Glifosat powoduje stłuszczenie wątroby

wątroba

W skrócie -

  • Osoby z cięższą postacią niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), nazywanej również niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH), miały znacznie wyższe pozostałości glifosatu w moczu
  • Obawy związane z narażeniem na glifosat mogą prowadzić do poważniejszych postaci chorób wątroby, ponieważ osoby z NASH mają zwiększone ryzyko rozwoju marskości wątroby, raka wątroby oraz wyższej śmiertelności związanej i niezwiązanej z wątrobą
  • Na podstawie wyników wielu badań przeprowadzonych na zwierzętach powiązano glifosat z uszkodzeniem wątroby. Już w 1979 roku opublikowano badanie, które wykazało, że ta substancja chemiczna może zaburzać funkcjonowanie mitochondriów znajdujących się w wątrobach szczurów

Według dr. Mercoli

Wiele publikacji donosi, że glifosat – aktywny składnik herbicydu Roundup – wywołuje raka, ale istnieje jeszcze inna poważna choroba, która również została powiązana z tą wszechobecną substancją chemiczną: niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby (NAFLD), szczególnie jej najbardziej zaawansowane postacie.

W ostatnich dziesięcioleciach, na całym świecie stosowano olbrzymie ilości glifosatu. Na przykład od 1974 roku w samych Stanach Zjednoczonych zużyto ponad 1,6 miliarda kilogramów (około 3,5 miliarda funtów) glifosatu, co stanowi 19% jego ogólnego wykorzystania na całym świecie.

Dwie trzecie całkowitej ilości glifosatu zastosowanego w Stanach Zjednoczonych w latach 1974 - 2014, użyto w ciągu ostatnich 10 lat – jest to czas, w którym wzrosła również liczba zachorowań na NAFLD.

Coraz więcej glifosatu jest rozpylanego na gruntach rolnych, w parkach i na prywatnych podwórkach, powodując zanieczyszczenie żywności i wody, a wskaźniki NAFLD wykazują tendencję wzrostową – od 15% w 2005 roku do 25% w 2010 roku. Czy istnieje związek? Odpowiedź wydaje się być twierdząca.

Ekspozycja na glifosat została powiązana z zaawansowaną chorobą wątroby u ludzi

Naukowcy z University of California San Diego School of Medicine przeanalizowali próbki moczu pochodzące od 93 pacjentów, u których zdiagnozowano NAFLD.

Osoby z cięższą postacią NAFLD, zwaną niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH), miały znacznie wyższe pozostałości glifosatu w moczu – to powiązanie było prawdziwe niezależnie od innych czynników związanych ze zdrowiem wątroby, takich jak wskaźnik masy ciała, stan cukrzycy, wiek lub rasa.

Dotyczy to narażenia na glifosat, co może prowadzić do poważniejszych postaci chorób wątroby, ponieważ osoby z NASH mają zwiększone ryzyko rozwoju marskości wątroby, raka wątroby oraz większej śmiertelności związanej i niezwiązanej z chorobami wątroby niż populacja ogólna.

W informacji prasowej UC San Diego, autor naczelnego opracowania dr Paul J. Mills wyjaśnił: „Przeprowadzono kilka badań – wszystkie zacytowaliśmy w naszym artykule – w których zwierzęta były lub nie były karmione Roundupem lub glifosatem bezpośrednio.

Wszystkie badania wskazują na to samo: rozwój patologii wątroby. Pomyślałem: „Czy przyczyną wzrostu chorób wątroby w USA może być ekspozycja na ten sam herbicyd?”

Według Millsa: „Wzrost poziomu [glifosatu] w moczu u ludzi bardzo koreluje ze spożyciem produktów pochodzących z upraw traktowanych Roundupem”. Chociaż przyznał, że regularnie jesteśmy narażeni na wiele syntetycznych chemikaliów, a to badanie dotyczyło tylko jednego z nich.

Mimo to, nie jest to pierwszy raz, gdy powiązano glifosat z chorobami wątroby, w tym z NAFLD i NASH.

Badania na zwierzętach pokazują, że już niska ekspozycja na Roundup prowadzi do uszkodzenia wątroby

Wiele badań przeprowadzonych na zwierzętach powiązało glifosat z uszkodzeniem wątroby, w tym badanie opublikowane w 1979 roku, które wykazało, że ta substancja chemiczna może zaburzać funkcjonowanie mitochondriów w wątrobie szczura.

Wiadomo również, że glifosat wyzwala produkcję reaktywnych form tlenu, prowadząc do stresu oksydacyjnego.

Jak zauważono w Scientific Reports, „Wykryto wzrost markerów stresu oksydacyjnego w wątrobie i nerkach szczurów po subchronicznej ekspozycji na GBH [herbicydy oparte na glifosacie] o dopuszczalnym w Stanach Zjednoczonych stężeniu glifosatu w wodzie pitnej wynoszącym 700 µg/l”.

