100% badanych próbek produktów owsianych było skażonych glifosatem

oat cereal

W skrócie -

  • Badania przeprowadzone przez Friends of the Earth (FOE) wykazały, że 100% próbek płatków owsianych zawierało pozostałości glifosatu – aktywnego składnika herbicydu Roundup
  • Średni poziom glifosatu w próbkach płatków wynosił 360 części na miliard (ppb) – jest to poziom ponad dwukrotnie wyższy od poziomu uznanego przez naukowców z Environmental Working Group (EEC) za granicę bezpieczeństwa, powyżej której rośnie ryzyko rozwoju raka u dzieci
  • EWG przetestowało kolejne 28 próbek płatków owsianych i innych produktów spożywczych na bazie owsa sprzedawanych dzieciom i znalazło glifosat we wszystkich badanych próbkach, z czego 26 z nich zawierało ilości powyżej granicy bezpieczeństwa ustalonej przez EWG, która wynosi 160 ppb
  • Pozostałości glifosatu są obecne w produktach owsianych ze względu na fakt opryskiwania roślin glifosatem na krótko przed zbiorem, co ma na celu ułatwienie zbiorów i przyśpieszenie ich suszenia (pochłanianie wilgoci)

Według dr. Mercoli

Żywność na bazie owsa, taka jak płatki owsiane, płatki zbożowe i chleb, są uważane za zdrowe produkty, ale jeśli spożywasz tego typu żywność, prawdopodobnie razem z nią wprowadzasz do organizmu herbicydy.

Według badań przeprowadzonych przez Friends of the Earth (FOE), 100% próbek płatków owsianych zawierała pozostałości glifosatu – aktywnego składnika herbicydu Roundup.

Chociaż istnieje wiele powodów, aby ponownie rozważyć wartość zdrowotną owsa, w tym zawartość lektyny, stosowanie glifosatu tuż przed zbiorem owsa jako środka osuszającego i obecność pozostałości tej substancji w produktach owsianych, są warte uwagi.

Wszystkie przebadane próbki produktów owsianych zawierały glifosat

FOE, chcąc odkryć, ile pestycydów i herbicydów znajduje się w powszechnie spożywanych produktach spożywczych, zbadał płatki śniadaniowe będące markami własnymi czterech najpopularniejszych sklepów spożywczych w USA: Walmart, Kroger, Costco i Albertsons/Safeway.

Ogółem przebadano 132 próbki marek własnych z ponad 30 amerykańskich sklepów z 15 stanów. Wykazano obecność pozostałości glifosatu i pestycydów – neonikotynoidów i fosforanów organicznych. Glifosat był obecny w 100% badanych próbek płatków owsianych i fasoli.

Średni poziom glifosatu w próbkach płatków owsianych wynosił 360 części na miliard (ppb) – jest to poziom ponad dwukrotnie wyższy od poziomu uznanego przez naukowców z Environmental Working Group (EEC) za granicę bezpieczeństwa, powyżej której rośnie ryzyko rozwoju raka u dzieci. Niektóre próbki płatków zawierały ilości glifosatu sięgające 931 ppb.

Natomiast poziomy glifosatu wykryte w fasoli pinto dochodziły do 1 128 ppb, chociaż średni poziom wynosił 509 ppb – to 4,5 razy więcej niż norma ustalona przez EWG. Według FOE:

„EWG stwierdziła, że spożycie 0,01 miligramów glifosatu dziennie powoduje ryzyko raka na poziomie 1 na milion osób, co stanowi odpowiednik 60 gramowej porcji płatków owsianych zawierającej 160 ppb glifosatu lub 90-gramowej porcji fasoli pinto zwierającej 110 ppb glifosatu”.

Produkty owsiane przeznaczone dla dzieci zawierają glifosat

EWG otrzymało zlecenie na zbadanie ilości glifosatu zawartego w żywności sprzedawanej w Stanach Zjednoczonych.

