Najlepszy sposób na czyszczenie i porządkowanie lodówki

lodówka

W skrócie -

  • Eksperci zalecają cotygodniowe czyszczenie lodówki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz; raz lub dwa razy w roku to zdecydowanie za mało
  • Mięso, drób, ryby i resztki należy przechowywać na dolnej półce, gdzie temperatura jest najniższa i stabilna
  • Drzwi lodówki są najcieplejszą częścią lodówki, a temperatura może się znacznie wahać; używaj półek na drzwiach tylko do przechowywania przypraw i masła

Według dr. Mercoli

Większość ludzi regularnie czyści swoją kuchnię, ale w wielu przypadkach obejmuje to tylko pobieżne wycieranie zewnętrznych drzwi lodówki.

Eksperci zalecają cotygodniowe czyszczenie lodówki, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz…

Jednak większość Amerykanów robi to tylko raz lub dwa razy w ciągu roku – zazwyczaj tylko wtedy, gdy ma do czynienia z wyciekiem płynu lub nieprzyjemnym zapachem.

Na przykład w jednym z badań przeprowadzonych przez Whirlpool Corp., 33% uczestników przyznało, że nie czyści lodówki przed pójściem do sklepu spożywczego.

Natomiast 27% powiedziało, że porządkowanie nowo zakupionych artykułów spożywczych polega po prostu na „włożeniu wszystkiego do lodówki i niemartwieniu się o organizację”. Z pewnością nie jest to idealne, ale…

Czy nieuporządkowana, niezbyt czysta lodówka stanowi rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia?

Może tak być. Bakterie, pasożyty lub wirusy, które mogą powodować zatrucie pokarmowe, mogą zostać przeniesione na półki i szuflady lodówki z rozlanych lub wyciekających produktów spożywczych. Nawet żywność, która nie jest zanieczyszczona, może stać się niebezpieczna, jeśli będzie zbyt długo stała w tylnym rogu lodówki, a wszystko, czego dotknie, również może spowodować chorobę.

Mimo to, najważniejszym aspektem zapobiegania chorobom przenoszonym przez żywność nie jest wiedza o czyszczeniu lodówki... ale wiedza o tym, gdzie można znaleźć wysokiej jakości żywność.

Bakterie chorobotwórcze i inne patogeny rozprzestrzeniają się w hodowlach CAFO (operacjach skoncentrowanego żywienia zwierząt), skąd pochodzi większość mięsa, drobiu, nabiału i jaj dostępnych w supermarkecie.

Na przykład, według badania Consumer Reports, dwie trzecie świeżych, całych kurcząt rasy brojler z chowu CAFO, sprzedawanych w całym kraju, zawierało Campylobacter lub Salmonellę – patogeny będące główną przyczyną chorób przenoszonych przez żywność. Tymczasem okazało się, że drób z ekologicznych hodowli ma znacznie niższy poziom lekoopornych bakterii niż drób z chowu CAFO.

Zatem środki ostrożności dotyczące dokładnego czyszczenia lodówki i unikania zanieczyszczenia krzyżowego są bardzo ważne. Należy pamiętać, że żywność pochodząca od zwierząt z chowu CAFO najprawdopodobniej zawiera bakterie powodujące choroby.

Żywność, która pochodzi z małych, lokalnych gospodarstw ekologicznych, gdzie zwierzęta są karmione zgodnie z prawami natury (np. krowy jedzą głównie trawę), może stanowić o wiele mniejsze zagrożenie.

Badanie dotyczące zagospodarowania przestrzeni w lodówce przeprowadzone przez Sub-Zero ujawniło „chaos” w większości lodówek

Producent urządzeń kuchennych Sub-Zero zbadał sposób, w jaki ludzie porządkują lodówki – uzyskane wyniki nie były dobre.

W ramach badania wręczono 12 różnym osobom tygodniowy zapas artykułów spożywczych i poproszono ich, by odłożyli je do lodówki. Rezultatem był „chaos”. Na przykład, w wielu przypadkach:

  • Przechowywano mięso i puszki po napojach w szufladach na owoce i warzywa, które mają specjalną temperaturę i wilgotność przeznaczone do przechowywania warzyw i owoców;
  • Przechowywano mleko na drzwiach lodówki, które stanowią najcieplejszą część lodówki;
  • Nie wiedziano, co zrobić ze specjalną półką na ser.

