Co to jest kombucha?

herbata kombucha

W skrócie -

  • Kombucha wytwarzana jest poprzez fermentację słodzonej czarnej lub zielonej herbaty z dodatkiem drożdży i bakterii kwasu octowego. W wyniku fermentacji powstaje gazowany napój o kwaśnym smaku
  • Bioaktywne mikroorganizmy zawarte w herbacie kombucha przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Istnieją badania podkreślające właściwości przeciwdrobnoustrojowe tego napoju, które również sugerują jego potencjalny wpływ na ludzką mikroflorę żołądkowo-jelitową
  • W badaniu opublikowanym w 2011 roku oszacowano działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne herbaty kombucha wykonanej z zielonej i czarnej herbaty, a wyniki potwierdziły jej potencjał przeciwdrobnoustrojowy przeciwko gatunkowi Candida, z wyjątkiem Candida krusei
  • Istnieją jednak pewne działania niepożądane związane z nieprawidłowo przygotowaną kombuchą domowej roboty, takie jak infekcje, reakcje alergiczne i rozstrój żołądka. Radzę zdobyć dogłębną wiedzę na temat tego napoju i cały odpowiedni sprzęt, zanim spróbujesz przygotować własną kombuchę
  • W ostatnich latach coraz więcej osób stara się prowadzić zdrowszy styl życia. W rezultacie nastąpił wzrost popytu na napoje wspierające zdrowie. Jednym z najciekawszych (a czasem kontrowersyjnych) napojów jest kombucha
  • Jest nazywana „komnuchą” lub „herbatą kombucha”. Rynek tego napoju gazowanego (ale potencjalnie alkoholowego) rośnie co roku o 25%. Według raportu MarketsandMarkets, szacuje się, że globalny rynek herbaty kombucha od 2015 do 2020 roku wzrośnie z 0,6 miliarda do 1,8 miliarda dolarów
  • Czym właściwie jest kombucha i z czego wynikają potencjalne korzyści zdrowotne, pomimo zawartości alkoholu? Dowiedz się więcej o tym napoju, czytając poniższy artykuł

Podstawowe informacje o herbacie kombucha

Najbardziej podstawowa definicja kombuchy określa ten napój jako „sfermentowaną słodką herbatę”. Wytwarza się ją przez fermentację słodzonej czarnej lub zielonej herbaty z dodatkiem drożdży i bakterii kwasu octowego.

Proces fermentacji może trwać od jednego do dwóch tygodni, a końcowym produktem jest napój gazowany o kwaśnym smaku.

W celu przygotowania kombuchy potrzeba grzyba herbacianego: oznacza to „symbiotyczną kulturę bakterii i drożdży”. Grzyb herbaciany to gumowata plama w kształcie dysku, która tworzy nową warstwę i gęstnieje z czasem. Może wydawać się nieapetyczna, ale pojawienie się grzyba herbacianego jest oznaką, że mikroorganizmy znajdujące się w napoju ciężko pracują.

Kiedy następuje proces fermentacji, cukier zawarty w herbacie jest rozkładany przez grzyba herbacianego, co uwalnia bakterie probiotyczne. Fermentacja jest również odpowiedzialna za gazowaną naturę napoju, jak również niewielką zawartość alkoholu.

Cztery główne korzyści zdrowotne z picia herbaty kombucha

Poniżej znajdują się cztery potencjalne korzyści zdrowotne, które może nieść ze sobą picie herbaty kombucha:

Pomaga w wyeliminowaniu patogennych mikroorganizmów, w tym grzyba Candida — W badaniu opublikowanym w 2011 roku oszacowano działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne herbaty kombucha wykonanej z zielonej i czarnej herbaty, a wyniki potwierdziły jej potencjał przeciwdrobnoustrojowy przeciwko gatunkom Candida, z wyjątkiem Candida krusei. Najwyższy potencjał przeciwdrobnoustrojowy zaobserwowano w przypadku sfermentowanej zielonej herbaty.

Może przyczynić się do zoptymalizowania flory jelitowej — W 2014 roku zidentyfikowano niektóre populacje bakterii i grzybów zawarte w herbacie kombucha, a wśród nich Gluconacetobacter, Acetobacter i istotną populację Lactobacillus. Istnieją badania podkreślające właściwości przeciwdrobnoustrojowe tego napoju. Ponadto sugerują jego potencjał do korzystnego wpływu na ludzką mikroflorę przewodu pokarmowego.

