Skuteczne protokoły leczenia niedoczynności i nadczynności tarczycy

niedoczynność tarczycy

W skrócie -

  • Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, jest bardzo częstym problemem zdrowotnym. Istnieje wiele przyczyn tej choroby, w tym picie chlorowanej i fluorowanej wody oraz spożywanie bromowanej mąki
  • Chlor, fluor i brom należą do tej samej grupy pierwiastków co jod, dlatego mogą zastępować jod w tarczycy
  • Dr Jonathan Wright – pionier medycyny naturalnej – zaleca kobietom przyjmowanie około 6 mg jodu dziennie, a mężczyznom około 3 mg dziennie, w celu ochrony tarczycy i zdrowia piersi
  • Inna główna przyczyna niedoczynności tarczycy związana jest z podwyższonym poziomem odwrotnej trójjodotyroniny (T3), który występuje w odpowiedzi organizmu na toksyczność metali ciężkich. W takich przypadkach skuteczne leczenie musi obejmować detoksykację

Według dr. Mercoli

Choroby tarczycy stanowią jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi mamy dziś do czynienia. Z praktycznego punktu widzenia istnieje wiele sposobów podejścia do tego problemu.

W poniższym wywiadzie, dr Jonathan Wright – pionier medycyny naturalnej – dzieli się swoimi protokołami dotyczącymi leczenia zaburzeń czynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, jest bardzo częstym problemem zdrowotnym. Istnieje wiele przyczyn tej choroby, w tym picie chlorowanej i fluorowanej wody oraz spożywanie bromowanej mąki.

Chlor, fluor i brom należą do tej samej grupy pierwiastków co jod, dlatego mogą zastępować jod w tarczycy.

Po drugie, wielu ludzi o prostu nie stosuje diety zapewniającej wystarczającą ilość jodu. Ilość jodu uzyskiwana z soli jodowanej ledwo wystarcza, aby zapobiec rozwojowi woli.

Trzecią główną przyczyną niedoczynności tarczycy jest podwyższony poziom odwrotnej T3.

Co ciekawe, w 95% przypadków, osoby z podwyższonym poziomem odwrotnej T3 obserwują, że poziom tego hormonu powraca do normy po zastosowaniu chelatacji z wykorzystaniem EDTA i DMPS, które usuwają z organizmu kadm, ołów, rtęć i inne toksyczne metale.

Toksyczność metali ciężkich może powodować funkcjonalną postać niedoczynności tarczycy.

Ile jodu potrzebujesz, aby utrzymać zdrowie tarczycy?

W Japonii, dzienna dawka jodu uzyskiwana z diety wynosi średnio od 2000 do 3000 mikrogramów (mcg), czyli 2-3 miligramy (mg). Jest powód, by sądzić, że może to być bardziej odpowiednia ilość niż zalecana dzienna dawka w USA (RDA) wynosząca 150 mcg.

Niektórzy argumentują za jeszcze wyższymi dawkami, czego przykładem jest dr Brownstein, który zaleca regularne przyjmowanie 12,5 miligrama (mg) jodu. Kolejnym zwolennikiem wyższych ilości jodu jest Guy Abraham – ginekolog-położnik i endokrynolog z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

„Co dziwne, [Abraham] nie publikował zbyt wiele swoich artykułów, dopóki nie przeszedł na emeryturę. Potem stworzył wspaniałą stronę internetową o nazwie optimox.com, gdzie można przeczytać wiele darmowych treści” – mówi dr Wright.

Jod pomaga również chronić zdrowie piersi...

Z doświadczenia dr. Wrighta wynika, że przyjmowanie ponad 12,5 mg jodu dziennie nie powoduje żadnych działań niepożądanych, a w niektórych przypadkach większe ilości mogą przynieść więcej korzyści całemu organizmowi, nie tylko tarczycy.

Istnieją przekonujące badania sugerujące, że jod jest bardzo ważny dla zdrowia piersi. Wykazano, że jod – nie jodek – łączy się z lipidami, tworząc cząsteczki, które zabijają komórki raka piersi.

„Piersi są dużymi gąbkami dla jodu” – zauważa dr Wright. „Jeśli masz wystarczającą ilość jodu, wtedy te cząsteczki po prostu tam są i czekają na zabicie nowych komórek raka piersi!”

Według dr. Wrighta, jod ma również kluczowe znaczenie w zapobieganiu innym problemom związanym z piersiami, takim jak mastopatia, w przypadku której jod działa leczniczo prawie za każdym razem. Co ciekawe, w ciężkich przypadkach zaleca się nałożenie jodu na całą szyjkę macicy.

„W przypadku najtrudniejszych przypadków, należy współpracować ze swoim lekarzem. Zastosować okład z jodu” – mówi dr Wright.

„Im bardziej zaawansowana jest mastopatia, tym więcej czasu zajmuje leczenie. Jednak w tym przypadku mogę prawie dać gwarancję zwrotu kosztów tego leczenia... ponieważ nigdy nie musiałbym oddawać tych pieniędzy”.

Wydaje się rozsądne, aby unikać przyjmowania zbyt wysokich dawek, chyba że stosowane są terapeutycznie przez krótki okres czasu. Osobiście uważam, że suplementacja jodu w dawce 10 razy niższej lub kilku mg stanowi najlepszy wybór dla większości osób.

Dobre źródła jodu

Oprócz płynu Lugola, doskonałym źródłem jodu są wodorosty lub algi. Jednym z produktów, często zalecanym przez zielarzy w celu utrzymania zdrowia tarczycy, są glony o nazwie morszczyn pęcherzykowaty (nazwa łacińska: Fucus vesiculosus).

