Według dr. Mercoli
Przewlekłe zapalenie ma charakter ogólnoustrojowy. Często jest bezobjawowe, przez co ma długotrwały szkodliwy wpływ na tkanki. Ten proces może niezauważenie trwać przez dziesięciolecia, aż do momentu, gdy nastąpi nagłe wystąpienie objawów choroby, co zwykle ma miejsce długi czas po wystąpieniu nieodwracalnego uszkodzenia.
Przewlekłe zapalenie jest źródłem wielu chorób, w tym raka, otyłości i chorób serca, co powoduje, że jest to główna przyczyna śmierci w USA.
Wiedza o tym, jak zapobiegać przewlekłym stanom zapalnym odgrywa istotną rolę w ochronie zdrowia, co prowadzi nas do nowego badania na temat roli witaminy K2, które zostało przedstawione na 13. Międzynarodowej Konferencji International Nutrition and Diagnostics Conference (INDC 2013) w Czechach.
Badanie wykazało, że określony rodzaj witaminy K2 (MK-7) może pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym w organizmie. Jednak zanim przejdę do szczegółów, ważne jest zrozumienie istnienia różnych form, w których występuje witamina K.
Dwie podstawowe formy witaminy K – K1 i K2
Witamina K może być sklasyfikowana jako K1 lub K2:
1. Witamina K1 — występuje w zielonych warzywach; trafia bezpośrednio do wątroby i pomaga utrzymać prawidłowy proces krzepnięcia krwi (jest to rodzaj witaminy K, który podaje się niemowlętom, aby zapobiec ryzyku poważnego krwawienia).
Ponadto witamina K1 zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych, pomaga kościom utrzymać wapń i rozwinąć właściwą strukturę krystaliczną.
2. Witamina K2 — ten rodzaj witaminy K jest produkowany przez bakterie. Występuje w dużych ilościach w jelitach, ale niestety większość jest wydalana razem ze stolcem. Witamina K2 przechodzi bezpośrednio do ścian naczyń, kości i tkanek innych niż wątroba.
Jest obecna w sfermentowanej żywności, szczególnie w serze i japońskim natto, które jest najbogatszym źródłem witaminy K2.
Organizm może przekształcić witaminę K1 w K2, ale są z tym pewne problemy; ilość witaminy K2 powstającej w tym procesie jest zazwyczaj niewystarczająca. Sprawy są jeszcze bardziej złożone, ponieważ istnieje kilka różnych form witaminy K2.
Formy MK-8 i MK-9 pochodzą głównie z produktów mlecznych. MK-4 i MK-7 są dwiema najważniejszymi formami witaminy K2 i działają w organizmie zupełnie inaczej:
• MK-4 jest produktem syntetycznym, bardzo podobnym do witaminy K1, a organizm jest w stanie przekształcić witaminę K1 w MK-4. Jednak forma MK-4 ma bardzo krótki biologiczny okres półtrwania, wynoszący około jednej godziny, co czyni ją słabym kandydatem na suplement diety.
Po dotarciu do jelit pozostaje głównie w wątrobie, gdzie jest wykorzystywana w syntezie czynników krzepnięcia krwi.
• Forma MK-7 jest nowszym środkiem o bardziej praktycznych zastosowaniach, ponieważ dłużej pozostaje w organizmie; jej okres półtrwania wynosi trzy dni, co oznacza, że masz znacznie większą szansę na utrzymanie stałego poziomu tego związku we krwi w porównaniu z formami MK-4 lub K1. Formę MK-7 można wyekstrahować z japońskiego sfermentowanego produktu sojowego o nazwie natto.
Spożywając natto można uzyskać wystarczające ilości MK-7 – jest to produkt stosunkowo tani i łatwo dostępny w większości azjatyckich sklepów. Jednak niewielu Amerykanów toleruje jego zapach i śluzowatą konsystencję.
Witamina K2 w formie MK-7 pomaga zapobiegać stanom zapalnym w organizmie
Witamina K2, zwłaszcza menachinon-7 (MK-7), była przedmiotem wielu badań, ponieważ dość długo pozostaje aktywna w organizmie, co umożliwia mu korzystanie ze znacznie niższych poziomów tego związku.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Republiki Czeskiej oceniono rolę MK-7 w zapaleniu i stwierdzono, że zapobiega on rozwojowi stanów zapalnych poprzez hamowanie markerów prozapalnych wytwarzanych przez białe krwinki zwane monocytami.
Według NattoPharma:
„Nowe odkrycia w tym badaniu stanowią uzupełnienie naszego trzyletniego badania klinicznego, które wykazało zdolność MK-7 do spowalniania starzenia się układu sercowo-naczyniowego i hamowania osteoporozy.
