Czy wysypka po przedawkowaniu niacyny jest niebezpieczna?

Niacyna

W skrócie -

  • Niedobór niacyny (witaminy B3), zwany pelagrą, charakteryzuje się biegunką, zaburzeniami świadomości i łuszczeniem się skóry; często występuje u osób, które mają problemy z wchłanianiem witamin z pożywienia
  • Wysypka jest najczęstszym natychmiastowym działaniem niepożądanym występującym po przyjęciu suplementu niacyny w dawce 100 mg i większej. Jest nieszkodliwa; zaczyna się na twarzy, a następnie pojawia się na klatce piersiowej i ramionach. Znika w czasie od 30 minut do 2 godzin
  • Regularnie suplementowana niacyna wywołuje istotne działania niepożądane, ale można ją bezpiecznie stosować raz lub dwa razy w tygodniu w połączeniu z ćwiczeniami i sauną, aby ułatwić detoksykację organizmu podczas odchudzania

Według dr. Mercoli

Niacyna (witamina B3, kwas nikotynowy) jest istotna dla utrzymania ogólnego, dobrego stanu zdrowia. Niedobór witaminy B3 może powodować stan zwany pelagrą, charakteryzujący się zaburzeniami świadomości, biegunką i łuszczeniem skóry. Niedobory są jednak rzadkie i najczęściej występują u osób mających problemy z wchłanianiem witamin z pożywienia.

Witamina B3 jest rozpuszczalna w wodzie, więc nie jest magazynowana w organizmie, a jej nadmiar jest wydalany przez nerki. Oznacza to, że potrzebujesz stałej podaży tej witaminy z diety. Niacyna występuje w wielu produktach powszechnie występujących w codziennej diecie, takich jak drób, jajka, rośliny strączkowe, orzeszki ziemne, mleko i ryż.

Niedobór występuje bardzo rzadko, najczęściej u osób cierpiących na schorzenia (np. alkoholizm), które zmniejszają wchłanianie witamin w przewodzie pokarmowym.

Niacyna jest dostępna w formie suplementu, ale jej przyjmowanie wiąże się z kilkoma potencjalnymi działaniami niepożądanymi, szczególnie w przypadku przyjmowania dużych dawek. Jednym z najczęstszych efektów ubocznych jest wysypka.

Jak rozwija się wysypka po przedawkowaniu niacyny?

Wysypka jest najczęstszym, natychmiastowym działaniem niepożądanym występującym w wyniku suplementacji dużych dawek niacyny. Większość ludzi używa kwasu nikotynowego, aby zmniejszyć poziom cholesterolu.

Inną formą jest nikotynamid, który nie wywołuje wysypki, ale nie ma również wpływu na poziom cholesterolu.

Wysypka nie jest wywoływana przez spożywanie pokarmów bogatych w niacynę (witaminę B3). Objawy przedawkowania zaczynają się od pieczenia lub mrowienia skóry klatki piersiowej, szyi i twarzy. Skóra staje się zaczerwieniona i ciepła w dotyku.

Już 50 mg suplementu może wywołać wysypkę. Niacyna wpływa na naczynia krwionośne znajdujące się pod powierzchnią skóry powodując ich rozszerzenie, co wywołuje uczucie mrowienia i zaczerwienienie. Można stopniowo zwiększyć tolerancję na witaminę B3, co zmniejszy ryzyko wystąpienia wysypki.

Niektórzy naukowcy są przekonani, że każda osoba używająca witaminy w formie kwasu nikotynowego doświadczy wysypki. Jednak pomimo swędzenia i wywołania uczucia niepokoju, wysypka występująca po przedawkowaniu niacyny nie jest niebezpieczna.

Przyjmowanie niacyny w formie suplementu o przedłużonym działaniu, najlepiej podczas posiłku lub popijanie go dużą ilością płynów, zmniejsza ryzyko wystąpienia wysypki, ponieważ organizm rozwija tolerancję.

Pomocne może być także przyjęcie kilku mniejszych dawek suplementu w ciągu dnia, zamiast jednej dużej dawki. Suplementacja niacyny może wywołać rozstrój żołądka, nudności lub biegunkę. Wspomniane działania niepożądane maleją z czasem.

Niacyna, cholesterol i udar

Lekarze przepisują niacynę i jej formę o przedłużonym uwalnianiu, aby zmniejszyć poziom cholesterolu i wspomagać leczenie chorób serca.

Niacyna zapobiega rozpadowi apolipoproteiny 1, której organizm używa do wytwarzania lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), czyli tzw. „dobrego” cholesterolu. Niektóre badania wykazały, że w wyniku suplementacji poziom HDL może wzrosnąć od 20 do 40 procent.

Niacyna pomaga również obniżyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) (tzw. „złego” cholesterolu) i zredukować poziom trójglicerydów. Jednak wpływ na poziom cholesterolu ma miejsce dopiero podczas przyjmowania dawek od 1000 do 2000 mg niacyny na dzień. Zalecana dzienna dawka witaminy B3 wynosi od 14 mg do 16 mg.

