Jeśli masz skoliozę, przeczytaj ten artykuł

ból pleców

W skrócie -

 • Wiadomo, że skolioza dotyka od 2 do 3% Amerykanów, czyli około 6 do 9 milionów ludzi
 • Skolioza, zwłaszcza u dzieci i nastolatków, może powodować fizyczne i emocjonalne konsekwencje, które mogą negatywnie wpłynąć na ich życie w okresie dojrzewania
 • Młodzież z ciężką skoliozą ma kąt Cobba od 40 do 45 stopni, podczas gdy kąt Cobba u dorosłych ze skoliozą wynosi od 50 do 55 stopni
 • Jeśli kąt Cobba wynosi 90 stopni, ciężka skolioza może wywołać problemy z sercem i płucami, które mogą zmienić klatkę piersiową i osłabić zdolność płuc do rozszerzania się
 • Należy pamiętać, że u niektórych pacjentów leczenie nie jest konieczne, zwłaszcza u bardzo małych dzieci, ponieważ kręgosłup może się sam wyprostować w miarę wzrostu
 • Specjalista lub pracownik służby zdrowia może zalecić pacjentowi regularne badania i zdjęcia rentgenowskie, aby monitorować skrzywienie i ostatecznie zdecydować, czy konieczne jest wdrożenie leczenia

Malowidła znalezione w jaskiniach, wykonane przez członków prehistorycznych cywilizacji, zwykle sięgające epoki górnego paleolitu (około 40 000 r. p.n.e.), ukazywały aspekty ich codziennego życia, takie jak sceny łowieckie lub zdjęcia zwierząt, na przykład koni, bizonów, reniferów i bydła.

Czy jednak wiedziałeś, że istnieje zaburzenie, które uwieczniono na malowidłach ściennych w jaskiniach? To skolioza, której nazwa pochodzi od greckiego słowa „skolios”, co oznacza „krzywy”. Skolioza to schorzenie układu mięśniowo-szkieletowego, w którym kręgosłup zakrzywia się w bok, wpływając na obszar klatki piersiowej i dolną część pleców. Jest powiązana z wrodzonymi, rozwojowymi lub zwyrodnieniowymi przyczynami, chociaż większość przypadków jest idiopatyczna, czyli nie ma przyczyny.

Historia badań nad skoliozą

Odniesienia dotyczące skoliozy nie zatrzymały się na malowidłach jaskiniowych, ponieważ obserwacje były dobrze udokumentowane przez starożytnych greckich uczonych. Hipokrates nie tylko pisał o skrzywieniu kręgosłupa w swoich pracach, ale mógł również leczyć wczesne przypadki skoliozy za pomocą aparatów ortodontycznych w IV w. p.n.e. Opracował także metody leczenia i urządzenia do korekcji kręgosłupa, takie jak drabina Hipokratesa i deska Hipokratesa.

Kto może zachorować na skoliozę?

Wiadomo, że skolioza dotyka od 2 do 3% Amerykanów, czyli około 6 do 9 milionów ludzi. Mówi się, że początek skoliozy manifestuje się, gdy dana osoba ma od 10 do 15 lat. Jak podkreśla Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Neurologicznych, występuje ona u obu płci. Generalnie jednak skolioza ma tendencję do występowania u dziewcząt dwa razy częściej niż u chłopców. Jest również osiem razy bardziej prawdopodobne, że u dziewcząt skrzywienie będzie tak duże, że będzie wymagało leczenia.

Czy jest coś, co możesz zrobić ze skoliozą?

Skolioza, zwłaszcza u dzieci i nastolatków, może powodować fizyczne i emocjonalne konsekwencje, które mogą negatywnie wpłynąć na ich życie w okresie dojrzewania. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się ze skoliozą i chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz pomóc w rozwiązaniu tego problemu, przeczytaj ten artykuł.

Pomoże Ci to zdobyć wiedzę na temat wpływu skoliozy na chorego, poznasz różne rodzaje skoliozy, które mogą zostać zdiagnozowane u pacjenta, objawy zaburzenia, potencjalne metody leczenia i/lub zalecane operacje oraz techniki i ćwiczenia, które mogą pomóc pacjentowi złagodzić dyskomfort.