Może działać ochronnie na wątrobę — Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że herbatka kombucha ma właściwości hepatoprotekcyjne i może pomóc w odwracaniu toksycznego uszkodzenia wątroby. Badania opublikowane w 2003 roku w Biomedical and Environmental Sciences wykazały, że właściwości immunomodulujące i antyoksydacyjne kombuchy mogą pomóc w zapobieganiu indukowanego stresu oksydacyjnego.

Chroni przed rakiem prostaty — Badanie opublikowane w Biomedicine and Preventive Nutrition wykazało, że kombucha może chronić przed rozwojem raka prostaty.

Czy kombucha zawiera kofeinę?

Ponieważ kombucha jest zrobiona z czarnej lub zielonej herbaty, powinieneś spodziewać się, że zawiera pewną ilość kofeiny. Według Bon Appetit, proces fermentacji zmniejsza zawartość kofeiny, w napoju pozostaje około jednej trzeciej pierwotnej ilości.

Zawartość kofeiny może się różnić w zależności od różnych naparów, z których zrobiona jest kombucha. Jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę, powinieneś unikać lub ograniczyć spożywanie tego napoju, aby uniknąć skutków ubocznych powodowanych przez kofeinę.

Uważaj na poniższe efekty uboczne herbaty kombucha

Jednym z problemów jest potencjalna zawartość alkoholu. The Spruce Eats zauważa, że niektóre osoby mogą odczuć działanie alkoholu – zależy to jednak od wrażliwości danej osoby na alkohol. Kobiety są uważane za bardziej wrażliwe niż mężczyźni. Uważać powinny również osoby o niskiej masie ciała.

Kolejną kwestią jest możliwość zanieczyszczenia niektórymi bakteriami. Jeśli kombucha zostanie zanieczyszczona bakteriami chorobotwórczymi, możesz doświadczyć skutków ubocznych, takich jak infekcja, reakcja alergiczna lub rozstrój żołądka.

Kombucha może być również skażona wąglikiem i grzybem Aspergus (który jest szkodliwy dla osób z obniżoną odpornością). W Iranie, zgłoszono ognisko zakażenia postacią skórną wąglika z powodu picia herbaty kombucha.

Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z herbatą kombucha jest ryzyko zatrucia ołowiem, które może wystąpić, gdy do zaparzania używa się pojemników ceramicznych.

Zdarzyło się to kobiecie z Walii, która została przewieziona do szpitala po wystąpieniu objawów zatrucia ołowiem. Okazało się, że kombucha, którą przygotowała w ceramicznym naczyniu, doprowadziła do wypłukania ołowiu z glazury, co było przyczyną zatrucia.

Z tego powodu zawsze należy używać szklanego pojemnika podczas fermentowania herbaty kombucha. Dziwny smak i zapach kombuchy może świadczyć o zanieczyszczeniu, ale nie zawsze jest to wykrywalne.

Jak przygotować herbatę kombucha?

Radzę zdobyć dogłębną wiedzę na temat tego napoju i cały odpowiedni sprzęt, zanim spróbujesz przygotować własną kombuchę. Przygotowana prawidłowo kombucha jest zdrowym napojem. Jeśli chcesz spróbować zrobić własną herbatę kombucha, poniżej przedstawiamy przepis od The Kitchen:

Przepis na herbatę kombucha

Składniki

  • 3 1/2 kwarty wody (3,3 litra)
  • 1 szklanka cukru (zwykły cukier będzie najlepszy)
  • 8 torebek czarnej herbaty, zielonej herbaty lub ich mieszanka (lub 2 łyżki herbaty liściastej)
  • 2 szklanki herbaty startowej z ostatniej serii kombuchy lub kombucha zakupiona w sklepie (niepasteryzowana, o neutralnym aromacie)
  • 1 grzyb herbaciany na słoik (możesz go przygotować w domu lub zakupić online)

Opcjonalne dodatki smakowe

  • 1 do 2 szklanek posiekanych owoców
  • 2 do 3 szklanek soku owocowego
  • 1 do 2 łyżek aromatyzowanej herbaty (np. z hibiskusa lub Earl Grey)
  • 1/4 szklanki miodu
  • 2 do 4 łyżek świeżych ziół lub przypraw

Sprzęt

  • Garnek
  • 1 słoik o pojemności 3,7 litra lub 2 mniejsze słoiki, każdy o pojemności około 2 litrów
  • Ciasno tkana tkanina (np. czyste serwetki lub ściereczki), filtry do kawy lub ręczniki papierowe, aby zakryć słoik
  • Butelki: sześć szklanych butelek o pojemności 177 ml z plastikowymi nakrętkami lub szklane butelki z korkiem
  • Mały lejek

Wykonanie

1. Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zdejmij garnek z ognia. Wymieszaj cukier, aby się rozpuścił. Włóż torebki herbaty lub herbatę liściastą i pozostaw aż ostygnie. Może to potrwać kilka godzin, w zależności od ilości napoju. W celu przyspieszenia procesu chłodzenia, umieść garnek w łaźni lodowej.

