Olejek z mięty zielonej: łagodny olejek miętowy

olejek z mięty zielonej

W skrócie -

  • Ziele mięty zielonej jest destylowane z parą wodną w celu wytworzenia olejku eterycznego. Tak powstały olejek miętowy jest często stosowany w aromaterapii w celu złagodzenia zmęczenia, bólu głowy, migreny, nerwowości, a nawet problemów trawiennych.

Według dr. Mercoli

Olejek z mięty pieprzowej może być zbyt silny dla niektórych osób. Może wywoływać podrażnienia skóry i inne działania niepożądane. Jeśli szukasz bezpieczniejszego olejku miętowego, sprawdź kuzynkę mięty pieprzowej: miętę zieloną (Mentha spicata), znaną także pod nazwą mięta kłosowa.

Mięta jest znana z wyraźnego aromatu. Jest również ceniona w świecie kulinarnym, dodawana do potraw i napojów lub używana jako ozdoba. Ziele mięty zielonej jest destylowane z parą wodną w celu wytworzenia olejku eterycznego, który może zapewnić szereg ważnych korzyści zdrowotnych.

Co to jest olejek z mięty zielonej?

Istnieje wiele osób, które uważają, że olejek z mięty pieprzowej jest po prostu zbyt silny i zamiast niego stosują olejek z mięty zielonej. Inną popularną opcją jest mieszanie dwóch olejków.

Bez względu na Twoją wrażliwość, olejek z mięty zielonej jest łagodniejszy niż olejek z mięty pieprzowej, szczególnie dla dzieci. Chociaż wyżej wymienione olejki mają podobne właściwości, mięta zielona zawiera mniejsze ilości mentolu w porównaniu do olejku z mięty pieprzowej.

Zastosowanie olejku z mięty zielonej sięga czasów starożytnych. To wieloletnie zioło pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. W medycynie ajurwedyjskiej służył do leczenia problemów trawiennych, skórnych i bólów głowy.

Historyczny zapis pokazuje, że olejek z mięty zielonej był szeroko stosowany w starożytnej Grecji, jako dodatek do kąpieli oraz do leczenia chorób przenoszonych drogą płciową, wybielania zębów i leczenia odleżyn.

W dzisiejszych czasach ten olejek eteryczny jest często stosowany w przypadku dolegliwości trawiennych, a także problemów menstruacyjnych i nudności.

Zastosowanie olejku z mięty zielonej

Zastosowania olejku miętowego wykraczają poza kuchnię i gabinet lekarski. Na przykład, pomaga umysłowi odpocząć oraz wywołuje pozytywne emocje.

Poniżej zestawiłem listę konkretnych zastosowań olejku z mięty zielonej:

Aromaterapia — ze względu na zawartość mentolu, olejek miętowy jest często stosowany w aromaterapii. Pomaga złagodzić zmęczenie, bóle głowy, migreny, nerwowość, a nawet problemy trawienne;

Dodatek do żywności — olejek z mięty zielonej jest czasami dodawany do wypieków, zamrożonych produktów mlecznych, mięs, napojów i gumy do żucia. Pamiętaj jednak, że lepiej spożywać pełnowartościowe, surowe produkty spożywcze niż te przetworzone;

Zapach — ten olejek eteryczny dodawany jest do niektórych rodzajów perfum. Często miesza się go z innymi ziołami, takimi jak jaśmin, lawenda, bergamotka i drzewo sandałowe;

Składnik produktów farmaceutycznych — jest dodawany do proszku do czyszczenia zębów, płynów do płukania jamy ustnej i past do zębów;

Do kąpieli — dodawany do kąpieli, olejek z mięty zielonej może wywoływać stan relaksacji i działać chłodząco poprzez obniżenie temperatury ciała;

Do masażu — dzięki właściwościom przeciwskurczowym, olejek miętowy pomaga złagodzić ból mięśni, a nawet ból brzucha spowodowany miesiączką;

Insektycyd — ten olejek pomaga odpędzić komary i inne owady. Jest często dodawany do repelentów, kremów i innych preparatów owadobójczych.

Skład olejku z mięty zielonej

Olejek z mięty zielonej zawiera węglowodory, alkohole, estry, tlenki i ketony. Jego główne składniki to: alfa-pinen, beta-pinen, karwon, cyneol, kariofilen, linalol, limonen, mentol i mircen. Jak już wcześniej wspomniałem, olejek z mięty zielonej nie zawiera tak dużo mentolu jak olejek z mięty pieprzowej – tylko około 0,5% w porównaniu z 40-procentowym stężeniem w mięcie pieprzowej.

Zalety olejku z mięty zielonej

Według badań opublikowanych w Journal of Essential Oil Research, za właściwości przeciwdrobnoustrojowe olejku z mięty zielonej odpowiadają jego składniki chemiczne: cis-karweol i karwon.

Wykazano skuteczność olejku wobec czterech szczepów bakterii (Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus subtilis i Pasturella multocida) i grzybów chorobotwórczych (Aspergillus niger, Mucor mucedo, Fusarium solani, Botryodiplodia theobromae i Rhizopus solani).

