Resweratrol wywołuje apoptozę nieprawidłowych komórek

resweratrol

W skrócie -

  • Szwajcarskie badanie przeprowadzone na myszach laboratoryjnych sugeruje, że resweratrol może być skuteczny w leczeniu raka płuc, ponieważ powoduje apoptozę nieprawidłowych komórek – przynajmniej w przypadku donosowego podawania dużych dawek resweratrolu
  • Naukowcy zaobserwowali 45-procentowy spadek częstości występowania raka u myszy leczonych resweratrolem, zauważając, że miały one mniejszą liczbę guzów i ich rozmiary były mniejsze niż u myszy nieleczonych
  • Dzięki zdolności do neutralizowania wolnych rodników, resweratrol posiada właściwości spowalniające starzenie, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające i neuroprotekcyjne
  • Chociaż resweratrol jest dostępny w wielu produktach spożywczych, takich jak jagody, ciemna czekolada, skórki winogron i czerwone wino, jego niska dostępność biologiczna sprawia, że przyjmowanie suplementu jest skuteczniejszą opcją
  • Pterostylben, który ma lepszą biodostępność i zapewnia korzyści podobne do resweratrolu, jest kolejnym związkiem roślinnym, który warto wypróbować.

Według dr. Mercoli

Szwajcarskie badanie przeprowadzone na myszach laboratoryjnych sugeruje, że resweratrol może być skuteczny w leczeniu raka płuc, ponieważ powoduje apoptozę nieprawidłowych komórek – przynajmniej w przypadku donosowego podawania dużych dawek resweratrolu.

Naukowcy zaobserwowali 45-procentowy spadek częstości występowania raka u myszy leczonych resweratrolem, zauważając, że miały one mniejszą liczbę guzów i ich rozmiary były mniejsze niż u myszy nieleczonych.

Pomimo pozytywnych wyników wskazujących na zdolność resweratrolu do powodowania apoptozy nieprawidłowych komórek, potrzebne są dalsze badania. Dzieje się tak głównie dlatego, że przyjmowany doustnie resweratrol jest metabolizowany i wydalany w ciągu kilku minut, czyli zanim zdąży dotrzeć do płuc.

Pterostylben jest kolejnym związkiem roślinnym o działaniu podobnym do resweratrolu, który warto wypróbować. Jest głównym przeciwutleniaczem polifenolowym występującym w jagodach i chociaż ma wiele właściwości podobnych do resweratrolu, przewyższa go pod kątem biodostępności.

Rak płuc: najniebezpieczniejszy rodzaj raka na świecie

Według The Global Cancer Observatory, oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rak płuc, który jest najniebezpieczniejszym rodzajem raka na świecie, był przyczyną ponad 1,7 miliona zgonów w 2018 roku. Liczba zgonów z powodu raka płuc przewyższa łączną liczbę zgonów z powodu nowotworów piersi, trzustki i prostaty.

Warto zauważyć, że American Lung Association sugeruje, że palenie tytoniu przyczynia się do 80-90% wszystkich zgonów z powodu raka płuc. Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych opublikował w 2004 roku raport stwierdzający, że mężczyźni, którzy palą, są 23 razy bardziej narażeni na rozwój raka płuc niż osoby niepalące. Natomiast w przypadku palących kobiet, to ryzyko wzrasta 13-krotnie.

Nawet jeśli nigdy nie paliłeś tytoniu, nadal możesz zachorować na raka płuc. Raport opublikowany w 2006 roku przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej USA sugeruje, że osoby niepalące mają od 20 do 30 procent większe ryzyko zachorowania na raka płuc, jeśli zostaną narażone na bierne palenie w domu lub w miejscu pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki, istnieje wyraźna potrzeba ciągłego podkreślania potrzeby rezygnacji z palenia tytoniu. Jeśli palisz, jest to kolejny powód, aby rzucić palenie.

Co to jest resweratrol i dlaczego jest dla Ciebie korzystny?

Autorzy szwajcarskiego badania dotyczącego resweratrolu i raka płuc sugerują, że jest to „jeden z najlepiej zbadanych naturalnych produktów, w szczególności ze względu na właściwości chemoprewencji nowotworów”.