2. Gdy herbata ostygnie, wyjmij torebki herbaty lub odcedź herbatę liściastą. Dodaj herbatę startową. To zmieni smak płynu na kwaśny i zapobiegnie powstawaniu złych bakterii podczas pierwszych kilku dni fermentacji.

3. Wlej mieszaninę do szklanego słoika o pojemności 1 galona (3,7 litra) lub rozlej ją do dwóch słoików o pojemności około 2 litrów – jeśli tak zrobisz, będziesz potrzebować dwóch grzybów herbacianych). Delikatnie włóż grzyb herbaciany do słoika – pamiętaj, aby mieć czyste dłonie.

4. Zakryj słoik kilkoma warstwami ciasno plecionej tkaniny, filtrami do kawy lub ręcznikami papierowymi i zabezpiecz gumką

5. Niech mieszanina fermentuje przez 7 do 10 dni. Upewnij się, że słoik znajduje się w temperaturze pokojowej, w miejscu, gdzie bezpośrednio nie pada na niego światło słoneczne. Umieść go tam, gdzie nie będzie przeszkadzał.

Pamiętaj, aby okresowo sprawdzać kombuchę i grzyba herbacianego. Podczas fermentacji może on unosić się na górze, na dole lub z boku, a nowa warstwa utworzy się na powierzchni po kilku dniach.

6. Jeśli zobaczysz brązowe nitki pod grzybem herbacianym lub jeśli na dole tworzy się osad, nie przejmuj się – to normalne. Pęcherzyki tworzące się wokół grzyba również są normalne.

7. Po siedmiu dniach spróbuj kombuchy, wlewając niewielką ilość do kubka. Gdy osiągnie pożądaną cierpkość i słodycz, możesz przelać ją do butelek.

8. Wyjmij grzyba herbacianego. Zanim to zrobisz, przygotuj i ostudź kolejną pulę mocnej herbaty do następnej partii. Delikatnie wyciągnij grzyba herbacianego z kombuchy i umieść go na czystym talerzu. Jeśli dolna warstwa grzyba jest bardzo gruba, usuń ją.

9. Przelej gotową kombuchę do butelek. Odmierz odpowiednią ilość herbaty startowej i odłóż na później do przygotowania następnej partii. Przelej kombuchę do butelek (możesz ją odcedzić, jeśli chcesz), używając małego lejka.

W celu poprawienia smaku możesz dodać sok, zioła lub owoce, ale pamiętaj, aby pozostawić około pół cala (1,7 cm) pustego miejsca w każdej butelce.

Alternatywną opcją jest zaparzanie kombuchy z żądanym aromatem przez dzień lub dwa w innym słoju z przykrywką, przed rozlaniem do butelek. W ten sposób powstanie „czystsza” kombucha.

10. Umieścić kombuchę w butelkach w temperaturze pokojowej z dala od bezpośredniego światła słonecznego i pozostaw na jeden do trzech dni, aby powstał napój gazowany. Przechowuj w lodówce, aby zatrzymać fermentację i karbonizację. Upewnij się, że zużyjesz tak przygotowaną kombuchę w ciągu miesiąca.

Uwaga: Unikaj przedłużonego kontaktu kombuchy z metalem. Może to wpłynąć na smak napoju i osłabić grzyba herbacianego. Ten przepis pozwala przygotować około 1 galona (3,7 litra) herbaty kombucha.

Czy można pić herbatę kombucha będąc w ciąży?

Wiele produktów bogatych w probiotyki jest świetnych dla ciężarnych matek, ale kombucha nie jest jednym z nich. Toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy picie kombuchy podczas ciąży jest w zdrowe, czy nie, a badań na ten temat wciąż brakuje.

Ze względu na potencjał tego napoju do rozwoju bakterii patogennych i zawartość niewielkich ilości alkoholu, radziłbym zachować ostrożność i unikać picia go w czasie ciąży.

Pamiętaj, że każda ilość alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwa.