Czy leczenie kanałowe może być przyczyną przewlekłych problemów ze zdrowiem?

leczenie kanałowe

W skrócie -

  • Zęby leczone kanałowo mogą zawierać szkodliwe drobnoustroje, których toksyczne produkty przemiany materii mogą wywierać ogólnu wpływ na zdrowie i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób przewlekłych
  • „Korzeń problemów” to film dokumentalny Netflixa składający się z wywiadów z lekarzami i dentystami, którzy uważają, że wiele problemów zdrowotnych można przypisać ukrytym infekcjom zębów
  • Kluczowym problemem leczenia kanałowego jest to, że ząb umarł, ale pozostaje w organizmie. Nie należy zostawiać martwego narządu w organizmie, ponieważ może to spowodować poważne zakażenie
  • Nawet jeśli korzeń zęba został dokładnie oczyszczony, fizycznie niemożliwe jest usunięcie wszystkich patogenów z mikrotubul, a produkty uboczne metabolizmu tych bakterii są bardzo toksyczne

Według dr. Mercoli

Zęby leczone kanałowo mogą zawierać szkodliwe drobnoustroje, których toksyczne produkty przemiany materii mogą wpływać na ogólne zdrowie i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób przewlekłych.

Film dokumentalny Netflixa pt. „Korzeń problemów” skupia się na tej kwestii, pokazując wywiady z lekarzami i dentystami z całego świata, w tym z tymi, którzy wierzą, że wiele problemów zdrowotnych można przypisać zainfekowanym zębom. Wśród lekarzy, którzy wzięli udział w filmie, znajdują się:

Lek. David Minkoff

Dr Dawn Ewing, autor „Let the Tooth Be Known”

Dr Greg Emerson

Kardiolog Thomas E. Levy, współautor „The Toxic Tooth: How a Root Canal Could Be Making You Sick

Dr Stuart Nunnally, doktor chirurgii stomatologicznej

Dr Lane Freeman, doktor chirurgii stomatologicznej

Dr Gerald H. Smith, doktor chirurgii stomatologicznej

Dr Bradley Nelson, autor “The Body Code”

Dr Thomas Rau, dyrektor medyczny Paracelsus Academy1 w Szwajcarii – wiodącego centrum medycyny alternatywnej w Europie, w tym stomatologii biologicznej

Dr Mark A. Steiner, doktor chirurgii stomatologicznej, specjalizuje się w chirodoncji

Dr Jerry Tennant

Dr Candice Owens, doktor chirurgii stomatologicznej

Kanały korzeni zębowych mogą być źródłem przewlekłej infekcji

Jak wyjaśniono w filmie, kluczowym problemem leczenia kanałowego jest to, że ząb umarł, ale pozostaje w organizmie. Nie należy zostawiać martwego narządu w organizmie, ponieważ może to spowodować poważne zakażenie.

Naprawdę nie ma powodu, by stwierdzić, że martwy ząb nie może spowodować tego typu problemu. Zęby są żywymi strukturami z przepływającą przez nie krwią.

Nawet jeśli korzeń został dobrze oczyszczony, niemożliwe jest usunięcie wszystkich bakterii z mikrotubul, a produkty uboczne metabolizmu tych bakterii są bardzo toksyczne.

Jak zauważył dr Smith, zęby składają się z tej samej tkanki, co tkanka nerwowa układu współczulnego i przywspółczulnego, dlatego należy zdać sobie sprawę, że zęby są częścią organizmu i nie można ich odseparować. Wszelkie toksyny pochodzące z jamy ustnej będą transportowane przez układ limfatyczny przez tarczycę, grasicę, serce i resztę ciała.

Według dr Rau, miąższ zęba jest ściśle powiązany z układem limfatycznym i autonomicznym – bardziej niż jakikolwiek inny organ. Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską, zęby są połączone energetycznie i wpływają na przepływ energii przez meridiany.

Toksyczny ząb został powiązany z chorobami serca

Metoda BaleDoneen – strategia zachowania zdrowia układu sercowo-naczyniowego opracowana przez centrum zapobiegania zawałom serca i udarom mózgu HASPC, podkreśla potrzebę unikania leczenia kanałowego, ponieważ wiadomo, że bakterie z tego obszaru wpływają na zdrowie układu krążenia.

Dr Levy – kardiolog i autor „The Toxic Tooth” powiedział, że często pomijaną przyczyną ataków serca są zainfekowane korzenie zębowe. Fińskie badanie opublikowane w 2016 roku, wydaje się potwierdzać powyższe podejrzenia.

