Jak komponować posiłki w celu utrzymania optymalnego stanu zdrowia?

Komponowanie posiłków

W skrócie -

 • Niewłaściwe łączenie pokarmów jest jednym z głównych czynników, które powodują gazy, wzdęcia, zgagę i rozstrój żołądka. Ponadto, wynikające z tego zaburzenia trawienia mogą się przyczynić do niedożywienia, nawet jeśli Twoja dieta jest prawidłowa
 • Choroba jest zarówno kwestią prawidłowego wydalania toksyn, jak i spożywania odpowiedniej żywności. Jednakże wydalanie zależy od zdrowego układu pokarmowego
 • Łączenie pokarmów uwzględnia miejsce i złożoność trawienia każdego pokarmu, aby ułatwić przejście przez cały układ pokarmowy

Według dr. Mercoli

Dr Wayne Pickering jest lekarzem medycyny naturalnej pracującym na wschodnim wybrzeżu Florydy. Był dobrym przyjacielem legendy fitness – Jacka LaLanne’a. Na pogrzebie Jacka wygłosił piękną mowę. W wieku 67 lat pływa kilka mil tygodniowo, ponadto jeździ na rowerze i uprawia kalistenikę, wykonuje pompki i podciąga się na drążku.

Ma całkiem imponujący plan treningowy i stanowi dla mnie inspirację, ponieważ chciałbym być w tak dobrej formie będąc w jego wieku. Jest także osobą o najbardziej pozytywnym nastawieniu, jaką znam.

Spożywa mnóstwo owoców i sprawia, że zmieniłem swoje zdanie na temat miejsca owoców w diecie, w wyniku czego stopniowo zwiększałem ich spożycie, szczególnie mango – to właśnie temu owocowi dr Pickering zawdzięcza swój pseudonim (Mango Man). Istnieją nawet różne nazwy odmian mango od jego imienia. W moim podwórku rosną dwa takie drzewka mango.

Jedną z rzeczy, z których dr Pickering słynie w świecie żywienia, jest łączenie żywności – sam jest dobrym świadectwem, że to działa. Mężczyzna wygląda o 20-30 lat młodziej niż wskazuje na to jego wiek chronologiczny.

Niewłaściwe łączenie pokarmów jest jednym z głównych czynników, które powodują gazy, wzdęcia, zgagę i rozstrój żołądka. Ponadto, wynikające z tego zaburzenia trawienia mogą się przyczynić do niedożywienia, nawet jeśli Twoja dieta jest prawidłowa.

W młodości dr Pickering nie różnił się niczym od większości Amerykanów – zmagał się z nadwagą, brakiem formy i stosował nieodpowiednią dietę. Wspomina kluczowy moment, który zmienił jego życie:

„Kiedy wróciłem z Wietnamu, spędziłem rok w Rockford w Illinois. Byłem w rozpaczliwej sytuacji. Pewna pani prowadziła sklep ze zdrową żywnością, wszedłem tam i kupiłem opakowanie witamin i małą książkę Edwarda E. Marsha pt. „How to Be Healthy with Natural Foods”.

Kupił także kartkę przedstawiającą zasady łączenia pokarmów. Dr Pickering od wielu lat cierpiał na bóle brzucha i był całkowicie zaskoczony, gdy 24 godziny po wprowadzeniu w życie poznanych zasad nie cierpiał już na niestrawność.

Od tego czasu dr Pickering stał się nauczycielem zdrowia naturalnego. Zdrowie i długowieczność są naturalnymi efektami prawidłowego odżywiania, które obejmuje również prawidłowe łączenie żywności, pomagające zoptymalizować proces trawienia.

Trzy zasady dotyczące zdrowia

Wiele osób ma błędne przekonanie, że ludzkie ciało jest słabym instrumentem, podatnym na choroby i zaprogramowanym do starzenia się. Doktor Pickering, podobnie jak i ja, nie zgadza się z tym twierdzeniem.

Prawda jest taka, że ludzkie ciało jest nieskończenie mądre. Posiada naturalny, wrodzony „instynkt” dążący do zdrowia, a dzięki przestrzeganiu pewnych naturalnych zasad, pozwalasz swojemu ciału robić to, co robi najlepiej, czyli utrzymać równowagę i dobry stan zdrowia.

Poniżej znajdują się trzy podstawowe zasady zdrowia według dr Pickeringa:

 1. Zostałeś zaprojektowany, aby być zdrowy, jesteś chory tylko domyślnie;
 2. Nie łapie się choroby; “zarabiasz” na nią, ponieważ wynika ona z „zanieczyszczenia krwi, której przyczyną jest spożywanie niezdrowej żywności”;
 3. Wyzdrowiejesz dzięki temu, co z ciebie wychodzi, a nie od tego, co wchodzi.

Dobry stan zdrowia zależy od zdolności pozbywania się toksyn i innych szkodliwych substancji, co można uzyskać dzięki na optymalizacji odżywiania. Częścią tej filozofii jest to, że jedzenie jest Twoim sprzymierzeńcem numer jeden.