Można go znaleźć w postaci sproszkowanej lub w kapsułkach. Jeśli chcesz, możesz użyć go do urozmaicenia posiłków, ponieważ ma łagodny, słony smak. Minusem jest to, że aby osiągnąć dawkę 3 miligramów, musisz zjeść co najmniej kilka łyżeczek tych glonów dziennie.

Innym problemem jest potencjalne skażenie promieniowaniem z reaktora Fukushima, który zanieczyścił większość japońskich wodorostów. Upewnij się więc, że spożywasz wodorosty z bezpiecznego źródła.

Spróbuj kupić takie, które pochodzą z Wybrzeża Norwegii lub z miejsca położonego jak najdalej od Japonii.

Podczas gdy producenci nie zaczęli jeszcze oznaczać swoich produktów jako „wolne od promieniowania”, można po prostu przed zakupem sprawdzić dany produkt za pomocą licznika Geigera.

Program leczenia tarczycy dr. Wrighta

Dr Wright zawsze zaczyna od badania fizycznego, podczas którego szuka objawów zaburzeń czynności tarczycy.

Obejmuje to objawy takie jak sucha skóra, ścieńczenie zewnętrznych brzegów brwi, subtelne nagromadzenie płynu w kostkach, zaparcia, brak pocenia się, przyrost masy ciała i wysoki poziom cholesterolu.

Starszym, ale pomocnym sposobem jest codzienne mierzenie temperatury i obserwowanie, czy wynosi ona około 37 stopni Celsjusza.

Według dr. Wrighta, poziom TSH nie jest cennym wskaźnikiem niedoczynności tarczycy, chyba że jest wysoki i wynosi około 5 lub 10.

Leczenie tarczycy istnieje od lat 90. XIX wieku i do czasu, gdy badanie TSH stało się normą, kiedy wszyscy zaczęli zwracać większą uwagę na to badanie laboratoryjne niż na objawy kliniczne, średni dozwolony poziom tego hormonu był prawie dwa razy większy niż obecnie.

Dr St. John O'Reilly zaleca oparcie diagnozy na badaniu fizycznym i ocenie poziomu wolnej trójjodotyroniny (T3). Ten sposób wykorzystuje również dr Wright w swojej klinice.

Komplikacje: choroby tarczycy o podłożu autoimmunologicznym

Niestety, większość osób, które będą leczone hormonami tarczycy, otrzyma syntetyczny hormon tarczycy – zazwyczaj T4 – zwykle przepisywany pod markami Synthroid lub Levothroid.

Lekarze prawie zawsze to przepisują, a każdy, kto tego nie przepisuje, jest często surowo krytykowany, a nawet może zostać postawiony przed komisją lekarską.

To mi się właśnie przydarzyło, gdy tego nie przepisałem. Przestałem wtedy przyjmować pacjentów – napisałem o tym w tym biuletynie.

Zostałem wezwany przez komisję lekarską, aby bronić swojego stanowiska w sprawie przepisywania bioidentycznego hormonu tarczycy, a nie leku Synthroid czy Levothroid – mój artykuł był poparty referencjami z New England Journal of Medicine, który jest bardzo prestiżowym magazynem.

Dr Wright również preferuje bioidentyczne hormony tarczycy i zazwyczaj rozpoczyna leczenie pacjentów naturalnymi ekstraktami z tarczycy pochodzenia zwierzęcego (zazwyczaj od krów, owiec lub świń).

Znaczenie toksyczności metali ciężkich

Jak wspomniano na początku, jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy jest podwyższony poziom odwrotnej T3, który występuje w odpowiedzi organizmu na toksyczność metali ciężkich.

W takich przypadkach, przed rozpoczęciem leczenia tarczycy dr Wright zaleca detoksykację. Protokół detoksykacji różni się w zależności od poziomu ołowiu, kadmu, rtęci i innych metali ciężkich.

Eliminowanie metali ciężkich wymaga specjalnej opieki

Oczywiście jest to proces, którego sam nie będziesz w stanie przeprowadzić. Musisz uzyskać pomoc zaufanego i szanowanego lekarza, który jest w stanie wykonać odpowiednie badania i procedury, a także przepisać odpowiednie suplementy i zastąpić hormony tarczycy, czego nie można zrobić bez recepty.

Eliminacja toksyn – takich jak herbicydy i pestycydy – chelatowanych za pomocą węgla aktywnego, może następować poprzez pocenie się wywołane pobytem w saunie.

Protokół Hubbarda idzie o krok dalej i polega na regularnym stosowaniu niacyny, ćwiczeń o wysokiej intensywności i sauny, aby zmobilizować i wyeliminować toksyny.

Niestety, pocenie się nie eliminuje toksycznych metali ciężkich. Osoby, które potrzebują bardziej agresywnego podejścia, mogą zastosować chelatację.

Zalecane rodzaje leków stosowanych w leczeniu chorób tarczycy

Po znormalizowaniu poziomu odwrotnej T3 i rozwiązaniu wszelkich problemów o podłożu autoimmunologicznym, dr Wright przepisuje hormony tarczycy, takie jak:

  • Armour thyroid
  • Nature-Throid
  • Westhroid

Armour thyroid ma jedną wadę: pomimo tego, że jest to generyk, kosztuje dwa razy więcej niż pozostałe dwa leki.

Jednakże, jeśli koszt nie jest głównym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze, istnieje kilka rodzajów badań pozwalających sprawdzić zgodność, co pozwala określić, który z wyżej wymienionych leków będzie dla Ciebie najlepszy.