Naukowcy z King's College London wykazali również, że nawet „bardzo niskie dawki” herbicydów na bazie glifosatu są szkodliwe.

Badanie obejmowało ekspozycję na glifosat w wysokości 4 nanogramów na kilogram masy ciała na dzień, co stanowi odpowiednio 75 000 i 437 500 razy niższą dawkę od poziomów dopuszczalnych w UE i USA.

Po dwóch latach, u samic szczurów zaobserwowano objawy uszkodzenia wątroby, w szczególności NAFLD i progresję do NASH.

Autorzy zauważyli, że glifosat może wywoływać efekty toksyczne poprzez różne mechanizmy, w zależności od poziomu ekspozycji, w tym prawdopodobnie poprzez naśladowanie estrogenu i zakłócanie funkcjonowania mitochondriów i enzymów.

Glifosat jest również opatentowanym antybiotykiem (patent nr: US 7771736)” - stwierdzili naukowcy – „i może hamować wzrost wrażliwych bakterii poprzez hamowanie szlaku szikimowego, co może powodować dysbiozę w przewodzie pokarmowym”. Ponadto zauważyli:

„Nasze obserwacje mogą mieć wpływ na zdrowie ludzkie, ponieważ przewiduje się, że NAFLD będzie kolejną poważną globalną epidemią. Około 20-30% populacji w Stanach Zjednoczonych ma nadmiar tłuszczu w wątrobie.

NAFLD wiąże się z niedawnym szybkim wzrostem częstości występowania cukrzycy, otyłości i zespołu metabolicznego.

Ogólnie uznaje się, że głównymi przyczynami NAFLD są nadmierne spożycie kalorii, spożywanie przetworzonej żywności… oraz siedzący tryb życia.

Jednak wiele osób chorujących na NAFLD nie ma żadnych czynników wysokiego ryzyka, a zatem nie można wykluczyć innych czynników chorobotwórczych, takich jak ekspozycja na fizjologicznie aktywne zanieczyszczenia środowiska przez skażoną żywność”.

Niedobór choliny również jest związany ze stłuszczeniem wątroby

NAFLD jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby w krajach rozwiniętych, charakteryzującą się nagromadzeniem nadmiaru tłuszczu w wątrobie, który nie jest związany z intensywnym spożywaniem alkoholu.

NAFLD może przekształcić się w NASH – chorobę, która oprócz gromadzenia tłuszczu charakteryzuje się zapaleniem i uszkodzeniem komórek wątroby.

U osób chorujących na NASH może rozwinąć się zwłóknienie lub bliznowacenie wątroby, a także marskość wątroby, co z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka wątroby (częstość występowania raka wątroby rośnie od ostatnich dwóch dekad).

NAFLD często nie daje żadnych objawów, chociaż może powodować zmęczenie, żółtaczkę, obrzęk nóg i brzucha, dezorientację umysłową i inne.

Na wczesnym etapie NAFLD może zostać odwrócone dzięki starannej dbałości o dietę i regularnej aktywności fizycznej. Ponadto znaczącą rolę może również odgrywać spożycie choliny.

Cholina to niezbędny składnik odżywczy, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie i zdrowie wątroby, pomaga w utrzymaniu integralności błon i kontroluje metabolizm cholesterolu, w tym lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) i lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości (VLDL), pomagając w usuwaniu tłuszczu z wątroby.

Wzmacniając wydzielanie VLDL w wątrobie, co jest wymagane do bezpiecznego transportu tłuszczu, cholina może chronić zdrowie wątroby. Szacuje się, że 90% populacji USA ma niedobór choliny.

Możesz zwiększyć jej spożycie, jedząc więcej pokarmów bogatych w cholinę, takich jak ekologiczne żółtka jaj od kur z wolnego wybiegu, wątróbka wołowa od krów karmionych trawą, dziki łosoś alaskański i olej z kryla. Rukola również jest doskonałym źródłem choliny.

Ograniczenie spożycia węglowodanów netto jest niezbędne dla zdrowia wątroby

W przypadku NAFLD, glifosat może być jednym z czynników, ale dieta jest kolejnym. W przypadku NAFLD stłuszczenie wątroby występuje przy braku znacznego spożycia alkoholu, a zamiast tego jest napędzane nadmiarem cukru, dlatego ta choroba występuje obecnie nawet u małych dzieci.

Co najważniejsze, musisz wyeliminować przetworzoną fruktozę i inne dodane cukry ze swojej diety. Fruktoza wpływa na wątrobę w sposób bardzo podobny do alkoholu.

W przeciwieństwie do glukozy, która może być użyta przez praktycznie każdą komórkę w organizmie, fruktoza może być metabolizowana tylko przez wątrobę, ponieważ wątroba jest jedynym organem, który ma transporter dla tej cząsteczki.

Ponieważ cała fruktoza jest transportowana do wątroby, jeśli spożywasz duże ilości tego cukru, powoduje to uszkodzenie wątroby w taki sam sposób w jaki robią to alkohol i inne toksyny.