Ponadto naukowcy odkryli, że niacyna jest przydatna w leczeniu udaru. Podczas udaru, neurony pozbawione tlenu umierają. Regeneracja polega na tym, że niektóre części mózgu mogą przejąć obowiązki uszkodzonego obszaru – nazywa się to plastycznością. Niacyna promuje plastyczność synaptyczną i wzrost aksonów, poprawiając funkcjonowanie mózgu.

Dalsze badania wykazały, że niacyna wpływa również na proces angiogenezy, czyli wzrost naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen do niedokrwionego mózgu.

Połączenie wpływu na angiogenezę i plastyczność synaptyczną doprowadziło do leczenia udaru niską dawką leku Niaspan (niacyny o przedłużonym uwalnianiu) i tkankowym aktywatorem plazminogenu (białko, które pomaga rozpuszczać skrzepy krwi) w ciągu czterech godzin po udarze. To leczenie daje znacznie lepsze wyniki funkcjonalne i zmniejsza rozmiar uszkodzenia niedokrwiennego.

Zredukuj ryzyko wystąpienia wysypki po suplementacji niacyny

Wysypka, która towarzyszy suplementacji niacyny, ma postać czerwonych plam na szyi i twarzy. Wysypka i uczucie mrowienia mogą stopniowo przesuwać się po ciele, zwykle zatrzymując się na klatce piersiowej i ramionach.

Wspomniana wysypka jest nieszkodliwa i nie powoduje żadnych skutków ubocznych – innych niż uczucie podrażnienia i mrowienia.

Wysypka zwykle trwa od 10 do 30 minut, w zależności od nasilenia reakcji i przyjętej dawki niacyny. W nrzadkich przypadkach może trwać do dwóch godzin.

Istnieje kilka strategii, które możesz wypróbować, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysypki lub złagodzić jej objawy. Jeśli wysypka już się pojawiła, dobrym pomysłem jest wzięcie zimnego prysznica, ponieważ pomoże on złagodzić objawy.

Naukowcy odkryli, że nawet 50 % osób suplementujących niacynę o natychmiastowym uwalnianiu doświadcza wysypki. Stosowanie formy o przedłużonym uwalnianiu zmniejsza to ryzyko i nasilenie objawów, jeśli wysypka wystąpi.

Rozpoczęcie suplementacji od mniejszej dawki i stopniowe jej zwiększanie, również może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, poprzez rozwinięcie tolerancji. Przyjmowanie niacyny z jedzeniem pomaga wydłużyć czas potrzebny do całkowitego wchłonięcia witaminy, a tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.

Ponadto picie dużych ilości czystej, filtrowanej wody zmniejsza ryzyko wystąpienia wysypki, a także wspomaga ogólne nawodnienie i usuwanie toksyn.

Chociaż niektóre badania sugerują, że zażycie aspiryny na 30 minut przed przyjęciem suplementu niacyny pomaga uniknąć działań niepożądanych, to zalecam najpierw spróbować sposobów z jedzeniem, zwiększoną ilością płynów i formy o przedłużonym uwalnianiu.

Istnieje również forma niacyny reklamowana jako „no-flush” (dosł. bez-wysypki), która zawiera nikotynian inozytolu. Jednak istnieje niewiele dowodów na to, że dostarcza ona wystarczającej ilości niacyny. To prawdopodobnie wyjaśnia też, dlaczego ta forma nie wywołuje wysypki.

Długotrwałe stosowanie suplementów niacyny o przedłużonym uwalnianiu jest niebezpieczne

Podczas gdy wysypka występująca po jednorazowym spożyciu zbyt dużej dawki niacyny jest nieszkodliwa, długotrwałe stosowanie niacyny niesie ze sobą istotne działania niepożądane, które mogą być niebezpieczne.

Niacyna w formie o przedłużonym uwalnianiu może być hepatotoksyczna i spowodować nieodwracalne uszkodzenie wątroby. Jednak formy o natychmiastowym działaniu nie powodują tego problemu i są bezpieczne.

Ostatnie badania wykazały również, że długotrwałe stosowanie niacyny, przepisywanej przez prawie 50 lat w wysokich dawkach w celu obniżenia poziomu cholesterolu, wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu i brakiem związku z redukcją częstości zawałów serca lub udarów.

Chociaż stwierdzono, że wysokie dawki niacyny obniżają poziom cholesterolu, wzrost stężenia cholesterolu nie jest czynnikiem sprawczym wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

U uczestników badania przyjmujących wysokie dawki niacyny wzrastało ryzyko nadmiernego krwawienia, dny moczanowej, rozwoju cukrzycy, problemów z wątrobą, infekcji i utraty kontroli poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę.

U osób stosujących niacynę w dawkach większych niż 1500 mg na dobę zaobserwowano również obrzęk plamki. Zwyrodnienie plamki pojawiało się od jednego do 36 miesięcy po rozpoczęciu podawania dużej dawki niacyny.

