Czy kiedykolwiek słyszałeś o aerial joga?

zalety aerial joga

W skrócie -

  • Ćwiczenia są ważną strategią dla utrzymania optymalnego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego, ale codzienne wykonywanie tego samego treningu może być nudne
  • Aerial joga jest praktykowana od prawie 10 lat i stanowi zabawny i łatwy sposób na wdrożenie jogi do cotygodniowej rutyny ćwiczeń i czerpanie dodatkowych korzyści, których nie doświadczysz praktykując inne rodzaje jogi
  • Joga oferuje korzyści zdrowotne bez działań niepożądanych jakie występują w przypadku stosowania leków na osteoporozę, choroby układu krążenia, depresję i przewlekły ból pleców

Według dr. Mercoli

Aktywność fizyczna jest ważna dla Twojego zdrowia, nastroju i przyszłej sprawności fizycznej. Jednak czasem wykonywanie treningów interwałowych o wysokiej intensywności lub treningu siłowego nie jest tym, na co masz ochotę.

Chociaż wyżej wymienione treningi są ważne, tak samo ważna jest elastyczność, rozciąganie i trening mięśni posturalnych.

Każdy z wymienionych różnych rodzajów ćwiczeń pomaga poczuć się dobrze, poprawia nastrój, pomaga utrzymać wagę i spowalnia proces starzenia. Dobrze jest wykonywać kilka różnych rodzajów aktywności fizycznej, które pasują do tych kryteriów, aby poprawić stymulację umysłową i zwiększyć korzyści.

Joga jest opcją, która z biegiem lat staje się coraz bardziej popularna. Ten rodzaj ćwiczeń ma długą i ugruntowaną historię, sięgającą 3000 lat przed Chrystusem. Tradycyjnym celem praktyki jogi była nie tylko poprawa elastyczności i wzmocnienie, ale raczej stanowiła ona integralną część podejścia do życia na Wschodzie.

Wybierz odpowiedni rodzaj jogi

Relaksująca joga — Zajęcia koncentrują się na pomaganiu uczestnikom w uspokojeniu się i zrelaksowaniu. Zazwyczaj są to zajęcia mniej wymagające niż inne rodzaje jogi.

Często stanowią wprowadzenie do praktyki jogi – uczniowie mają dostęp do profesjonalnej pomocy podczas zajęć.

Zajęcia duchowe — Chociaż nie jest to system wierzeń, zajęcia jogi mogą obejmować medytację, skupiać się na filozofii jogi lub obejmować intonowanie, mantrę i kultywowanie duchowego rozwoju. Te zajęcia mogą nie być fizycznie wymagające.

Flow joga — Zajęcia są orzeźwiające i często zawierają element aerobowy. Charakteryzują się naciskiem na ciągły ruch, postawy są utrzymywane przez krótkie okresy czasu.

Zajęcia zorientowane na wykonywanie pozycji — Zajęcia te zwracają szczególną uwagę na precyzję ruchu, pozycje (asany) utrzymywane są przez dłuższy czas (szczególne pozycje używane w hatha jodze).

Uczniowie mogą mieć dostęp do rekwizytów, które pomagają w osiągnięciu i utrzymaniu pożądanego ustawienia, dopóki rozwój mięśni nie umożliwi uczniowi samodzielnego utrzymania danej pozycji.

Joga fitness — Zajęcia kładą większy nacisk na ćwiczenia fizyczne i zazwyczaj obejmują trening aerobowy, siłowy i ćwiczenia wytrzymałościowe.

Hot joga — Zajęcia odbywają się w ogrzewanych pomieszczeniach, w których temperatura może dochodzić do 110 stopni F (ok. 43oC). Pozycje mogą, ale nie muszą być trudne, jednak są wykonywane w wymagającym fizycznie środowisku.

Specjalne zajęcia jogi — Zajęcia są dostosowane do konkretnej grupy ludzi, takich jak osoby starsze, dzieci lub przyszłe matki. Nauczyciele pracujący z tymi grupami osób przechodzą specjalistyczne szkolenia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów podczas ćwiczeń.

Zmień swoje postrzeganie jogi

Praktyka jogi ciągle dostosowuje się do potrzeb uczniów i dostępnych narzędzi. W ciągu ostatnich 10 lat w wielu studiach jogi zaczęto prowadzić zajęcia aerial joga, ponieważ jest ona nieco łatwiejsza do nauczenia i kładzie mniejszy nacisk na stawy.

Zasadniczo, uczniowie używają dużego jedwabnego hamaka lub huśtawki, zawieszonej na suficie, aby wykonywać określone pozy i ruchy. Praktyka wzmacnia mięśnie posturalne i elastyczność.

