Co warto wiedzieć o zdrowiu tarczycy? (część 2)

Czy jesteś w grupie ryzyka rozwoju raka tarczycy?

Czy jesteś w grupie ryzyka rozwoju raka tarczycy?

Według National Cancer Institute w National Institutes of Health, w Stanach Zjednoczonych odnotowano 60 220 nowych przypadków i 1850 zgonów z powodu raka tarczycy. Wyróżnia się cztery różne typy raka tarczycy: brodawkowaty, pęcherzykowy, rdzeniasty i anaplastyczny rak tarczycy.

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju nowotworu, wczesna interwencja zwiększa szanse na remisję choroby i powrót do zdrowia. Dlatego powinieneś zawsze zwracać uwagę na możliwe wskazówki.

Poniżej znajduje się lista potencjalnych objawów raka tarczycy opracowana przez Roswell Park Cancer Institute:

  • Nietypowe grudki, guzki, guzy lub obrzęk szyi;
  • Ból w przedniej części szyi lub gardła;
  • Chrypka lub inne zmiany głosu, które nie znikają;
  • Stały kaszel, który nie jest spowodowany przeziębieniem;

The Cancer Treatment Centers of America wyjaśnia, że istnieją pewne elementy, które mogą zwiększać ogólne ryzyko zachorowania na raka tarczycy. Obejmują one:

  • PŁEĆ — Kobiety są trzykrotnie bardziej narażone na rozwój raka tarczycy niż mężczyźni. Brodawczakowy rak tarczycy występuje zwykle u kobiet w wieku rozrodczym.
  • WIEK — Dwie trzecie przypadków raka tarczycy występuje u osób w wieku od 20 do 55 lat.
  • HISTORIA RODZINNA — Rak rdzeniasty tarczycy, który jest rzadkim typem raka tarczycy, jest spowodowany dziedziczoną mutacją w protoonkogenie RET. Jeśli odziedziczyłeś tę mutację od swoich rodziców, prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ raka jest dwa razy większe niż u innych osób. Ryzyko rośnie również wtedy, gdy ktoś w rodzinie ma wole, raka tarczycy lub inne choroby tarczycy.
  • NIEDOBÓR JODU — Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Niedobór tego składnika może znacznie upośledzić funkcjonowanie tarczycy.
  • ŚRODOWISKO — Osoby zbyt często narażone na promieniowanie, w tym rutynowe diagnostyczne zdjęcia rentgenowskie (np. RTG klatki piersiowej lub stomatologiczne) i inne materiały radioaktywne, szczególnie w dzieciństwie, mają wyższe ryzyko zachorowania na raka tarczycy i/lub inne formy raka.

4 rzeczy, które niszczą tarczycę

Poniżej przedstawiono niektóre kluczowe czynniki, które zaburzają funkcjonowanie tarczycy:

1. Gluten gluten, wraz z innymi nietolerancjami pokarmowymi, jest notorycznym winowajcą zaburzeń funkcjonowania tarczycy, ponieważ powoduje stan zapalny w organizmie.

U wielu ludzi gluten przyczynia się do rozwoju reakcji autoimmunologicznych i może być odpowiedzialny za chorobę Hashimoto – autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. U około 30 procent osób z chorobą Hashimoto występuje reakcja autoimmunologiczna na gluten, która zwykle nie jest rozpoznawana.

Wrażliwość na gluten może spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, w wyniku czego żywność, którą spożywasz, może nie być całkowicie trawiona, co często prowadzi do zespołu nieszczelnego jelita.

Cząstki jedzenia mogą zostać wchłonięte do krwioobiegu, gdzie zostaną błędnie zidentyfikowane jako antygeny – substancje, które nie powinny tam być – a następnie organizm wyprodukuje przeciwko nim przeciwciała.