Glifosat wykryto w 43 z 45 produktów spożywczych wyprodukowanych z konwencjonalnie uprawianego owsa, z czego w 31 produktach poziom glifosatu był wyższy niż norma ustalona przez EWG.

Przykładami produktów, w których wykryto glifosat, są: płatki owsiane błyskawiczne Quaker Dinosaur Eggs, płatki Cheerios, batoniki Nature Valley, płatki owsiane Quaker i Granola Back to Nature Classic.

Ponadto, spośród 16 przebadanych ekologicznych produktów owsianych, pięć zawierało glifosat, chociaż jego poziom był niższy niż norma graniczna ustalona przez EWG, która wynosi 160 ppb.

Następnie przeprowadzono testy kolejnych 28 próbek płatków owsianych i innych produktów spożywczych na bazie owsa sprzedawanych dzieciom. Znaleziono glifosat we wszystkich badanych próbkach, przy czym 26 z nich zawierało ilości powyżej 160 ppb, czyli normy EWG.

Glifosat wykryto w Cheerios General Mills i wielu produktach marki Quaker, takich jak płatki owsiane błyskawiczne, płatki śniadaniowe i batony. Najwyższy poziom glifosatu – 2837 ppb – wykryto w płatkach śniadaniowych Quaker Oatmeal Squares. Według EWG:

„Uzyskane wyniki badań są sprzeczne z twierdzeniami dwóch firm – Quaker i General Mills, które utrzymują, że nie mają powodów do obaw. Według nich, ich produkty spełniają normy prawne.

Jednak prawie wszystkie próbki zbadane przez EWG zawierały pozostałości glifosatu na poziomie wyższym niż norma ustalona przez EWG, którą uważa się za granicę bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie dzieci”.

Dlaczego produkty owsiane zawierają pozostałości glifosatu?

Każdego roku w USA używa się ponad 136 000 ton glifosatu, przy czym użycie tego środka jest największe na środkowym zachodzie kraju ze względu na rozległe uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy i soi.

W rzeczywistości ponad 90% kukurydzy i soi uprawianych w USA jest genetycznie zmodyfikowanych, a te rośliny są powszechnie używane do produkcji przetworzonej żywności.

Owies, chociaż nie jest GMO, jest powszechnym źródłem glifosatu, ponieważ ta substancja chemiczna jest stosowana jako środek osuszający w przypadku wielu upraw innych niż GMO.

W północnych, chłodniejszych regionach kraju, rolnicy uprawiający pszenicę, owies i jęczmień muszą czekać ze zbiorem, aż te rośliny staną się suche.

Zamiast czekać dodatkowe dwa tygodnie, aby to się wydarzyło naturalnie, opryskują rośliny glifosatem, co zabija rośliny i przyspiesza ich suszenie.

W niektórych przypadkach żywność nie zawierająca GMO może być bardziej zanieczyszczona glifosatem niż uprawy GMO, ponieważ w tym pierwszym przypadku, oprysk jest stosowany bezpośrednio przed zbiorem i wytwarzaniem produktów, takich jak płatki śniadaniowe, ciasteczka itp.

Naukowcy z University of California San Diego (UCSD) School of Medicine opublikowali w JAMA artykuł, w którym stwierdzili, że Roundup jest „stosowany przed żniwami jako środek osuszający w przypadku większości niemodyfikowanych genetycznie zbóż”.

Zatem jest obecny zarówno w roślinach modyfikowanych jak i niemodyfikowanych genetycznie. Ponadto glifosat jest również wykorzystywany do suszenia fasoli, co jest prawdopodobnym powodem, dla którego testy FOE wykryły pozostałości tej substancji chemicznej we wszystkich badanych próbkach fasoli.

Glifosat jest jedynym herbicydem zarejestrowanym do stosowania przed zbiorem fasoli. Zastosowany w ten sposób, przenika zarówno do różnych części rośliny – zarówno rosnących, jak i magazynujących (takich jak korzenie i nasiona), gdzie wpływa na syntazę EPSP, co zapobiega produkcji niektórych aminokwasów i zabiera energię niezbędną do podstawowych procesów zachodzących w roślinie.

