Według dr. Mercoli:
Jeśli nigdy wcześniej nie chorowałeś na egzemę, wystarczy powiedzieć, że wiele osób cierpiących na tę chorobę skóry opisuje ją jako przewlekłe napady nieznośnie swędzącej wysypki powodującej pękanie skóry i zapalenie – czasami występują szorstkie, sączące się pęcherze.
Jest to tak poważne, że może istotnie zaburzać koncentrację i sen.
Czas trwania „zaostrzeń” tej choroby może być różny, ale w najgorszym przypadku jest dostatecznie długi, aby być zauważalny, co jest zarówno mało estetyczne, jak i krępujące.
Obszary skóry, których dotyka choroba, a także nasilenie zaostrzeń, różnią się w zależności od osoby i wieku.
U dzieci zmiany zazwyczaj występują na policzkach, zewnętrznej stronie ramion i nóg, a czasami także na brzuchu, plecach i klatce piersiowej. Jednak miejsce występowania zmian może być różne. Zmiany rzadko występują na twarzy starszych dzieci i dorosłych.
Jednak częstymi miejscami zmian są zgięcia kolan, łokci i tylna część szyi, podobnie jak dłonie i podeszwy stóp. Czasami dzieci wyrastają z tej choroby, jednak u niektórych osób objawy utrzymują się przez cały okres dorosłości.
Według statystyk:
- Egzema występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
- Jest związana ze skróceniem długości życia średnio o osiem lat.
- Około połowa osób z atopowym zapaleniem skóry twierdzi, że jest często lub zawsze sfrustrowana chorobą, podczas gdy jedna trzecia twierdzi, że często lub zawsze odczuwa złość lub wstyd z powodu swojego wyglądu.
- Prawie 40% badanych stwierdziło, że z tego powodu odrzucili możliwość edukacji lub pracę.
Jednak istnieją również dobre wieści. Badania wykazały, że olej kokosowy i ocet jabłkowy (znany również jako ACV, który jest fermentowanym sokiem jabłkowym) są naturalnymi substancjami skutecznie łagodzącymi objawy egzemy.
Olej kokosowy może łagodzić suchą, swędzącą, zapalną skórę. Istnieją dowody na to, że ACV leczy egzemę poprzez zrównoważenie poziomu kwasowości skóry i zmniejszenie ryzyka infekcji.
Czy ocet jabłkowy może w jakikolwiek sposób wpłynąć na objawy egzemy?
Uważa się, że skóra osób o pH mniejszym niż 7,0 ma kwaśny odczyn, a jeśli pH jest wyższe to odczyn jest zasadowy. Najzdrowsza skóra ma pH poniżej 5,0. Dlaczego to ma znaczenie?
Ponieważ ludzie z egzemą zwykle mają wyższy poziom pH niż osoby zdrowe, a pH – jak wykazało niedawno przeprowadzone badanie – może odgrywać istotną rolę w rozkładzie bariery ochronnej skóry.
Poziom kwasowości jest powiązany z mikrobiotą skóry i pomaga chronić przed złymi bakteriami.
Należy pamiętać, że mydła, szampony i kosmetyki znacznie podwyższają pH skóry, a tym samym zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej, dlatego mydło często wyzwala rozwój egzemy. Nawet woda z kranu może zmniejszyć kwasowość skóry.
Ponieważ jest to łagodny kwas, ACV może pomóc przywrócić skórze naturalny poziom pH. Ponadto ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, może czasami zastępować mydło.
Badanie opublikowane w 2018 roku (po raz kolejny) wykazało, że ACV łagodzi i zmniejsza stany zapalne i infekcje spowodowane egzemą. Badanie wykazało, że ocet jabłkowy ma „wieloraki potencjał przeciwdrobnoustrojowy z klinicznymi implikacjami terapeutycznymi”.
Według Healthline, istnieje pięć sposobów na leczenie egzemy:
1. ACV do kąpieli — Jednym ze skutecznych sposobów przywrócenia naturalnej kwasowości skóry jest dodanie ACV do wody w wannie. Woda powinna być ciepła, a nie gorąca. Należy dodać 2 szklanki ACV, kąpać się przez 20 minut i spłukać ciało zimną wodą.
2. Tonik do twarzy z ACV — ACV ma właściwości antybakteryjne, które zabijają bakterie takie jak gronkowcowe, co może pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia podczas zaostrzenia egzemy.