Torbielowaty obrzęk plamki powoduje bezbolesną utratę wzroku i prowadzi do ślepoty. Stan ten został również zauważony u pacjentów przyjmujących niższe dawki niacyny. W jednym z badań skutki zwyrodnienia plamki ustąpiły, po zaprzestaniu suplementacji.

Utrata wagi może zwiększyć obciążenie toksynami

Twoje ciało przechowuje toksyny w tłuszczach i narządach tłuszczowych, w tym w mózgu. W wyniku utraty wagi te toksyny są uwalniane z komórek tłuszczowych. W artykule opublikowanym w 1990 roku, dr David Root stwierdził, że komórki tłuszczowe u jugosłowiańskich robotników pracujących przy kondensatorach zawierają od 140 do 150 razy wyższy poziom toksyn niż ich krew.

Po detoksykacji, zawartość toksyn zmniejszyła się o 30 procent. Inne badanie dotyczyło tego, w jaki sposób można jeszcze bardziej zmniejszyć poziom toksyn. Yu i John Laseter z Accu-Chem Laboratories oszacowali poziom toksycznych związków w tkance tłuszczowej.

Okazało się, że przeciętna osoba miała ponad 500 razy wyższy poziom toksyn w komórkach ciała niż we krwi.

Root ma rozległe doświadczenie w detoksykacji weteranów, którzy byli narażeni na Agent Orange (dosł. czynnik pomarańczowy) w Wietnamie. W leczeniu weteranów użył niacyny do mobilizacji tłuszczu i uwolnienia toksycznych substancji chemicznych zmagazynowanych w lipofilowych tkankach tłuszczowych. Yu wyjaśnia process następująco:

"Oczywiście wiele substancji jest usuwanych z organizmu. Dwie największe powierzchnie stanowią skóra i przewód pokarmowy.

W naszej klinice zaczęliśmy myśleć, że musimy zmobilizować usuwanie toksyn nie tylko przez skórę poprzez pocenie się po przyjęciu niacyny, ale również przez przewód pokarmowy. Jedną z rzeczy, które chcę wyjaśnić, jest to, że ludzie uważają, że tym procesem jest detoksykacja.

Myślę, że jest nim mobilizacja toksycznych związków, a następnie sposób ich wyeliminowania i wydalenia. Według terminologii medycznej „detoksykacja” zachodzi tylko w wątrobie. To bardzo ważne. W celu szybkiego przeprowadzenia procesu, należy użyć wspomnianego systemu [mobilizacji i eliminacji]."

Prosty program detoksykacji wykorzystujący niacynę, ćwiczenia i saunę

Prosty sposób na detoksykację organizmu zaczyna się od optymalizacji beztłuszczowej masy ciała. W celu zmobilizowania toksyn przechowywanych w utraconym tłuszczu, Yu zaleca zastosowanie niacyny w połączeniu z ćwiczeniami i terapią w saunie.

Ćwiczenia przyspieszają ilość toksyn, które zostaną wydalone przez skórę. Korzystanie z sauny usprawnia wydalanie przez pory i znacznie przyspiesza ten proces.

Sauna na podczerwień ogrzewa tkanki na głębokość kilku centymetrów, usprawniając naturalne procesy metaboliczne, krążenie i utlenianie tkanek. Chociaż skóra jest głównym narządem wydzielniczym, większość ludzi nie poci się regularnie.

Siedzący tryb życia, obcisłe ubrania i uszkodzenia skóry spowodowane przez słońce zmniejszają zdolność skóry do wydalania toksyn. Regularne korzystanie z sauny może przywrócić ten proces.

Ponadto, warto rozważyć zastosowanie węgla aktywowanego i/lub glinki zeolitowej – oba produkty wyciągają toksyny z krwi przez przewód pokarmowy. Yu zazwyczaj zaleca 500 mg węgla aktywowanego. Należy pamiętać, że wszelkie leki lub suplementy przyjmowane w tym samym czasie również zostaną związane przez węgiel i wydalone z organizmu, więc nie należy ich przyjmować razem.

Yu zaleca 100 mg niacyny raz lub dwa razy w tygodniu, w połączeniu z ćwiczeniami i sauną, aby przeprowadzić skuteczną detoksykację podczas odchudzania.

W dni, w które przyjmujesz niacynę, zacznij ćwiczyć 20 minut po jej zażyciu. Ćwicz przez około 20 minut, upewnij się, że się pocisz, a następnie wejdź do sauny na godzinę. Sauna powinna mieć co najmniej 130 stopni Fahrenheita (54 oC).

Po saunie możesz użyć węgla aktywowanego lub glinki zeolitowej, aby wspomóc wydalanie toksyn przez przewód pokarmowy.

Obfite pocenie powoduje utratę minerałów, a nawet niektórych witamin, więc pamiętaj o ponownym nawodnieniu za pomocą płynów bogatych w elektrolity, magnez i potas.

Do tego celu doskonale nadaje się woda kokosowa, ponieważ zawiera naturalne elektrolity, witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, aminokwasy, enzymy, przeciwutleniacze i składniki odżywcze.