Ćwiczenia o dużej intensywności zmniejszają wzrost złośliwych komórek w jelicie grubym

biegający mężczyzna

W skrócie -

  • Naukowcy odkryli substancje chemiczne pojawiające się we krwi natychmiast po wykonaniu intensywnego treningu interwałowego (HIIT), które były w stanie zmniejszyć liczbę komórek raka jelita grubego, co sugeruje, że HIIT może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu tej choroby
  • Jelito grube dzieli się na cztery części. Inną nazwą tej części ciała jest okrężnica. Odgrywa ono ważną rolę w sposobie, w jaki organizm wykorzystuje żywność, którą spożywasz. Bierze również udział w resorpcji wody przed wydaleniem kału
  • Rak jelita grubego zabija 51 000 Amerykanów każdego roku i jest jednym z najwyraźniejszych wskaźników przemian żywieniowych. Liczba chorych rośnie w krajach przechodzących gwałtowne zmiany społeczne i gospodarcze
  • Ochrona flory jelitowej pomaga chronić jelito przed rozwojem raka i odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobom

Według dr. Mercoli

Terminy rak jelita grubego i rak okrężnicy często są stosowane zamiennie. Są to jednak różne choroby. Rak jelita grubego obejmuje nowotwory występujące w okrężnicy i odbytnicy, podczas gdy rak okrężnicy dotyczy tylko okrężnicy.

Historycznie, rak jelita grubego występował głównie u osób powyżej 50 roku życia, ale to się zmienia. Według najnowszego raportu American Cancer Society, częstość choroby wśród młodszych dorosłych rośnie.

Okrężnica to integralna część układu trawiennego

Jelito grube składa się z czterech części anatomicznych: okrężnicy zstępującej, okrężnicy wstępującej, okrężnicy poprzecznej i esicy.

Chociaż jelito cienkie odgrywa główną rolę w absorpcji składników odżywczych, funkcją jelita grubego jest przechowywanie odpadów, odzyskiwanie wody i wchłanianie niektórych witamin, takich jak witamina K.

W niektórych przypadkach okrężnicę nazywa się jelitem grubym. Odgrywa ona ważną rolę w sposobie, w jaki organizm wykorzystuje jedzenie, które spożywasz.

Trawienie zaczyna się w ustach, gdzie pokarm jest rozdrabniany na mniejsze kawałki i przenoszony na tył gardła. Po połknięciu bolus pokarmowy przechodzi przez przełyk do żołądka.

Wewnątrz żołądka znajdują się soki żołądkowe, które rozkładają pokarm, a potężne mięśnie rozbijają go, aż stanie się kremowym płynem. Następnie pokarm przechodzi do jelita cienkiego.

Cząstki stają się jeszcze mniejsze, a enzymy wydzielane przez trzustkę, wątrobę i woreczek żółciowy wspomagają trawienie.

Jedzenie przechodzi prawie 20 stóp (6 metrów) przez jelito cienkie, aż dotrze do okrężnicy. Przeważnie ma formę płynną. Jelito grube wchłania wodę, a bakterie rozkładają pozostały materiał, zanim trafi do odbytnicy i zostanie wydalony podczas wypróżnienia.

Ćwiczenia o wysokiej intensywności hamują wzrost komórek raka jelita grubego

Jestem wielkim zwolennikiem ćwiczeń, zwłaszcza treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT). Ostatnie badania opublikowane w Journal of Physiology wykazały, że aktywność o wysokiej intensywności jest związana ze zmniejszeniem śmiertelności wśród osób, które przeżyły raka jelita grubego.

Poprzednie badania wykazały, że ćwiczenie przez długi okres czasu pomaga zapobiegać nowotworom. Wyniki tego nowego badania sugerują, że nawet krótkie serie ćwiczeń mogą mieć pozytywny wpływ na organizm. Zespół naukowców był zainteresowany mechanizmem tego efektu.

Do badania zrekrutowano osoby z rakiem jelita grubego i proszono je o wykonanie intensywnej sesji HIIT lub 12 sesji HIIT w okresie czterech tygodni. Naukowcy zebrali próbki krwi od uczestników z grupy wykonującej intensywną sesję przed, natychmiast po zakończeniu sesji i 120 minut po treningu.

W grupie, która wykonywała HIIT przez cztery tygodnie, naukowcy pobrali próbki krwi przed, a następnie pod koniec czterech tygodni. Krew następnie dodano do szalki Petriego z ludzkimi komórkami raka jelita grubego.

Okazało się, że próbka krwi pobrana bezpośrednio po wysiłku zmniejszyła liczbę komórek raka okrężnicy w szalce Petriego.

Odkryto również znaczny wzrost ilości białek sygnalizacyjnych dla cytokin odpowiedzialnych za regulowanie odpowiedzi immunologicznej i zapalnej, co mogło zostać wywołane przez przejściową odpowiedź zapalną po intensywnych ćwiczeniach.

