Zapotrzebowanie na zdrową żywność wciąż rośnie i coraz więcej osób podejmuje wysiłek, by kupować zdrowe produkty dla siebie i swoich rodzin. Jedna z obserwowalnych zmian w zapotrzebowaniu na zdrową żywność dotyczyła przemysłu mleczarskiego, który w ciągu ostatnich kilku lat odnotował gwałtowne spadki.
Jednym z powodów tego spadku był nagły wzrost popytu na alternatywne rodzaje mleka. Wynika to głównie z powszechnego przekonania, że mleko krowie zawiera większe ilości kalorii i cholesterolu.
Osoby nietolerujące laktozy lub uczulone na białko mogą skorzystać z zamiany na alternatywne rodzaje mleka, takie jak mleko sojowe, ryżowe i migdałowe. Jednak mleka pochodzenia roślinnego mają do zaoferowania mniej naturalnych witamin i minerałów niż surowe mleko krowie.
Pod względem wartości odżywczych, mleko migdałowe blednie w porównaniu z prawdziwym mlekiem krowim. Jednak stanowi dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają innego wyboru niż stosowanie substytutów nabiału ze względu na ograniczenia zdrowotne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o mleku migdałowym i potencjalnych korzyściach zdrowotnych, jakie oferuje.
Co to jest mleko migdałowe?
Migdały to jeden z najpopularniejszych rodzajów orzechów, które ludzie spożywają jako odżywczą przekąskę. Zawierają liczne witaminy i minerały, które poprawiają funkcjonowanie organizmu. Jest to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których ludzie tak chętnie wprowadzili mleko migdałowe do swojej diety.
Pomimo tego, że stało się popularne dopiero teraz, mleko migdałowe istnieje już od setek lat. Najwcześniejsza dokumentacja dotycząca mleka migdałowego pochodzi z XIII wieku – jest to opis procesu sporządzania mleka migdałowego z irackiej książki kucharskiej.
Mleko migdałowe było stosowane jako alternatywa dla mleka krowiego podczas postu, kiedy spożywanie mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego było zabronione.
Obecnie mleko migdałowe służy jako alternatywa dla osób z nietolerancją laktozy. Niektórzy producenci postawili sobie za cel uczynienie mleka migdałowego godnym konkurentem dla mleka krowiego poprzez dodanie wapnia, witaminy D i białka.
Jednak większość produktów zawiera również znaczną ilość cukru, aby naśladować naturalną słodkość mleka krowiego. Tego typu mleka migdałowego należy unikać za wszelką cenę. Na szczęście dostępne są niesłodzone odmiany, które stanowią znacznie lepszą opcję.
Mleko migdałowe, mleko sojowe i mleko krowie: które jest najlepsze?
Mleko migdałowe i sojowe są sprzedawane jako najlepsze alternatywy dla mleka krowiego. Chociaż mają one taką samą konsystencję i ten sam wygląd, łatwo można je od siebie odróżnić. Zawierają wiele składników odżywczych, w tym białko, wapń i potas, aczkolwiek w różnych procentach.
Mleko sojowe jest powszechnie uważane za najbardziej podobne składem do surowego mleka krowiego. Mimo to jest kontrowersyjnym produktem, ponieważ większość konwencjonalnych fabryk produkujących mleko sojowe wytwarza je z genetycznie modyfikowanych roślin.
Oznacza to, że istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że są zanieczyszczone glifosatem i innymi toksycznymi chemikaliami stosowanymi w przypadku upraw GMO.
Ponadto wykorzystanie niefermentowanej soi w produkcji mleka sojowego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Niefermentowana soja zawiera duże ilości kwasu fitynowego, inhibitorów trypsyny i glinu.
Kwas fitynowy i inhibitory trypsyny są powiązane z hamowaniem wzrostu ze względu na ich zdolność do blokowania wchłaniania niezbędnych minerałów, takich jak wapń, magnez i miedź. Natomiast duża ilość glinu zawarta w niefermentowanej soi jest toksyczna dla układu nerwowego i nerek.
Mleko migdałowe zawiera znacznie mniej składników odżywczych niż mleko sojowe i surowe mleko krowie. Choć zawiera witaminy i minerały, ich stężenie jest znacznie mniejsze niż w mleku krowim. Sugerowano nawet, że jeden karton mleka migdałowego ma tyle samo składników odżywczych, co garść migdałów.
Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest dodatek karagenu – substancji zagęszczającej pochodzącej z wodorostów – do mleka sojowego i migdałowego. Karagen został powiązany ze stanami zapalnymi, uszkodzeniem układu pokarmowego, a nawet ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.
Dlatego przed zakupem produktów mlecznych pochodzenia roślinnego, upewnij się, że są wolne od GMO i nie zawierają karagenu, aby nie narażać się na szkodliwe toksyny.
Gdy weźmiesz wszystkie powyższe czynniki pod uwagę, jest oczywiste, że surowe mleko krowie jest najlepszym wyborem ze względu na dużą zawartość składników odżywczych, witamin i minerałów. Ponadto alternatywne rodzaje mleka produkowane komercyjnie mogą nieść ze sobą różne zagrożenia dla zdrowia.
Chociaż surowe mleko krowie zostało skrytykowane przez instytucje opieki zdrowotnej, w rzeczywistości zawiera korzystne bakterie, enzymy trawienne, surowe tłuszcze i witaminy, które nie występują w mleku pasteryzowanym i substytutach mleka pochodzenia roślinnego.
Dla osób, które nie chcą spożywać surowego mleka krowiego, lepszym rozwiązaniem byłoby spożywanie mleka migdałowego domowej roboty, zamiast kupowanego w sklepie. Ogranicza to nie tylko ekspozycję na możliwe toksyny, ale także pomaga określić ilość migdałów potrzebną do uzyskania maksymalnej ilości składników odżywczych na porcję.
W przeciwieństwie do mleka sojowego lub innych komercyjnych produktów, niesłodzone mleko migdałowe domowej roboty zawiera niewiele lub w ogóle nie zawiera toksyn. Chociaż może mieć mniejszą ilość składników odżywczych, jest lepszą opcją ze względu na bezpieczeństwo.
Jak samodzielnie zrobić mleko migdałowe?
Ponieważ komercyjne mleko migdałowe zwykle powstaje z małej ilości migdałów, najlepiej będzie, jeśli przygotujesz własne w domu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że produkt końcowy powstał z odpowiedniej ilości najwyższej jakości składników, zapewniających istotne składniki odżywcze.
Składniki
- 1 szklanka surowych ekologicznych migdałów
- 2 szklanki wody, plus dodatkowa woda do namoczenia migdałów
- Miód do smaku (opcjonalnie)
Wykonanie
- Mocz migdały przez noc, maksymalnie przez dwa dni. Umieścić migdały w misce i przykryj około 16 ml wody. Będą absorbować wodę i puchnąć. Pozostaw je na noc w temperaturze pokojowej lub w lodówce do dwóch dni. Im dłużej migdały będą nasiąkać, tym bardziej kremowe będzie mleko.
- Odcedź migdały i dokładnie opłucz je pod zimną bieżącą wodą. Migdały powinny być gąbczaste. Wyrzuć wodę, w której się moczyły.
- Umieść migdały w blenderze i wlej 2 szklanki wody.
- Miksuj kilka razy, aż mieszanina stanie się nieprzejrzysta, a migdały będą miały jednolitą konsystencję.
- Używając gazy, odcedź migdały i zachowaj płyn. Dobrze wyciśnij migdały zawinięte w gazę, aby wyekstrahować jak najwięcej mleka migdałowego.
- Dodaj miód do smaku.
- Przechowuj mleko migdałowe w lodówce; zwykle do dwóch dni.
Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania mleka migdałowego
Chociaż niektóre składniki odżywcze migdałów nie przechodzą do mleka, zawiera ono dość duże ilości witamin i składników odżywczych. Oto kilka korzyści zdrowotnych, jakie możesz uzyskać pijąc mleko migdałowe:
• Nie podnosi poziomu cukru we krwi — Niesłodzone mleko migdałowe domowej roboty nie zawiera dużych ilości glukozy, co pomaga zapobiegać insulinooporności. Zawiera również mało węglowodanów.
