Badania ujawniają szokujące informacje o działaniach niepożądanych sukralozy (Splenda)

kobieta wsypująca Splendę do kubka

W skrócie -

  • Przemysł sztucznych słodzików broni stanowiska dotyczącego bezpieczeństwa stosowania sukralozy (Splenda), twierdząc, że ten sztuczny słodzik nie ulega rozkładowi i szybko przechodzi przez organizm, dzięki czemu nie wywołuje skutków biologicznych
  • Jednak badania wykazały, że organizm metabolizuje sukralozę i gromadzi ją w komórkach tłuszczowych. Zidentyfikowano również dwa nowe metabolity. Ponieważ tych wyników nie wzięto pod uwagę w pierwotnym procesie decyzyjnym dotyczącym sukralozy, naukowcy domagają się ponownego określenia bezpieczeństwa i statusu prawnego tego sztucznego słodzika
  • Sukraloza spowodowała określone zmiany w wątrobie badanych szczurów, co sugeruje, że ma działanie toksyczne. Według naukowców, należy ograniczyć stosowanie sukralozy, aby uniknąć uszkodzenia wątroby

Według dr. Mercoli

Splenda została zatwierdzona bez jednoznacznego dowodu na jej bezpieczeństwo

Wchłanianie sukralozy w organizmie ludzkim określono na podstawie badania przeprowadzonego na sześciu mężczyznach.

Niektóre badania na zwierzętach podniosły kwestie bezpieczeństwa tego produktu, wykazując:

  • Zmniejszenie liczby czerwonych krwinek (oznaka anemii) w przypadku spożycia sukralozy na poziomie powyżej 1500 mg/kg/dzień.
  • Zwiększenie niepłodności u mężczyzn wynikającej z zaburzeń produkcji nasienia i witalności plemników. W przypadku stosowania wyższych dawek zaobserwowano również uszkodzenia mózgu.

Sukraloza „powinna nosić dużą, czerwoną etykietę ostrzegawczą”, ponieważ zabija pożyteczne bakterie jelitowe i akumuluje się w tkance tłuszczowej

Sukraloza okazała się szczególnie szkodliwa dla flory jelitowej. Badania opublikowane w 2008 roku wykazały, że redukuje liczbę bakterii jelitowych o 50%, preferencyjnie atakując bakterie, które są korzystne dla ludzkiego zdrowia.

Wszystkie sztuczne słodziki są toksyczne dla flory jelitowej

Nowsze badania potwierdziły powyższe odkrycie i udowodniły, że podobny skutek wywołują wszystkie sztuczne słodziki.

Badanie przeprowadzone na zwierzętach, które zostało opublikowane w październiku 2018 roku w czasopiśmie Molecules, wykazało, że aspartam, sukraloza, sacharyna, neotam, adwantam i acesulfam-K powodują uszkodzenia DNA i zakłócają normalną aktywność bakterii jelitowych.

Sukraloza nie jest związkiem obojętnym dla organizmu

Według wyżej wspomnianego badania, ustalona dopuszczalna dzienna dawka sukralozy zapewnia bezpieczeństwa, gdyż może być setki razy za wysoka.

Ponadto, badanie zauważa również, że „gotowanie w wysokich temperaturach z użyciem sukralozy... powoduje powstawanie chloropropanoli – grupy związków, które są potencjalnie toksyczne”.

Pomimo to Splenda jest często polecana do gotowania i pieczenia.9 Poza tym, często jest składnikiem przetworzonej żywności, produkowanej w wysokich temperaturach.

Naukowcy wzywają do ponownej oceny bezpieczeństwa sukralozy, na podstawie dowodów wykazujących, że sukraloza jest metabolizowana i przechowywana w tkance tłuszczowej

Innym twierdzeniem przemysłu, które zostało podważone przez badania naukowe, jest przekonanie, że sukraloza nie jest metabolizowana w organizmie i dlatego nie powoduje skutków biologicznych.

Niestety, badania opublikowane 21 sierpnia 2018 roku w internetowym wydaniu Journal of Toxicology and Environmental Health pokazują, że jest ona metabolizowana i gromadzi się w komórkach tłuszczowych.

Sukraloza zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2

Podobnie jak wszystkie inne sztuczne słodziki, sukraloza jest powszechnie stosowana przez diabetyków, którzy muszą ograniczyć spożycie cukru. Jednak badania pokazują, że nie da się w ten sposób oszukać organizmu.