Kierownik ds. marketingu Sub-Zero zauważył: „większość ludzi nie wie, co robi, kiedy porządkuje lodówkę”. Firma zareagowała na wyniki badania udostępniając karty wyjaśniające zasady przechowywania określonych produktów w lodówce oraz wskazujące jakie produkty najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej.

Planowanie posiłków przed zakupami może pomóc w uniknięciu chaosu

Chaos, który powstaje w lodówkach wielu ludzi, prawdopodobnie wynika częściowo z braku wiedzy na temat „organizacji przestrzeni w lodówce”… ale często jest to również wynik złego planowania posiłków.

Jeśli przechowujesz pojemniki z jedzeniem na tyle długo, aby zapleśniały (lub zapomniałeś, co jest w pojemniku), prawdopodobnie nie planujesz posiłków wystarczająco efektywnie.

Zanim pójdziesz na zakupy spożywcze, przygotuj plan posiłków na cały tydzień. Sprawdź dokładnie, co już masz pod ręką, aby nie dopuścić do zepsucia się dobrego jedzenia.

Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem i musisz ustalić, które produkty spożywcze kupić ekologiczne, pierwszeństwo mają organiczne produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja i produkty mleczne), a następnie inne produkty ekologiczne.

Przykładami produktów podstawowych, które mogą co tydzień pojawiać się na liście zakupów, są:

  • Ekologiczne jajka od kur z wolnego wybiegu;
  • Ekologiczna wołowina pochodząca od krów karmionych trawą;
  • Dzikie sardynki z certyfikatem MSC lub łosoś alaskański (nie bój się przechowywać ryb w zamrażarce, ponieważ powoduje to zabicie pasożytów);
  • Produkty mleczne, w tym ser i jogurt;
  • Awokado i inne produkty ekologiczne, zwłaszcza zielone warzywa liściaste i warzywa kapustne.

W których częściach lodówki przechowywać różne produkty spożywcze?

Surowe mięso, ryby, drób oraz resztki to produkty wymagające zimnych, stabilnych temperatur, dlatego należy je przechowywać na dolnej półce.

To zabezpieczy również inne produkty spożywcze przed zanieczyszczeniem w przypadku jakichkolwiek wycieków. Szuflady na owoce i warzywa są przeznaczone do przechowywania niektórych, a nie wszystkich, warzyw i owoców.

Szuflady są przeznaczone do przechowywania zielonych warzyw liściastych, melonów, selera, brokułów i jabłek, podczas gdy inne warzywa i owoce mogą być bezpiecznie przechowywane na najwyższej półce. Jabłka powinny być przechowywane z dala od innych odkrytych produktów, ponieważ wytwarzany przez nie gaz – etylen – może powodować szybsze psucie się innych produktów spożywczych.

Jeśli chodzi o środkową półkę, to najlepiej sprawdza się do przechowywania serów i mięs gotowanych, podczas gdy drzwi powinny być używane tylko do przechowywania przypraw i masła. Musisz także upewnić się, że lodówka jest wystarczająco schłodzona – temperatura powinna wynosić poniżej 40° Fahrenheita lub 4°C.

Ważne wskazówki pozwalające zachować świeżość żywności

Przeciętny konsument marnuje 61% żywności, którą kupuje. Możesz radykalnie zmniejszyć ten odsetek, ucząc się podstaw prawidłowego przechowywania żywności.

Na przykład, aby jak najdłużej przechowywać buraki, należy usunąć ich zieloną część, a następnie przechowywać buraki i liście w oddzielnych plastikowych torbach, podczas gdy kukurydza powinna być przechowywana w łusce, aby jak najdłużej zachowała świeżość.

Z drugiej strony, owoce cytrusowe mogą przetrwać do dwóch tygodni w temperaturze pokojowej, podczas gdy czosnek i cebula muszą być przechowywane w ciemnej, chłodnej spiżarni, dzięki czemu zachowają świeżość do czterech miesięcy.