Na stronie amerykańskiego National Institutes of Health's (NIH), PubMed.gov, można znaleźć ponad 11 000 badań dotyczących tego związku.

Biorąc pod uwagę popularność resweratrolu w badaniach naukowych, można się zastanawiać, dlaczego przykuwa tak wiele uwagi naukowców. Ogromne zainteresowanie resweratrolem wynika głównie z jego silnych właściwości przeciwutleniających.

Przeciwutleniacze są dobrze znane z działania spowalniającego starzenie i promującego zdrowie, zwłaszcza w odniesieniu do zapobiegania uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki.

Resweratrol jest polifenolem mającym na celu wydłużenie życia roślin poprzez zwiększenie odporności na choroby i stresory, takie jak choroby, drastyczne zmiany klimatu i zbyt duża ilość światła ultrafioletowego.

Można sobie wyobrazić, że ludzie również napotykają niektóre z tych stresorów, dzięki czemu resweratrol może być potencjalną substancją pomagającą zachować zdrowie zarówno ludzi, jak i roślin.

Resweratrol znajduje się w różnych produktach spożywczych, takich jak jagody, skórki winogron, granaty, maliny i czerwone wino, a także w ciemnej czekoladzie, surowym kakao i innych pokarmach roślinnych. Nie należy jednak sądzić, że kilka dodatkowych kieliszków czerwonego wina zapewni neuroprotekcyjne i zapobiegające starzeniu właściwości resweratrolu.

Naukowcy zachowują ostrożny optymizm w stosunku do wpływu resweratrolu na raka płuc

Jak wspomniano powyżej, badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) w Szwajcarii polegające na podawaniu resweratrolu myszom laboratoryjnym sugerują, że resweratrol może być użyteczny w leczeniu raka płuc.

Badanie trwało 25 tygodni i obejmowało cztery grupy myszy: nieleczoną grupę kontrolną, drugą grupę otrzymującą tylko czynnik rakotwórczy, trzecią grupę otrzymującą zarówno czynnik rakotwórczy jak i resweratrol oraz czwartą grupę, której podawano tylko resweratrol.

Biorąc pod uwagę pozytywne wyniki badania, Cuendet stwierdził, że: „Resweratrol może zapobiegać rozwojowi raka płuc”. Podawano około 1,2 miligrama (mg) roztworu resweratrolu na mysz, czyli około 60 mg na kilogram. Naukowcy zaobserwowali:

  • U myszy leczonych resweratrolem liczba guzów była mniejsza o 27%, a ponadto ich rozmiar był mniejszy niż u myszy nieleczonych;
  • 45-procentowy spadek częstości występowania nowotworu u myszy leczonych resweratrolem;
  • Porównując dwie grupy, które nie były narażone na czynnik rakotwórczy, na raka nie zachorowało 63% myszy leczonych resweratrolem i tylko 13% nieleczonych myszy;
  • Eksperymenty in vitro sugerują, że mechanizm chemoprewencji resweratrolu jest najprawdopodobniej związany z apoptozą (zaprogramowaną śmiercią komórkową) – proces ten niszczy nieprawidłowe komórki.

Mała dostępność biologiczna resweratrolu ogranicza jego skuteczność w przypadku podania doustnego

Pomimo wyników uzyskanych u myszy laboratoryjnych nie jest jasne, czy resweratrol będzie miał takie same działanie u ludzi chorujących na raka płuc, głównie z powodu tego, jak szybko jest metabolizowany i wydalany z organizmu – dzieje się to zanim dotrze do płuc.

Mając to na uwadze, Aymeric Monteillier – naukowiec z UNIGE School of Pharmaceutical Sciences i główny autor badania – stwierdził: „Z powyższego względu naszym wyzwaniem jest znalezienie sposobu, który umożliwiałby donosowe podanie dużych ilości resweratrolu, pomimo tego, że jest to związek słabo rozpuszczalny w wodzie”.