Chociaż pewne suplementy mogą być korzystne dla zdrowia, nie pozwolą Ci na obejście złej diety. Mogą tylko uzupełniać dietę; nie mogą jej zastąpić.

“Odżywianie nie leczy. To nie jest lek. Nie robi nic." – mówi dr Pickering. „To nauka, która się nie zmienia... Oto, czym jest odżywianie: jest to seria czterech procesów, które ciało człowieka wykorzystuje do tworzenia składników odżywczych, z których może korzystać”.

Te cztery procesy są następujące:

 1. Trawienie;
 2. Wchłanianie;
 3. Przyswajanie;
 4. Wydalanie.

Cztery zasady zdrowego odżywiania

Według dr. Pickeringa jednym z najważniejszych elementów zdrowego odżywiania, jest upewnienie się, że jesz żywność sezonową. Skład diety powinien zmieniać się wraz z porami roku charakterystycznymi dla lokalnego klimatu, a spożywanie lokalnych potraw jest naturalnym sposobem na wykorzystanie związku ciała i natury.

Sezonowe produkty to zazwyczaj najtańsza i łatwo dostępna opcja w większości sklepów i targowisk. Przewodnik dotyczący łączenia pokarmów doktora Pickeringa pomaga ustalić, które produkty są sezonowe, a także jak komponować je ze sobą w celu utrzymania optymalnego stanu zdrowia.

Następnie dr Pickering zaleca spożywanie lokalnej żywności, charakterystycznej dla danego rejonu. Eskimosi na przykład nie będą czerpać tych samych korzyści odżywczych z arbuza, jak ktoś żyjący na południu Ameryki, gdzie arbuzy rosną naturalnie. Sam klimat sprawia, że organizm ma pewne wymagania żywieniowe.

Po trzecie, należy wybierać żywność zgodnie z rodzajem i ilością wykonywanej aktywności fizycznej (np. dieta dla uczestnika triatlonu nie jest odpowiednia dla pracownika biurowego). Warto również wybierać produkty spożywcze według zdolności trawiennych organizmu. Na marginesie, doktor Pickering podkreśla wagę myśli człowieka.

„Twoje myśli pomagają rządzić chemią” – wyjaśnia. „Kiedy zasiadasz do jedzenia, ważne jest, aby nie rozmawiać o problemach przy stole. Należy mówić o radosnych rzeczach, ponieważ daje to szansę na bycie [ze sobą]”.

Ostatnie badania potwierdziły, że jeśli chcesz, aby jedzenie smakowało lepiej i cieszyć się posiłkiem, najpierw wykonaj rytuał. Jednym z najbardziej satysfakcjonujących rytuałów, które możesz zrobić przed posiłkiem, jest dziękowanie za jedzenie.

Polepsza to smak jedzenia. Poza tym ludzie, którzy są wdzięczni za to, co mają, lepiej radzą sobie ze stresem, mają więcej pozytywnych emocji i są w stanie sprawniej osiągnąć swoje cele. Ponadto ludzie, którzy dziękują za posiłek, jedzą wolniej niż osoby, które tego nie robią. Jest to praktykowanie uważności, które ma bezpośredni i korzystny wpływ na trawienie.

Dlaczego prawidłowe łączenie pokarmów ma znaczenie?

Wayne jest prawdopodobnie najbardziej znany z promowania znaczenia łączenia pokarmów. Jeśli jedzenie, które spożywasz, nie jest trawione prawidłowo, może to prowadzić do powstawania bolesnych gazów, zgagi, refluksu i innych problemów żołądkowych. Ponadto nieprawidłowe trawienie może pozbawić organizm ważnych składników odżywczych.

Krótka definicja trawienia obejmuje: wkładanie pokarmu lub płynu do jamy ustnej, połykanie go, rozbijanie pokarmu na mniejsze cząsteczki, które następnie mogą zostać wchłonięte. To, czego organizm nie zużywa, jest wydalane w formie kału lub moczu. Oto cztery procesy – trawienie, wchłanianie, przyswajanie i wydalanie.

Jedzenie jest trawione w wielu różnych miejscach, w tym w jamie ustnej, żołądku, pierwszej i środkowej części jelita cienkiego, zwanych odpowiednio dwunastnicą i jelitem czczym. Ponadto istnieją dwa rodzaje trawienia:

 1. Mechaniczne (żucie i rozgniatanie);
 2. Chemiczne.

Łączenie pokarmów uwzględnia miejsce i złożoność trawienia każdego pokarmu, aby ułatwić przejście przez cały układ pokarmowy.

Istnieją trzy podstawowe kategorie żywności: białka, węglowodany i tłuszcze. Białka są wstępnie trawione w żołądku. Węglowodany dzielą się na dwie kategorie: owoce i skrobie. Podczas gdy owoce przechodzą przez układ trawienny ze względną łatwością, skrobie wymagają trzech poziomów rozpadu: pierwszy etap zaczyna się w jamie ustnej. Dlatego ważne jest, aby dokładnie żuć produkty skrobiowe.