Jeśli jesteś w stanie usiąść na huśtawce na placu zabaw, najprawdopodobniej będziesz mógł praktykować aerial jogę.

Hamak może zawierać zestaw uchwytów przymocowanych po bokach do tkaniny. Uchwyty zapewniają dodatkową stabilność podczas korzystania z urządzenia.

Hamaki są wyposażone w jedno, dwa lub trzy uchwyty z boku, które znajdują się na różnych wysokościach, dzięki czemu pozwalają wykonywać różne pozycje. Hamak można kupić w internecie, a jego koszt wynosi od 50 do 150 dolarów.

Aerial yoga daje praktykującym inne spojrzenie na praktykę jogi i oferuje część takich samych korzyści jak inne rodzaje jogi, dzięki ułatwieniu nauki pozycji.

Jednakże, ponieważ jesteś zawieszony nad ziemią i prawdopodobnie ustawiony do góry nogami, ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo – praktykuj, gdy nie jesteś sam, najlepiej pod okiem profesjonalnego trenera.

Do korzyści płynących z praktyki jogi należą: zmniejszenie stresu, lęku, bezsenności, bólu pleców i depresji. Podczas gdy ćwiczenia fizycznie mogą poprawić Twoją wytrzymałość i siłę, joga przynosi więcej korzyści niż mogłoby się wydawać.

Joga zmienia sposób w jaki postrzegasz swoje ciało

Badania wykazały, że praktykowanie uważności zwiększa poziom serotoniny – hormonu związanego ze szczęściem i przyjemnością – oraz GABA – neuroprzekaźnika regulującego komunikację między komórkami mózgu.

To prawdopodobnie wpływa na zmniejszenie ryzyka depresji, schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych.

Ponieważ podstawą jogi jest równowaga, siła i elastyczność, instruktorzy podkreślają istotność prawidłowego ułożenia ciała pod kątem mięśniowo-szkieletowym, co prowadzi do lepszego wykorzystania ciała w przestrzeni, nawet poza zajęciami.

Połączenie lepszej kontroli postawy, siły i elastyczności prowadzi do zmniejszenia przewlekłego bólu pleców. Badania wykazały lepszą funkcję pleców i niższy poziom bólu u osób ćwiczących jogę przez kilka miesięcy.

Dodanie jogi do programu rehabilitacji sercowo-naczyniowej u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca poprawiło zdolność tych pacjentów do ćwiczeń i jakość ich życia.

Ponieważ joga zmniejsza stres i niepokój, naukowcy uważają, że dzięki temu zmniejsza również reakcję zapalną w organizmie, a tym samym działa ochronnie na serce. Astma to kolejna choroba, w której występuje stan zapalny w organizmie, której objawy ulegają złagodzeniu u osób praktykujących jogę.

W badaniu opublikowanym w 2015 roku, naukowcy odkryli, że praktykowanie jogi przez 12 minut dziennie lub co drugi dzień poprawia gęstość kości i zmniejsza ryzyko osteoporotycznych złamań kości.

Główna autorka badania, dr Loren Fishman – fizjoterapeutka z Columbia University – porównała listę działań niepożądanych leków stosowanych w leczeniu osteoporozy z wpływem jogi, komentując, że skutki uboczne jogi obejmowały „lepszą postawę, lepszą równowagę, lepszą koordynację, zwiększenie zakresu ruchów, siły, zmniejszenie poziom lęku i poprawę chodu”.

Zmniejszenie stresu i niepokoju ma również pozytywny wpływ na zdolności poznawcze. Joga zmniejsza skutki zespołu stresu pourazowego oraz częstość występowania bezsenności. Bezsenność dotyka ponad 30% populacji USA i poprawia się dzięki ćwiczeniom jogi relaksacyjnej.

Inne korzyści obejmują poprawę zdolności poznawczych, obniżenie ciśnienia krwi i poziomu glukozy we krwi oraz poprawę pojemności płuc.

Amerykańskie Stowarzyszenie Osteopatyczne (AOA) promuje wykorzystanie naturalnej tendencji organizmu do samoleczenia po otrzymaniu odpowiednich narzędzi, takich jak pełnowartościowa dieta, aktywność fizyczna i dobrej jakości sen.

Dr Natalie Nevins – dyplomowany lekarz rodzinny, osteopata i certyfikowany instruktor jogi Kundalini, wyjaśnia:

„Jako lekarz osteopata skupiam wiele moich wysiłków na profilaktyce i praktyce, a także na zdolności organizmu do samoleczenia. Joga jest doskonałym narzędziem pozwalającym zachować zdrowie, ponieważ opiera się na podobnych zasadach.