Właściwości prozdrowotne resweratrolu

Poprzednie badania sugerują, że resweratrol może korzystnie wpływać na zdrowie ponieważ:

Neutralizuje wolne rodniki

Poprawia przepływ krwi w mózgu i hamuje zapalenie mózgu

Ma właściwości przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe

Może chronić przed depresją

Wykazuje działanie spowalniające starzenie

Ma podobny wpływ na zdrowie jak ograniczenie kalorii

Poprawia pamięć i przyśpiesza uczenie się

Ma właściwości neuroprotekcyjne

Najlepsze źródła resweratrolu

Podczas gdy resweratrol może być pozyskiwany w niewielkich ilościach z wcześniej wymienionych źródeł, jego największe stężenie występuje w skórce i nasionach winogron odmiany muscadine. Innymi dobrymi źródłami resweratrolu są jagody i maliny.

Z uwagi na to, że cały owoc zawiera fruktozę, pamiętaj o umiarkowanym spożyciu owoców, aby nie spożywać więcej niż 25 mg fruktozy dziennie. Jeśli chorujesz na przewlekłą chorobę, taką jak rak lub cukrzyca, ogranicz dzienne spożycie fruktozy do co najwyżej 15 mg, aż poprawi się stan Twojego zdrowia.

Ponieważ jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie uzyskać terapeutyczne ilości resweratrolu z żywności, możesz rozważyć przyjmowanie suplementu. Regularnie biorę suplement, który zawiera ekstrakt z pestek i skórki winogron muscadine.

Jedna porcja tego suplementu zawiera 50 mg resweratrolu, czyli taką samą ilość jaką zawiera 39 szklanek czerwonego wina. W celu uniemożliwienia organizmowi rozwinięcia tolerancji na resweratrol, polecam stosować suplement cyklicznie – na przykład zużywając go w dni powszednie i robiąc przerwę w weekendy.

Jakie są dalsze perspektywy badań dotyczących resweratrolu i raka płuc?

Po ustaleniu donosowej metody podawania resweratrolu, zespół UNIGE kontynuuje prace nad identyfikacją potencjalnego biomarkera, który pomoże im w wyborze osób kwalifikujących się do prewencyjnego leczenia resweratrolem.

Jak zauważyli autorzy badania: „niniejsze badanie stanowi skuteczny sposób na przezwyciężenie niskiej biodostępności [resweratrolu] w przypadku podania doustnego, zachęcając do ponownego zastanowienia się nad jego zastosowaniami w przyszłych badaniach klinicznych”.

Co ciekawe, naukowcy sugerują, że resweratrol może przynieść korzyści obecnym i byłym palaczom, gdyby został z powodzeniem opracowany system pozwalający na stosowanie go w nebulizatorach i e-papierosach. Biorąc pod uwagę zagrożenia dla zdrowia, nie mogę polecać e-papierosów czyli papierosów elektronicznych jako bezpiecznej alternatywy dla palenia.

Alternatywa dla resweratrolu: pterostylben może być jeszcze lepszy

Oprócz resweratrolu na uwagę zasługuje również mniej znany związek przeciwzapalny zwany pterostylbenem. Jest głównym przeciwutleniaczem polifenolowym występującym w jagodach. Podobnie jak resweratrol, pterostylben należy do grupy stylbenów, ale ma znacznie lepszą dostępność biologiczną.

O ile biodostępność resweratrolu wynosi około 20-25%, dostępność pterostylbenu wynosi około 80%, co oznacza, że organizm może z niego korzystać skuteczniej i wydajniej. Niektórzy eksperci sugerują, że te dwa związki działają skuteczniej, gdy są spożywane razem, zauważając, że będą działać synergicznie, aby zapobiegać chorobom i wspierać zdrowie.

Zanim zaczniesz stosować resweratrol i pterostylben, porozmawiaj ze swoim lekarzem

Poza wyżej wspomnianymi korzyściami, badania opublikowane w czasopiśmie Evidence-based Complementary and Alternative Medicine sugerują, że codzienne przyjmowanie 250 mg pterostylbenu powoduje również obniżenie ciśnienia krwi. Ponadto eksperymenty z udziałem myszy laboratoryjnych wykazały, że związek ten zmniejsza uczucie lęku.