Według dr. Mercoli
Cholesterol można z łatwością opisać jako głównego winowajcę ostatnich dwóch dekad. Jest odpowiedzialny za demonizowanie różnych rodzajów żywności (takich jak jaja i tłuszcze nasycone) oraz obwiniany za prawie każdy przypadek choroby serca, który wystąpił w ciągu ostatnich 20 lat.
Kiedy w połowie lat 80. otworzyłem swoją praktykę medyczną, rzadko mówiono o cholesterolu i obawie, że jest zbyt wysoki. Później zaczęto powtarzać, że poziom cholesterolu powinien być tak niski, jak to tylko możliwe, w przeciwnym razie mogą wystąpić poważne konsekwencje.
Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że istnieje wiele mitów, które przedstawiają żywność zawierającą tłuszcz i cholesterol jako jedną z najgorszych, które możesz spożywać. Proszę zrozumieć, że te mity w rzeczywistości szkodzą zdrowiu.
Cholesterol najprawdopodobniej nie tylko nie zniszczy Twojego zdrowia (jak Ci wmówiono), nie jest też przyczyną chorób serca.
Dla osób, które zażywają leki obniżające poziom cholesterolu, poniższa wiedza jest niezwykle ważna. Jednak zanim zagłębię się w te zmieniające życie informacje, poznajmy najpierw podstawy.
Co to jest cholesterol i dlaczego go potrzebujesz?
Tak, to prawda, potrzebujesz cholesterolu.
Ta miękka, woskowa substancja znajduje się nie tylko w krwioobiegu, ale także w każdej komórce ciała, gdzie współtworzy błony komórkowe, hormony, witaminę D i kwasy żółciowe, które pomagają trawić tłuszcz. Cholesterol bierze również udział w tworzeniu wspomnień i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerwów.
Wątroba wytwarza około 75% cholesterolu w organizmie. Zgodnie z konwencjonalną medycyną istnieją dwa rodzaje cholesterolu:
- Lipoproteina wysokiej gęstości, czyli HDL — Jest to tzw. „dobry” cholesterol, który pomaga utrzymać cholesterol z dala od tętnic i usunąć jego nadmiar z blaszki miażdżycowej, co zapobiega rozwojowi chorób serca.
- Lipoproteina niskiej gęstości, czyli LDL — To tzw. „zły” cholesterol, który krąży we krwi i zgodnie z konwencjonalnym myśleniem, może gromadzić się w tętnicach, tworząc płytkę, która powoduje zwężenie tętnic i spadek ich elastyczności (stan zwany miażdżycą). Jeśli w jednej ze zwężonych tętnic prowadzącej do serca lub mózgu powstanie skrzep, może dojść do zawału serca lub udaru.
Ponadto znaczenie mają także:
- Trójglicerydy — Podwyższony poziom tych niebezpiecznych tłuszczów został powiązany z chorobami serca i cukrzycą. Wiadomo, że poziom trójglicerydów rośnie po zjedzeniu zbyt dużej ilości zbóż i cukrów, w przypadku braku aktywności fizycznej, palenia papierosów, nadmiernego spożycia alkoholu, nadwagi i otyłości.
- Lipoproteina (a), czyli Lp(a) — Lp(a) to substancja składająca się ze „złego cholesterolu” (LDL) i białka – apoproteiny a. Podwyższony poziom Lp(a) jest bardzo istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób serca. Choć zostało to dobrze udowodnione, niewielu lekarzy sprawdza poziom Lp(a) u swoich pacjentów.
Zrozum: Całkowity poziom cholesterolu NIE jest dobrym wskaźnikiem ryzyka rozwoju chorób serca
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) zaleca, aby całkowity poziom cholesterolu wynosił mniej niż 200 mg/dL, ale nie mówią, że całkowity poziom cholesterolu jest prawie bezwartościowy w określaniu ryzyka rozwoju chorób serca, chyba że przekracza 300.
Ponadto AHA zaktualizowało swoje wytyczne w 2004 roku, obniżając zalecenia dotyczące poziomu cholesterolu LDL ze 130 do mniej niż 100, a nawet mniej niż 70 dla pacjentów z bardzo wysokim ryzykiem rozwoju chorób serca.