Techniki relaksacyjne zastosowane w jodze mogą zmniejszyć przewlekły ból, taki jak ból pleców, zapalenie stawów, bóle głowy i zespół cieśni nadgarstka. Joga pomaga również obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć bezsenność”.

Połączenie umysłu i ciała przynosi korzyści zdrowotne

Niezależnie od tego, czy chodzi o aerial joga czy inny rodzaj jogi, naukowcy uważają, że wiele korzyści płynących z praktykowania jogi wynika z połączenia ciała i umysłu, co ma miejsce podczas sesji jogi.

Joga spala kalorie i poprawia elastyczność, ale nie jest to sport wyczynowy, chyba że porównujesz swój obecny poziom z tym, co robiłeś w zeszłym miesiącu.

Połączenie medytacji i specyficznych technik oddychania z fizycznym ruchem włącza i wyłącza określone geny, przynosząc pewne fizyczne i psychiczne korzyści. Dr John Denninger – psychiatra z Harvard Medical School – prowadzi trwające 5 lat badanie oceniające wpływ jogi na mózg osób zestresowanych.

Na podstawie wyników obecnie prowadzonego badania, dr. Denninger opublikował artykuł w 2013 roku, w którym pokazał, w jaki sposób praktyki umysł-ciało wpływają na geny odpowiedzialne za stres i funkcje odpornościowe. Denninger pisze:

„Nasze wyniki po raz pierwszy wykazały, że wywoływanie RR (relaksacji), szczególnie po długo trwającej praktyce, może przynieść korzyści zdrowotne poprzez poprawę produkcji i wykorzystania energii przez mitochondria oraz promowanie zdolności mitochondriów do regeneracji poprzez dodatnią regulację ATPazy i funkcji insuliny.

Zdolność mitochondriów do regeneracji może być również wywoływana przez indukowaną RR regulację celów związanych z NF-κB celów, co łagodzi stres”.

Poprzednie badania dr. Denningera pokazują, że joga ma znaczący pozytywny wpływ na produkcję energii w mitochondriach. Problemy ze szlakami mitochondrialnymi są przyczyną wielu chorób przewlekłych.

Eksperci uważają, że może to być jeden z ważnych powodów, dla których techniki łączące ciało i umysł, takie jak joga, mają tak pozytywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie.

Aerial joga może oferować jeszcze więcej korzyści

Aerial joga może oferować jeszcze więcej korzyści, ponieważ jest łatwą i przyjemną podstawową metodą integracji jogi z ćwiczeniami. Używanie hamaka pozwala również na wykonanie trudniejszych pozycji, których możesz nie być w stanie zrobić bez wsparcia materiału.

Chusta pozwala wślizgnąć się w określone pozy i wykonać ruch bez dodatkowego obciążenia kolan i bioder, które mogłoby sprawić, że wykonanie pozy byłoby niemożliwe.

Inną ważną korzyścią dla osób cierpiących na przewlekły ból krzyża jest możliwość zmniejszenia nacisku na dolną część pleców bez użycia stołu inwersyjnego.

Podczas korzystania ze stołu inwersyjnego, nacisk na dolną część pleców ulega zmniejszeniu, ponieważ mięśnie w pobliżu kręgosłupa ulegają wydłużeniu i rozciągnięciu. Według Billa Davisa – dyrektora ds. fitness w The Athletic Club w Brantford w Ontario:

„Każdy, kto ma problemy z kręgosłupem, powinien wykonywać te ćwiczenia. Jest to lepsze niż stół inwersyjny.

Daje to szansę na swobodne zwisanie, umożliwiając wydłużenie kręgosłupa. Ludzie, którzy uczestniczyli w tych zajęciach, zawsze opowiadają, że ich kręgosłup uległ poprawie”.

Należy pamiętać, że dekompresja kręgosłupa przez dłuższy czas może wywołać tyle bólu, ile odczuwasz podczas kompresji dolnej części pleców wynikającej ze złej postawy.

Żadna z tych pozycji nie jest normalną pozycją dla Twojego ciała. Jednak użycie odwróconej postawy w celu zmniejszenia skurczów w dolnej części pleców może pomóc poprawić postawę, a tym samym zmniejszyć ból.

Następnie usiądź na hamaku jak na huśtawce na placu zabaw. Zrelaksuj się, pozwalając stopom pozostać na ziemi. Rozciągnij nogi lub zegnij kolana, w zależności od tego, jaka pozycja najbardziej Ci odpowiada.

Weź 10 lub więcej głębokich oddechów i zrelaksuj się.