Stwierdzono, że ukryte infekcje zębów rzeczywiście mogą predysponować niektóre osoby do rozwoju chorób serca.

W tym przypadku autorzy nie skupili się na zakażonych kanałach korzeni zębów, a raczej na przywierzchołkowym zapaleniu ozębnej, infekcji miazgi zębowej w korzeniu zęba, która zazwyczaj jest spowodowana próchnicą.

Według autora badania, dr Johna Liljestranda: „Ostry zespół wieńcowy występuje 2,7 raza częściej wśród pacjentów z nieleczonymi zębami wymagającymi leczenia kanałowego niż wśród pacjentów bez tego problemu”.

Jeśli zakażenie wywołane próchnicą prawie potraja ryzyko rozwoju choroby serca, wydaje się uzasadnione, że przewlekłe zakażenie wokół martwego zęba jest równie złe, jeśli nie gorsze, ponieważ ząb jest martwiczy, więc prawdopodobnie jest jeszcze bardziej toksyczny.

Przypadek raka — rak gardła wyleczony dzięki usunięciu zębów leczonych kanałowo

Przyczyną raka mogą być również zainfekowane zęby. Dr Rau – dyrektor medyczny Akademii Paracelsus w Szwajcarii – twierdzi, że 97% pacjentów Akademii z rakiem piersi, którzy są w wieku od 30 do 70 lat, miało „ząb leczony kanałowo lub toksyczną infekcję w jamie ustnej”.

Podobnie stwierdził dr Tennant mówiąc, że w jego praktyce 96% z 60 pacjentów chorujących na nowotwór miało zainfekowany ząb.

Tymczasem dr Smith opowiedział historię jednej ze swoich pacjentek, która miała raka gardła w stadium 4. Dr Smith zauważył, że nowotwór był usytuowany w pobliżu dwóch zębów leczonych kanałowo.

Usunięto te dwa zęby, a miejsce ekstrakcji potraktowano ozonem. Pacjentce podano również odpowiednie leki homeopatyczne i srebro jonowe.

Po trzech tygodniach nowotwór całkowicie zniknął, a remisja została potwierdzona na podstawie badania krwi, skanu PET i badania lekarskiego. „To jest wpływ toksycznych zębów leczonych kanałowo” – powiedział Smith.

W pewnym stopniu wszystkie zęby leczone kanałowo są źródłem infekcji

Według dr Rau zęby leczone kanałowo są „źródłem infekcji, bez wyjątku”. W celu potwierdzenia tej hipotezy, eksperci medyczni występujący w filmie przytoczyli szereg badań toksykologicznych, w których stwierdzono, że 100% wyrwanych zębów leczonych kanałowo było zakażonych niebezpiecznymi bakteriami.

Jak zauważył dr Levy: „Nauka pokazuje, że zęby leczone kanałowo zawsze są zainfekowane. Jedyna różnica polega na tym, że niektóre są bardziej toksyczne i zainfekowane niż inne”.

Powodem, dla którego nie każda osoba z zębem leczonym kanałowo cierpi w zauważalny sposób, jest fakt, że reakcja organizmu na toksyny jest bardzo indywidualna. W grę wchodzi także całkowite obciążenie toksynami pochodzącymi z innych źródeł środowiskowych.

Usunięcie zęba leczonego kanałowo musi zostać wykonane prawidłowo

Chociaż w niektórych przypadkach usunięcie zęba z korzeniami może być odpowiednim rozwiązaniem, nie wolno tego robić bez wskazania.

Należy upewnić się, że dentysta rozumie konsekwencje i zna holistyczne procedury dentystyczne. W celu znalezienia odpowiedniego dentysty (holistycznego), zapoznaj się z poniższą listą.

Usunięcie zęba to tylko pierwszy krok. Następnie należy osuszyć i oczyścić dany obszar z bakterii.

Wielu holistycznych dentystów uważa ozon za niezbędny środek podczas tego etapu, ponieważ ten gaz jest w stanie przenikać do kości i tkanki dziąseł, zabijając bakterie powodujące infekcję.

Należy całkowicie usunąć więzadło przyzębne, aby umożliwić szczęce prawidłowe odrastanie i całkowite uszczelnienie otworu, w którym znajdował się ząb.