Te antygeny są podobne do cząsteczek w tarczycy, przez co organizm przypadkowo zaczyna atakować tarczycę. Jest to znane jako reakcja autoimmunologiczna, w której organizm atakuje samego siebie. Wrażliwość na gluten i inne alergeny pokarmowe można zdiagnozować za pomocą badań, takich jak pomiar przeciwciał IgG i IgA.

Chris Kresser, lekarz medycyny integracyjnej, rekomenduje The Gluten-Free Challenge. Obejmuje to całkowite usunięcie glutenu z diety przez co najmniej 30 dni, a następnie ponowne dodanie go do diety.

„Jeśli objawy ulegną poprawie podczas okresu eliminacji i powrócą po ponownym wprowadzeniu glutenu, można zdiagnozować niealergiczną wrażliwość na gluten (NCGS)” – wyjaśnia Kresser.

2. Soja — Wierz lub nie, soja nie jest zdrowym produktem spożywczym, wbrew temu co głoszą firmy rolne i spożywcze.

Do zdrowych produktów sojowych należą odpowiednie lub tradycyjnie fermentowane, ekologiczne i nieprzetworzone produkty sojowe, takie jak natto, miso i tempeh. Należy natomiast unikać niefermentowanych produktów sojowych np. mięsa sojowego, mleka sojowego, sera sojowego itp.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o soi, przeczytaj: „Cała prawda o soi: ciemna strona ulubionego produktu Amerykanów”.

3. Brom — jest powszechnym czynnikiem zaburzającym gospodarkę hormonalną. Ponieważ brom jest halogenkiem, konkuruje o te same receptory w tarczycy, co jod. Hamuje to produkcję hormonów tarczycy i obniża ich poziom.

Brom wypiera jod, a niedobór jodu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, tarczycy, jajników i prostaty – są to nowotwory, których liczba rośnie alarmująco. Jest to na tyle znaczące zjawisko, że nadano mu własną nazwę: Teoria Dominacji Bromu.

Oprócz problemów psychicznych i zaburzenia pracy tarczycy, toksyczność bromu może objawiać się wysypką skórną, ciężkim trądzikiem, utratą apetytu, bólem brzucha, zmęczeniem, metalicznym smakiem w jamie ustnej i zaburzeniami rytmu serca. Brom znajduje się w wielu produktach, w tym:

Pestycydach — w szczególności bromek metylu – stosowany głównie w Kalifornii na uprawach truskawek;

Tworzywach sztucznych — używanych na przykład do produkcji komputerów;

Wyrobach piekarniczych i niektórych rodzajach mąki — często zawierają „odżywkę do ciasta” zwaną bromianem potasu;

Napojach — w tym w Mountain Dew, Gatorade, Sun Drop, Squirt, Fresca i innych napojach gazowanych o smaku cytrynowymdodatek bromowanych olejów roślinnych (BVO);

Lekach na przykład w Atrovent do inhalacji, Atrovent spray do nosa, Pro-Banthine (na wrzody) i środkach znieczulających;

Środkach ogniouodparniających takich jak polibromowane difenyloetery (PBDE) stosowane do produkcji tkanin, dywanów, tapicerek i materaców.

Im bardziej ograniczysz wpływ toksycznych halogenków na organizm, tym więcej jodu przyswoi Twoje ciało i tym lepiej będzie działać tarczyca. Laura Power – biochemik, sugeruje następujące czynności mające na celu zwiększenie wydzielania fluoru i bromu:

  • Zwiększ spożycie jodu i witaminy C;
  • Stosuj nierafinowaną sól morską;
  • Bierz kąpiele w soli Epsom;
  • Korzystaj z sauny na podczerwień.

4. Stres i funkcje nadnerczy — stres jest jednym z najgorszych czynników negatywnie wpływających na tarczycę. Praca tarczycy jest ściśle związana z funkcjonowaniem nadnerczy, na które negatywnie wpływa stres.

Stres i funkcje nadnerczy

CZĘŚĆ 1