Według dr. Mercoli
Nerki – dwa organy w kształcie fasoli – są położone tuż pod klatką piersiową, po obu stronach kręgosłupa. Na górze każdej nerki znajdują się nadnercza. Każdego dnia nerki filtrują do 150 litrów krwi i wydalają odpady razem z moczem.
Jednym z powodów, dla których należy pić wystarczającą ilość wody, jest zapewnienie zdrowej czynności nerek. Chroniczne odwodnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn kamicy nerkowej.
Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek wiąże się również z szeregiem innych poważnych problemów zdrowotnych, w tym z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem (wysokim ciśnieniem krwi) i chorobami serca. Typowe objawy zaburzeń czynności nerek to:
- Częste oddawanie moczu;
- Problemy z oddawaniem moczu;
- Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu;
- Ciągłe pragnienie.
Picie napojów gazowanych podczas wysiłku fizycznego wykonywanego w upalne dni to BARDZO zły pomysł
Dieta ma decydujący wpływ na zdrowie nerek, a cukier i nadmiar białka znajdują się na szczycie listy składników odżywczych, które powodują problemy z nerkami, jeśli są spożywane w nadmiarze.
Najnowsze badanie wykazało, że napoje gazowane mogą powodować ostre uszkodzenie nerek u osób, które zaspokajają nimi pragnienie podczas wykonywania wysiłku fizycznego w upalny dzień.
W badaniu zmierzono temperaturę ciała, częstość akcji serca, ciśnienie krwi, masę ciała i wskaźniki uszkodzenia nerek przed wysiłkiem, bezpośrednio po i 24 godziny po wysiłku fizycznym.
Siedem dni później uczestnicy badania – których średnia wieku wynosiła 24 lata – przeszli ponownie tę samą próbę, ale zmienili grupę, więc osoby, które za pierwszym razem piły napoje gazowane, za drugim razem spożywali wodę i vice versa.
Gdy uczestnicy badania pili napoje gazowane, 75% z nich miało podwyższony poziom kreatyniny we krwi – jest to wskaźnik uszkodzenia nerek.
Podwyższony poziom kreatyniny zaobserwowano tylko u 8% uczestników badania pijących wodę. Osoby pijące napoje gazowane mieli również:
- Niższy wskaźnik filtracji kłębuszkowej – kolejny wskaźnik uszkodzenia nerek;
- Wyższy poziom kwasu moczowego;
- Łagodne odwodnienie;
- Wyższy poziom wazopresyny – hormonu antydiuretycznego, który podnosi ciśnienie krwi.
Jak wysiłek fizyczny w upalne dni wpływa na nerki?
Podczas gdy napoje gazowane, które zwykle zawierają zarówno syrop glukozowo-fruktozowy, jak i kofeinę, są ogólnie niekorzystne dla zdrowia, ich picie podczas upałów może być szczególnie szkodliwe.
Powodem tego jest fakt, że podczas upałów organizm reguluje ciśnienie krwi i oszczędza wodę, zmniejszając przepływ krwi do nerek.
Nagły i gwałtowny spadek przepływu krwi przez nerki może spowodować ostre uszkodzenie nerek, ponieważ zmniejsza się ilość tlenu dostarczanego do nerek.
Wcześniejsze badania wykazały, że wysiłek fizyczny w wysokich temperaturach zwiększa poziom biomarkerów ostrego uszkodzenia nerek – nawet bez picia napojów gazowanych – oraz że napoje o wysokiej zawartości fruktozy zwiększają ryzyko ostrego uszkodzenia nerek w przypadku odwodnienia.
Zatem sensowne jest, że połączenie obydwu powyższych czynników – wysiłku fizycznego wykonywanego w upalne dni i picia napojów gazowanych – zaburza prawidłowe funkcjonowanie nerek i zwiększa ryzyko ostrego uszkodzenia nerek.
Co to jest ostre uszkodzenie nerek i co je powoduje?
Ostre uszkodzenie nerek występuje wtedy, gdy dochodzi do nagłego zmniejszenia przepływu krwi przez nerki, co prowadzi do ich niewydolności. W rzeczywistości te dwa pojęcia są synonimami.
Do tego stanu mogą doprowadzić poważne odwodnienie, wypadek, zabieg chirurgiczny, a nawet przedawkowanie paracetamolu, ibuprofenu lub naproksenu.