Aby osiągnąć te oburzające i niebezpiecznie niskie cele, zazwyczaj trzeba zażywać wiele leków obniżających poziom cholesterolu. Zatem powyższe wytyczne natychmiast zwiększyły rynek dla tych niebezpiecznych leków. Obecnie zalecenia dotyczące poziomu cholesterolu dotyczą również dzieci, co znacznie zwiększa sprzedaż tych leków.
Widziałem wiele osób z całkowitym poziomem cholesterolu powyżej 250, którzy mieli niskie ryzyko rozwoju chorób serca z powodu poziomu HDL. Odwrotnie, widziałem jeszcze więcej osób, które miały poziom cholesterolu poniżej 200, które miały bardzo wysokie ryzyko rozwoju chorób serca, określone w oparciu o następujące dodatkowe testy:
- Stosunek HDL/całkowitego cholesterolu;
- Stosunek trójglicerydów/HDL.
Procent HDL jest bardzo silnym czynnikiem określającym ryzyko rozwoju chorób serca. Po prostu podziel swój poziom HDL przez cholesterol całkowity. Wskaźnik ten powinien wynosić powyżej 24 procent.
Pamiętaj jednak, że są to tylko wskazówki, a ryzyko rozwoju chorób serca zależy od wielu różnych czynników, nie tylko od powyższych wartości.
W rzeczywistości, dopiero po uzyskaniu informacji, że całkowity cholesterol jest słabym wskaźnikiem ryzyka rozwoju chorób serca, poziomy HDL i LDL zostały wprowadzone do zaleceń. Dają one dokładniejszy obraz tego, co się dzieje w organizmie, ale wciąż nie pokazują wszystkiego.
Cholesterol jest Twoim przyjacielem, a nie wrogiem
Zanim przejdziemy dalej, naprawdę chciałbym, abyś zrozumiał tę koncepcję. W Stanach Zjednoczonych panuje przeświadczenie, że cholesterol jest zły. Jest to mit zakorzeniony w umysłach większości ludzi. Jednak ten mit jest bardzo szkodliwy i należy się z nim rozprawić.
Witamina D i cholesterol
Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z niesamowitego wpływu witaminy D na zdrowie. Większość ludzi nie wie, że najlepszym sposobem na zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D jest bezpieczna ekspozycja skóry na słońce.
Promienie UVB oddziałują z cholesterolem znajdującym się w skórze i przekształcają go w witaminę D. Wynik? Jeśli poziom cholesterolu jest zbyt niski, organizm nie będzie w stanie wykorzystać słońca do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D.
Dodatkowo, jeśli cholesterol byłby tak niebezpieczny, dlaczego organizm używałby go jako prekursora witaminy D i praktycznie wszystkich hormonów steroidowych? Potrzebujesz jeszcze innych „dowodów”, że cholesterol jest dla Ciebie dobry?
Rozważ rolę tzw. “dobrego” cholesterolu HDL. Zasadniczo HDL pobiera cholesterol z tkanek i tętnic, po czym transportuje go z powrotem do wątroby, gdzie wytwarzana jest większość cholesterolu. Jeśli celem tego działania byłoby wyeliminowanie cholesterolu z organizmu, powinien zostać skierowany do nerek lub jelit, aby organizm mógł go usunąć.
Zamiast tego wraca do wątroby. Dlaczego? Ponieważ wątroba zamierza go ponownie użyć. „Trafia do wątroby, aby wątroba mogła go ponownie wykorzystać, a następnie wbudować go z powrotem w inne cząsteczki, które zostaną przetransportowane do tkanek i komórek, które ich potrzebują” – wyjaśnia dr Rosedale.
„Twoje ciało wytwarza i chroni cholesterol właśnie z tego powodu, że jest tak ważny, a nawet niezbędny dla zdrowia”.
Cholesterol i stan zapalny – jakie jest powiązanie?
Stan zapalny stał się trochę modnym tematem w dziedzinie medycyny, ponieważ jest związany z wieloma różnymi chorobami. Jednymi z nich są choroby serca... te same, za które często obwinia się cholesterol.
Do czego zmierzam? Cóż, najpierw rozważ rolę zapalenia organizmie. Pod wieloma względami jest to dobra rzecz, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu na „najeźdźców”, którzy stanowią zagrożenie. Na przykład, jeśli się skaleczysz, proces zapalenia pomaga w wyleczeniu. Podczas stanu zapalnego:
- Naczynia krwionośne zwężają się, aby powstrzymać krwawienie;
- Krew staje się gęstsza, więc może skrzepnąć;
- Układ odpornościowy wysyła komórki i substancje chemiczne do walki z wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami, które powodują infekcję;
- Komórki namnażają się, aby naprawić uszkodzenia.
