Najczęściej zadawane pytania dotyczące hemoroidów

mężczyzna w toalecie

W skrócie

  • Przewlekłe zaparcia, nadwaga, wysiłek w trakcie wypróżniania, zbyt długie siedzenie lub występowanie hemoroidów w rodzinie może zwiększać ryzyko tej choroby u danej osoby
  • Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci mający hemoroidy odczuwają poprawę po około dwóch tygodniach leczenia
Rozmiar tekstu:

Q: W jaki sposób powstają hemoroidy?

A: Chociaż nie ustalono dokładnych przyczyn, hemoroidy zwykle powstają w wyniku zwiększonego ciśnienia, które powoduje, że żyły w dolnej części brzucha lub odbytnicy są bardzo rozciągnięte.

Naczynia krwionośne w tym obszarze ulegają wybrzuszeniu i pęcznieją w wyniku czego powstają hemoroidy.

Q: Co powoduje powstawanie hemoroidów?

A: Różne czynniki mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka powstania hemoroidów. Przewlekłe zaparcia, nadwaga, wysiłek w trakcie wypróżniania, zbyt długie siedzenie lub występowanie hemoroidów w rodzinie może zwiększać ryzyko tej choroby u danej osoby.

Q: Czy w przypadku hemoroidów odczuwa się ból?

A: Ból zależy od rodzaju hemoroidów, które występują u pacjenta. Dyskomfort lub ból zazwyczaj nie występują w przypadku hemoroidów wewnętrznych, chociaż może wystąpić krwawienie.

Natomiast wypadanie hemoroidów i hemoroidy zewnętrzne, które często wybrzuszają się w odbycie, są nie tylko bolesne, ale mogą również swędzieć, pękać lub krwawić. W niektórych przypadkach odczuwane może być uczucie szczypania po oddaniu stolca.

Q: Jak długo można mieć hemoroidy?

A: Większość hemoroidów znika po kilku dniach nawet bez leczenia. Należy jednak pamiętać, że jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma ciężkie lub nawracające hemoroidy, potrzeba dłuższego czasu na regenerację.

W niektórych przypadkach mogą wystąpić powikłania, które spowalniają proces powrotu do zdrowia.

Q: Jak leczy się hemoroidy?

A: Istnieją różne naturalne sposoby, które można zastosować do złagodzenia bólu powodowanego przez hemoroidy.

Ciepła kąpiel, kąpiel sitz, używanie bidetu zamiast suchego papieru toaletowego, robienie okładów z lodu lub aloesu na dotknięte chorobą obszary to naturalne, niedrogie i skuteczne metody, które warto wypróbować.

Q: Czy olej kokosowy lub olejki eteryczne są skuteczne w leczeniu hemoroidów?

A: Niektóre oleje okazują się być skuteczne w leczeniu hemoroidów. Olej kokosowy pomaga zmniejszyć podrażnienia i obrzęki, dzięki czemu może sprawić, że będziesz mniej skłonny do drapania dotkniętego obszaru.

W leczeniu hemoroidów są również stosowane różne olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy, cyprysowy, koperkowy, kadzidłowy, rumiankowy i olejek z wiesiołka.

Q: W jaki sposób obkurczyć hemoroidy, jeśli naturalne sposoby leczenia nie działają?

A: Jeśli zauważysz, że hemoroidy są dość duże, często krwawią, powodują nadmierny ból, zakłócają wypróżnianie, stają się obrzęknięte i twarde lub nie zostały całkowicie wyleczone za pomocą naturalnych środków domowych, należy skonsultować się z lekarzem i rozważyć zabieg chirurgiczny.

W celu leczenia hemoroidów można wykonać trzy zabiegi: hemoroidektomię, wycinanie hemoroidów (hemoroidopeksję) lub podwiązanie tętnicy hemoroidalnej.

Q: Czy krem na hemoroidy jest skuteczny w leczeniu tej choroby?

A: W miarę możliwości unikaj stosowania kremów lub balsamów o działaniu przeciwświądowym. Większość z tych produktów zawiera miejscowy środek znieczulający, który może powodować działania niepożądane, jeśli jest często stosowany.

Q: Czy można stosować czopki na hemoroidy, aby złagodzić ból?

A: Należy powstrzymać się od stosowania czopków na hemoroidy, ponieważ zostały one powiązane z rzadkimi, ale bardzo poważnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak:

Szybkie i nieregularne bicie serca

Bóle głowy

Nerwowość

Drżenie

Zaburzenia snu

Silne reakcje alergiczne z objawami, takimi jak wysypka, świąd, obrzęk, silne zawroty głowy i trudności w oddychaniu