Proces ten wpływa na całą roślinę powodując jej śmierć i martwicę zielonych części rośliny.

W rzeczywistości jest to jedyny herbicyd zarejestrowany do stosowania przed zbiorem fasoli i chociaż nie jest to prawdziwy środek osuszający, jest to „produkt stosowany z wyboru przez wielu producentów fasoli” – stwierdza Alliance of Crop, Soil and Environmental Science Societies.

Glifosat został powiązany z zagrożeniem dla ciąży

Stosowanie herbicydów rośnie w środkowo-zachodniej części USA, gdzie jest wiele upraw kukurydzy i soi, a naukowcy obawiają się, że ekspozycja na glifosat może być szkodliwa dla kobiet w ciąży i dzieci mieszkających w okolicy.

Podczas badania ciężarnych kobiet mieszkających w środkowej części stanu Indiana, wykryto glifosat w moczu 93% uczestniczek badania, przy czym wyższy poziom stwierdzono u osób mieszkających na obszarach wiejskich i tych, które codziennie spożywały co najmniej 24 uncje (ok. 0,7 l) napojów zawierających kofeinę.

Ponadto wyższy poziom glifosatu w moczu kobiet był istotnie związany ze skróceniem długości ciąży.

Autor badania, dr Paul Winchester – dyrektor medyczny oddziału intensywnej opieki neonatalnej w Franciscan St. Francis Health i profesor pediatrii klinicznej w Riley Hospital for Children w Indianie – powiedział:

„W naszym badaniu, które jeszcze jest w toku, matki ze stosunkowo wysokim poziomem glifosatu były bardziej narażone przedwczesny poród i rodziły dzieci o niższej wadze urodzeniowej – są to wyniki, które powinny martwić wszystkich.

Krótsze ciąże z relatywnie niższą wagą urodzeniową dziecka są związane z niższymi zdolnościami poznawczymi w późniejszym życiu i wyższym ryzykiem rozwoju zespołu metabolicznego”.

Jeśli chodzi o wyższe poziomy glifosatu wśród mieszkańców wsi, z których żaden nie był rolnikiem lub nie był bezpośrednio zaangażowany w aplikację Roundup, uważa się, że narażenie mogło wynikać z wdychania zanieczyszczonego powietrza lub pyłu.

Możliwe jest również, że spożywanie napojów zawierających kofeinę może wiązać się z wyższym poziomem glifosatu, ponieważ niektóre napoje kofeinowe, takie jak kawa, herbata i napoje bezalkoholowe, mogą zawierać pozostałości glifosatu, chociaż badanie tego nie sprawdzało.

Nawet pieluchy zawierają glifosat, co może stanowić długoterminowe zagrożenie dla zdrowia

Francuskie badanie pieluch jednorazowych ujawniło obecność glifosatu oraz 60 innych chemikaliów w materiale używanym do produkcji pieluch. Chociaż poziom glifosatu był niski, francuska Agencja ds.

Bezpieczeństwa Żywności, Środowiska i Higieny Pracy (ANSES) stwierdziła, że substancje chemiczne „mogą migrować, na przykład przez mocz i wchodzić w długoterminowy kontakt ze skórą niemowląt”.

Dano producentom pieluszek 15 dni na opracowanie planu działania w celu usunięcia szkodliwych substancji ze swoich produktów.

Mimo że konkretne marki pieluch nie zostały wymienione, mówi się, że są to wiodące firmy na rynku i obejmują marki, które są sprzedawane w wielu krajach.

