Co się dzieje w Twoim organizmie, gdy pijesz zbyt dużo alkoholu?

pijący mężczyzna

W skrócie -

 • Ogólnie rzecz biorąc, kobiety są bardziej narażone na zatrucie alkoholowe i odczuwają skutki picia alkoholu szybciej niż mężczyźni o tej samej wadze. Są również bardziej predysponowane do cierpienia z powodu długotrwałego uszkodzenia organizmu spowodowanego alkoholem
 • Zawartość alkoholu we krwi (BAC), zwana również stężeniem alkoholu we krwi, odnosi się do ilości alkoholu w krwiobiegu
 • Wyraża się ją jako masę etanolu mierzoną w gramach na 100 mililitrów krwi lub 210 litrów wydychanego powietrza. BAC można zmierzyć za pomocą alkomatu, badania krwi lub badania moczu
 • Zasadą jest, że ciemniejsze napoje alkoholowe mają zazwyczaj wyższą zawartość alkoholu, podczas gdy słodsze odmiany zawierają go mniej. Stąd ciemniejsze i gorzkie piwa mają wyższą zawartość alkoholu
 • To samo dotyczy win czerwonych w porównaniu do win białych i win słodkich, z wyjątkiem chardonnay. Tymczasem wszystkie bezbarwne napoje alkoholowe mają 40% zawartości alkoholu, z wyjątkiem spirytusu zbożowego

Niektórzy ludzie uważają, że kieliszek czerwonego wina wypity od czasu do czasu może być korzystny dla zdrowia. Bez względu na to, picie zbyt dużej ilości czerwonego wina jest niezdrowe.

Alkohol upośledza zdolności decyzyjne i motoryczne. Często jest przyczyną wypadków samochodowych, gwałtownych zachowań, nieplanowanych ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową.

Nadmierne spożycie alkoholu może również prowadzić do zatrucia, co negatywnie wpływa na zdrowie, a nawet może kosztować życie, jeśli ten problem nie zostanie odpowiednio rozwiązany.

W samych Stanach Zjednoczonych co roku odnotowuje się około 88 000 zgonów i 2,5 miliona lat potencjalnego skrócenia życia w latach 2006–2010 z powodu zatrucia alkoholowego, które średnio skróciło życie zmarłych osób o 30 lat.

Co to jest zatrucie alkoholowe?

Zatrucie alkoholowe upośledza pracę organizmu i ostatecznie wyłącza obszary mózgu, które kontrolują podstawowe funkcje podtrzymujące życie, takie jak oddychanie, tętno i kontrola temperatury ciała.

Stajesz się bardziej podatny na zatrucie alkoholowe, gdy:

 • Upijasz się — Spożywasz co najmniej cztery napoje alkoholowe w ciągu jednej okazji, jeśli jesteś kobietą lub powyżej pięciu napojów alkoholowych, jeśli jesteś mężczyzną.
 • Dużo pijesz — Spożywasz co najmniej osiem napojów alkoholowych w ciągu tygodnia, jeśli jesteś kobietą lub powyżej 15 napojów alkoholowych, jeśli jesteś mężczyzną.
 • Pijesz w czasie ciąży — Podczas ciąży, żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna ze względu na przenikanie alkoholu przez łożysko i jego toksyczny wpływ na nienarodzone dziecko. Może to spowodować poważne uszkodzenia w każdym stadium ciąży.
 • Pijesz, gdy masz mniej niż 21 lat — Osoby nieletnie, pijące alkohol, są bardziej narażone na zatrucie alkoholowe, ponieważ według wyników badań, zazwyczaj spożywają około pięciu drinków podczas jednej okazji.

6 objawów zatrucia alkoholem

Zatrucie alkoholowe wiąże się z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi, dlatego bardzo ważne jest, aby być dobrze poinformowanym o objawach. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych objawów zatrucia alkoholem:

Utrata koordynacji

Zimne, wilgotne dłonie i niebieski odcień skóry z powodu hipotermii

Powtarzające się i/lub niekontrolowane wymioty

Nieregularne lub powolne oddychanie (mniej niż osiem oddechów na minutę lub więcej niż 10 sekund między oddechami)

Napady padaczkowe

Delirium, utrata przytomności, otępienie (osoba jest świadoma, ale nie reaguje), czasami śpiączka

Jeśli zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza.