Świeżość ziół może być bardzo trudna do utrzymania, ponieważ szybko więdną, ale jeśli będziesz je przechowywać w szczelnym pojemniku owiniętym w zwilżony ręcznik papierowy, zachowają swoją świeżość do 10 dni.

Świeżość zielonych warzyw liściastych może być przedłużona nawet o trzy dodatkowe dni, jeśli nie umyjesz ich przed włożeniem do lodówki.

Należy również pamiętać, że jabłka, gruszki i banany uwalniają naturalne substancje przyśpieszające dojrzewanie, co może przyczynić się do szybszego popsucia innych produktów znajdujących się w ich pobliżu.

Ponadto:

  1. Przechowuj cebulę w rajstopach, aby zachowały świeżość przez okres do ośmiu miesięcy (zawiąż między nimi węzły, aby trzymać je osobno).
  2. Posiekaj suchy szczypiorek i przechowuj go w pustej plastikowej butelce. Umieść butelkę w zamrażarce i używaj do gotowania, gdy tego potrzebujesz.
  3. Przechowuj ziemniaki z dala od cebuli (ponieważ spowodowałoby to ich szybsze zepsucie). Przechowywanie ziemniaków z jabłkami pomoże powstrzymać ich kiełkowanie.
  4. Przechowuj sałatki w misce przykrytej folią i dodaj papierowy ręcznik, aby wchłonął wilgoć. Suszarka do sałaty również pomaga usunąć nadmiar wilgoci – kluczowego sprawcy więdnięcia liści.
  5. Grzyby należy przechowywać w papierowej torbie w chłodnym, suchym miejscu lub w lodówce. Unikaj przechowywania grzybów w plastikowych pojemnikach lub torebkach, ponieważ uwięziona wilgoć może spowodować ich zepsucie.

Jak czyścić lodówkę?

Dlaczego tak wiele osób nie lubi czyszczenia lodówki? Bo to kłopot. Mimo to, dokładne czyszczenie lodówki raz w tygodniu jest ważne ze względów sanitarnych, a poza tym zmusi Cię do przejrzenia żywności znajdującej się w lodówce (co skłoni Cię do wykorzystania produktów, które należy szybko zużyć i wyrzucenia wszystkiego, co jest zepsute).

Najlepszą porą na czyszczenie lodówki jest brak jedzenia, czyli okres tuż przed wyjściem do sklepu spożywczego lub na targ. Pozbądź się zepsutego jedzenia (w tej kwestii użyj zdrowego rozsądku i nie opieraj decyzji wyłącznie na dacie ważności).

Ostatecznie, największym czynnikiem wpływającym na to, czy jedzenie jest „bezpieczne”, nie jest całkowity czas przechowywania, ale raczej czas, który produkt spędza w temperaturze „strefy niebezpiecznej” (między 4-49°C).

Porządkuj jedną półkę lub szufladę na raz, usuwając wszystkie przedmioty, czyszcząc powierzchnię miękką szmatką, gorącą wodą z naturalnym mydłem, a następnie dokładnie wysusz. Podczas wymiany artykułów spożywczych należy je uporządkować zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi przechowywania żywności.

Chociaż podczas czyszczenia lodówki możesz pokusić się o użycie silnego środka dezynfekującego do zabijania zarazków, takie środki czyszczące często zawierają toksyczne substancje chemiczne – a wiele z nich może uszkodzić powierzchnię półek.

Sprawdź instrukcję obsługi, aby upewnić się, że stosowany środek czyszczący jest bezpieczny dla danego modelu (w większości przypadków wystarczy woda z naturalnym mydłem).

Jeśli chcesz zastosować silniejszy środek czyszczący, spróbuj domowej roboty roztworu antybakteryjnego: wymieszaj dwie szklanki wody z trzema łyżkami mydła kastylijskiego i dodaj 20-30 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Spryskaj czyszczoną powierzchnię, a następnie wytrzyj. Poza cotygodniowym czyszczeniem pamiętaj, aby w razie potrzeby na bieżąco „czyścić” zabrudzone powierzchnie, zwłaszcza jeśli zauważysz, że coś się rozlało lub kapie.