Chociaż agencja ANSES stwierdziła, że nie było bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, dodała również, że może istnieć długoterminowe ryzyko:

„Nie ma badań epidemiologicznych, które pozwoliłyby nam udowodnić skutki zdrowotne związane z noszeniem tych pieluszek. Mimo to w pieluchach znaleziono niebezpieczne substancje chemiczne… istnieją dowody na przekroczenie progów bezpieczeństwa dla kilku substancji.

Na podstawie tego, co wiemy w danej chwili, nie można wykluczyć ryzyka zdrowotnego związanego z noszeniem pieluszek jednorazowych”.

Spożywanie produktów ekologicznych zmniejsza ryzyko raka

W 2015 roku, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) ustaliła, że glifosat jest „prawdopodobnym czynnikiem rakotwórczym”.

W sierpniu 2018 roku sędziowie orzekli, że Monsanto (które zostało przejęte przez Bayer w czerwcu 2018 roku) musi zapłacić 289 mln USD odszkodowania na rzecz DeWayne „Lee ”Johnson – byłemu szkolnemu opiekunowi, który twierdził, że herbicyd Roundup spowodował u niego śmiertelny nowotwór.

Odszkodowanie zostało później obniżone do 78 milionów dolarów, ale nie jest to odosobniony przypadek. Tysiące ludzi w Stanach Zjednoczonych złożyło pozwy, w których twierdzi, że herbicyd Roundup firmy Monsanto i inne produkty zawierające glifosat jako aktywny składnik, wywołały u nich raka.

Istnieje wiele dróg narażenia na ten prawdopodobny czynnik rakotwórczy, w tym woda pitna, ale główną z nich jest dieta. Przedstawione badanie wykryło również pozostałości innego potencjalnie rakotwórczego pestycydu –fosforanów organicznych – które znaleziono w badanych próbkach przecieru jabłkowego, jabłek i szpinaku.

Żywność ekologiczna jest jednym z prostych sposobów na uniknięcie tych toksyn, a badania pokazują, że takie postępowanie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

W badaniu obejmującym prawie 70 000 dorosłych, osoby, które spożywały głównie żywność ekologiczną, miały mniejsze ryzyko zachorowania na chłoniaka nieziarniczego i pomenopauzalnego raka piersi w porównaniu z osobami, które rzadko lub nigdy nie spożywały żywności ekologicznej.

EPA wnioskuje o zakaz stosowania glifosatu jako środka osuszającego

Wybór ekologicznych produktów owsianych może być szczególnie ważny w celu uniknięcia glifosatu, ponieważ badania EWG sugerują, że poziom glifosatu w produktach owsianych może być wyższy niż w przypadku pszenicy i kukurydzy.

Ponadto „rzeczywista ekspozycja dietetyczna” nie ogranicza się tylko do produktów owsianych. Dzieci (i dorośli) są narażeni na działanie glifosatu z różnych źródeł, co ma niszczący wpływ na zdrowie.

EWG i inne grupy konsumenckie zwróciły się do Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) o zmniejszenie dozwolonej ilości pozostałości glifosatu w owsie z 30 części na milion (ppm) do 0,1 ppm, a także o zakazanie stosowania glifosatu jako środka osuszającego.

Limit dla pozostałości glifosatu w owsie na poziomie 0,1 ppm, był limitem prawnie ustalonym w 1993 roku – od tego czasu został podniesiony 300-krotnie, w odpowiedzi na petycję Monsanto, ponieważ farmerzy zaczęli stosować glifosat jako środek osuszający przed zbiorami.

Jeśli martwisz się pozostałościami glifosatu w żywności, możesz pomóc w szybkim wprowadzeniu zmian, kontaktując się z firmami, które wytwarzają żywność. Daj im znać, że wolisz żywność bez pozostałości glifosatu – i jeśli to konieczne, jesteś gotowy na zmianę marki.

Oprócz wyrażenia opinii na temat firm spożywczych, skontaktuj się z EPA i zachęć do zakazu stosowania glifosatu bezpośrednio przed zbiorami, w celu zmniejszenia ilości tego toksycznego środka chemicznego dostającego się do żywności.