Zgodnie z zasadami łączenia pokarmów, nie należy mieszać białek i skrobi w tym samym posiłku. Oznacza to, że nie należy spożywać bułki z hamburgerem, klopsików z makaronem, ziemniaków z mięsem... Dlaczego? Dr Pickering wyjaśnia:

„Skrobie wymagają środowiska alkalicznego do procesu trawienia. Gdybyś włożył pięść do żołądka podczas trawienia steków, prawdopodobnie straciłbyś rękę. Kwas jest bardzo żrący...

Kiedy łączy się je razem – kwasowy i zasadowy rodzaj żywności – proces trawienia ulega zaburzeniu w wyniku reakcji zobojętniania. Co się dzieje? Jeśli jedzenie nie ulega strawieniu... przechodzi przez układ pokarmowy [niestrawione], powodując różnego rodzaju zaburzenia”.

Trzy zalecenia dotyczące łączenia pokarmów

1. Nie należy spożywać białek i skrobi w tym samym posiłku, ponieważ neutralizują się nawzajem i uniemożliwiają prawidłowe trawienie każdego z pokarmów. W celu zapewnienia prawidłowego trawienia każdego rodzaju pokarmu, poczekaj dwie godziny po zjedzeniu skrobi przed spożyciem białka. Należy odczekać trzy godziny po zjedzeniu białka, zanim zjesz skrobię.

2. Nie należy spożywać warzyw i owoców w tym samym posiłku — Owoce zawierają cukry pojedyncze i podwójne, podczas gdy skrobia jest cukrem potrójnym. Owoce są mechanicznie trawione w żołądku, ale trawienie chemicznie rozpoczyna się dopiero gdy dotrą do trzeciego i czwartego etapu układu pokarmowego, który znajduje się w jelicie cienkim. Natomiast trawienie skrobi jest podzielone na trzy różne etapy i rozpoczyna się w jamie ustnej.

Zdaniem dr. Pickeringa, z powyższego powodu nie należy jeść deseru bezpośrednio po posiłku. Kiedy to zrobisz, zostanie uwięziony w żołądku wraz z innym jedzeniem, gdzie zaczyna gnić, ponieważ nie jest tam trawiony chemicznie. Dlatego jedz owoce 30-60 minut przed obiadem.

To samo ma zastosowanie, jeśli chcesz zjeść kolejny kawałek owocu. Na przykład, kwaśne owoce takie jak cytryny nie łączą się dobrze ze skrobią. Cytryna i banan to tylko jeden z przykładów kombinacji, która z pewnością doprowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych...

Wiele osób uważa pomidory za owoce – choć są powszechnie dodawane do sałatek. Dr Pickering klasyfikuje pomidory jako „owoce-warzywa”, ponieważ choć nie mają cukru, jak większość owoców, są warzywem zakwaszającym. Można je łączyć z innymi warzywami. Poleca następujący przepis na doskonałą sałatkę:

“Wszelkiego rodzaju warzywa, które mają w sobie skrobię; na przykład dynia, cukinia, bakłażan, ogórki, papryka – to są owoce-warzywa. Pomidory pasują do nich. A ponieważ sałata i seler mają neutralny wpływ, bardzo dobrze łączą się ze wszystkim. Możesz również dodać awokado”.

3. “Melon powinien być spożywany bez dodatków, inaczej spowoduje zaburzenia żołądkowe” — Krótko mówiąc, melony nie trawią się dobrze z innymi pokarmami i często powodują problemy, chyba że są spożywane bez żadnych dodatków.

Co można jeść o określonej porze?

 • Rano — najmniej skoncentrowana żywność, w największej ilości. Idealny wybór: owoce;
 • Południe — bardziej złożona żywność, ale w mniejszej ilości niż w pierwszym posiłku. Idealny wybór: węglowodany skrobiowe;
 • Wieczór — najbardziej skoncentrowana żywność, ale w najmniejszej ilości. Idealny wybór: białko;

Informacje dodatkowe

Twoje ciało z założenia jest zaprogramowane tak, aby być zdrowe, a choroba jest kwestią nieprawidłowego wydalania toksyn i żywienia. Wydalanie jest uzależnione od zdrowego układu pokarmowego. Poprzez odpowiednie łączenie żywności, możesz pomóc swojemu organizmowi strawić wszystkie pokarmy.

Możesz dodatkowo wspomóc trawienie, zwracając uwagę na ilość i dystrybucję węglowodanów oraz białka w każdym posiłku. Ponownie, największe ilości najmniej zagęszczonej żywności, czyli owoców, najlepiej spożywać na początku dnia. Następnie, na obiad spożywaj mniejszą ilość gęstszych pokarmów złożonych z węglowodanów, a wieczorem niewielką ilość białka - najgęstszy posiłek.

+ Źródła i odniesienia