Czynniki ryzyka zatrucia alkoholem

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety są bardziej narażone na zatrucie alkoholowe i odczuwają skutki picia alkoholu szybciej niż mężczyźni o tej samej wadze.

Są również bardziej predysponowane do cierpienia z powodu długotrwałego uszkodzenia organizmu spowodowanego alkoholem. Wynika to z kilku przyczyn fizjologicznych, takich jak:

 • Słaba zdolność rozcieńczania alkoholu ze względu na niższą procentową zawartość wody w organizmie. Przeciętna kobieta ma tylko 52% wody w organizmie, podczas gdy przeciętny mężczyzna ma 61%.
 • Słaba zdolność do metabolizowania alkoholu, ponieważ kobiety mają mniej dehydrogenazy – enzymu wątrobowego rozkładającego alkohol w organizmie
 • Przedmiesiączkowe zmiany hormonalne powodują, że kobiety upijają się szybciej w ciągu dni przed miesiączką. Z drugiej strony, pigułki antykoncepcyjne i inne leki zawierające estrogen spowalniają wydalanie alkoholu z organizmu.

Nie oznacza to, że mężczyźni są całkowicie zabezpieczeni przed niebezpieczeństwami wynikającymi z zatrucia alkoholem.

Poniżej znajduje się szereg innych czynników, które wpływają na reakcję organizmu na alkohol, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną czy kobietą:

Jedzenie — szczytowy poziom stężenia alkoholu we krwi może być trzy razy wyższy u ludzi, którzy piją na pusty żołądek niż u osób, które zjadły przyzwoity posiłek przed piciem.

Pokarm odgrywa istotną rolę w absorpcji alkoholu w organizmie, ponieważ rozcieńcza alkohol, spowalniając przechodzenie zawartości żołądka do jelita cienkiego, gdzie alkohol jest wchłaniany.

Pochodzenie azjatyckie — około 50 procent Azjatów ma problemy z metabolizowaniem alkoholu z powodu braku enzymu wątrobowego potrzebnego do przetworzenia tej substancji.

Niektóre choroby — osoby chore na cukrzycę powinny uważać na alkohol, ponieważ może on spowodować nagły wzrost lub niebezpieczny spadek poziomu cukru we krwi. Picie alkoholu może również zaburzać prawidłowe działanie leków stosowanych w leczeniu cukrzycy.

Leki na receptę — niektóre leki mogą osłabić działanie alkoholu, co z kolei powoduje, że wypijesz więcej alkoholu niż może zmetabolizować Twój organizm.

Inne czynniki ryzyka obejmują to, ile wody pijesz, jak często pijesz alkohol, wiek i historię rodziny.

Zawartość alkoholu we krwi: ile jest za dużo?

Zawartość alkoholu we krwi (BAC), zwana również stężeniem alkoholu we krwi, odnosi się do ilości alkoholu w krwiobiegu. Wyraża się ją jako masę etanolu mierzoną w gramach na 100 mililitrów krwi lub 210 litrów wydychanego powietrza.

BAC można zmierzyć za pomocą alkomatu, badania krwi lub badania moczu.

Na przykład BAC równe 0,10 oznacza, że 0,10 procent (jedną dziesiątą procenta) objętości krwi stawowi alkohol.

Ile alkoholu zawiera Twój drink?

Jeśli chodzi o standardowe amerykańskie wytyczne żywieniowe dla Amerykanów na okres 2015-2020, umiarkowane spożycie alkoholu określa się jako nie więcej niż jeden napój alkoholowy dziennie w przypadku kobiet i nie więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie w przypadku mężczyzn.