Co oznacza, że masz ciężką skoliozę?

Ciężka skolioza jest nieformalnie definiowana jako stan, w którym operacja jest wysoce zalecana. Młodzież z ciężką skoliozą ma kąt Cobba od 40 do 45 stopni, podczas gdy kąt Cobba u dorosłych ze skoliozą wynosi od 50 do 55 stopni. Jednak Centrum Medyczne Uniwersytetu Maryland wskazuje, że pacjenci z ciężką skoliozą mogą mieć skrzywienie wynoszące nawet 70 stopni.

Objawy ciężkiej skoliozy

Według Centrum Skoliozy z Południowej Florydy objawy ciężkiej skoliozy obejmują:

Pochyloną głowę, nierówne ramiona lub biodra

Kręgosłup ma kształt litery „C” lub „S”

Tułów może się obracać, przez co pępek nie będzie w centrum

Ubrania mogą wisieć nierównomiernie

Jedna łopatka może być położona wyżej niż druga

Wyraźny „guzek żebra”

Zmęczenie po aktywności fizycznej, w tym siedzenie lub stanie przez dłuższy czas

Niezdarność lub skłonność do wypadków

Pacjent może być łatwo pozbawiany tchu przez aktywność fizyczną

Ból kręgosłupa, zwykle między łopatkami, u podstawy klatki piersiowej i/lub w dolnej części pleców

Bóle głowy (uważane za powszechne)

Komplikacje ciężkiej skoliozy, na które należy uważać

Niestety, istnieją powikłania, które mogą wystąpić z powodu ciężkiej skoliozy. Jeśli skolioza osiągnie bardzo wysoki poziom, na przykład, gdy kąt Cobba przekracza 70 stopni, poważne skręcenie kręgosłupa może spowodować, że żebra będą naciskać na płuca i ograniczać oddychanie, co może zmniejszyć poziom tlenu. Może to prowadzić do niebezpiecznych zmian w sercu.

Jeśli kąt Cobba wynosi 90 stopni, ciężka skolioza może wywołać problemy z sercem i płucami, które mogą zmienić klatkę piersiową i osłabić zdolność płuc do rozszerzania się. Problemy te mogą ostatecznie prowadzić do upośledzenia funkcji oddechowych. Wreszcie, jeśli krzywa ma stopień Cobba większy niż 100 stopni, może to spowodować obrażenia serca i płuc oraz sprawić, że pacjent będzie bardziej podatny na infekcje płuc i zapalenie płuc.

Ciężka skolioza może również prowadzić do nierównowagi postawy, w której głowa nie znajduje się w centralnej pozycji nad kręgosłupem. Ponadto ciężka skolioza może powodować u pacjentów rozwój spondylozy lub zapalenia stawów kręgosłupa. Im większe skrzywienie kręgosłupa, tym większe ryzyko rozwoju artretyzmu u pacjenta. Gdy skrzywienie zwiększy się i stanie się bardziej asymetryczne, może to spowodować nienormalny nacisk na dyski kręgosłupa, powodując spondylozę.

Opcje leczenia skoliozy

Chociaż nie ma znanego leku na skoliozę, istnieją potencjalne opcje leczenia.1 Wyróżnia się cztery czynniki, które mogą pomóc lekarzowi w określeniu idealnego leczenia pacjenta ze skoliozą:

 • Płeć — w porównaniu z mężczyznami, kobiety są bardziej narażone na skoliozę, która stopniowo się pogarsza.
 • Stopień skrzywienia — większe skrzywienia mają tendencję do pogarszania się z czasem. Natomiast skrzywienia w kształcie litery C są mniej podatne na pogorszenie.
 • Pozycja skrzywienia — skrzywienia zlokalizowane w środkowej części kręgosłupa częściej ulegają pogorszeniu z czasem w porównaniu ze skrzywieniami występującymi w dolnej lub górnej części kręgosłupa.
 • Dojrzałość kości — jeśli kości pacjenta przestały rosnąć, ryzyko pogorszenia skrzywienia jest niższe. Stosowanie gorsetów dynamicznych wydaje się być bardziej skuteczne, gdy kości wciąż rosną.

