Ważne informacje dotyczące depresji: rodzaje, objawy, leczenie

kobieta siedząca w ciemności

W skrócie

  • Depresja jest problemem globalnym – to ciężkie zaburzenie nastroju dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie
  • Depresja nie zależy od płci, rasy ani statusu społecznego – może dotknąć każdego
Rozmiar tekstu:

To normalne, że ludzie czasami czują się smutni, rozczarowani lub zniechęceni, zwłaszcza gdy doświadczają przykrych sytuacji w swoim życiu. Jednak te „złe nastroje” zwykle znikają, gdy pojawiają się jakiekolwiek pozytywne okoliczności.

Jednak u niektórych ludzi zły nastrój trwa bardzo długo – przez tygodnie, miesiące, a nawet lata.

Jeśli dotyczy to Ciebie i dodatkowo masz inne objawy, takie jak brak zainteresowania przyjemnymi zajęciami, poczucie beznadziejności lub myśli o samookaleczeniu, a nawet samobójstwie, uważaj: możesz cierpieć na depresję.

Definicja depresji: poznaj fakty

Klinika Mayo definiuje depresję, zwaną także depresją kliniczną lub dużą depresją (MDD), jako „zaburzenie nastroju, które powoduje uporczywe uczucie smutku i utraty zainteresowania”.

Ten wyniszczający stan wpływa na to jak się zachowujesz, myślisz i czujesz – może prowadzić do pojawienia się emocjonalnych i fizycznych problemów. Osoby z depresją zwykle zmagają się z wykonywaniem codziennych zadań, czując, że ich życie nie ma już sensu.

Według australijskiej organizacji non-profit Beyond Blue istnieją różne podtypy depresji w zależności od objawów, ich intensywności i przyczyn. Do najczęstszych należą: depresja maniakalna, choroba afektywna dwubiegunowa, dystymia, sezonowe zaburzenia afektywne (SAD) oraz depresja przedporodowa i poporodowa (występuje u kobiet w ciąży i nowych matek).

Depresja jest problemem globalnym – to ciężkie zaburzenie nastroju dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.

To zaburzenie jest obecnie powszechnym problemem

Depresja nie jest prostym schorzeniem, od którego możesz samodzielnie się „uwolnić”. Jeśli nie zostanie szybko rozpoznana i leczona, może zaszkodzić Twojemu fizycznemu zdrowiu, prowadząc do niskiej odporności i bólu, albo gorzej, do nadużywania środków odurzających.

Według badań opublikowanych w Current Opinion in Psychiatry, aż 33% osób cierpiących na depresję kliniczną jest podatnych na problemy z narkotykami lub alkoholem. Jeszcze bardziej niepokojący jest związek między depresją a samobójstwem.

Zwróć uwagę na objawy – zanim będzie za późno

Depresja nie zależy od płci, rasy ani statusu społecznego. Może dotknąć każdego. Biorąc pod uwagę potencjalnie niebezpieczne skutki tej choroby, rozsądnie jest podjąć niezbędne środki ostrożności w celu opanowania tego zaburzenia, zanim wymknie się spod kontroli.

Uwaga: leki przeciwdepresyjne i inne leki NIE są najlepszym rozwiązaniem w przypadku leczenia depresji, a nawet mogą mieć bardziej wyniszczające i długotrwałe działania niepożądane.