Ponadto powinno ono służyć jako podstawa do określenia dziennego zapotrzebowania na MK-7. Wiemy, że w populacjach zachodnich większość ludzi nie otrzymuje wystarczająco dużych ilości tej witaminy ze względu na stosowanie nowoczesnej diety.
Nasze jedzenie jest ubogie w witaminę K2, w wyniku czego aż 98% ogólnej populacji może mieć niedobór witaminy K2, co może mieć długoterminowy, szkodliwy wpływ na zdrowie kości i układu krążenia".
Należy uświadomić sobie, że składniki dietetyczne mogą wywołać lub zapobiegać stanom zapalnym w organizmie. Na przykład, podczas gdy syntetyczne tłuszcze trans i cukier, zwłaszcza fruktoza, zwiększą stan zapalny, spożywanie zdrowych tłuszczów, takich jak kwas gamma-linolenowy (GLA) i kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego, które można znaleźć w oleju z kryla, pomagają go zmniejszyć.
MK-7 wydaje się być jeszcze jedną zdrową naturalną substancją, którą można dodać do listy środków przeciwzapalnych. Pokrótce omówię najlepsze produkty spożywcze zawierające tę witaminę.
Jeśli chodzi o stan zapalny w ogóle, jeśli jeszcze nie zająłeś się swoją dietą, byłoby to najlepsze miejsce na rozpoczęcie działań, niezależnie od tego, czy już doświadczasz objawów przewlekłego zapalenia, czy nie. Na początek proponuję zapoznać się z moim bezpłatnym Zoptymalizowanym Planem Żywienia, który poprowadzi Cię krok po kroku od fazy początkowej do poziomu zaawansowanego.
Jakie są inne zalety witaminy K2?
Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania witaminy K2 wykraczają daleko poza proces krzepnięcia krwi, za co odpowiada głównie witamina K1. Witamina K2 działa synergistycznie z wieloma innymi składnikami odżywczymi, w tym z wapniem i witaminą D.
Jej biologiczną rolą jest pomoc w transporcie wapnia do odpowiednich części ciała, takich jak zęby i kości. Odgrywa również istotną rolę w usuwaniu wapnia z miejsc, w których nie powinno go być, na przykład z tętnic i tkanek miękkich.
Dr Kate Rheaume-Bleue – lekarz medycyny naturalnej – oszacowała, że około 80% Amerykanów nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy K2 ze swojej diety, co nie pozwala na odpowiednią aktywację białka K2 w celu przetransportowania wapnia do miejsc w których powinien się znaleźć i usunięcia go z miejsc, w których nie powinno go być.
Niedobór witaminy K2 zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym:
Osteoporozy |
Chorób serca |
Zawału serca i udaru mózgu |
Niewłaściwego zwapnienia, od ostrogi piętowej po kamienie nerkowe |
Chorób mózgu |
Nowotworów |
„Mówiłem o witaminie K2 transportującej wapń w organizmie. Jej główną rolą jest aktywacja białek kontrolujących wzrost komórek. Oznacza to, że witamina K2 pełni istotną rolę w ochronie przed rakiem” – mówi Rheaume-Bleue. „Kiedy brakuje nam witaminy K2, jesteśmy znacznie bardziej narażeni na rozwój osteoporozy, chorób serca i raka.
Są to trzy problemy, które kiedyś występowały stosunkowo rzadko. W ciągu ostatnich 100 lat, kiedy zmieniliśmy sposób produkcji żywności i odżywiania, stały się one bardzo powszechne”.
Naukowcy badają również inne korzyści zdrowotne. Na przykład w jednym z badań opublikowanych w czasopiśmie Modern Rheumatology stwierdzono, że poza osteoporozą, witamina K2 ma potencjał do poprawy objawów choroby u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RA).
W innym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Science, wykazano, że witamina K2 służy jako mitochondrialny nośnik elektronów, pomagając w ten sposób utrzymać prawidłową produkcję trójfosforanu adenozyny (ATP) w chorobach z dysfunkcją mitochondriów, na przykład w chorobie Parkinsona.
Ponadto, według holenderskiego badania opublikowanego w 2009 roku, formy MK-7, MK-8 i MK-9 są związane ze zmniejszonym zwapnieniem naczyń, nawet przy małych dawkach (tak niskich jak 1 do 2 mcg dziennie).
Jakie są najlepsze źródła witaminy K2, w tym MK-7?
Możesz zapewnić sobie wystarczającą ilość witaminy K2 (około 200 mikrogramów), spożywając 15 gramów natto dziennie. Jednak osoby pochodzące z Zachodu nie przepadają za smakiem natto, dlatego warto wiedzieć, że witaminę K2, w tym MK-7, można również znaleźć w innych sfermentowanych produktach.
