Czy doświadczasz ataków lęku lub paniki?

atak lęku vs atak paniki

W skrócie -

  • Ataki lęku charakteryzują się intensywnymi i przytłaczającymi objawami psychicznymi i fizycznymi
  • Objawami zespołu lęku napadowego są powtarzające się i niespodziewane uczucie lęku oraz długie okresy lęku przed kolejnym atakiem

Według dr. Mercoli

Ataki lęku występujące w różnych porach dnia są powszechne wśród osób cierpiących na tę chorobę psychiczną. Przez wiele lat ten termin był kojarzony z „atakiem paniki”, do tego stopnia, że te nazwy były stosowane zamiennie.

Jednak pomimo podobieństw między atakami lęku i atakami paniki, nie są one takie same.

Ataki lęku versus ataki paniki

Ataki lęku mają miejsce, gdy pacjent nie odczuwa negatywnych uczuć, ale często ma wrażenie, że czeka go ogromna i nieuchronna kara. Według CalmClinic, ludzie, którzy mają stany lękowe, „czują, że wkrótce umrą lub że wszystko wokół nich się psuje”.

Stany lękowe charakteryzują się intensywnymi i przytłaczającymi objawami psychicznymi i fizycznymi. W niektórych przypadkach zaburzenia fizyczne mogą stać się poważne i naśladować problemy zdrowotne.

Wyrażenie „atak lęku” nie jest jednak formalnym terminem klinicznym, ale jest używane do opisania okresów, które w porównaniu z „tradycyjnymi” epizodami lęku są bardziej intensywne.

Nawet wytyczne „Diagnostic and Statistical Manuał of Mental Disorders, 5th Edition”, inaczej DSM-5, (często używane do diagnozowania stanów psychicznych) nie zawierają definicji ataków lęku. Zamiast tego odnoszą się do nich jako do „zasadniczej cechy kilku chorób".

Z drugiej strony, atak paniki ma miejsce, gdy następuje nagły epizod intensywnego strachu, który wywołuje poważne reakcje fizyczne, nawet jeśli nie ma niebezpieczeństwa lub widocznej przyczyny.

Ataki paniki są przerażające i mogą znacząco wpłynąć na życie pacjenta, chociaż nie są uważane za zagrażające życiu. Ludzie, którzy doświadczają ataków paniki, często czują, że tracą kontrolę, mają zawał serca, a nawet umierają. Z tego powodu uważa się, że ataki paniki są poważniejsze niż stany lękowe.

Większość ludzi zazwyczaj doświadcza jednego lub dwóch ataków paniki w swoim życiu. Jeśli są one powtarzające się i niespodziewane oraz towarzyszą im długie okresy lęku przed kolejnym atakiem, są to objawy zespołu lęku napadowego.

Objawy ataków paniki są nagłe, bardzo intensywne, pojawiają się niespodziewanie i często osiągają szczyt w ciągu 10 minut, a następnie ustępują. Jednak niektóre ataki mogą trwać dłużej lub następować jeden po drugim.

Wskaźniki lęku i ataków paniki

Typowe objawy ataku lęku, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

Przyśpieszone bicie i kołatanie serca

Uczucie ściskania lub ucisku serca

Ostre bóle w klatce piersiowej

Zawroty głowy

Trudności w głębokim oddychaniu

Słabość, mrowienie, drętwienie rąk i nóg

Intensywne poczucie nadchodzącej zagłady lub czegoś strasznego

Trudności z koncentracją lub skupieniem się na czymkolwiek innym niż objawy

Uczucie pieczenia skóry i mięśni

Nudności

Dyskomfort w żołądku

Uczucie ucisku na głowę, jakby głowa była ściskana

Objawy ataków paniki obejmują:

Poczucie zbliżającej się zagłady lub niebezpieczeństwa

Strach przed utratą kontroli lub śmiercią

Szybkie i pulsujące tętno

Pocenie się

Drżenie lub trzęsienie się

Spłycenie oddechu lub ucisk w gardle

Dreszcze

Uderzenia gorąca

Nudności

Skurcze brzucha

Ból w klatce piersiowej

Bóle głowy

Zawroty głowy, uczucie pustki w głowie lub omdlenia

Uczucie odrętwienia lub mrowienia

Uczucie nierealności lub oderwania

Bez względu na to, czy doświadczasz ataku lęku czy paniki, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub psychiatrą, który pomoże Ci dotrzeć do sedna zaburzeń lękowych.