Główny autor badania – dr James Devin – skomentował wyniki w następujący sposób:

„Wykazaliśmy, że ćwiczenia fizyczne mogą odgrywać ważną rolę w hamowaniu wzrostu komórek raka jelita grubego. Bezpośrednio po wykonaniu treningu HIIT nastąpiło specyficzne zwiększenie stanu zapalnego, co hipotetycznie wiąże się z redukcją liczby komórek nowotworowych.

Sugeruje to, że aktywność fizyczna może odgrywać ważną rolę w walce z guzami jelita grubego u ludzi.

Chcielibyśmy teraz przyjrzeć się temu, w jaki sposób zachodzą zmiany dotyczące wzrostu i zrozumieć mechanizmy, dzięki którym biomarkery we krwi mogą wpływać na wzrost komórek”.

Rak jelita grubego zabija 51 000 Amerykanów rocznie

Według World Cancer Research Fund z American Institute for Cancer Research, rak jelita grubego jest jednym z najwyraźniejszych wskaźników przemian żywieniowych. Liczba chorych rośnie w krajach przechodzących gwałtowne zmiany społeczne i gospodarcze.

Według Fight Colorectal Cancer, 60% zgonów z powodu raka jelita grubego można było zapobiec dzięki badaniom przesiewowym, a 25% zdiagnozowanych miało tę chorobę w rodzinie.

Chociaż dokładna przyczyna raka jelita grubego nigdy nie została określona jako pojedynczy czynnik, naukowcy zidentyfikowali kilka, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju tego nowotworu.

Dane pokazują, że historia rodzinna wpływa na ryzyko, szczególnie w połączeniu z czynnikami środowiskowymi.

Dane wykazały również, że częstość występowania raka jelita grubego wśród Afroamerykanów jest wyższa, podobnie jak wśród Żydów aszkenazyjskich.

Czynniki związane ze stylem życia również mogą zwiększać ryzyko, w tym dieta bogata w czerwone i przetworzone mięso, nieaktywny tryb życia, palenie papierosów, intensywne spożywanie alkoholu i otyłość.

Osoby z nieswoistym zapaleniem jelit, rakiem jelita grubego, polipami i cukrzycą typu 2 w historii rodziny również mają zwiększone ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Antybiotyki mogą wpływać na ryzyko rozwoju raka jelita grubego

Antybiotyki znacząco zmieniają florę jelitową. Ponadto obecność bakterii wymagających leczenia antybiotykami również może powodować stan zapalny.

Badania pokazują, że jest to kolejny czynnik ryzyka rozwoju raka jelita grubego. To badanie nie było pierwszym, które pokazało, że antybiotyki były związane z wyższym ryzykiem raka jelita grubego.

Objawy raka jelita grubego obejmują przewlekłe zmiany w funkcjonowaniu jelita, takie jak biegunka lub zaparcia. Możesz zauważyć zmianę konsystencji stolca lub obecność krwi w stolcu. Jednak krew w stolcu nie zawsze jest czerwona – zależy to od miejsca krwawienia w okrężnicy.

Im wyżej w okrężnicy występuje krwawienie, tym bardziej prawdopodobne, że krew będzie ciemniejszego, a nawet czarnego koloru i będzie wymieszana z kałem, jeśli krwawienie było małe. Możesz odczuwać uporczywy dyskomfort w jamie brzusznej, taki jak skurcze, gazy lub ból, który nie ustępuje z czasem.

Słabość, zmęczenie i niewyjaśniona utrata masy ciała to inne objawy raka jelita grubego. Niektórzy mogą nie odczuwać żadnych objawów we wczesnych stadiach choroby. Czas pojawienia się objawów zależy od wielkości nowotworu i jego lokalizacji w jelicie grubym.

Korzyści z ćwiczeń to dużo więcej niż zapobieganie rakowi

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), blisko 80% dorosłych w USA nie jest wystarczająco aktywna fizycznie.

Tylko 20% populacji wykonuje zalecaną ilość ćwiczeń, która obejmuje 2,5 godziny ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności i trening siłowy dwa razy w tygodniu.

Podczas gdy przedstawione badanie pokazuje korzyści płynące z HIIT w odniesieniu do proliferacji komórek raka jelita grubego, ćwiczenia przynoszą wiele innych korzyści.

W rzeczywistości ćwiczenia mogą być kluczem do dłuższego życia. Badanie opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology miało na celu oszacowanie wieku na podstawie wyników testu wysiłkowego.

Naukowcy odkryli, że ryzyko śmierci można zmniejszyć o 17%, zastępując 30 minut siedzenia ćwiczeniami o niskiej intensywności, takimi jak chodzenie.