Sposób, w jaki wątroba metabolizuje fruktozę, jest również bardzo podobny do metabolizmu alkoholu, ponieważ obie substancje służą jako substraty do przekształcania węglowodanów w tłuszcz, co sprzyja rozwojowi oporności na insulinę, dyslipidemii (nieprawidłowy poziom tłuszczu w krwiobiegu) i stłuszczeniu wątroby.

Fruktoza ulega także reakcji Maillarda z białkami, co prowadzi do powstawania wolnych rodników ponadtlenkowych, które mogą powodować zapalenie wątroby podobne do zapalenia powodowanego przez aldehyd octowy – pośredni metabolit etanolu.

Redukcja spożycia węglowodanów do 50 gramów na każde 1000 kalorii i zwiększenie spożycia zdrowych tłuszczów to potężny sposób na utrzymanie zdrowia wątroby.

W poniższym filmie dr David Unwin – zalecający stosowanie diety niskowęglowodanowej w Wielkiej Brytanii – omawia poprawę zdrowia swoich pacjentów w zakresie czynności wątroby (i cukrzycy typu 2), którzy stosują dietę niskowęglowodanową.

(Film jest dostępny tylko w języku angielskim)

Werdykty procesów sądowych dotyczących glifosatu na korzyść ofiar – przyznano miliardy odszkodowań

Oprócz NAFLD, rośnie ilość dowodów na związek glifosatu z rozwojem raka. Pierwsze trzy procesy, w których twierdzono, że stosowanie glifostatu spowodowało raka, zostały rozstrzygnięte na korzyść ofiar.

W sierpniu 2018 roku ława przysięgłych wydała werdykt na korzyść powoda Dewayne'a Johnsona, który twierdził, że Roundup spowodował u niego chłoniaka nieziarniczego.

Monsanto otrzymało polecenie zapłaty odszkodowania w wysokości 289 milionów dolarów na rzecz Johnsona, chociaż kwotę później obniżono do 78 milionów dolarów.

W drugim przypadku sędzia orzekł na korzyść powoda, nakazując Bayerowi zapłacić ponad 80 milionów dolarów Edwinowi Hardemanowi, który twierdził, że wielokrotna ekspozycja na Roundup, którego używał do zabijania chwastów na jego 56-hektarowej posiadłości, była odpowiedzialna za to, że zachorował na raka.

Trzeci przypadek dotyczył małżeństwa Alvy i Alberta Pilliod, którzy twierdzili, że po regularnym stosowaniu Roundup, oboje zachorowali na chłoniaka nieziarniczego. Para korzystała z Roundupu od lat 70., rezygnując z niego zaledwie kilka lat temu.

Ława przysięgłych wysłuchała 17 dni zeznań i obradowała przez prawie dwa dni, zanim wydała wyrok na korzyść Pillioda i nakazała Bayerowi zapłacić 2 miliardy dolarów kary i odszkodowania.

W toku jest co najmniej 13 400 spraw sądowych dotyczących osób, które twierdzą, że narażenie na herbicyd Roundup spowodowało u nich problemy zdrowotne, w tym raka.

Jeśli dowody naukowe nadal będą wspierać powiązanie między glifosatem a NAFLD, jest bardzo możliwe, że Bayer może uczestniczyć w kolejnej rundzie procesów sądowych z powodu toksycznego działania glifosatu.

W 2016 roku Bayer został przyłapany przez francuskie media na sporządzaniu listy interesariuszy Monsanto. Monsanto opracowało listy wspierających i krytycznych interesariuszy, które zawierały dane osobowe, takie jak adresy i opinie dotyczące Monsanto, co narusza zarówno zasady etyczne, jak i regulacje prawne.

Jak unikać glifosatu?

Jakie jest narażenie na glifosat przeciętnej osoby, która każdego dnia spożywa głównie przetworzoną, nieorganiczną żywność?

W tym momencie nikt tego nie wie, ale istnieją dowody wskazujące, że choroby wątroby mogą wywołać nawet bardzo niskie dawki glifosatu, co powinno zostać wzięte pod uwagę przez urzędników publicznych.

Glifosat wykryto we wszystkim, od wody pitnej po płatki Cheerios i jednorazowe pieluchy.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie narażenia jest wybór żywności ekologicznej lub biodynamicznej, jeśli to tylko możliwe.

Co ciekawe, autorzy opisywanego badania planują przeprowadzić eksperyment, w którym pacjenci będą spożywać dietę ekologiczną przez kilka miesięcy, co prawdopodobnie obniży ich ekspozycję na glifosat i inne substancje chemiczne, aby zobaczyć, jak wpłynie to na biomarkery chorób wątroby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile glifosatu znajduje się w Twoim ciele, Health Research Institute (HRI) w Iowa opracował zestaw do badania ilości glifosatu w moczu, który pozwoli Ci określić własną ekspozycję na ten toksyczny herbicyd.