obecność kilkunastu różnych pestycydów, w tym dwóch „prawdopodobnych czynników rakotwórczych”.

Kwiaty cięte mogą być głównym źródłem ekspozycji na pestycydy, zwłaszcza jeśli je regularnie kupujesz lub pracujesz w branży florystycznej.

Zalecenia Wilesa dotyczące unikania tego rodzaju ekspozycji na pestycydy to hodowanie własnych kwiatów przy użyciu nasion ekologicznych, bez stosowania pestycydów, które są toksyczne dla zapylaczy, zwierząt i ludzi znajdujących się w ogrodzie.

Jeśli jesteś zainteresowany, w książce pt. „The Flower Farmer” autorstwa Lynn Byczynski znajdziesz porady, jak założyć własną małą firmę, uprawiając i sprzedając ekologiczne kwiaty cięte – nawet we własnym ogródku.

Alternatywnie, możesz czasem znaleźć ekologiczne kwiaty cięte na sprzedaż na targach, w kwiaciarniach i sklepach ze zdrową żywnością – można je także zamówić przez Internet.

W przypadku braku certyfikacji potwierdzającej, że to produkt ekologiczny, można również poszukać certyfikatu fair trade, ponieważ programy, na podstawie których można otrzymać ten certyfikat, przywiązują większą wagę do ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, dlatego zazwyczaj ograniczają użycie pestycydów.

Gorzka czekolada na Walentynki: zdrowa alternatywa

Unikanie tradycyjnych kwiatów ciętych nie oznacza, że nie możesz cieszyć się wyjątkowymi Walentynkami. Zamiast kwiatów, proponuję, aby Twoja ukochana otrzymała pudełko wysokiej jakości gorzkiej czekolady. Czy jest lepszy sposób, by powiedzieć „kocham cię” niż obdarować kogoś prezentem, który jest naprawdę dobry dla jego serca...

Czekolada – w szczególności ciemne surowe nieprzetworzone rodzaje kakao – zmniejsza ryzyko zaburzeń kardiometabolicznych, takich jak choroba wieńcowa, udar, cukrzyca i zespół metaboliczny oraz problemów pokrewnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom glukozy na czczo, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz otyłość brzuszna.

W jednym z badań okazało się, że najwyższy poziom spożycia czekolady wiązał się z 37-procentową redukcją ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i 29-procentową redukcją ryzyka udaru mózgu w porównaniu z najniższymi poziomami! Inne badania wykazały również, że przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne zawarte w czekoladzie mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru.

Małe ilości gorzkiej czekolady mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca, ponieważ podobnie jak kwas acetylosalicylowy, czekolada ma działanie biochemiczne zmniejszające zlepianie płytek krwi, które powoduje krzepnięcie krwi. Zlepianie płytek krwi może być śmiertelne, jeśli powstały skrzep zablokuje naczynie krwionośne, ponieważ może to spowodować zawał serca.

Specjalnie przygotowane surowe kakao w proszku może zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym u chorych na cukrzycę. Gdy pacjenci z cukrzycą otrzymywali specjalny napój kakaowy bogaty w flawonole przez jeden miesiąc, zaobserwowano, że funkcjonowanie ich naczyń krwionośnych uległo znacznej poprawie – powróciło do normy.

Poprawa była tak duża, jak ta obserwowana w przypadku ćwiczeń i stosowania wielu powszechnych leków na cukrzycę.

Naukowcy odkryli również, że związek zawarty w gorzkiej czekoladzie, zwany epikatechiną (flawonoid), chroni mózg po udarze, zwiększając sygnały komórkowe, które chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniem.

Udar jest podobny do zawału serca, ale występuje, gdy zostanie zablokowany lub zmniejszony dopływ krwi do mózgu, a nie do serca.

Powiedz „kocham Cię” poprzez ponad 40 korzyści zdrowotnych

Wiele badań naukowych łączy konsumpcję wysokiej jakości gorzkiej czekolady, masy kakaowej i kakao w proszku z ponad 40 różnymi korzyściami zdrowotnymi. Zawarte w czekoladzie polifenole o właściwościach przeciwutleniających są tak cenne, ponieważ mają zdolność do hamowania utleniania wynikającego z działania wolnych rodników.