Standardowy napój alkoholowy zawiera 0,6 uncji (17 gramów) czystego alkoholu, co zwykle można znaleźć w:

 • 12 uncjach (355 ml) piwa (5% alkoholu)
 • 8 uncjach (237 ml) piwa słodowego (7% alkoholu)
 • 5 uncjach (148 ml) wina (12% alkoholu)
 • 1,5 uncji (44 ml) destylowanego spirytusu lub alkoholu, takiego jak gin, rum, wódka i whisky (40% alkoholu)

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile alkoholu zawiera Twój ulubiony napój alkoholowy, zapoznaj się z poniższą tabelą:

RODZAJ NAPOJU ALKOHOLOWEGO ŚREDNIE STĘŻENIE PROCENTOWE OBJĘTOŚCIOWE ALKOHOLU

Piwo, piwo pełne jasne i cydr o niskiej zawartości alkoholu

2 procent

Zwykłe piwo, piwo pełne jasne i cydr

4 do 6 procent

Napój owocowy z dodatkiem alkoholu

5 procent

Supermocne piwo, piwo pełne jasne i cydr

9 procent

Wino i szampan

10 do 14 procent

Wina wzmacniane (sherry i porto)

17,5 do 20 procent

Alkohole (gin, rum, wódka i whiskey)

38 do 40 procent

Kieliszek (tequili lub sambuca)

38 do 40 procent

Możliwe powikłania zatrucia alkoholowego

U nieleczonej osoby cierpiącej na zatrucie alkoholowe może wystąpić:

Zadławienie się własnymi wymiocinami

Poważnie odwodnienie mogące powodować drgawki, trwałe uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć

Powolny i nieregularny oddech, który może się zatrzymać

Nieregularne bicie serca, które może się zatrzymać

Hipotermia

Hipoglikemia (bardzo niski poziom cukru we krwi), który może prowadzić do napadu padaczkowego

Długoterminowe skutki picia alkoholu u kobiet

Ponieważ organizm kobiety ma mniejszą tolerancję na alkohol w porównaniu do mężczyzn, są one bardziej podatne na szkodliwe skutki zatrucia alkoholem.

Liczne badania powiązały niżej wymienione problemy zdrowotne z nadmiernym piciem alkoholu u kobiet, które obejmują:

 • Zaburzenia cyklu menstruacyjnego
 • Zwiększone ryzyko niepłodności, poronienia, ciąży obumarłej i przedwczesnego porodu
 • Wyższe ryzyko marskości wątroby i innych chorób wątroby związanych z alkoholem
 • Utrata pamięci i kurczenie się mózgu
 • Zwiększone ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, wątroby, jelita grubego i piersi

Alkohol jest również częstym czynnikiem zwiększającym ryzyko napaści seksualnej, szczególnie w przypadku młodych kobiet.

Co robić, a czego nie robić w przypadku zatrucia alkoholowego

Zatrucie alkoholowe nie jest czymś, co minie i zniknie następnego dnia. Jeśli uważasz, że ktoś, kogo znasz, może cierpieć z powodu zatrucia alkoholowego, oto kilka rzeczy, które powinieneś i nie powinieneś robić, aby zapewnić pijanej osobie bezpieczeństwo podczas oczekiwania na pomoc:

CO ROBIĆ CZEGO NIE ROBIĆ

Upewnij się, że pijana osoba jest przytomna.

Nie mów takiej osobie, żeby poszła spać — zawartość alkoholu we krwi może nadal rosnąć, nawet jeśli dana osoba przestała pić.

Utrzymuj ciało pijanego w cieple.

Nie dawaj pijanej osobie kawy — to jeszcze bardziej ją odwodni.

Obserwuj objawy.

Nie mów pijanej osobie, aby spacerowała — może to prowadzić do upadków i wstrząsów, które mogą spowodować poważne obrażenia, biorąc pod uwagę niesprawność mózgu.

Daj pijanej osobie wodę, aby pomóc jej utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Nie poproś pijanej osoby, aby wzięła zimny prysznic — ponieważ alkohol obniża temperaturę ciała, zimny prysznic może sprawić, że człowiek poczuje jeszcze większe zimno, co może spowodować hipotermię.

Zostań z pijaną osobą i nie zostawiaj jej samej.

Upewnij się, że pijana osoba leży na boku, aby nie zadławiła się swoimi wymiocinami.

Jak zapobiegać zatruciu alkoholowemu?

Nie musisz być fizykiem kwantowym, aby wiedzieć, jak możesz ochronić siebie lub swoich przyjaciół przed zatruciem alkoholem. Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć, jest ćwiczenie samokontroli.

Unikaj i zniechęcaj swoich przyjaciół do udziału w jakimkolwiek zakładzie o to, kto wypije więcej alkoholu, co jest niezawodnym sposobem na zatrucie alkoholowe.

Jeśli jednak naprawdę musisz wypić kilka drinków, osobiście zalecam wcześniejsze skorzystanie z jednego z niżej wymienionych naturalnych sposobów pozwalających zabezpieczyć ciało:

N-acetyl cysteina (NAC) — przyjmowanie NAC przed wypiciem alkoholu pomaga zmniejszyć jego toksyczne działanie. NAC zwiększa poziom glutationu i zmniejsza toksyczność aldehydu octowego, który powoduje wiele objawów kaca.

Tiamina — alkohol wyczerpuje zapasy witamin z grupy B, które pomagają w wyeliminowaniu alkoholu z organizmu. Uważa się, że NAC działa jeszcze lepiej w połączeniu z tiaminą, znaną również jako witamina B1.

Ostropest — ostropest plamisty zawiera sylimarynę i sylibinę – antyoksydanty, które są znane z tego, że chronią wątrobę przed toksynami, w tym przed wpływem alkoholu.

Stwierdzono, że sylimaryna nie tylko pomaga zwiększyć poziom glutationu, ale może również pomóc w regeneracji komórek wątroby.

Witamina C — alkohol może wyczerpać zapasy witaminy C, która jest ważna dla zmniejszenia indukowanego alkoholem stresu oksydacyjnego w wątrobie.

Upewnij się, że przed wypiciem jakiegokolwiek alkoholu zapewniłeś organizmowi odpowiednią ilość witaminy C, albo przez przyjęcie suplementu, albo przez spożywanie ekologicznych warzyw i owoców.

Magnez — to kolejna substancja odżywcza, którą alkohol wypłukuje z organizmu. Wielu ludzi ma niedobór magnezu. Magnez ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć objawy kaca.

Jeśli nie spożywasz dużej ilości pokarmów bogatych w magnez, pomocne może być przyjmowanie suplementu magnezu przed planowanym piciem alkoholu.

Wyżej wymienione sposoby są niezbędne do dostarczenia organizmowi witamin, przeciwutleniaczy i innych składników odżywczych, które pomagają chronić wątrobę, rozkładać i wydalać alkohol z organizmu. Inne przydatne sposoby, które mogą pomóc, obejmują:

Odpowiednie nawodnienie — wypijaj szklankę wody wraz z każdym drinkiem, aby zapobiec odwodnieniu. Przed snem wypij kolejną dużą szklankę wody lub dwie, aby rano uniknąć objawów kaca.

Jedzenie przed i podczas picia — jeśli Twój żołądek jest pusty, przyspieszy to wchłanianie alkoholu do organizmu. Może również spowodować poważne podrażnienie żołądka. Postaraj się zjeść posiłek, zanim wypijesz alkohol, a podczas picia jedz przekąski, takie jak ekologiczny ser.

Możesz również wypróbować stary sposób z regionu śródziemnomorskiego: zjedz łyżkę oliwy z oliwek przed wypiciem alkoholu, aby zapobiec kacowi.

Uzupełnianie elektrolitów — wypij wodę kokosową przed pójściem spać, aby zmniejszyć objawy kaca rano.

Wybierz czysty alkohol — zwykle czyste alkohole, takie jak wódka, gin lub białe wino zawierają mniej kongenerów niż odmiany o ciemniejszym zabarwieniu, takie jak brandy lub whisky.

Zakończ, gdy poczujesz, że jesteś podpity — kiedy poczujesz, że jesteś podpity, jest to znak, że szlaki detoksykacji organizmu są przeciążone. Zrób sobie przerwę od picia lub zupełnie zrezygnuj z picia na jakiś czas, aby pozwolić organizmowi skutecznie zmetabolizować alkohol.

+ Źródła i odniesienia