Łatwo go zastosować: po prostu nałóż kilka kropli na bawełniany wacik i zaaplikuj na twarz wykonując okrągłe ruchy. W jednym z badań stwierdzono, że:
„ACV może działać przeciwbakteryjnie bezpośrednio na E. coli, S. aureus i C. albicans… Wyniki tego badania podkreślają silne działanie przeciwbakteryjne, a zatem korzystne działanie ACV”.
3. Krem nawilżający do twarzy z ACV — Według Medical News Today, można wykorzystać ACV do samodzielnego zrobienia kremu nawilżającego, którego można użyć po kąpieli z dodatkiem octu jabłkowego, aby jeszcze bardziej nawilżyć skórę.
Można go używać zamiast balsamu, który mógłby jeszcze bardziej pogorszyć problem. Wymieszaj 1 łyżkę ACV z ¼ szklanki oleju kokosowego.
4. Olej do włosów z ACV — Właściwości przeciwgrzybicze są kolejną zaletą ACV, dzięki czemu może on zapobiegać rozwojowi grzyba powodującego łupież – drożdży znanych jako Malassezia.
Wymieszaj 1/4 szklanki ACV z 1 łyżką oleju słonecznikowego, aby przywrócić barierę ochronną i zachować wilgoć skóry.
5. Mokry okład z ACV — Duże wykwity wymagają intensywnych zabiegów. Wymieszaj 1 szklankę ciepłej wody z 1 łyżką ACV.
Namocz szerokie paski gazy w roztworze i nanieś na dotknięte obszary ciała, przykrywając je plastikową folią, aby utrzymać okład blisko skóry przez okres do trzech godzin lub przez noc (ubranie powinno pozostać suche).
Zabieg pozwala nawilżyć skórę i zabija szkodliwe bakterie.
Jak można zastosować olej kokosowy w leczeniu egzemy?
Olej kokosowy to naturalny środek nawilżający, który może pomóc również osobom z podrażnioną skórą.
Aktywnym składnikiem oleju kokosowego jest kwas laurynowy – zdrowy kwas tłuszczowy występujący również w mleku kobiecym, dzięki czemu zapobiega ono wystąpieniu egzemy u niemowląt. Wiele badań to potwierdza:
- Badanie opublikowane w 2010 roku wykazało, że olej kokosowy koi skórę i zmniejsza stan zapalny u osób cierpiących z powodu egzemy.
- W 2013 roku opublikowano wyniki badania klinicznego wskazujące, że kokos zawiera ważne przeciwutleniacze, które są korzystne w leczeniu chorób skóry.
- W randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą13opublikowanym w 2014 roku stwierdzono, że stosowanie oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia (VCO) przez osiem tygodni skutecznie nawilżyło skórę dzieci z tą chorobą.
- W tym samym roku opublikowano duży przegląd systematyczny w którym zauważono, że dzięki swoim właściwościom, olej kokosowy pomaga wyeliminować szkodliwe wirusy, grzyby i bakterie.
- W 2018 roku opublikowano badanie, które potwierdziło wcześniejsze wyniki wykazujące, że olej kokosowy ma właściwości przeciwzapalne i pomaga chronić skórę.
Jedną rzeczą, którą łatwo zauważyć w odniesieniu do oleju kokosowego jest fakt, że niezależnie od tego, czy używasz go do pielęgnacji ciała, czy do gotowania, zachowuje stan stały w temperaturze pokojowej, dlatego musi zostać roztopiony, aby przeszedł w stan płynny.
Jednak, aby go roztopić wystarczy dotknięcie palcami (lub nałożenie go na palce za pomocą łyżki, co pozawala zachować czystość). Tak czy inaczej, olej kokosowy pomaga osobom z egzemą w pielęgnacji skóry.
Farmakologiczne leczenie egzemy i możliwe działania niepożądane
Według Medical News Today nie ma lekarstwa na egzemę. Celem lekarzy jest wyleczenie skóry dotkniętej tą chorobą i zapobieganie nowym zaostrzeniom, a plan leczenia jest dobrany indywidualnie do pacjenta.
