Co to jest olejek kasjowy z kory cynamonowca chińskiego?
Olejek kasjowy z kory cynamonowca chińskiego jest produkowany z rośliny Cinnamomum cassia z rodziny Lauraceae. Często porównuje się go z olejkami cynamonowymi z kory lub liści, które są ekstrahowane z tego samego gatunku roślin.
Kasja, znana również pod nazwą cynamonowiec chiński i cynamonowiec wonny, to roślina pochodząca z Chin. Jest smukłym, wiecznie zielonym drzewem, które dorasta do 20 metrów (65 stóp) wysokości. Ma grube, skórzaste liście i małe, nieskazitelnie białe kwiaty.
Olejek kasjowy z kory cynamonowca chińskiego jest powszechnie dostępny i pozyskiwany w Chinach oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest destylowany. Jest to ciemnobrązowa ciecz o silnym, ciepłym i drzewno-żywicznym zapachu i łagodnym balsamicznym odcieniu.
Taniny zawarte w korze cynamonowca nadają olejkowi kasjowemu ciemny, miedziany kolor. Natomiast oczyszczony olejek kasjowy ma żółtawy kolor.
Zastosowania olejku kasjowego
Chociaż kora kasji jest bardzo rzadko dodawana do produktów perfumeryjnych ze względu na jej ciemny kolor, jest powszechnie stosowana jako środek aromatyzujący w żywności, napojach i preparatach farmaceutycznych, podobnie jak cynamon.
Jako preparat ziołowy, kora kasji może być wykorzystana do złagodzenia problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, kolka, niestrawność i biegunka. Ponadto stwierdzono, że olejek kasjowy jest korzystny w leczeniu gorączki, przeziębień, grypy i dreszczy podczas stosowania w terapii parowej.
Skład olejku kasjowego
Głównymi składnikami chemicznymi olejku kasjowego są aldehyd cynamonowy, octan cynamonowy, benzaldehyd, linalol i chawikol. Podobnie jak w przypadku olejku cynamonowego z kory lub liści cynamonowca, aldehyd cynamonowy jest jednym z głównych składników olejku kasjowego.
Zalety olejku kasjowego
Cynamonowiec chiński to roślina szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej, szczególnie w zaburzeniach naczyniowych.
Uważa się jednak, że olejek kasjowy jest skuteczny w leczeniu zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, moczowo-płciowego, odpornościowego i poprawie krążenia krwi. Wiadomo również, że zapewnia niezwykłe efekty w:
Leczeniu nudności i wymiotów |
Obniżeniu temperatury ciała w gorączce |
Poprawie krążenia krwi |
Łagodzeniu infekcji wirusowych |
Leczeniu biegunki |
Łagodzeniu objawów depresji |
Łagodzeniu bólu stawów |
Zwalczaniu infekcji bakteryjnych w organizmie |
Wzmocnieniu dziąseł, cebulek włosów i mięśni |
Jak zrobić olejek kasjowy?
Olejek kasjowy jest wytwarzany w procesie destylacji z parą wodną lub wodą. Ten olejek eteryczny jest zwykle ekstrahowany z liści, kory, gałązek i łodyg szczupłego, wieloletniego drzewa cynamonowca chińskiego.
Jest produkowany na dużą skalę w Chinach i Stanach Zjednoczonych, ale często jest zafałszowany, co z kolei powoduje wysoki poziom toksyczności.
Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz olejek kasjowy najwyższej jakości, gorąco polecam kupowanie go tylko od zaufanych i renomowanych producentów, którzy wytwarzają olejki wyłącznie z ekologicznych składników i stosują bezpieczne praktyki.
Jak działa olejek kasjowy?
Olejek kasjowy jest jednym z wielu olejków eterycznych, które warto posiadać w swojej apteczce ze względu na dobrze udokumentowane właściwości lecznicze.
Działa dobrze jako środek przeciwgorączkowy (obniża gorączkę), przeciwwymiotny (pomaga zatrzymać wymioty), wiatropędny (łagodzi gazy i wzdęcia) i środek przeciw zapaleniu stawów. Sugerowane właściwości i zastosowania olejku kasjowego obejmują:
- Działanie antyseptyczne — Rozcieńcz olejek kasjowy w łagodnym oleju nośnym i nanieś niewielką ilość tej mieszaniny na odpowiednie punkty na stopach.
- Działanie przeciwbiegunkowe — W przypadku biegunki i innych problemów trawiennych należy rozcieńczyć i wmasować olejek kasjowy w odpowiednie punkty na stopach i nad brzuchem.
- Działanie przeciwgrzybicze — Raz lub dwa razy dziennie nałóż niewielką ilość rozcieńczonego olejku kasjowego na dotknięty chorobą obszar.
- Działanie antywirusowe — W przypadku przeziębienia i grypy, rozpyl olejek eteryczny w pomieszczeniu.
Czy olejek kasjowy jest bezpieczny?
Olejek kasjowy może być potencjalnym środkiem uczulającym i drażniącym skórę. Olejek kasjowy zdecydowanie nie jest przeznaczony do stosowania u niemowląt i małych dzieci, biorąc pod uwagę niezwykle delikatną naturę ich młodej skóry.
Ze względu na 100-procentową wartość uczulenia, zdecydowanie odradzam miejscowe stosowanie czystego olejku kasjowego. Możesz go rozcieńczyć w łagodnym oleju nośnym osiągając tym samym niskie stężenia, co zmniejszy jego siłę.
Niemniej jednak nadal uważam, że zanim zastosujesz ten olejek, najlepiej jest zasięgnąć porady eksperta, np. doświadczonego praktyka aromaterapii, aby uniknąć niefortunnych incydentów.
Ponadto olejek kasjowy ma również silne działanie emmenagogiczne (stymuluje przepływ krwi) i działa antygalaktogicznie (zapobiega lub zmniejsza wydzielanie mleka), dlatego nie jest zalecany kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.
Działania niepożądane olejku kasjowego
Chociaż mogą istnieć zalecenia dotyczące stosowania olejku kasjowego w aromaterapii lub terapii parowej, warto wiedzieć, że u niektórych osób zbyt duża inhalacja tego ciepłego olejku eterycznego może wywołać bezsenność, osłabienie lub depresję.
Zalecam, aby przed zastosowaniem olejku kasjowego i każdego innego olejku eterycznego zasięgnąć porady lekarza specjalisty.