Poznaj oznaki i objawy tocznia

kobieta chorująca na toczeń

W skrócie

  • Charakterystycznym objawem tocznia są wykwity skórne, na podstawie których można określić rodzaj tocznia
  • Jeśli wystąpi jeden lub dowolna kombinacja niżej wymienionych objawów, należy natychmiast skonsultować się z doświadczonym lekarzem
Rozmiar tekstu:

Ze względu na nieprzewidywalną naturę tocznia, zdiagnozowanie tej choroby może być trudne, ponieważ objawy mogą występować pojedynczo lub w kombinacji. Istnieje jednak kilka cech wspólnych u pacjentów chorujących na toczeń, takich jak:

Niska gorączka

Poranna sztywność stawów

Ekstremalne zmęczenie

Niedokrwistość (niska liczba czerwonych krwinek)

Wrażliwość na światło

Płytki oddech

Ból w klatce piersiowej

Jeśli doświadczysz jednego lub dowolnej kombinacji powyższych objawów, natychmiast skonsultuj się z doświadczonym lekarzem.

Rodzaje zmian skórnych u osób chorych na toczeń

Charakterystycznym objawem tocznia są zmiany skórne na podstawie których można określić rodzaj tocznia. Jeśli nagle wystąpi u Ciebie którykolwiek z poniższych objawów, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza:

  • Wykwity w kształcie dysków — jeśli zauważysz wykwity w kształcie okręgów na twarzy, na przykład na czole lub policzkach, może to być toczeń rumieniowaty krążkowy (DLE). Wykwity mogą nie być swędzące, ale po ich ustąpieniu mogą wystąpić powikłania, takie jak bliznowacenie i wypadanie włosów.
  • Wykwity łuszczycopodobne i obrączkowate — jak sama nazwa wskazuje, wykwity łuszczucopodobne są podobne do zmian skórnych występujących u chorych na łuszczycę, podczas gdy wykwity obrączkowate mają kształt pierścienia i łuski wokół krawędzi. Jeśli zauważysz u siebie tego typu zmiany skórne, możesz mieć podostrą skórną postać tocznia rumieniowatego.
  • Rumień w kształcie motyla — jeśli zauważysz na policzkach duże plamy przypominające motyla, możliwe jest, że masz ostrą skórną postać tocznia rumieniowatego.

Toczeń może prowadzić do rozwoju depresji

Toczeń może też prowadzić do rozwoju klinicznej depresji. Statystyki pokazują, że dotyczy to prawie jednej trzeciej pacjentów chorujących na toczeń. Depresja kliniczna nie jest chwilowo doświadczanym smutkiem, ale raczej przewlekłym uczuciem melancholii, którego nie można znieść.

Naukowcy nie są pewni, jak rozwija się depresja kliniczna, ale amerykańska fundacja Lupus Foundation of America sugeruje, że może to być spowodowane tym, jak toczeń wpływa na układ odpornościowy.

Jeśli wystąpi u Ciebie którykolwiek z niżej wymienionych objawów, może być konieczne natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem w celu podjęcia właściwego leczenia, wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych, podjęcia aktywności fizycznej i uzyskania wsparcia bliskich:

Ogólny smutek

Uczucie bezradności

Brak energii

Problemy ze snem

Zmiany apetytu

Zaburzenia koncentracji

Zmniejszone zainteresowanie aktywnościami

Toczeń może również powodować problemy z trawieniem

Według Centrum Leczenia Tocznia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, toczeń może wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, powodując problemy takie jak zgaga, która wynika z choroby refluksowej przełyku (GERD). Leki stosowane w leczeniu tocznia również mogą powodować problemy trawienne, takie jak wrzody żołądka, dlatego tego typu leki nie są wysoce zalecane.

Zamiast tego zaleca się odpowiednie dbanie o przewód pokarmowy, na przykład poprzez spożywanie małych, zdrowych posiłków, pozostawanie w pozycji pionowej po jedzeniu i zmniejszenie spożycia kofeiny. Pomaga to przyspieszyć regenerację układu pokarmowego.

Toczeń może wpływać na funkcjonowanie tarczycy

Tarczyca odgrywa ważną rolę w regulacji hormonów związanych z wieloma funkcjami organizmu, takimi jak metabolizm, tętno, układ nerwowy i masa ciała. Nie trzeba dodawać, że ten mały gruczoł położony u podstawy gardła jest ważny dla utrzymania optymalnego zdrowia. Jednak u osób chorych na toczeń, mogą wystąpić problemy związane z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.