Urok cynamonu

Cynamon

W skrócie -

  • Cynamon powstaje z brązowej kory drzew cynamonowców pochodzących ze Sri Lanki. Przez tysiąclecia był używany jako przyprawa, lek i niezwykle cenny towar handlowy
  • Cynamon zwykle występuje w postaci lasek lub proszku. Tak czy inaczej, najlepszym sposobem na zachowanie jego świeżości jest przechowywanie go w szklanym pojemniku w chłodnym, ciemnym miejscu (np. w lodówce)
  • Cynamon jest popularnym składnikiem wielu przepisów, dodaje nieco pikantnego smaku wielu potrawom

Słodki, drzewny zapach cynamonu od zawsze uznawany jest za jeden z najcieplejszych, najbardziej kojących zapachów na świecie. Cynamon powstaje z brązowej kory drzew cynamonowców pochodzących ze Sri Lanki. Przez tysiąclecia był używany jako przyprawa, lek i niezwykle cenny towar handlowy.

Chińskie podręczniki botaniczne wspominały o tym już w 2700 roku p.n.e. Liczne są również biblijne odniesienia do tej przyprawy.

Istnieją dwa rodzaje tej rośliny: cynamonowiec cejloński – występujący na Sri Lance, w Indiach, Brazylii, na Madagaskarze i Karaibach oraz cynamonowiec wonny (kasja) – pochodzący głównie z Chin, Wietnamu i Indonezji.

Cynamon zwykle występuje w postaci lasek lub proszku. Tak czy inaczej, najlepszym sposobem na zachowanie jego świeżości jest przechowywanie go w szklanym pojemniku w chłodnym, ciemnym miejscu (np. w lodówce).

Cynamon jest popularnym składnikiem wielu przepisów, dodaje nieco pikantnego smaku wielu potrawom.

Właściwości prozdrowotne cynamonu

Prawdopodobnie jednorazowo częściej używasz pół łyżeczki cynamonu niż 30 gramów, jednak poniższy profil służy jako szacunek korzyści żywieniowych pochodzących nawet z mniejszej ilości. To oczywiście jest bonus do tego, co uważamy za główną zaletę tej pachnącej kulinarnej przyprawy.

Cynamon dostarcza dużych ilości wapnia i błonnika. Jedna łyżeczka zapewnia aż 22% dziennego zalecanego spożycia manganu.

Dlaczego mangan jest ważny? Bierze udział w wielu procesach. Mangan to minerał śladowy, który pomaga organizmowi budować silne kości, tkanki łączne, bierze udział w produkcji hormonów płciowych oraz prawidłowej koagulacji krwi.

Pomaga metabolizować tłuszcze i węglowodany, reguluje poziom cukru we krwi, absorbuje wapń i jest niezbędny dla optymalnego funkcjonowania mózgu i nerwów. Jakby tego było mało, jest także składnikiem enzymu antyoksydacyjnego – dysmutazy ponadtlenkowej – który pomaga neutralizować wolne rodniki uszkadzające błony komórkowe i DNA.

Odpowiedni poziom manganu jest związany z zapobieganiem cukrzycy, zapaleniu stawów, padaczce, a nawet PMS.

Odnosząc się do korzyści, właściwości prozdrowotne cynamonu wynikają z zawartości trzech związków: aldehydu cynamonowego, octanu cynamylowego i alkoholu cynamonowego. Płytki krwi pomagają w krzepnięciu krwi, aby krew nie przepływała zbyt swobodnie, gdy wystąpi uraz. Aldehyd cynamonowy pomaga zapobiegać zbyt silnemu krzepnięciu.

Kolejną zaletą tego związku jest działanie przeciwbakteryjne. Kiedy naukowcy przetestowali wpływ zaledwie kilku kropli olejku cynamonowego na trzy uncje (ok. 90 ml) schłodzonego bulionu z marchwi, zaobserwowano zahamowanie wzrostu patogennych bakterii Bacillus cereus na 60 dni.

B. cereus namnożyły się jednak w tej samej ilości bulionu z marchwi bez cynamonu, pomimo chłodzenia. Ten antybakteryjny efekt był znany starożytnym Egipcjanom, którzy stosowali cynamon do mumifikacji.

Wystarczy powąchanie cynamonu lub żucie gumy cynamonowej, aby zwiększyć aktywność mózgu. U osób, które czuły zapach cynamonu, zaobserwowano znaczną poprawę wyników testów, pamięci, rozpoznawania wizualnego i sprawności motorycznej w porównaniu z osobami, które czuły zapach jaśminu, mięty pieprzowej lub które w ogóle nie czuły żadnego zapachu.

