Według dr. Mercoli
Dla większości dorosłych szczęście nie dzieje się automatycznie. Jednak wielu z nas oczekuje, że tak będzie. Możesz sumiennie zaplanować praktycznie każdy aspekt swojego życia – od kariery po to, co jeść na obiad – zakładając przy tym, że przyniesie Ci to szczęście.
To założenie byłoby jednak niepoprawne w większości przypadków, ponieważ jeśli nie będziesz do niego dążył, szczęście może być nieuchwytne. Jednym z problemów osób dorosłych jest to, że gdy byli dziećmi, to rodzice dawali im szczęście, planując rozrywkę i zapewniając dobrą zabawę.
Dr Barbara Fredrickson – psycholog społeczny, dyrektor laboratorium pozytywnych emocji i psychofizjologii na University of North Carolina w Chapel Hill oraz autorka Positivity, powiedziała w wywiadzie dla TIME, że nawet na studiach, relacje ludzi z przyjaciółmi mają tendencję do napędzania szczęścia, którego doświadczono w okresie dzieciństwa.
„Jednak później, rusztowanie zapewniające dobry nastrój w ciągu dnia znika i nikt nie mówi, jak to sobie zapewnić” – mówi.
W tym tkwi problem. Pozostawiony samemu sobie, Twój dzień prawdopodobnie składa się głównie z tego, co musisz zrobić, z bardzo małą ilością czasu, jeśli w ogóle, na to co chcesz robić. To nie jest przepis na szczęście.
Wraz z wiekiem, zwykłe chwile sprawiają, że stajesz się szczęśliwszy
W mediach dużo słyszy się o ludziach, którzy odhaczają kolejne pozycje na swojej „liście marzeń…”, tj. liście rzeczy, które chcielibyście zrobić przed śmiercią. Takie listy zazwyczaj składają się z niezwykłych doświadczeń, takich jak podróże po świecie lub ukończenie maratonu, ale czy naprawdę są to chwile, które sprawią, że będziesz szczęśliwy?
Jedno z badań opublikowanych w Journal of Consumer Research sugeruje, że podczas gdy młode osoby cenią sobie niezwykłe doświadczenia, to wraz z wiekiem ludzie nadają większą wartość zwykłym chwilom, takim jak picie dobrej kawy lub „długa i zabawna rozmowa z synem”. Naukowcy wyjaśniają:
„Młodzi ludzie, którzy postrzegają swoją przyszłość jako rozległą, czerpią więcej szczęścia z niezwykłych doświadczeń, jednak wraz z wiekiem zwykłe rzeczy dają tyle samo szczęścia, co niezwykłe doświadczenia, ponieważ ludzie mają mniej pozostałego czasu.
Samookreślenie napędza te efekty: chociaż niezwykłe doświadczenia są samodefiniujące przez całe życie danej osoby, w miarę starzenia się, ludzie coraz częściej określają się poprzez zwykłe doświadczenia, które obejmują ich codzienne życie”.
To dobra wiadomość, ponieważ sugeruje, że nauczenie się radości z drobnych rzeczy w życiu może mieć duży wpływ na poziom szczęścia.
14 sposobów, aby stać się szczęśliwszym człowiekiem
Pod wieloma względami szczęście jest wyborem i możesz je stworzyć, postępując zgodnie z określoną rutyną. W rzeczywistości szczęśliwi ludzie mają pewne nawyki, które odróżniają ich od smutnych i zestresowanych ludzi. Jeśli chcesz do nich dołączyć, czytaj dalej. Są to najlepsze wskazówki, które mogą zaoferować psycholodzy. Jak zostało to ujęte w TIME: „doświadczaj swoich dni z większą przyjemnością”.
1. Niech szczęście będzie Twoim celem — Uważa się, że genetyka odpowiada za około 50% „wrodzonego” poczucia szczęścia, podczas gdy okoliczności życiowe tworzą kolejne 10%. Reszta jest pod Twoją kontrolą, a pierwszym krokiem do okiełznania tego uczucia jest wybranie go i uwierzenie, że możesz być szczęśliwy.
Badania pokazują, że gdy ludzie zostali poproszeni, aby spróbowali poczuć się szczęśliwsi podczas słuchania muzyki, stali się szczęśliwsi (w przeciwieństwie do osób, którym kazano po prostu odpocząć). To zamiar stania się szczęśliwszym człowiekiem był odpowiedzialny za tę różnicę.
2. Dowiedz się, co sprawia, że jesteś szczęśliwy — Jeśli minęło trochę czasu, od kiedy czułeś się naprawdę szczęśliwy (ten beztroski radosny stan, którego prawdopodobnie doświadczałeś jako dziecko), być może zapomniałeś, co go powoduje. Poświęć czas na zastanowienie się nad tym, co daje Ci radość (rozważ nie tylko „oczywiste” rzeczy, takie jak rodzina, ale także małe rzeczy, na przykład hobby i zainteresowania).
3. Niech szczęście stanie się Twoim priorytetem — Jeśli masz godzinę wolnego czasu, czy robisz coś co sprawia Ci przyjemność? A może nadrabiasz zaległości w pracach domowych, pracujesz zajmując się dodatkowym projektem lub spędzasz ten czas pracując w inny sposób? Według badającej uczucie szczęścia dr Biswas-Diener, ten drugi sposób jest „nieznaczną formą szaleństwa”.