Działanie przeciwdrobnoustrojowe olejku z mięty zielonej zostało również przedstawione w innym badaniu, opublikowanym w Journal of Microbiology Research. W artykule podkreślono działanie olejku z mięty zielonej na Bacillus subtilis, Aspergillus niger i Candida albicans. Olejek wykazał największą skuteczność w przypadku Escherichia coli. Ponadto okazał się skuteczny jako środek antyseptyczny i konserwujący.

Ze względu na silne właściwości antybakteryjne, stosowanie olejku z mięty zielonej zapewnia następujące korzyści:

  • Ponieważ olejek mięty zielonej ma właściwości antyseptyczne (dzięki obecności mentolu, mircenu i kariofilenu), chroni rany i owrzodzenia przed infekcją, a nawet przyśpiesza ich gojenie;
  • Pomaga w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową (STD), takich jak rzeżączka i kiła;
  • Pomaga w leczeniu wewnętrznych ran i infekcji w żołądku i jelitach.

Ponadto olejek z mięty zielonej:

Pomaga ukoić nerwy i skurcze mięśni dzięki zawartości mentolu;

Wspomaga naturalny przepływ nadmiernej ilości gazu z żołądka i jelit;

Łagodzi bóle głowy i problemy neurologiczne związane ze stresem;

Łagodzi problemy menstruacyjne, takie jak nieregularne miesiączki i wczesna menopauza, ponieważ stymuluje wydzielanie estrogenu (hormon);

Pobudza nerwy, funkcje mózgu oraz krążenie krwi;

Łagodzi częste problemy z oddychaniem, takie jak przeziębienia, przekrwienie nosa, astmę i grypę.

Jak zrobić olejek z mięty zielonej?

Podobnie jak inne olejki ziołowe, olejek z mięty zielonej jest wytwarzany w procesie destylacji z parą wodną – w szczególności przez destylację kwiatowych wierzchołków rośliny. Olejek z mięty zielonej ma bladożółty lub jasno oliwkowy kolor, a także świeży, ziołowy zapach.

Jak działa olejek z mięty zielonej?

Olejek z mięty zielonej może być wykorzystany na wiele różnych sposobów:

  • Do inhalacji — w porównaniu z olejkiem z mięty pieprzowej, olejek z mięty zielonej jest łagodniejszy i może być stosowany u dzieci. Dwie krople mogą pomóc w leczeniu problemów oddechowych i stresu;
  • Do kąpieli — dodaj dwie do trzech kropli do wody do kąpieli, aby złagodzić zmęczenie, gorączkę i ból mięśni;
  • Do masażu — zmieszaj olejek z mięty zielonej z olejem nośnikowym, takim jak olejek migdałowy lub olejek z wiesiołka. Mieszaninę można zastosować w celu złagodzenia bólów ciała, bólu miesiączkowego i skurczów mięśni;
  • Miejscowo — dodaj kilka kropel olejku z mięty zielonej do produktów do pielęgnacji skóry. Pomaga w leczeniu świądu, zapalenia skóry, ukąszeń owadów i innych chorób skóry;
  • Wewnętrznie — spożywanie olejku z mięty zielonej pomaga w leczeniu problemów trawiennych. Jednak nigdy nie powinno się tego robić bez pomocy profesjonalisty.

Czy olejek z mięty pieprzowej jest bezpieczny?

Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, stosowanie nierozcieńczonego olejku z mięty zielonej może spowodować nadwrażliwość skóry. Dlatego najpierw należy zmieszać go z olejami nośnymi, takimi jak oliwa z oliwek, olej migdałowy lub olej kokosowy.

Miejscowe stosowanie olejku bez oleju nośnego może powodować podrażnienia skóry, pieczenie, a nawet nadwrażliwość na światło.

W celu ustalenia, czy masz nadwrażliwość na którykolwiek z eterycznych olejków ziołowych, nanieś kroplę na niewielką część skóry i obserwuj, czy występują jakieś niepożądane efekty. Jeśli masz wrażliwą skórę, dobrze jest unikać używania olejków eterycznych w ogóle lub przed ich użyciem skonsultować się z profesjonalistą.

Pomimo możliwości podrażnienia skóry, olejek z mięty zielonej może skutecznie stymulować błonę śluzową przewodu pokarmowego, oddechowego i moczowego. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oznaczyła olejek z mięty zielonej jako „ogólnie uznany za bezpieczny (GRAS)” do spożycia.

Jednak nie należy go spożywać bez nadzoru doświadczonego aromaterapeuty. Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania olejku miętowego, ponieważ stymuluje on wydzielanie estrogenu i potencjalnie zwiększa możliwość poronienia.

Olejek z mięty zielonej jest łagodniejszy niż olejek z mięty pieprzowej i może być stosowany u dzieci ze względu na korzyści zdrowotne związane z trawieniem. Niemniej jednak przed użyciem zalecam skonsultowanie się z lekarzem lub doświadczonym aromaterapeutą.

Działania niepożądane olejku z mięty pieprzowej

Nadmierna ekspozycja na eteryczne olejki ziołowe poprzez inhalacje może wywoływać bóle głowy, podrażnienia skóry, nudności, oszołomienie, a nawet problemy emocjonalne.

Przed zastosowaniem olejku z mięty zielonej lub dowolnego eterycznego olejku ziołowego należy zasięgnąć porady profesjonalisty.