Większość dzieci ze skoliozą ma łagodne skrzywienie i nie potrzebuje leczenia. Lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić badania kontrolne co cztery do sześciu miesięcy w celu monitorowania skrzywienia, wraz z wykonaniem zdjęć rentgenowskich.

Do czego służy odlew gipsowy?

U pacjentów ze skoliozą niemowlęcą stosuje się odlewy gipsowe, aby pomóc kręgosłupowi niemowlęcia powrócić do normalnej pozycji w miarę wzrostu dziecka. Odlew gipsowy, zwykle wykonany z gipsu paryskiego, jest przymocowany do zewnętrznej części ciała pacjenta. Musi być noszony przez cały czas i jest regularnie zmieniany, aby dostosować się do wzrostu niemowlęcia.

Rodzice uważają, że łatwiej jest dziecku nosić gips w młodym wieku, niż codziennie nosić zdejmowaną specjalną klamrę. Mają możliwość przejścia na klamrę, gdy dziecko jest nieco starsze.

Jak ważne jest monitorowanie skoliozy?

Należy pamiętać, że u niektórych pacjentów leczenie nie jest konieczne, zwłaszcza u bardzo małych dzieci, ponieważ kręgosłup może się sam wyprostować w miarę wzrostu pacjenta. Jeśli jednak skrzywienie nie ulega poprawie, istnieje niewielka możliwość, że zmniejszy ona przestrzeń, w której mogą rosnąć organy wewnętrzne.

Jeśli masz skoliozę, unikaj tych zabiegów

W niektórych przypadkach, niżej wymienione dwa sposoby leczenia mogą być zalecane u pacjentów ze skoliozą. Jednakże należy pamiętać, że te konwencjonalne metody mają negatywne skutki uboczne, które należy wziąć pod uwagę.

Zastrzyki rdzeniowe — leki sterydowe i miejscowe środki znieczulające mogą być wstrzykiwane w plecy, ponieważ skolioza może podrażniać lub wywierać nacisk na nerwy w kręgosłupie i wokół niego, powodując ból, drętwienie i mrowienie, które chory może odczuwać od dolnej części pleców aż do stóp.

Jednak korzyści z zastrzyków rdzeniowych trwają tylko przez kilka tygodni lub miesięcy, więc nie jest to dobre długoterminowe rozwiązanie. Co gorsza, istnieją możliwe komplikacje, które mogą zostać spowodowane przez te zastrzyki, ponieważ są to procedury inwazyjne:

Ryzyko zakażenia

Reakcje alergiczne

Bóle głowy

Zawroty głowy

Nadmierne krwawienie

Martwica kości

Posterydowe zapalenie skóry

Przebicie opony twardej

Niskie ciśnienie krwi

Uraz tkanki nerwowej

Napady padaczkowe

Zapaść sercowo-naczyniowa

Utrata kontroli jelit i pęcherza moczowego

Dysfunkcje seksualne

Paraliż

Rdzeniowy ból głowy

Udar mózgu

Zapalenie opon mózgowych

Zatrzymanie akcji serca

Omdlenia

Śmierć

Środki przeciwbólowe — niektórzy lekarze zalecają stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, jako leczenia pierwszego rzutu. Jednak środki przeciwbólowe są rozwiązaniami typu doraźnego, a ich nadmierne stosowanie może prowadzić do wyniszczających komplikacji.

Opioidowe środki przeciwbólowe, takie jak OxyContin, powszechnie przepisywane na ból pleców, są bardzo uzależniające i należą do najczęściej stosowanych leków na receptę. W rzeczywistości ból pleców stał się jednym z głównych czynników wywołujących rosnącą epidemię uzależnienia od opioidów.