Zastąpienie 30 minut siedzenia umiarkowanymi lub energicznymi ćwiczeniami zmniejsza to ryzyko o 35%. Ćwiczenia wiążą się także z niższym odsetkiem zachorowania na depresję i chorobę Alzheimera, a poza tym poprawiają pamięć.

W rzeczywistości ćwiczenia wydają się kluczowe dla skutecznego leczenia depresji lub lęku. Osoby, które ćwiczą, czują się szczęśliwsze, potencjalnie z powodu zwiększenia poziomu serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.

Flora jelitowa wspiera zdrowie jelita grubego

Flora jelitowa również odgrywa istotną rolę w leczeniu i profilaktyce raka jelita grubego. Naukowcy odkryli, że Lactobacillus reuteri ma potencjał leczenia nowotworów jelita grubego.

Inne badania dotyczące raka jelita grubego wykazały, że istnieje kilka czynników, które zwiększają częstość występowania raka jelita grubego, w tym rozpoznanie choroby zapalnej jelit.

Flora jelitowa jest bardzo ważna dla ogólnego stanu zdrowia, w tym w rozwoju raka jelita grubego. W jednym z badań naukowcy wykorzystali pozytronową tomografię emisyjną do skanowania guzów u myszy.

U myszy leczonych probiotykami znaleźli mniejszą liczbę małych guzów w porównaniu do myszy, które były leczone placebo.

Naukowcy znaleźli dowody eksperymentalne podkreślające kluczową rolę mikroflory jelitowej w złośliwych chorobach przewodu pokarmowego. Inne dane wykazały, że mikroflora może promować homeostazę i odpowiedzi przeciwnowotworowe w jelitach.

W trzeciej meta-analizie naukowcy przejrzeli bieżące badania i skupili się na patogenezie bakteryjnej, proponując dowody na związek z rakiem jelita grubego.

Istnieje więcej niż jedna przyczyna obecności krwi w stolcu

Rak jelita grubego jest tylko jednym z powodów, dla których krew może pojawić się w stolcu. Chociaż może to być przerażające i sygnalizować poważny problem, nie zawsze tak jest.

Krew w stolcu oznacza krwawienie w przewodzie pokarmowym, które powstaje między przełykiem a odbytnicą.

Jeśli krew jest jaskrawoczerwona, sygnalizuje to krwawienie w odbytnicy lub w okolicy odbytu. Krew może również zostać strawiona w jelitach, w wyniku czego stolec ma czarny kolor i wygląda jak fusy z kawy. Możliwe przyczyny krwi w stolcu to:

Choroba uchyłkowa jelit — są to małe uchyłki wystające ze ściany okrężnicy, które zazwyczaj nie powodują problemów, ale czasami krwawią lub zostają zainfekowane.

Hemoroidy — to spuchnięte żyły w najniższej części odbytnicy i odbytu. Czasami są nazywane guzkami krwawniczymi. Hemoroidy są jedną z najczęstszych przyczyn krwawień z odbytnicy, ponieważ żyła jest czasami rozciągnięta tak mocno, że podrażnienie powoduje jej pęknięcie i krwawienie.

Hemoroidy rzadko są niebezpieczne i często zanikają w ciągu kilku tygodni. Możesz jednak skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie jest to poważniejszy stan.

Szczelina odbytu — jest to małe przecięcie lub rozdarcie tkanki wyścielającej odbyt, podobne wyglądem do pęknięć na spierzchniętych ustach lub małego skaleczenia. Szczeliny mogą powstać podczas przechodzenia dużego i twardego stolca.

Angiodysplazja jelitowa — jest to stan, w którym naczynia krwionośne są kruche, co może prowadzić do krwawienia.

Choroba wrzodowa — wrzody trawienne mogą wystąpić w żołądku lub górnym odcinku jelita cienkiego (dwunastnicy). Ich przyczyną jest zakażenie bakteriami Helicobacter pylori. Mogą powodować otwarte obszary krwawienia. Długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna, ibuprofen lub naproksen, również może przyczyniać się do powstania wrzodów.

Polipy lub rak — polipy to łagodne narosty, które czasem przekształcają się w zmiany nowotworowe. Zarówno polipy, jak i rak jelita grubego mogą powodować krwawienie niewidoczne gołym okiem.

Zapalenie żołądka i jelit — jest to infekcja w żołądku, często objawiająca się biegunką zawierającą śluz i ślady krwi. Może to wynikać infekcji wirusowej, bakteryjnej lub zatrucia pokarmowego. Chociaż głównym objawem jest biegunka, mogą również wystąpić wymioty, ból brzucha i odwodnienie.

Choroba zapalna jelit (IBD) — dwie główne postacie IBD to choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Choroba ta różni się od zespołu jelita drażliwego. Jest to przewlekły stan odpowiedzialny za zapalenie ścian jelita, często powodujący biegunkę, ból i utratę wagi.

+ Źródła i odniesienia