Pomaga to zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych chorób, bezpośrednio ingerując w jedną z głównych możliwych do uniknięcia przyczyn przewlekłych chorób zwyrodnieniowych.

Czekolada zawiera także inne silne „substancje chemiczne”, w tym anandamid – nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa „błogość” – który jest neuroprzekaźnikiem w mózgu i tymczasowo blokuje uczucie bólu i lęku.

Wykazano, że kofeina i teobromina zawarte w czekoladzie zwiększają poziom energii fizycznej i czujności umysłowej. Prawdopodobnie w czekoladzie istnieje o wiele więcej związków o właściwościach prozdrowotnych, które jeszcze nie zostały odkryte.

Poniższa tabela przedstawia tylko niektóre korzyści wynikające ze spożywania kakao:

Działanie przeciwzapalne

Działanie przeciwnowotworowe

Działanie przeciwzakrzepowe, w tym poprawa funkcji śródbłonka

Zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera

Działanie przeciwcukrzycowe, zapobiega otyłości

Zmniejsza poziom białka C-reaktywnego

Działanie kardioochronne, w tym obniżanie ciśnienia krwi, poprawa profilu lipidowego i zapobieganie migotaniu przedsionków

Poprawa funkcjonowania wątroby u osób z marskością wątroby

Działanie neuroprotekcyjne

Poprawia florę żołądkowo-jelitową

Zmniejsza poziom hormonów stresu

Łagodzi objawy jaskry i zaćmy

Spowalnia progresję zapalenia przyzębia

Poprawia wytrzymałość podczas ćwiczeń

Może zwiększać długość życia

Chroni kobiety w ciąży przed stanem przedrzucawkowym

Jaki rodzaj czekolady jest najlepszy dla Twojego zdrowia?

Dr Beatrice Golomb omawia korzyści zdrowotne wynikające z czekolady oraz podpowiada, jak rozpoznać czekoladę o wysokiej jakości i jak określić optymalną „dawkę” czekolady. Chociaż surowe kakao jest najbardziej odżywcze, większość dotychczasowych badań dotyczących zdrowia obejmowała spożycie kakao lub czekolady, a nie surowego kakao.

Pomimo to, wyniki NADAL są bardzo pozytywne. Fakt ten sugeruje, że duża część odżywczych korzyści czekolady jest zachowywana po przetworzeniu. Celem jest znalezienie czekolady, która jest minimalnie przetworzona, ale nadal smaczna.

Jeśli tolerujesz smak surowego kakao (w tym niesłodzone ziarno kakao, surową masę kakaową lub niesłodzone (nie alkalizowane) kakao w proszku), to jest absolutnie najlepsza opcja. Zdrową alternatywą jest wybór czekolady o zawartości kakao/masy kakaowej wynoszącej co najmniej 70%.

Czekolada mleczna nie jest dobrym wyborem, ponieważ zawiera zarówno pasteryzowane mleko, jak I duże ilości cukru, co znacznie zmniejsza jej korzyści zdrowotne. Biała czekolada ma wysoką zawartość cukru i nie zawiera żadnych składników odżywczych, więc nie jest dobrym wyborem. Gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao to najlepsza opcja.

Poszukaj czekolady zawierającej tylko kilka składników i wybieraj ekologiczne produkty. Podobnie jak kwiaty cięte, ziarna kakaowca są istotnie skażone pestycydami. Wiele krajów produkujących kakao ma słabe przepisy dotyczące pestycydów, co oznacza, że w konwencjonalnych uprawach stosują pestycydy zakazane nawet w Stanach Zjednoczonych.

Ile gorzkiej czekolady można zjeść? Według dr Golomb codzienne spożywanie małych ilości (dwa do trzech razy dziennie) jest prawdopodobnie korzystne, o ile nie przekroczysz rozsądnych ilości i tak długo, jak spożywasz wysokiej jakości czekoladę.