Kiszone warzywa, które są jedną z moich nowych pasji, przede wszystkim dostarczają pożytecznych bakterii do jelita, ale mogą być również doskonałym źródłem witaminy K, jeśli fermentujesz własne warzywa przy użyciu odpowiedniej kultury starterowej.
Przebadaliśmy próbki wysokiej jakości warzyw ekologicznych kiszonych z wykorzystaniem naszej specyficznej kultury startowej. Byliśmy zszokowani odkryciem, że typowa porcja wynosząca od około dwóch do trzech uncji (60-90 gramów) zawiera około 10 bilionów pożytecznych bakterii oraz około 500 mcg witaminy K2.
Zauważ, że nie każdy szczep bakterii wytwarza witaminę K2. Na przykład większość jogurtów nie zawiera tej witaminy. Niektóre rodzaje serów są bardzo bogate w witaminę K2, a inne nie. To naprawdę zależy od konkretnych szczepów bakterii. Nie można zakładać, że jakakolwiek sfermentowana żywność będzie miała wysoką zawartość witaminy K2, ale niektóre produkty, takie jak natto, są w nią bogate.
Inne produkty, takie jak miso i tempeh, nie zawierają dużych ilości witaminy K2. W przeprowadzonym przeze mnie wywiadzie z dr Rheaume-Bleue, ustaliliśmy, że sery najbogatsze w witaminę K2 to Gouda i Brie – zawierają około 75 mcg na uncję (ok. 28 gramów). Ponadto naukowcy odkryli wysoki poziom MK-7 w typie sera o nazwie Edam.
Ile witaminy K2 potrzebujesz?
Chociaż dokładna dawka nie została jeszcze ustalona, dr Cees Vermeer – jeden z czołowych naukowców badających witaminę K – zaleca dorosłym dawkę od 45 do 185 mcg dziennie.
W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych należy zachować ostrożność podczas stosowania wyższych dawek, natomiast osobom zdrowym zalecam 150 mcg dziennie.
Na szczęście nie musisz martwić się przedawkowaniem witaminy K2 – ludzie otrzymywali tysiąc razy „większe dawki” przez trzy lata, przy czym nie wykazano żadnych działań niepożądanych (tj. brak zwiększonych tendencji do zakrzepów).
Jeśli chorujesz na którekolwiek z poniższych schorzeń, prawdopodobnie masz niedobór witaminy K2, ponieważ wszystkie są z nią powiązane:
- Czy masz osteoporozę?
- Czy masz chorobę serca?
- Czy ty masz cukrzycę?
Należy również pamiętać, że, jeśli zdecydujesz się na suplementację witaminy D doustnie, musisz również spożywać witaminę K2 w żywności lub jako suplement, ponieważ działają one synergistycznie, a zaburzenie ich równowagi może być szkodliwe.
Jeśli nie masz żadnej z powyższych chorób, ale NIE spożywasz dużych ilości niżej wymienionych produktów regularnie, masz wysokie prawdopodobieństwo niedoboru witaminy K2:
- Ekologiczne produkty pochodzące od zwierząt karmionych trawą (tj. jaja, masło, nabiał);
- Niektóre produkty sfermentowane, takie jak natto lub warzywa kiszone przy użyciu kultury starterowej bakterii wytwarzających witaminę K2;
- Niektóre sery, takie jak Brie i Gouda (jak wspomniano, te dwa są szczególnie bogate w witaminę K2 – zawierają około 75 mcg na uncję lub około 28 gramów)
Jeśli rozważasz suplementację witaminy K2…
Nie ma możliwości zbadania niedoboru witaminy K2. Jednak oceniając swoją dietę i styl życia, jak wspomniano powyżej, możesz zorientować się, czy brakuje Ci tego krytycznego składnika odżywczego.
Poza dietą, kolejnym dobrym rozwiązaniem jest suplementacja witaminy K2. MK-7 to forma, której należy szukać w suplementach, ponieważ formy MK-4 w suplementach są syntetyczne. Nie pochodzą z naturalnych produktów spożywczych zawierających MK-4.
Długołańcuchowa, naturalnie wytwarzana przez bakterie witamina K2– MK-7– pochodzi z procesu fermentacji i ma szereg zalet:
- Dłużej pozostaje w organizmie;
- Ma dłuższy okres półtrwania, co oznacza, że można ją przyjmować raz dziennie w bardzo wygodnych dawkach.
Na koniec zawsze pamiętaj, aby przyjmować suplement witaminy K z tłuszczem, ponieważ jest ona rozpuszczalna w tłuszczach i bez niego nie zostanie wchłonięta.