Badanie opublikowane w 2013 roku wykazało, że sukraloza zmienia poziom glukozy, insuliny, peptydów glukagonopodobnych GLP-1 i odpowiedzi, co zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Wiele badań kwestionuje bezpieczeństwo sukralozy

W wyszukiwarce naukowej Google Scholar znajduje się 11 200 odniesień do sukralozy, więc nie brakuje badań, które można przeczytać.

Oto mała próbka nowszych artykułów, które pokazują, że sukraloza może być szkodliwa dla zdrowia:

Potencjalny efekt metaboliczny sukralozy po doustnym obciążeniu glukozą osób z otyłością i pacjentów z prawidłową masą ciała, 2018 — to badanie będące pracą magisterską z dziedziny nauki o żywieniu wykazało, że sukraloza „może mieć niekorzystny wpływ na metabolizm glukozy u osób z otyłością – grupy ludzi, którzy najczęściej spożywają sztuczne substancje słodzące w celu kontroli wagi”.

Sztuczny słodzik Splenda wspiera proteobakterie w jelicie, dysbiozę i reaktywność mieloperoksydazy w zapaleniu jelita krętego podobnego do choroby Crohna 2018 — w tym badaniu stwierdzono, że spożycie produktu Splenda może nasilać zapalenie jelit i objawy u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna poprzez promowanie rozwoju szkodliwych bakterii jelitowych.

Farmakokinetyka sukralozy i acesulfamu-K w mleku matki po spożyciu napojów gazowanych, 2018 — w tym badaniu stwierdzono, że sukraloza przenika do kobiecego mleka.

Sztuczne słodziki, takie jak sukraloza, promują stan zapalny w podskórnych mezenchymalnych komórkach zrębu u ludzi, 2017 — badanie zostało zaprezentowane podczas corocznego spotkania GW Annual Research Days w 2017 roku. Wykazano, że spożycie sukralozy powoduje wzrost akumulacji nadtlenków i stan zapalny w komórkach.

Wpływ sukralozy na poziom słodkiego smaku w papierosach elektronicznych różni się w zależności od urządzenia, 2017 — sukraloza jest składnikiem szerokiej gamy produktów, nie tylko żywności. Jest również powszechnie dodawana do leków, często bez odpowiedniej informacji na etykiecie. Jest również składnikiem płynów do e-papierosów.

Przewlekłe spożywanie sukralozy lub L-glukozy nie zmniejsza spożycia żywności, 2017 — to badanie wykazało, że spożywanie sukralozy wraz z dietą o niskiej zawartości węglowodanów „powoduje wyraźny wzrost spożycia kalorii”. Innymi słowy, sukraloza zwiększa uczucie głodu i sprzyja przejadaniu się.

Odpowiedź flory jelitowej na sukralozę i jej potencjalna rola w indukowaniu zapalenia wątroby u myszy, 2017 — to badanie również wykazało, że sukraloza zmienia „dynamikę rozwoju flory jelitowej”. Ponadto stwierdzono, że jest to sposób, w jaki słodziki wpływają na przewlekły stan zapalny.

Niekaloryczne słodziki, takie jak aspartam, sukraloza i stevia sp. wywołują specyficzne, ale zróżnicowane odpowiedzi wpływające na kompartmentalną akumulację tkanki tłuszczowej, 2017 — w tym badaniu wykazano, że spożycie sukralozy powoduje przyrost masy ciała, wzrost poziomu glukozy we krwi i odkładanie tkanki tłuszczowej.

Sukraloza aktywuje szlak sygnałowy kinazy ERK1/2 rybosomalnego białka S6, 2016 — stwierdzono, że sukraloza stymuluje wydzielanie insuliny podobnie jak glukoza, ale przez zupełnie inne i słabo poznane szlaki. Według autorów badania, powyższe ustalenia „będą miały istotny wpływ na cukrzycę”.

Sukraloza zwiększa apetyt przez neuropeptyd Y (NPY) i neuronalną odpowiedź na głód, 2016 — wykazano, że spożywanie sukralozy wiąże się ze zwiększeniem uczucia głodu i spożycia żywności.