Jest to korzystne dla diabetyków i osób z nadwagą, ponieważ pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Natomiast mleko krowie zawiera duże ilości laktozy, która jest przekształcana w glukozę.
• Nie zawiera laktozy — Mleko krowie zawiera laktozę, która może powodować problemy trawienne u osób nietolerujących laktozy.
Oznacza to, że takie osoby nie mogą strawić składników odżywczych zawartych w surowym mleku, co powoduje problemy, takie jak wzdęcia i biegunka. Picie mleka migdałowego zapewnia niezbędne witaminy bez uszczerbku dla zdrowia układu pokarmowego i komfortu.
• Pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca — Mleko migdałowe zawiera duże ilości zdrowych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają nadciśnieniu i promują zdrowie serca.
W jaki sposób można wykorzystać mleko migdałowe w kuchni?
Mleko migdałowe można dodać do deserów i napojów na bazie mleka, takich jak koktajle, lody i ciastka. Można je również wykorzystać do przygotowania dań głównych, zamiast mleka krowiego jako alternatywę dla wegan.
W średniowieczu, mleko migdałowe uważano za podstawowy pokarm dla ludzi, zwłaszcza dla chrześcijan w okresie postu. Migdały pozostałe po wyprodukowaniu mleka migdałowego były dodawane do innych dań lub wykorzystywane do wytworzenia mleka migdałowego o lżejszej konsystencji, aby zminimalizować straty.
Mleko migdałowe stanowiło również substytut mleka zwierzęcego, które miało znacznie krótszy okres trwałości i trudno było je utrzymać w świeżości.
Mleko migdałowe można stosować w przepisach jako substytut mleka krowiego lub koziego. Zapewnia to wyjątkowy smak potraw i oferuje inne podejście do tradycyjnych potraw.
Czekoladowy shake z pistacjami, nasionami chia i mlekiem migdałowym
Składniki
- 1/2 szklanki niesłodzonego mleka migdałowego domowej roboty
- 2 łyżki czarnych nasion chia
- 2 daktyle, bez pestek
- 1/3 szklanki prażonych i łuskanych pistacji
- 3 mrożone dojrzałe banany, obrane i pokrojone w plastry
- 2 łyżki kakao
- 1/4 szklanki jogurtu domowej roboty
- 1 łyżeczka ekologicznego ekstraktu z wanilii
Wykonanie
- W małej misce wymieszaj mleko migdałowe i nasiona chia. Pozostaw mieszaninę na 10 do 15 minut.
- Zblenduj pistacje i daktyle, aż mieszanina uzyska konsystencję przypominającą masło. Zajmie to około 5 minut.
- Dodaj mieszaninę nasion chia i mleka migdałowego, kawałki banana, kakao, jogurt i ekstrakt waniliowy. Mieszaj, aż do uzyskania gęstej i gładkiej konsystencji. Zajmie to około trzech do czterech minut. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, możesz dodać więcej mleka migdałowego.
- Shake jest gotowy do podania.
(Przepis pochodzi z Half Baked Harvest)
Właściwości odżywcze mleka migdałowego
Poniżej przedstawiono informacje na temat przybliżonych właściwości odżywczych mleka migdałowego.
Właściwości odżywcze mleka migdałowego
Wielkość porcji: 240 gramów słodzone, o smaku waniliowym
Kalorie |
90 |
|
W tym z tłuszczy |
25 |
|
Tłuszcze ogółem |
2.5 g |
4% |
W tym tłuszcze nasycone |
|
|
W tym tłuszcze trans |
|
|
Cholesterol |
0 mg |
0% |
Sód |
140 mg |
6% |
Węglowodany ogółem |
16 g |
5% |
W tym błonnik pokarmowy |
0 g |
0% |
W tym cukry |
14 g |
|
Białko |
1 g |
|
Wapń30% |
Żelazo |
2% |
*Procent zalecanego dziennego spożycia (ZDS) obliczono na podstawie diety dostarczającej 2000 kalorii dziennie. Dzienne wartości dla poszczególnych osób mogą być wyższe lub niższe w zależności od ilości spożytych kalorii w ciągu dnia