Jeśli miejsce ekstrakcji nie zostanie starannie oczyszczone i zdezynfekowane (a to dotyczy ekstrakcji wszystkich zębów, nie tylko zębów leczonych kanałowo), może powstać kawitacja – kieszonka w kości szczęki wypełniona bakteriami.

Nieusunięcie więzadła przyzębnego również przyczynia się do powstania kawitacji i zapobiega prawidłowemu odrostowi kości.

Po usunięciu zęba leczonego kanałowo należy całkowicie wyleczyć szczękę. W większości przypadków zajmuje to co najmniej trzy miesiące. Gdy dentysta potwierdzi, że nie powstała kawitacja, możesz przystąpić do wstawienia implantu.

Jak wspomniano w filmie, istnieje wiele opcji pozwalających zastąpić brakujący ząb. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zobacz: „Bezpieczniejsze i zdrowsze alternatywy dla leczenia kanałowego i inne popularne, choć szkodliwe, metody odbudowywania zębów”.

Niewstawianie sztucznego zęba.

Wyjmowany most.

Tradycyjny most, który wymaga stworzenia koron dla zębów po każdej stronie brakującego zęba. Znaczącą wadą jest to, że (w wielu przypadkach) poświęcasz dwa zdrowe zęby i zwiększasz ryzyko, że te zęby będą potrzebowały później leczenia kanałowego. Co więcej, średni czas przydatności mostu wynosi tylko 8 lat, a ogólny zakres przydatności wynosi od 5 do 15 lat.

Most związany żywicą, znany również jako most Maryland – utrzymuje przęsło (sztuczny ząb na moście) na miejscu, łącząc ramę z tylną częścią sąsiednich zębów.

Jest to opcja preferowana przez wielu holistycznych dentystów, ponieważ nie wiąże się to z uszkodzeniem sąsiednich zębów. Wadą jest to, że most jest tak mocny jak klej, więc może się odrywać i trzeba go od czasu do czasu ponownie przymocować. Nie nadaje się również do uzupełniania braków zębów trzonowych z powodu sił działających na most podczas żucia.

Most wspierany przez implant – może być dobrym rozwiązaniem w przypadkach, gdy brakuje dwóch lub większej liczby sąsiadujących zębów.

Implant — w tradycyjnych implantach stosowano tytan. Obecnie istnieją implanty z tlenku cyrkonu (rodzaj ceramiki). Tytan może powodować problemy autoimmunologiczne. W celu określenia wrażliwości na tytan można wykonać odpowiednie badanie krwi.

Będąc metalem, tytan może również przyczyniać się do wystąpienia prądów galwanicznych w jamie ustnej, co zniekształca przepływ energii przez meridian danego zęba. Podczas gdy większość ludzi nie reaguje na prądy galwaniczne, inni doświadczają niewyjaśnionych wstrząsów nerwowych, owrzodzeń, słonego lub metalicznego posmaku lub pieczenia w ustach.

Prądy galwaniczne mogą również przyczyniać się do bezsenności, zamglenia mózgu, dzwonienia w uszach, padaczki i zawrotów głowy.

Co więcej, jeśli pijesz fluorowaną wodę lub używasz pasty do zębów z dodatkiem fluoru, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że fluorek znacznie przyspiesza korozję tytanu. Niskie pH w jamie ustnej spowodowane kwasowością lub suchością w ustach jeszcze bardziej przyspiesza ten efekt.

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie implantu cyrkonowego. Cyrkon jest znacznie bardziej biokompatybilny i jest zazwyczaj zalecany przez dentystów holistycznych.

Uważnie rozważ dostępne opcje

W moim filmie na temat leczenia kanałowego, który zamieściłem powyżej, omawiam niektóre z efektów zdrowotnych, których doświadczyłem z powodu zainfekowanego zęba.

Zniknęły one po usunięciu tego zęba. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że powodem, dla którego masz próchnicę i/lub zainfekowane zęby, jest Twoja dieta, a przede wszystkim spożywanie zbyt dużej ilości cukru.

Jeśli Twoja dieta jest nieodpowiednia, funkcje odpornościowe ulegają zaburzeniu, co ułatwia namnażanie patogennych bakterii.

Jeśli rozważasz wykonanie leczenia kanałowego, przed podjęciem decyzji oceń dane i swoją indywidualną sytuację, np. ryzyko zdrowotne.

Przed leczeniem kanałowym lub usunięciem zęba zalecam również wykonanie terapii ozonowej.