W jaki sposób alkohol uszkadza DNA?

picie alkoholu

W skrócie -

  • Zatrucie alkoholem zabija codziennie sześć osób; spożywanie alkoholu może również prowadzić do otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i siedmiu rodzajów raka
  • Badania wykazały, że produkt powstający podczas metabolizmu alkoholu uszkadza DNA i zwiększa ryzyko zachorowania na raka, w tym raka żołądka, trzustki, jelit i piersi
  • Ćwiczenia pomagają zmniejszyć zapotrzebowanie na alkohol, a suplementy, takie jak witamina C, witaminy z grupy B, magnez, ostropest plamisty i N-acetylocysteina, pomagają zmniejszyć negatywne skutki picia niewielkich ilości alkoholu

Według dr. Mercoli

Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zatrucie alkoholem zabija sześć osób każdego dnia. Są to zgony związane z krótkotrwałym spożyciem toksycznych ilości alkoholu, które prowadzą do depresji ośrodkowego układu nerwowego i zatrzymania w krytycznych obszarach mózgu kontrolujących oddychanie, tętno i temperaturę ciała, ostatecznie prowadząc do śmierci. Ta statystyka nie obejmuje innych negatywnych skutków picia alkoholu.

Oprócz tego, że działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, alkohol jest węglowodanem pozbawionym rzeczywistej wartości odżywczej. Prawie jedna trzecia Amerykanów jest otyła i według CDC, w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych nie było ani jednego stanu, w którym częstość występowania otyłości wynosiłaby poniżej 20%.

Chociaż naukowcy odkryli związek między spożywaniem alkoholu a chorobami, takimi jak zapalenie trzustki i rak żołądka, brakowało znajomości dokładnego mechanizmu, poprzez który alkohol uszkadza organizm. Nowe badania wykazały, że gdy organizm przetwarza alkohol, powstaje przejściowy toksyczny związek uszkadzający DNA.

Alkohol uszkadza DNA i zwiększa ryzyko raka

Badania wykazały negatywny wpływ alkoholu na komórki macierzyste krwi u myszy. Naukowcy podali myszom etanol, a następnie wykonali analizę chromosomów i sekwencjonowanie DNA w celu zbadania genetycznych uszkodzeń spowodowanych przez aldehyd octowy, wytwarzany w wyniku metabolizowania alkoholu.

Naukowcy z Laboratorium Biologii Molekularnej Uniwersytetu Cambridge odkryli nagromadzenie aldehydu octowego, kiedy organizm nie nadąża go rozkładać lub mechanizmy zmniejszające działanie aldehydu octowego słabo funkcjonują.

Podczas gdy poprzednie badania wskazały aldehyd octowy jako winowajcę, który powodował uszkodzenie DNA, badania te przeprowadzono na kulturach komórkowych, a nie na żywym organizmie.

Jednak dowody były wystarczająco silne, aby skłonić Międzynarodową Agencję ds. Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (IARC) do sklasyfikowania alkoholu jako substancji rakotwórczej grupy 1 – kategorii najwyższego ryzyka. Naukowcy postanowili zbadać komórki macierzyste krwi, ponieważ szybko replikują i łatwo rozprzestrzeniają uszkodzenia genetyczne w całym organizmie.

Główny autor badania, dr Ketan Patel, skomentował rozmiar zniszczeń, które ujawniły ich dane, mówiąc: „Zaobserwowaliśmy w tych komórkach ogromne ilości uszkodzeń DNA – niektóre fragmenty DNA zostały usunięte, inne przerwane. Zaobserwowaliśmy nawet poruszające się części chromosomów, które zostały wbudowane w inne miejsce”.

Naukowcy odkryli, że aldehyd octowy rozpada się i uszkadza DNA w komórkach macierzystych krwi, co prowadzi do przegrupowania chromosomów i trwałej zmiany sekwencji DNA. To uszkodzenie DNA zwiększa ryzyko siedmiu rodzajów raka, w tym raka piersi i jelit.