Według autorów badania, „dietetyczna sukraloza wytwarza stan braku równowagi między słodkim smakiem a spożyciem kalorii”, co z kolei „aktywuje neuronalną odpowiedź na głód prowadzącą do oszczędnego gospodarowania energią”.

Zmiany w ekspresji powierzchniowych markerów komórkowych w leukocytach śledziony u myszy często karmionych sukralozą, 2016 — badanie wykazało, że częste spożycie sukralozy może wpływać na funkcjonowanie układu odpornościowego.

Sukraloza podawana w paszy, przez całe życie zaczynając od okresu prenatalnego, indukuje rozwój nowotworów układu krwiotwórczego u myszy, 2016 — to badanie jest istotne, ponieważ wyraźnie potwierdza, że sukraloza jest rakotwórcza, co obala twierdzenia przemysłu na ten temat.

Wpływ produktu Splenda na chorobę Leśniowskiego-Crohna, 2014 — podobnie jak w przypadku innych badań z tego zakresu, wykazano, że Splenda może zaostrzać objawy choroby Leśniowskiego-Crohna poprzez zwiększenie „aktywności zapalnej na poziomie biochemicznym” i zmianę interakcji między drobnoustrojami znajdującymi się w błonie śluzowej jelit a gospodarzem.

Sukraloza wpływa na odpowiedź glikemiczną i hormonalną w przypadku doustnego obciążenia glukozą, 2013 — stwierdzono, że sukraloza wpływa na odpowiedź glikemiczną i poziom insuliny u otyłych osób, które wcześniej nie spożywały niekalorycznych substancji słodzących.

Sukraloza — syntetyczny słodzik chlorowodorowy: przegląd zagadnień biologicznych, 2013 — niniejsza analiza podkreśla szereg skutków zdrowotnych związanych ze spożyciem sukralozy, w tym zmiany poziomu glikoproteiny P, które mogą powodować, że leki stosowane w chemioterapii, leczeniu AIDS i chorób serca mogą zostać przetransportowane z powrotem do jelit, zamiast wchłonąć się do organizmu; a także zmiany w składzie flory jelitowej; efekty mutagenne i wiele innych działań niepożadanych.

Sukraloza — popularny słodzik, który może powodować migrenę, 2006 — jak zauważyli autorzy badania: „lekarze powinni pamiętać o obserwacji potencjalnego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy sukralozą i migreną, gdyż sukraloza może wyzwalać silne bóle głowy”.

Badania potwierdzające bezpieczeństwo stosowania sukralozy prawie zawsze są sponsorowane przez przemysł

Wielu badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania sukralozy dotyczy konflikt interesów, który mógł wpłynąć na wyniki, ponieważ jeden lub więcej autorów mają/mieli bliskie związki z daną branżą.

Regulatory Toxicology and Pharmacology, 2017 — to badanie doprowadziło do następującego wniosku: „zbiorowe dane potwierdzają, że sukraloza nie ma wpływu na poziom A1c ani kontrolę glikemii”.

Konflikt interesów — główny autor artykułu, V. Lee Grotz, jest dyrektorem medycznym Heartland Products Group, która jest właścicielem produktu Splenda. Wcześniej pracował również jako dyrektor ds bezpieczeństwa produktów w McNeil Nutritionals (obecnie Johnson&Johnson), która wprowadziła na rynek i sprzedaje Splendę.

Food and Chemical Toxicology, 2017 — ta recenzja została oparta na „obszernej bazie danych z badań”. Stwierdzono, że „stosowanie sukralozy jako niekalorycznej alternatywy dla cukru jest bezpieczne”.

Konflikt interesów — według Marion Nestle, to badanie „zostało zlecone przez Calorie Control Council – stowarzyszenie handlowe reprezentujące „producentów oraz dostawców żywności i napojów o niskiej lub obniżonej kaloryczności, w tym producentów i dostawców więcej ponad dwóch tuzinów różnych alternatywnych substancji słodzących, błonnika i innych niskokalorycznych, dietetycznych produktów”.

Nutrition and Cancer, 2016 — w tym przeglądzie naukowym stwierdzono, że „sukraloza nie wykazuje działania rakotwórczego, nawet gdy poziomy ekspozycji są o kilka rzędów wielkości większe niż zakres przewidywanych dziennych poziomów spożycia”.

