Dlaczego warto spożywać bazylię?

Bazylia

Jeśli w kuchni znajduje się tylko kilka ziół, jednym z nich prawdopodobnie będzie bazylia.

Jej aromat dobrze komponuje się z rozmarynem i tymiankiem, jako przyprawa do potraw mięsnych, ryb, warzyw, sera, zup i jajek Poza tym, jest jednym z głównych składników pesto, zaraz obok orzeszków pinii i sera parmezan.

Chociaż zidentyfikowano ponad 60 odmian bazylii, wszystkie należą do trzech głównych rodzajów: słodkiej, fioletowej i krzewiastej.

Każdy delikatnie różni się smakiem; odmiany takie jak cytrynowa, anyżowa i cynamonowa dają wyobrażenie o tym, jak może ona wpływać na smak potrawy. Wystarczy kilka liści, aby zmienić proste danie – nawet kanapkę.

Właściwości prozdrowotne bazylii

Bazylia jest również uważana za jedno z najzdrowszych ziół. Najlepiej spożywać świeżą bazylię, która emanuje słodkim, ziemistym aromatem, będącym obietnicą nie tylko przyjemnego smaku, ale również imponującej zawartości składników odżywczych.

Jednym z nich jest witamina K – niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi. Zaledwie dwie łyżki bazylii zapewniają 29% zalecanego dziennego spożycia tej witaminy.

Bazylia zapewnia również witaminę A w formie beta-karotenów – silnych przeciwutleniaczy, które chronią komórki wyścielające liczne struktury organizmu, w tym naczynia krwionośne, przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Hamuje również utlenianie cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega rozwojowi miażdżycy, zawałom serca i udarom mózgu.

Do innych witamin i minerałów zawartych w bazylii należą: żelazo, wapń, mangan, magnez, witamina C i potas. Nic dziwnego, że bazylia ma również właściwości antybakteryjne. Ponadto zawiera flawonoidy chroniące DNA.

Flawonoidy i olejki eteryczne zawarte w bazylii odpowiadają za jej największe właściwości prozdrowotne – te pierwsze chronią na poziomie komórkowym, a olejki eteryczne zapewniają właściwości antybakteryjne.

Wśród nich są estragol, linalol, cineol, eugenol, sabinen, mircen i limonen – wszystkie zdolne do ograniczania wzrostu szkodliwych bakterii, w tym listerii i gronkowca. E. coli, Yersinia enterocolitica i pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).

Wykazano, że ekstrakty z bazylii hamują rozwój niektórych bakterii opornych na antybiotyki. Jeden z tych olejków – eugenol – blokuje aktywność szkodliwego enzymu – cyklooksygenazy (COX).

Ten sam związek odpowiada za właściwości przeciwzapalne bazylii, dzięki czemu zapewnia ona ulgę w schorzeniach związanych ze stanem zapalnym, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Właściwości odżywcze bazylii

Wielkość porcji: 3,5 uncji (100 gramów), świeża
  Ilość na
porcję
% zalecanego dziennego
spożycia (ZDS)*
Kalorie 23  
W tym z tłuszczy 5  
Tłuszcze ogółem 1 g 1%
W tym tłuszcze nasycone 0 g 0%
W tym tłuszcze trans    
Cholesterol 0 mg 0%
Sód 4 mg 0%
Węglowodany ogółem 3 g 1%
W tym błonnik pokarmowy 2 g 1%
W tym cukry 0 g  
Białko 3 g  
Witamina A 106% Witamina C 30%
Wapń 18% Żelazo 18%

*Procent zalecanego dziennego spożycia (ZDS) obliczono na podstawie diety dostarczającej 2000 kalorii dziennie. Dzienne wartości dla poszczególnych osób mogą być wyższe lub niższe w zależności od ilości spożytych kalorii w ciągu dnia.

Badania dotyczące bazylii

Kiedy naukowcy zbadali wpływ różnych stężeń olejku z bazylii na kilka powszechnych, ale powodujących poważne choroby bakterii opornych na wiele leków, w tym niektóre z wymienionych powyżej, zaobserwowano istotne zmniejszenie negatywnego działania bakterii.

Wyniki badań są zachęcające, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoki poziom oporności bakterii na antybiotyki.

W innym badaniu dyskutowano na temat tradycyjnego stosowania bazylii w leczeniu wielu chorób układu oddechowego i objawów gruźlicy. Zbadano możliwe zastosowanie bazylii w leczeniu objawów gruźlicy.

Badania potwierdziły, że bazylia może być stosowana do opracowania nowych i naturalnych metod leczenia gruźlicy.

Jedno z imponujących badań wykazało, że mycie płodów rolnych w roztworze olejku eterycznego z bazylii lub tymianku o stężeniu zaledwie 1%, znacznie zmniejszyło liczbę zakaźnych bakterii Shigella, które mogą powodować uszkadzającą jelita biegunkę.

Przepisy na zdrowe dania z bazylią

Przepisy na zdrowe dania z bazylią

Zielona zupa ze szpinaku i bazylii

Składniki

2 łyżki oleju kokosowego

4 uncje (ok. 113 g) grubego kawałka prosciutto (bez azotanów/azotynów), pokrojonego na 2,5-centymetrowe kawałki

1 średnia żółta cebula, drobno posiekana

2 łodygi selera z liśćmi, posiekane

2 ząbki czosnku, drobno posiekane

1 średnia cukinia pokrojona w kostkę

1 liść laurowy

16 uncji (ok. 454 gramów) fasoli cannellini (lub innej białej fasoli)

16 uncji (ok. 454 gramów) fasoli Garbanzo (ciecierzycy)

Sól morska i świeżo zmielony pieprz

8 szklanek rosołu drobiowego

1 szklanka makaronu penne (lub innego makaronu bez pszenicy)

½ funta (ok. 227 gramów) zielonej fasoli, przyciętej na końcach i pokrojonej w 2,5-centymetrowe kawałki

10 uncji (ok. 284 gramy) liści szpinaku lub boćwiny, bez łodyg, grubo posiekane

½ szklanki startego sera Parmezan lub Romano (opcjonalnie)

¼ szklanki posiekanej świeżej bazylii (lub pietruszki)

Wykonanie

1. Postaw duży garnek na średnim ogniu. Dodaj olej i prosciutto. Smaż przez 2 minuty, a następnie dodaj cebulę, seler, czosnek, cukinię i liść laurowy. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Smaż przez 5 minut, często mieszając.

2. Dodaj białą fasolę, ciecierzycę i rosół drobiowy. Przykryj i doprowadź do wrzenia.

3. Dodaj makaron i zieloną fasolkę. Gotuj przez 8 minut, aż makaron będzie al dente (niezbyt miękki). Dodaj szpinak i mieszaj aż liście staną się wiotkie, około 1 minuty.

Dodaj ser i wymieszaj. Podawaj w miseczkach do zupy. Posyp każdą porcję bazylią lub pietruszką. Przepis wystarcza na cztery porcje.

(Przepis pochodzi z Healthy Recipes for Your Nutritional Type, autorstwa dr. Mercoli)