W badaniu zbadano również zdolność organizmu do ochrony przed aldehydem octowym i zidentyfikowano rodzinę enzymów, które rozkładają ten związek na octan, który może zostać wykorzystany przez komórki jako źródło energii.

Jednak miliony ludzi, szczególnie pochodzenia południowoazjatyckiego albo nie mają tych enzymów, albo są one wadliwe. Zwiększa to ryzyko akumulacji aldehydu octowego, co prowadzi do wywołania większych uszkodzeń DNA i zaczerwienienia twarzy.

Druga linia obrony to mechanizm naprawczy, który pomaga naprawić DNA. Jednak Patel odkrył, że to nie zawsze działa, a niektóre osoby noszą mutacje w tym mechanizmie. Dane pokazują, że liczba zgonów związanych z piciem alkoholu wzrosła na całym świecie o 62% w ciągu 12 lat – z 3,6% w 2003 roku do 5,8% zgonów w 2015 roku.

Czynniki wpływające na poziom tolerancji alkoholu

American Cancer Society ostrzega, że kilka drinków wypitych każdego tygodnia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Ryzyko jest wyższe u kobiet, które mają niski poziom kwasu foliowego. Alkohol wpływa na hormony powodując zwiększenie poziomu estrogenu, który został powiązany z rakiem piersi. Wpływa również na poziom hormonów u mężczyzn, co może prowadzić do niepłodności.

Wpływ alkoholu na organizm zależy od masy ciała, stosunku mięśni do tkanki tłuszczowej oraz od tego, ile i jaki rodzaj jedzenia spożyłeś ostatnio. Alkohol jest jedną z bardziej uzależniających substancji, a National Council on Alcoholism and Drug Dependence szacuje, że 1 na 12 Amerykanów nadużywa alkoholu lub jest uzależniony od narkotyków.

Schemat konsumpcji nie wydaje się wpływać na nasilenie objawów. Osoby, które piją drinki co tydzień lub dwa, cierpią na te same schorzenia, co osoby, które piją codziennie.

Ponieważ alkohol jest węglowodanem, nie tylko uszkadza wątrobę i podnosi poziom uszkadzającego DNA aldehydu octowego, ale także zwiększa ryzyko otyłości.

Koszty opieki zdrowotnej związane z nadmierną konsumpcją cukru stanowią co najmniej jedną trzecią kosztów opieki zdrowotnej ponoszonych każdego roku w Ameryce. To równa się prawie 1 trylionowi dolarów rocznie. Zwiększenie masy ciała wiąże się m.in. z chorobą zwyrodnieniową stawów, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem i dną moczanową.

Alkohol wpływa nie tylko na DNA

Alkohol wyzwala zmiany nie tylko w DNA, wpływając na prawie każdą komórkę i narząd w organizmie. Wpływa na przykład na układ limbiczny w mózgu, który kontroluje emocje, dlatego znosi zahamowania. Spowalnia również reakcje kory przedczołowej, regionu mózgu związanego z rozumowaniem i oceną, prowadząc do bardziej impulsywnych zachowań i złego osądu.

Pijąc często, w ciągu zaledwie jednego miesiąca, możesz doświadczyć:

  • Zwiększonej sztywności wątroby, co zwiększa ryzyko rozwoju marskości wątroby.
  • Zaburzeń tworzenia pamięci z powodu gromadzenia się etanolu w mózgu. Dlatego możesz nie pamiętać, co robiłeś, gdy byłeś pijany. Alkohol powoduje również kurczenie się hipokampa, co wpływa na pamięć i uczenie się.
  • Ogólnoustrojowego zapalenia — Alkohol znacząco zwiększa pięć markerów stanu zapalnego. Badania wykazały, że nawet jednorazowe nadużycie alkoholu powoduje dramatyczny wzrost stanu zapalnego w organizmie. Innymi słowy, ciało reaguje na alkohol w taki sam sposób, w jaki reaguje na uraz lub infekcję.
  • Zwiększonego obciążenia serca, co zwiększa ryzyko kardiomiopatii, arytmii, wysokiego ciśnienia krwi i udaru. Poziom alkoholu we krwi spada od dwóch do trzech godzin po ostatnim drinku, co oznacza, że może to nastąpić w środku nocy podczas snu. To zwiększa ryzyko przypadkowej śmierci z powodu zadławienia się własnymi wymiotami i/lub niewydolności serca lub udaru podczas snu.
  • Znacznie zwiększonego poziomu endotoksyn — Alkohol powoduje uszkodzenie jelit, umożliwiając ucieczkę bakterii z jelita do krwioobiegu. Regularne spożywanie alkoholu prowadzi również do podwyższonego poziomu endotoksyn, sugerując, że „rozsądne” limity picia prawdopodobnie muszą być znacznie niższe niż obecne 14 do 21 jednostek alkoholu zalecane w Wielkiej Brytanii. Jednak wciąż nie wiadomo, jak niskie spożycie jest dopuszczalne.

Mniejsze ilości są lepsze

Alkohol jest znanym czynnikiem ryzyka raka, który przyczynia się do śmierci z powodu raka. W badaniach opublikowanych przez American Cancer Society naukowcy przeanalizowali dane na temat diagnozy raka oraz dane dotyczące zgonów opracowane przez CDC i National Cancer Institute.

Zaobserwowano 42% przypadków raka, a 45% zgonów z powodu raka można przypisać możliwym do uniknięcia lub modyfikowalnym czynnikom ryzyka. Czynniki te obejmowały palenie tytoniu, nadwagę, spożycie alkoholu, niskie spożycie owoców, warzyw, błonnika i wapnia oraz brak aktywności fizycznej.

Palenie papierosów było odpowiedzialne za największą liczbę zdiagnozowanych przypadków raka, podczas gdy drugie miejsce zajęły otyłość i nadwaga. Chociaż nowotwory związane z alkoholem zajmują trzecie miejsce na liście, alkohol jest czynnikiem przyczyniającym się do otyłości.

Połączenie dwóch z tych modyfikowalnych czynników, palenia i spożywania alkoholu, jest również związane z rozwojem widocznych oznak związanych z wiekiem. Podczas gdy większość ludzi interesuje się wyglądem zewnętrznym, ważne jest, aby pamiętać, że szkody wyrządzone przez te toksyny są również dokonywane w wewnętrznych komórkach i narządach.

Jeśli obecnie pijesz, ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób wpływa to na ogólny stan zdrowia i zwiększa ryzyko rozwoju różnych chorób. Badania sugerują, że zmniejszenie lub wyeliminowanie spożycia alkoholu i podniesienie poziomu wysiłku fizycznego pomoże zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Ma to sens, gdy weźmiesz pod uwagę fakt, że ćwiczenia fizyczne mogą być jedną z najbardziej skutecznych strategii ochrony i wzmacniania serca. Badania pokazują, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą znacznie obniżyć koszty opieki zdrowotnej, zwłaszcza w przypadku osób z chorobami serca.

Ćwiczenia i suplementy mogą zmniejszyć negatywny wpływ alkoholu na organizm

Aktywność fizyczna jest podstawowym filarem dobrego zdrowia i pomaga przeciwdziałać stanom zapalnym w organizmie spowodowanym przez alkohol.

Dane pokazały, że osoby, które wykonują 2,5 godziny umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo, zmniejszyły biologiczny wpływ picia alkoholu na organizm, podczas gdy osoby, które wykonywały pięć lub więcej godzin umiarkowanej aktywności fizycznej, miały ten sam poziom śmiertelności, co osoby, które nigdy nie piły.

Inne badania wykazały, że osoby regularnie pijące alkohol, które regularnie ćwiczą, mają mniej uszkodzeń istoty białej w mózgu niż osoby, które ćwiczą bardzo mało lub wcale.