W medycynie konwencjonalnej, w leczeniu egzemy, stosowane są takie leki jak:
Kremy i maści kortykosteroidowe do stosowania miejscowego |
Kortykosteroidy układowe, które są wstrzykiwane lub przyjmowane doustnie |
Antybiotyki przepisywane w przypadku wystąpienia egzemy z bakteryjną infekcją skóry |
Leki przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze |
Leki przeciwhistaminowe zmniejszające ryzyko nocnego drapania |
Miejscowe inhibitory kalcyneuryny mające na celu zahamowanie aktywności układu odpornościowego i zmniejszenie stanu zapalnego |
Środki nawilżające naprawiające barierę ochronną skóry, aby zmniejszyć utratę wody i pomóc naprawić skórę |
Fototerapia, która obejmuje ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe A i/lub B |
Jak w przypadku wielu innych leków, niektóre leki stosowane w leczeniu egzemy mogą pogorszyć problem.
WebMD wspomina o możliwym ścieńczeniu skóry i powstawaniu rozstępów; ponadto może wystąpić drętwienie, zaczerwienienie i/lub uczucie kłucia; duże purpurowe lub brązowe plamy na skórze; wypadanie włosów; wysoki poziom cukru we krwi; nadmierne owłosienie, a w najgorszych przypadkach:
Zaburzenie funkcji podwzgórza i przysadki mózgowej |
Centralna chorioretinopatia surowicza, akumulacja płynów i utrata wzroku |
Zmniejszenie funkcji nadnerczy |
Zmniejszenie pigmentacji skóry |
Zwiększenie ciśnienia w oku |
Rozstępy |
Wrzody na skórze |
Zaćma |
Kontaktowe zapalenie skóry: co to jest i jakie są przyczyny tej choroby?
Identyfikacja czynników przyczyniających się do rozwoju egzemy prowadzi do ich zdecydowanego unikania w przyszłości. W ten sposób można zarządzać tą chorobą, a nawet zapobiec wystąpieniu najgorszych zaostrzeń.
Według PubMed Health, w grę może wchodzić wiele czynników środowiskowych, w tym:
- Stres
- Żywność
- Gorąca i zimna temperatura
- Narażenie na substancje chemiczne
- Alergeny
Najczęstszą postacią przewlekłego stanu zapalnego skóry jest atopowe zapalenie skóry. Przyczyna tej choroby nie została ustalona, ale prawdopodobnie wynika z kombinacji wielu czynników.
Dziedziczenie genetyczne jest jednym z nich, dlatego choroba może być przekazana przez jednego lub oboje rodziców.
Według National Eczema Association, kontaktowe zapalenie skóry dotyczy kontaktu skóry z substancją środowiskową, która wywołuje reakcję alergiczną, powodując swędzenie i zaczerwienienie skóry.
Istnieją trzy rodzaje kontaktowego zapalenia skóry, zaczynając od najczęstszych:
• Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia — jeśli skóra ma kontakt z ciepłem, drażniącą substancją chemiczną lub jest po prostu zbyt mocno potarta, może to doprowadzić do uszkodzenia bariery ochronnej skóry i rozwoju stanu zapalnego.
• Jeśli skóra jest uszkodzona, na przykład z powodu niewielkiego skaleczenia, ułatwia to wnikanie środka drażniącego.
• Kontaktowe alergiczne zapalenie skóry — pierwszy kontakt z nowym alergenem może nie wywołać reakcji.
Reakcja skóry może wystąpić po 48, a nawet 96 godzinach, ponieważ w tym rodzaju zapalenia skóra „uczy się”, co sprawia, że reakcja zachodzi po kilku kontaktach z substancją drażniącą. Proces jest znany jako uczulanie.
• Pokrzywka kontaktowa, znana również jako pokrzywka — powoduje niemal natychmiastowy obrzęk i zaczerwienienie, ale zwykle nie utrzymuje się długo.
Istnieje jednak rzadka, ale poważna reakcja anafilaktyczna, która u niektórych osób może spowodować obrzęk gardła, ucisk w klatce piersiowej i inne objawy. Jeśli wystąpi taka reakcja, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Dalsze uwagi na temat łagodzenia objawów egzemy i ostrzeżenia
Warto zauważyć, że niektórzy ludzie są szczególnie wrażliwi na ocet jabłkowy. Najpierw wykonaj test na małym obszarze skóry, aby upewnić się, że nie wystąpi nieprzyjemna reakcja, zwłaszcza u starszych lub małych dzieci.
Podobnie jest w przypadku oleju kokosowego – są osoby, w tym niemowlęta, które powinny unikać kontaktu z nim ze względu na uczulenie na orzechy kokosowe.