Właściwości odżywcze cynamonu


Wielkość porcji: 3,5 uncji (100 gramów) zmielonego cynamonu
  Ilość
na porcję
% zalecanego dziennego
spożycia (ZDS)*
Kalorie 19  
W tym z tłuszczy 1  
Tłuszcze ogółem 0 g 0%
W tym tłuszcze nasycone 0 g 0%
W tym tłuszcze trans    
Cholesterol 0 mg 0%
Sód 1 mg 0%
Węglowodany ogółem 6 g 2%
Błonnik pokarmowy 4 g 16%
Cukier 0 g  
Białko 0 g  
Witamina A 0% Witamina C 0%
Wapń 8% Żelazo 4%

*Procent zalecanego dziennego spożycia (ZDS) obliczono na podstawie diety dostarczającej 2000 kalorii dziennie. Dzienne wartości dla poszczególnych osób mogą być wyższe lub niższe w zależności od ilości spożytych kalorii w ciągu dnia.

Badania dotyczące cynamonu

W jednym z badań zauważono, że podczas gdy cynamon obniża stężenie glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość na insulinę u osób dorosłych o normalnej masie ciała, osoby otyłe doświadczają insulinooporności, co prowadzi do zwiększonego poziomu glukozy i insuliny na czczo i po posiłku.

W celu porównania spadków glikemii poposiłkowej, 30 osób z każdej grupy spożywało płatki błyskawiczne, przy czym połowa z nich dodatkowo przyjmowała 6 gramów mielonego cynamonu. Poziom glukozy we krwi mierzono w kilku odstępach czasu, od 15 minut do dwóch godzin po posiłku.

Dodanie cynamonu do płatków spowodowało znaczące zmniejszenie poziomu glukozy we krwi w pierwszej grupie w porównaniu z osobami z drugiej grupy. Naukowcy doszli do wniosku, że cynamon może skutecznie regulować glikemię poposiłkową u dorosłych z normalną wagą i osób otyłych.

Naukowcy poinformowali również, że cynamon może być stosowany jako silny lek chemoprewencyjny w raku szyjki macicy – „chemoprewencja” oznacza stosowanie syntetycznych i/lub naturalnych środków do blokowania rozwoju raka – oraz niezwykle obiecująca strategia zapobiegania nowotworom.

Cynamon został uznany za jeden z najczęściej stosowanych leków ziołowych, które mają różnorodne aktywności biologiczne, takie jak hamowanie wzrostu guza. W raporcie stwierdzono, że ekstrakt z cynamonu wywołuje apoptozę (śmierć) komórek raka szyjki macicy.

Przepisy na zdrowe dania z cynamonem

Cynamon z siemieniem lnianym i owocami

Cynamon z siemieniem lnianym i owocami

Składniki

  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 4 łyżki nasion lnu
  • Plasterki banana lub jabłka*

Wykonanie

  1. Zmiel nasiona lnu w młynku do kawy. Dodaj cynamon.
  2. Połóż owoce na górze mieszanki z lnu.

Przepis na cztery porcje.

* Używaj bananów i zielonych jabłek, które nie są w pełni dojrzałe i zawierają mniej cukru.

Ciekawe informacje na temat cynamonu

Biblijne odniesienia ujawniają, że starożytni kupcy transportowali cynamon wonny (kasję) z Cejlonu do Palestyny – taka podróż obecnie trwa 24-godzinny – jeszcze przed zbudowaniem piramid.

Najstarsze źródło dotyczące cynamonu pochodzi ze Sri Lanki, która w 1536 roku została zaatakowana przez Portugalczyków, którzy żądali daniny od króla syngaleskiego w wysokości 110 000 funtów cynamonu rocznie. Kiedy sto lat później Holendrzy zdobyli Sri Lankę, ustanowili system uprawy cynamonu, który nadal jest w użyciu.

Podsumowanie

Cynamon to znacznie więcej niż pachnąca przyprawa. Egipcjanie mieli rację, kiedy używali go do balsamowania zmarłych, a tradycyjne zastosowania w wielu kulturach na całym świecie wskazują, że cynamon może być użytecznym środkiem w leczeniu rozstroju żołądka, biegunki, wzdęć i skurczów menstruacyjnych.

Współczesna nauka wskazała wiele sposobów, w jakie cynamon może być użyty do leczenia poważnych schorzeń, takich jak rak i cukrzyca. Liczba badań wciąż rośnie, ponieważ cynamon został zidentyfikowany jako substancja, która ma zadziwiająco skuteczne działanie poprawiające zdolności poznawcze, obniżające poziom insuliny i chemoprewencyjne.

Właściwości prozdrowotne cynamonu – na przykład, cynamon zapewnia 68% zalecanego dziennego spożycia manganu – jest to fakt znany na całym świecie.