Poznaj objawy hemoroidów

Mężczyzna w toalecie

W skrócie

  • Rozpoznanie wczesnych objawów hemoroidów jest niezbędne, aby zmniejszyć ból i wyleczyć żylaki odbytu tak szybko, jak to możliwe
  • Ważne jest, aby wiedzieć, że wewnętrzne i zewnętrzne hemoroidy są diagnozowane w różny sposób. Jeśli zauważysz niżej wymienione pospolite objawy hemoroidów, natychmiast skonsultuj się z lekarzem
Rozmiar tekstu:

Rozpoznanie wczesnych objawów hemoroidów jest niezbędne, aby zmniejszyć ból i wyleczyć żylaki odbytu tak szybko, jak to możliwe. Jeśli zauważysz niżej wymienione pospolite objawy hemoroidów, natychmiast skonsultuj się z lekarzem:

  • Silne swędzenie, podrażnienie i ból w okolicach odbytu;
  • Pojawienie się swędzących, bolesnych grudek lub obrzęków w pobliżu odbytu;
  • Nietrzymanie stolca;
  • Bolesne wypróżnianie;
  • Krew w kale lub muszli klozetowej po wypróżnieniu.

Jak zdiagnozować hemoroidy?

Ważne jest, aby wiedzieć, że wewnętrzne i zewnętrzne hemoroidy są diagnozowane inaczej. Zewnętrzne hemoroidy mogą być identyfikowane poprzez badanie fizykalne, przegląd historii hemoroidów lub w niektórych przypadkach mogą być po prostu widoczne.

W przypadku hemoroidów wewnętrznych istnieją różne techniki, które lekarz może zastosować, aby uzyskać właściwą diagnozę. Obejmują one:

Badanie per rectum — wykonywane w celu sprawdzenia obecności guzów w odbycie. Polega na tym, że lekarz wkłada palec w rękawiczce w odbytnicę, aby ją zbadać. Jeśli lekarz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, może zalecić dodatkowe badania.

Sigmoidoskopia — w odbytnicy umieszcza się małą światłowodową kamerę zwaną sigmoidoskop. Dzięki temu lekarz jest w stanie zobaczyć wnętrze odbytnicy i zdiagnozować hemoroidy.

Proktoskopia — ta procedura polega na włożeniu do odbytu cienkiej, pustej rurki ze światłem. To pozwala lekarzowi zobaczyć cały kanał odbytu lub ostatnią część jelita grubego.

Anoskopia — do odbytu wkładane jest urządzenie zwane anoskopem (zwykle wykonane z jednorazowego użytku plastiku lub stali nierdzewnej). Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie zbadać obszar odbytu i hemoroidy.

Kolonoskopia — badanie wykorzystuje 4-metrową, elastyczną i wąską rurkę zwaną kolonoskopem, która jest wkładana do odbytu, porusza się powoli przez odbytnicę i okrężnicę.

Ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia i źródło światła przymocowane do końca rurki, lekarz może zbadać odbytnicę i niektóre odcinki okrężnicy.

Kolonoskopia może zostać zlecona przez lekarza w celu dokładniejszego zbadania jelita grubego, szczególnie jeśli:

  • Objawy mogą sugerować, że masz inną chorobę układu pokarmowego;
  • Jesteś w grupie ryzyka rozwoju raka jelita grubego;
  • Masz ponad 50 lat i nigdy nie robiłeś kolonoskopii.

Powikłania, których możesz doświadczyć, jeśli zignorujesz hemoroidy

Chociaż hemoroidy są niewygodne i bolesne, nie zagrażają życiu. Jednak ważne jest, aby wyleczyć je tak szybko, jak to tylko możliwe i zapobiec powikłaniom, takim jak:

Anemia — jest to dolegliwość, w której organizmowi brakuje zdrowych czerwonych krwinek do przenoszenia tlenu do komórek. Utrata krwi spowodowana hemoroidami wywołuje ten stan i może prowadzić do zmęczenia lub osłabienia.

Uduszone hemoroidy — Występują, gdy nastąpi odcięcie dopływu krwi do hemoroidu. Może powodować silny ból, rozwój zgorzeli lub śmierci tkanki.

Hemoroidy zakrzepowe — Powstaje, gdy zewnętrzne hemoroidy powodują powstawanie bolesnych skrzepów krwi tworząc hemoroidy zakrzepowe. Mogą one ulec podrażnieniu lub infekcji, co może zwiększyć potrzebę operacji.

Wypadające hemoroidy — To wewnętrzne hemoroidy, które wypadają przez odbytnicę i wystają z odbytu. Podobnie jak zakrzepowe hemoroidy, mogą zostać podrażnione lub zainfekowane, co może wymagać operacji.