Przewlekłe zapalenie, takie jak to, które ma miejsce u pacjentów z cukrzycą lub chorobą serca, infekcje (takie jak posocznica), niedrożność jelit lub reakcje alergiczne również mogą spowodować niewydolność nerek.
Wskazówki dietetyczne wspierające zdrowie nerek
Jeśli chcesz chronić zdrowie nerek, pamiętaj o następujących kwestiach:
Ogranicz spożycie fruktozy do 25 gramów dziennie (około 6 łyżek); jeszcze mniejsze spożycie zalecane jest osobom z opornością na insulinę/leptynę. |
Ogranicz spożycie białka do ilości wymaganej przez organizm — Idealne spożycie białka wynosi prawdopodobnie około pół gram białka na funt (1 gram białka na kilogram) beztłuszczowej masy ciała, a nie całkowitej masy ciała. Zatem musisz najpierw określić swoją beztłuszczową masę ciała.
Aby to zrobić, należy od 100 odjąć procent tkanki tłuszczowej. Na przykład, jeśli masz 30 procent tkanki tłuszczowej, to masz 70 procent beztłuszczowej masy ciała. Następnie pomnóż ten procent (w tym przypadku 0,7) przez aktualną wagę, aby uzyskać beztłuszczową masę ciała w funtach lub kilogramach.
Na przykład, jeśli ważysz 170 funtów: 0,7 pomnożone przez 170 równa się 119 funtów beztłuszczowej masy ciała. Stosując zasadę „0,5 grama białka na funt” potrzebujesz 59,5 lub nieco poniżej 60 gramów białka dziennie. American Kidney Fund zaleca osobom mającym chore nerki ograniczenie spożycia białka do maksymalnie 50 gramów dziennie. |
Pij czystą wodę — Wystarczy zamienić słodzone napoje, takie jak napoje gazowane i soki owocowe, na czystą wodę, co może znacznie poprawić funkcjonowanie nerek i ogólny stan zdrowia. Najlepszym sposobem oszacowania zapotrzebowania na wodę jest obserwacja koloru moczu (powinien być jasnożółty) i częstości wizyt w toalecie (optymalnie około 7 do 8 razy dziennie). |
Spożywaj dużo świeżych, ekologicznych warzyw — Jedną z najlepszych rzeczy, którą możesz zrobić dla swoich nerek jest codzienne spożywanie trzech lub czterech porcji warzyw i owoców.
Nerki wytwarzają hormony regulujące zwężanie się tętnic i żył, co wpływa na ciśnienie krwi i reguluje objętość krwi krążącej w organizmie. Te dwie funkcje uzupełniają się wzajemnie, dzięki czemu pomagają utrzymać ciśnienie krwi w normalnych granicach.
Nadciśnienie jest drugą najczęstszą przyczyną niewydolności nerek. Co ciekawe, jedno z badań11 wykazało, że zwiększenie spożycia warzyw obniża skurczowe ciśnienie krwi u osób z chorobą nerek skuteczniej niż leki na ciśnienie krwi.
Dr Nimrit Goraya, autor publikacji i dyrektor nefrologii w Baylor Scott & White Health w Temple w Teksasie, powiedział, że w przypadku osób z chorobami nerek – lub osób, które chcą temu zapobiec – dużo ważniejsze jest spożywanie odpowiedniej żywności niż przyjmowanie leków. |
Dostosuj spożycie potasu do funkcji nerek — nerki są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej ilości potasu w organizmie. Jeśli nie działają prawidłowo, poziom potasu może być podniesiony. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę czynność nerek podczas oszacowania zapotrzebowania na potas.
Jeśli nerki działają prawidłowo, zalecana ilość potasu dla dorosłych wynosi około 4700 mg na dzień – ilość potasu musi być również zbilansowana z sodem. Zasadniczo stosunek potasu do sodu powinien wynosić około 5 do 1.
Najprostszym sposobem osiągnięcia tego stosunku jest spożywanie dużej ilości świeżych warzyw, najlepiej ekologicznych i lokalnie uprawianych, aby zapewnić ciału optymalną ilość składników odżywczych.