To na pewno nie pomoże Ci poczuć się szczęśliwszym. W celu uwolnienia się z tej pułapki, zaplanuj swoje tygodnie wokół wydarzeń (lub zwykłych czynności), które sprawią, że poczujesz się naprawdę szczęśliwy.
4. Rozkoszuj się przyjemnymi chwilami — Ludzie, którzy poświęcają czas, by delektować się przyjemnymi chwilami, odnotowują wyższy poziom szczęścia, bez względu na to, co robią w ciągu dnia. Jeśli jeszcze tego nie robisz, prowadzenie codziennego dziennika przyjemnych chwil, niezależnie od tego czy naprawdę się nimi rozkoszujesz czy nie, może okazać się pomocne.
Możesz być zaskoczony, jak wiele szczęścia można mieć w swoim codziennym życiu. Spróbuj docenić zapach kawy, rozkoszować się uczuciem miękkiego łóżka lub cieszyć się wschodem słońca przed rozpoczęciem dnia.
5. Chroń swój czas — Czas w ciągu dnia jest ograniczony, więc pamiętaj, aby chronić swoją uwagę i czas przed niepotrzebnymi i nieproduktywnymi rozrywkami. Obejmuje to pisanie smsów, tweetów i e-maili, które odciągają Twoją uwagę od prawdziwych przyjemności w życiu. W razie potrzeby całkowicie wyłącz media społecznościowe.
Badania sugerują, że im więcej czasu ludzie spędzają na Facebooku, tym bardziej spada poziom ich szczęścia i tym mniej czują się zadowoleni są z życia.
6. Myśl pozytywnie — Proste pozytywne myślenie o wydarzeniach i uśmiechanie się może sprawić, że będziesz szczęśliwszy i bardziej optymistyczny (to więcej niż fałszywy uśmiech). Prawdziwy uśmiech obejmuje mięśnie twarzy wokół oczu i może spowodować zmiany w mózgu związane z poprawą nastroju.
7. Wydawaj pieniądze na doświadczenia, a nie na „rzeczy” — Badania sugerują, że jesteśmy szczęśliwsi dzięki doświadczeniom, a nie dobytkowi; „nowość” dobytku zanika, podobnie jak radość, którą przynosi, a doświadczenia poprawiają poczucie szczęścia i „bycia żywym” zarówno podczas samego doświadczenia, jak i wtedy, gdy wracasz do niego pamięcią.
Jednak doświadczenia nie sprawią, że będziesz szczęśliwy, jeśli robisz je tylko dla chwalenia się nimi... a nie dlatego, że naprawdę chcesz.
8. Żartuj ze swoim partnerem — Jeśli Twoja relacja z partnerem dotyczy tylko „biznesu”, jest to znak, powinieneś dodać do niej trochę zabawy. Może to być tak proste, jak wysłanie do współmałżonka zabawnego tekstu, wspólne przygotowanie nowego przepisu lub romantyczna kąpiel z bąbelkami.
9. Przygotuj plan awaryjny na złe dni — Kiedy masz zły dzień, a Twój nastrój pogarsza się, miej plan awaryjny, który pozwoli go polepszyć. Może to być zadzwonienie do bliskiego przyjaciela, oglądanie komedii lub wyjście na jogging – sam wiesz, co działa najlepiej.
10. Znajdź poczucie celu — Szczęście nie dotyczy tylko przyjemności; chodzi również o poczucie celu. Termin „eudajmonia” wywodzi się od Arystotelesa i opisuje formę szczęścia, która pochodzi z działań, które dają większe poczucie celu, sensu życia lub samorealizacji. Źródłem może być kariera lub wolontariat, a nawet lekcje gotowania.
11. Rozmawiaj, nawet z nieznajomymi — Istotne relacje społeczne są ważne dla szczęścia – ludzie, którzy są towarzyscy, mają większe poczucie szczęścia. Bycie towarzyskim określa sposób w jaki codziennie wchodzisz w interakcje z innymi ludźmi, w tym z nieznajomymi. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej się socjalizujesz i rozmawiasz z ludźmi wokół siebie, tym bardziej radosny i pogodny jest Twój nastrój.
12. Krótkie wakacje — Oderwanie się od codziennej harówki jest ważne i pomoże Ci odzyskać siły i energię. Nawet weekendowy wypad może Ci pomóc, ale dłuższa podróż jest lepsza – pomoże Ci stworzyć znaczące wspomnienia. Wspomnienia te można później wykorzystać, aby zwiększyć poczucie szczęścia. Eksperci zalecają dwutygodniowe wakacje, nawet jeśli chodzi o wyjazd niedaleko od domu.
13. Akty dobroci — Kiedy ludzie decydują się na zrobienie od trzech do pięciu dobrych rzeczy w tygodniu na rzecz innych, dzieje się coś magicznego… stają się szczęśliwsi. Proste działania – komplement, przepuszczenie kogoś w korku itd. – są zaraźliwe i sprawiają, że wszyscy zaangażowani czują się dobrze.
14. Zaplanuj „dzień na zabawę” — Zaplanuj dzień wolny z tygodniowym wyprzedzeniem, aby zmaksymalizować przyjemność, jaką przynosi. Eksperci sugerują zastosowanie metody PEP, czyli aktywności, odskoczni i ludzi – w celu uzyskania najlepszych wyników.
Oznacza to, abyś praktykował aktywność fizyczną, która pozwoli Ci oderwać się od rzeczywistości i zrelaksować się. Coś, co sprawi, że staniesz się zaangażowany w pracę z innymi ludźmi, których towarzystwo lubisz.