Ostatecznie skaleczenie zostaje wyleczone i na tym obszarze może powstać blizna. Jeśli tętnice są uszkodzone, bardzo podobny proces zachodzi wewnątrz ciała, z tym, że „blizna” w tętnicy jest znana jako płytka.
Ta płytka, wraz z gęstą krwią i zwężeniem naczyń krwionośnych, co ma miejsce podczas procesu zapalnego, mogą rzeczywiście zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia i zawału serca. Zauważ, że na tym etapie cholesterol jeszcze się nie pojawił. Cholesterol pojawia się później, ponieważ jest niezbędny do wymiany uszkodzonych komórek.
Pamiętaj, że żadna komórka nie może bez niego powstać. Zatem jeśli masz kilka uszkodzonych komórek, które wymagają wymiany, wątroba zostanie powiadomiona o potrzebie zwiększenia poziomu cholesterolu i uwolnieniu go do krwioobiegu.
Jest to celowy proces, który ma miejsce, aby organizm wytworzył nowe, zdrowe komórki. Jest możliwe i dość powszechne, że chroniczne uszkodzenie ciała spowoduje przewlekły stan zapalny.
Do określenia, czy masz przewlekłe zapalenie, służy badanie krwi określające poziom białka C-reaktywnego (CRP). Poziom CRP jest używany jako marker stanu zapalnego w tętnicach. Ogólnie mówiąc:
- Poziom CRP poniżej 1 miligrama na litr krwi oznacza niskie ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej;
- Od 1 do 3 miligramów oznacza średnie ryzyko;
- Ponad 3 miligramy oznacza wysokie ryzyko.
Szaleństwo dotyczące obniżenia poziomu cholesterolu
Sally Fallon (prezes Weston A. Price Foundation) oraz dr Mary Enig (ekspert w dziedzinie biochemii lipidów) posunęły się tak daleko, że nazwały wysoki poziom cholesterolu „chorobą wynalezioną, problemem, który pojawił się, gdy pracownicy służby zdrowia nauczyli się mierzyć poziom cholesterolu we krwi”.
To wyjaśnienie jest bardzo trafne. Jeśli masz podwyższony poziom cholesterolu, to przynajmniej częściowo wynika to ze zwiększonego stanu zapalnego w organizmie. Cholesterol ma za zadanie wykonać określoną pracę: pomóc ciału w wyzdrowieniu i naprawie.
Medycyna konwencjonalna myli się całkowicie, gdy zaleca obniżenie poziomu cholesterolu za pomocą leków w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca, ponieważ to, co jest rzeczywiście należy zrobić, to zająć się przyczyną uszkodzenia ciała, które doprowadza do nasilenia stanu zapalnego, a następnie zwiększenia poziomu cholesterolu.
Jak obniżyć poziom cholesterol w naturalny sposób...
1. Spożywaj dużo produktów bogatych w wysokiej jakości kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego. Rekomenduję olej z kryla.
2. Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj cukry i zboża z diety. Ważne jest wyeliminowanie szkodliwych cukrów takich jak fruktoza.
3. Jedz produkty zgodne z Twoim typem metabolicznym. Sprawdź swój typ metaboliczny rozwiązując DARMOWY test.
4. Spożywaj surową żywność.
5. Spożywaj zdrowe, najlepiej surowe, tłuszcze zgodne z Twoim typem metabolicznym. Na przykład:
• Oliwki i oliwę z oliwek;
• Kokos i olej kokosowy;
• Ekologiczne, niepasteryzowane produkty mleczne (w tym masło, śmietanę, kwaśną śmietanę, sery itp.);
• Awokado;
• Surowe orzechy;
• Nasiona;
• Jajka (lekko gotowane, z surowym żółtkiem);
• Ekologiczne mięso od zwierząt karmionych trawą.
6. Zadbaj o odpowiednią ilość aktywności fizycznej, wykonuj zwłaszcza ćwiczenia typu Peak Fitness.
7. Unikaj palenia papierosów i picia nadmiernych ilości alkoholu.
8. Zadbaj o zdrowie emocjonalne. Polecam Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT) w celu skutecznego zarządzania stresem.