Aktywność fizyczna może również zmniejszyć ryzyko uzależnienia. Podobnie jak alkohol, ćwiczenia uwalniają dopaminę – substancję związaną z poczuciem satysfakcji. Doświadczenie tego dobrego chemicznie środka może zmniejszyć pragnienie alkoholu i pomóc osobom uzależnionym zmniejszyć chęć jego spożycia.

Chociaż może pomóc na krótką metę, alkohol przeszkadza w dążeniu do sprawności fizycznej i zmniejsza produkcję testosteronu, co utrudnia budowanie mięśni.

Chociaż nie polecam picia alkoholu, jeśli wiesz, że wypijesz kilka drinków, możesz przed piciem zastosować jeden z poniższych naturalnych protokołów, aby zminimalizować szkody w organizmie. Nie zmniejszy to jednak Twojej podatności na zatrucie alkoholem lub ryzyka wystąpienia innych działań niepożądanych związanych z piciem alkoholu. Proszę używaj zdrowego rozsądku i pij odpowiedzialnie.

N-acetylocysteina (NAC) — NAC jest postacią aminokwasu – cysteiny. Wiele jego zalet odnosi się do faktu, że pomaga w zwiększeniu produkcji glutationu, ważnego przeciwutleniacza wytwarzanego naturalnie przez organizm, który zmniejsza uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki i odgrywa istotną rolę w detoksykacji metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. Zmniejsza również toksyczność aldehydu octowego, który powoduje wiele objawów kaca.

Weź NAC (co najmniej 200 miligramów) 30 minut przed wypiciem drinka, aby złagodzić toksyczne działanie alkoholu. NAC jest zarówno bezpieczny, jak i niedrogi. Jest dostępny na rynku od dłuższego czasu. Jest również ogólnie dobrze tolerowany i nie powoduje poważnych działań niepożądanych.

Witaminy z grupy B — uważa się, że NAC działa jeszcze lepiej w połączeniu z witaminą B1 (tiaminą). Witamina B6 również może pomóc złagodzić objawy kaca.

Ponieważ alkohol obniża poziom witaminy B w organizmie, a witaminy z grupy B są potrzebne, aby pomóc wyeliminować alkohol z organizmu, warto zastosować suplement zawierający witaminy z grupy B zarówno przed piciem, jak i następnego dnia.

Ostropest plamisty — Ostropest zawiera sylimarynę i sylibinę – antyoksydanty, które pomagają chronić wątrobę przed toksynami, w tym działaniem alkoholu. Stwierdzono, że sylimaryna nie tylko zwiększa poziom glutationu, ale może również pomóc w regeneracji komórek wątroby.

Ostropest plamisty jest najbardziej skuteczny przy regularnym przyjmowaniu, szczególnie jeśli wiesz, że będziesz miał kilka okazji do wypicia alkoholu.

Witamina C — Alkohol może obniżać poziom witaminy C w organizmie, która jest ważna dla zmniejszenia stresu oksydacyjnego wywołanego przez alkohol w wątrobie. Co ciekawe, jedno badanie na zwierzętach wykazało, że w przypadku ekspozycji na alkohol witamina C chroni wątrobę bardziej niż sylimaryna (ostropest plamisty).

Zatem upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość witaminy C – albo w formie suplementu, albo z żywnością. Jest to kolejna sztuczka, którą możesz zastosować przed spożyciem napojów alkoholowych.

Witamina C jest tak silną substancją detoksykującą, że jeśli przyjmujesz duże dawki przed zabiegiem ze znieczuleniem, jego działanie będzie znacznie osłabione i może nie zadziałać.

Magnez — Magnez to kolejny składnik odżywczy, którego poziom jest obniżany przez alkohol. Ponadto wiele osób ma niedobór magnezu. Dodatkowo, magnez ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów kaca. Jeśli nie spożywasz dużo pokarmów bogatych w magnez, pomocne może być przyjmowanie suplementu magnezu przed wypiciem alkoholu.

+ Źródła i odniesienia