Pełnowartościowa dieta w naturalny sposób zapewnia większe ilości potasu niż sodu, podczas gdy dieta oparta na produktach przetworzonych zapewnia więcej sodu i odwraca ten stosunek.
Jeśli masz chore nerki, musisz zwracać szczególną uwagę na dietę i poziom potasu. Większość osób mających choroby nerek powinna monitorować poziom potasu, mierząc go co miesiąc. W tym przypadku zwyczaj zaleca się ograniczenie spożycia potasu do około 2000 mg na dobę. |
Żywność przyjazna nerkom
Dodanie następujących pokarmów do diety może pomóc w utrzymaniu optymalnej czynności nerek:
Czerwona papryka — Niska zawartość potasu, bogata w witaminy A, B6, C, kwas foliowy i błonnik. |
Kapusta — Niska zawartość potasu, bogata w witaminy C i K, błonnik i fitozwiązki chroniące przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. |
Kalafior — Wysoka zawartość witaminy C, kwasu foliowego i błonnika. |
Czosnek — Ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. |
Cebula — Niska zawartość potasu, bogata w przeciwutleniacze, szczególnie kwercetynę, która ma naturalne właściwości antyhistaminowe. |
Jabłka — Bogate w błonnik, przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne. Surowy ekologiczny ocet jabłkowy zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. |
Jagody — W tym borówki, maliny i truskawki. |
Wiśnie — Bogate w przeciwutleniacze i fitozwiązki. |
Białe i czerwone winogrona — Bogate w przeciwutleniacze; skórka jest szczególnie bogata w resweratrol. |
Arbuz — Duża zawartość wody, ma właściwości moczopędne, umożliwia wytwarzanie większej ilości moczu co pomaga wydalić toksyny. |
Sok z cytryny — Pomaga zmniejszyć powstawanie kamieni nerkowych. |
Nasiona dyni — Bogate w przeciwutleniacze, witaminy i minerały, zwłaszcza magnez, który zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych. |
Jarmuż — Niska zawartość potasu, dobre źródło witamin A i C. |
Bataty — Bogate w beta-karoten, witaminy A i C oraz błonnik; są dobrym źródłem witaminy B6 i potasu. |
Zioła oczyszczające nerki
Wiele ziół wspiera również oczyszczanie nerek, w tym:
Imbir — Oczyszcza krew i nerki toksyn. |
Kurkuma —Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, które pomagają zapobiegać i leczyć infekcje nerek i stany zapalne. |
Mniszek lekarski — Naturalny środek moczopędny, który pomaga wzmocnić nerki i łagodzi problemy z układem moczowym. |
Pokrzywa — Naturalny środek moczopędny, który pomaga oczyścić krew i leczyć infekcje dróg moczowych; jest również bogata w żelazo, co sprzyja powstawaniu krwi. Powinny jej unikać osoby, które mają wysoki poziom żelaza. |
Korzeń prawoślazu — Ma naturalne działanie moczopędne. Pomaga w leczeniu infekcji dróg moczowych, kamieni nerkowych i infekcji pęcherza moczowego. |
Jałowiec — Poprawia czynność nerek i pomaga w leczeniu infekcji dróg moczowych, kamieni nerkowych i pęcherza moczowego.
Przeciwskazanie — Unikaj jagód jałowca, jeśli masz infekcję nerek lub jesteś w ciąży. Ponadto nie należy przyjmować go w sposób ciągły dłużej niż cztery tygodnie. |
Korzeń krwawnika — Naturalny środek moczopędny o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych; pomaga w leczeniu infekcji dróg moczowych. |
Koniczyna czerwona — Diuretyk, który stymuluje usuwanie toksyn z nerek |
Chanca piedra — Zioło używane w Ameryce Południowej do rozbijania kamieni nerkowych (jego hiszpańska nazwa oznacza „łamacz kamieni”). |
Korzeń hortensji — Lekarstwo na kamienie nerkowe stosowane przez Indian. |
Korzeń mącznicy lekarskiej — Pomaga w leczeniu problemów z pęcherzem moczowym. |
Sadziec purpurowy (ang. Joe-Pye weed) — Wspiera pracę układu moczowego i zdrowie nerek. |
Korzeń nawłoci — Tradycyjnie stosowany przez Indian w celu wsparcia układu moczowego i zdrowia nerek. |