Naturalne środki zaradcze na ból spowodowany przez skoliozę

Jeśli chcesz zmniejszyć ból spowodowany przez skoliozę, lepiej jest zastosować skuteczne naturalne środki. Możesz zacząć od wypróbowania tych olejków:

 • Olejek ziołowy z oregano — ten olejek posiada właściwości rozluźniające mięśnie, które mogą być pomocne w przypadku pacjentów ze skoliozą, ponieważ mięsień otaczający kręgosłup podlega ogromnemu obciążeniu z powodu skrzywienia kręgosłupa. Masowanie obszarów ziołowym olejkiem z oregano pomoże mięśniom się rozluźnić.
 • Tymianek i olejek z mięty pieprzowej — olejek tymiankowy, który jest z natury antybiotykiem, może być stosowany do hamowania rozwoju i gromadzenia się drobnoustrojów w kręgosłupie. Ewentualnie może pomóc w spowolnieniu lub zatrzymaniu postępu choroby. Olejki tymiankowy i z mięty pieprzowej mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w zmniejszeniu zapalenia mięśni. Używanie tych olejków do masażu ciała w połączeniu z fizykoterapią, może w pewnym stopniu pomóc zwalczyć ból.
 • Olejki z wiesiołka, czarnej porzeczki i ogórecznika — te olejki zawierają kwas gamma-linolenowy (GLA) – kwas tłuszczowy, który pomaga zwalczać bóle artretyczne.

Jeśli szukasz innego rodzaju leku na skoliozę, niżej wymienione leki ziołowe również mogą zadziałać:

 • Arnika — ta roślina może pomóc zmniejszyć skurcze i sztywność mięśni. Można uzyskać zmniejszenie skrzywienia kręgosłupa, jeśli mięśnie wokół kręgosłupa staną się bardziej wrażliwe na chiropraktykę i fizykoterapię. Aby tak się stało, należy kupić żel z arniki w lokalnej aptece i wmasować go w strukturę kręgosłupa. Połączenie fizjoterapii i regularnego masażu przy użyciu żelu może pomóc pacjentowi zmniejszyć skrzywienie kręgosłupa o kilka stopni.
 • Imbir — ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące ból.
 • Boswellia — to zioło, znane również pod nazwą „indyjskie kadzidło”, ma zdolności przeciwzapalne, które są wysoko cenione od lat.
 • Krem z papryczek cayenne lub kapsaicyna — to przyprawa pochodząca z suszonej ostrej papryki. Jest to znany lek przeciwbólowy, który zmniejsza podaż substancji P w organizmie – związku chemicznego występującego w komórkach nerwowych, który wysyła sygnały bólu do mózgu.

Pacjenci ze skoliozą mogą również wypróbować niżej wymienione suplementy, aby poprawić stan swojego zdrowia:

 • Astaksantyna — ten wysoce skuteczny rozpuszczalny w oleju przeciwutleniacz ma silne właściwości przeciwzapalne. Zwykle wymagane są wyższe dawki – pacjent może potrzebować co najmniej 8 miligramów dziennie, aby odnieść korzyści.
 • Kurkumina — to podstawowy związek leczniczy występujący w kurkumie. Kurkumina była przedmiotem ponad 50 badań klinicznych, które udowodniły jej działanie przeciwzapalne. Cztery oddzielne badania wykazały również, że może ona zmniejszyć niekorzystne skutki zdrowotne związane z Tylenolem (paracetoamol).
 • Bromelaina — ten występujący w ananasach enzym trawiący białka ma naturalne zdolności przeciwzapalne. Chociaż dostępne są suplementy zawierające bromelainę, spożywanie świeżego ananasa również jest dobrym źródłem tego związku. Podczas jedzenia ananasa pamiętaj, że bromelaina znajduje się zazwyczaj w rdzeniu owocu.
 • CMO (cetyl myristoleate) — znajdujący się w rybach i maśle z mleka krowiego, CMO odgrywa istotną rolę w „smarowaniu stawów”. Ponadto ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu jest idealny dla pacjentów cierpiących na bóle stawów.
+ Źródła i odniesienia