Konflikt interesów — jest to kolejna branżowa analiza przeprowadzona przez Grotza – dyrektora medycznego firmy Heartland Products Group, która jest właścicielem produktu Splenda i byłego dyrektora ds bezpieczeństwa produktów w firmie McNeil Nutritionals (obecnie Johnson&Johnson), która wprowadziła na rynek i sprzedaje produkt Splenda.

International Journal of Scientific Research, 2018 — jest to badanie pokazujące przyrost masy ciała u samic szczurów spożywających sukralozę w porównaniu do grupy kontrolnej, spożywającej taką samą dietę tylko bez sukralozy.

Mylące są wnioski autorów badania, że „przyjmowanie dawki określonej jako śmiertelna jest bezpieczne co najmniej przez miesiąc", chociaż stwierdzono, że „należy wykonać dalsze badania dotyczące przyrostu masy ciała wynikającej ze spożywania sukralozy”.

American Journal of Physiology, 2009 — to australijskie badanie wykazało, że sukraloza „nie stymuluje uwalniania insuliny, GLP-1, zależnego od glukozy polipeptydu insulinotropowego lub powolnego opróżniania żołądka u zdrowych ludzi”.

Sztuczne substancje słodzące powodują gromadzenie się tłuszczu

Journal of the American Geriatrics Society 2015 — seniorzy w wieku 65 lat i starsi byli obserwowani przez średnio dziewięć lat.

Zauważono silny związek pomiędzy ilością pitych napojów gazowanych a obwodem talii. Zależność była widoczna nawet wtedy, gdy uwzględniono inne czynniki, takie jak ćwiczenia fizyczne, cukrzyca i palenie tytoniu.

Nature 2014 — to ważne badanie w jasny sposób przedstawiło związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy spożywaniem sztucznych substancji słodzących i zwiększeniem poziomu cukru we krwi.

The Journal of Physiology 2013 — badanie wykazało, że organizm nie jest oszukiwany przez słodki smak bezkalorycznych substancji, co jest kolejnym powodem, dla którego sztuczne słodziki promują otyłość.

Trends in Endocrinology & Metabolism, 2013 — Ten raport podkreśla fakt, że osoby pijące bezkaloryczne napoje gazowane cierpią na te same problemy zdrowotne, co osoby, które spożywają zwykłe napoje gazowane.

Do tych problemów należą: przybieranie na wadze, cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia i udar. Naukowcy spekulują, że częste spożywanie sztucznych słodzików może wywoływać zaburzenia metaboliczne.

Appetite 2012 — w tym badaniu naukowcy wykazali, że sacharyna i aspartam powodują większy przyrost masy ciała niż cukier, nawet gdy całkowite spożycie kalorii pozostaje podobne.

Często zgłaszane działania niepożądane produktu Splenda

Wiele osób zgłosiło działania niepożądane podczas stosowania produktu Splenda – od łagodnych po ciężkie. Poniżej przedstawiono typowe objawy, które zwykle pojawiają się w ciągu 24 godzin od spożycia produktu Splenda:

Skóra — zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, powstawanie pęcherzy, strupy, wysypka, wykwity lub pokrzywka (swędzące guzki lub obrzęki)

Płuca — świszczący oddech, ucisk, kaszel lub duszność

Głowa — obrzęk twarzy, powiek, warg, języka lub gardła; bóle głowy i migreny (silne bóle głowy)

Nos — zatkany nos, katar (przejrzysta, wodnista wydzielina), kichanie

Oczy — czerwone (przekrwione), swędzące, opuchnięte lub załzawione

Żołądek — wzdęcia, gazy, ból, nudności, wymioty, biegunka lub krwawa biegunka

Serce — kołatanie serca

Stawy — ból stawów

Neurologiczne — niepokój, zawroty głowy, uczucie dystansu, depresja

Zdrowe substytuty cukru

Dwa najlepsze substytuty cukru są pochodzenia roślinnego – są to: Stevia i Lo Han Kuo (znany również jako Luo Han Guo). Stevia to bardzo słodka przyprawa produkowana z liści południowoamerykańskiej rośliny o nazwie stewia. Jest sprzedawana jako suplement.

W swojej naturalnej formie stewia jest całkowicie bezpieczna i może służyć do osłodzenia większości potraw i napojów.

+ Źródła i odniesienia