Dlaczego ludzie piją mocz?

mocz

W skrócie -

  • Ludzie piją mocz od tysiącleci; chociaż istnieją studia przypadków wykazujące niewielkie szkody, prawdopodobne jest, że picie moczu będzie stresować nerki i nie zapewni dużych korzyści
  • Miejska legenda głosi, że mocz zdrowej osoby jest sterylny, ale używając czułego sprzętu laboratoryjnego naukowcy odkryli w moczu bakterie, nawet przy braku oznak zakażenia, co sugeruje, że bakterie mogą w nim funkcjonować w podobny sposób jak w jelitach, powodując zarówno korzystne, jak i negatywne skutki
  • Miejscowe stosowanie moczu jest z powodzeniem stosowane w leczeniu egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry; jednak w tym przypadku korzystne działanie jest zasługą mocznika, a nie całego moczu
  • W moczu jest znacznie więcej substancji chemicznych, niż możesz się spodziewać, w tym toksyny, farmaceutyki i chemikalia kosmetyczne, co powoduje, że jego konsumpcja jest obecnie dużo bardziej niebezpieczna niż 100 lat temu

Według dr. Mercoli

Ludzkie ciało jest złożonym systemem o unikalnej strukturze wydalania, co ma na celu pozbycie się produktów odpadowych i zrównoważenie poziomu wody. Układ moczowy może dostarczyć wskazówek na temat ogólnego stanu zdrowia. Układ moczowy składa się z narządów, mięśni i nerwów współpracujących razem, aby produkować, przechowywać i wydalać mocz.

Masz dwie nerki, gdzie powstaje mocz i dwa moczowody transportujące mocz do pęcherza. Moczowody łączą się ze szczytem pęcherza po obu stronach. Na dole znajduje się mięsień zwieracza prowadzący do cewki moczowej, który kontroluje wydalanie moczu z organizmu.

Po tym, jak organizm zmetabolizuje żywność, pozostają produkty odpadowe. Wraz z płucami, skórą i jelitami, układ moczowy równoważy poziom substancji chemicznych i wody. Normalna zdrowa osoba dorosła wydala około 1,5 litra moczu dziennie, w zależności od ilości spożywanego pokarmu i płynów, ilości utraconej w wyniku pocenia się i oddychania oraz wszelkich przyjmowanych leków.

Mocznik jest jednym z produktów odpadowych wytwarzanych w procesie metabolizowana żywności zawierającej białko. Chociaż funkcją moczu jest wydalanie produktów przemiany materii, niektórzy uważają, że mocz ma właściwości lecznicze.

Starożytna praktyka złotej fontanny

Praktyka picia moczu lub miejscowego nakładania go na skórę jest stosowana na całym świecie od tysiącleci. Shivambu – picie moczu – jest praktyką hinduską mającą ponad 5000 lat. Uważa się, że ma działanie odmładzające. Pod względem kulturowym, leczniczy akt picia moczu był praktykowany w Egipcie, Chinach, Tajlandii i w imperium Azteków. Pliniusz Starszy używał moczu miejscowo do leczenia ran, oparzeń i ukąszeń skorpiona.

W artykule opublikowanym w 2010 roku pt. „Złota fontanna – czy mocz jest cudownym lekiem, o którym nikt Ci nie powiedział?”, Jutta M. Loeffler – naukowiec z University of London, pisze:

„Prawie 100 000 wyników wyszukiwania po wpisaniu hasła "urynoterapia” w Google… jest wskaźnikiem, że picie moczu nadal jest dość popularne… Wygląda na to, że mocz jest w stanie wyleczyć praktycznie wszystko. Współcześni zwolennicy urynoterapii używają pseudonauki do wyjaśnienia korzyści, w większości przesadzonych, płynących z różnych składników moczu…

To powiedziawszy, sytuacja opisana w artykule przez Ogunshe, Fawole i Ajayi jest zupełnie inna. Wykorzystanie moczu ludzi lub krów nie wynika z ezoterycznego poszukiwania wiecznej młodości lub czyjegoś osobistego sprzeciwu wobec establishmentu, ale z konieczności w biednej ekonomicznie części świata, w której brakuje pieniędzy i rozwiązań nowoczesnej medycyny".

Loeffler kontynuuje omawianie badań Ogunshe et al. oraz tego, w jaki sposób terapia moczem zyskała popularność w niektórych afrykańskich obszarach „z powodu rosnącego ubóstwa”.

Zespół Ogunshe przyglądał się w szczególności bezpieczeństwu podawania moczu dzieciom z drgawkami gorączkowymi. W większości przypadków okazało się to złym pomysłem, ponieważ badanie podawanego moczu ujawniło w nim obecność bakterii opornych na antybiotyki.

„Przy braku odpowiednich badań klinicznych trudno jest udowodnić, że tradycyjna urynoterapia przyczynia się do śmiertelności dzieci w Nigerii, ale biorąc pod uwagę wyniki niniejszego badania, leczenie silnie wrażliwych i już chorych dzieci moczem powinno być zdecydowanie odradzane” – pisze Loeffler.

Współczesna praktyka Shivambu

Pomimo obaw, członkowie grupy Boulder, Colorado, Urine Therapy Meetup Group uważają, że spożywanie moczu lub stosowanie go miejscowo przynosi korzyści zdrowotne. Członkowie spotykają się co miesiąc w bibliotece publicznej. Nowi członkowie zapoznają się z codzienną praktyką urynoterapii zwanej Shivambu.

Niektórzy członkowie grupy w rozmowie z mediami powiedzieli, że piją mocz lub stosują go miejscowo od lat i stwierdzili, że pomogło im to usunąć egzemę. Inni powiedzieli, w jaki sposób używają moczu, ale nie opisali żadnych korzyści, które są mu przypisywane. Dr Andrew Thornber, główny lekarz w Now Healthcare Group, powiedział w wywiadzie dla BBC Three:

„Celem oddawania moczu jest filtrowanie krwi przez nerki i pozbywanie się nadmiaru płynów i soli, a także minerałów. Mocz u zdrowej osoby składa się w około 95% wody, a pozostałe 5% stanowią produkty odpadowe, które organizm chce wydalić – takie jak potas i azot – których nadmierna ilość w organizmie, może powodować problemy".

Czy mocz jest sterylny?

Według informacji przedstawionych przez Evanna E. Hilta – naukowca z wydziału mikrobiologii i immunologii na Uniwersytecie Loyola – podczas konferencji American Society for Microbiology w 2014 roku, mocz zdrowych osób zwykle zawiera małe ilości bakterii.

Jest to sprzeczne z twierdzeniem, że mocz jest sterylny. Hilt twierdzi, że to przekonanie ma swoje początki w latach 50. XX wieku, kiedy epidemiolog dr Edward Kass opracował metodę badania zakażeń dróg moczowych przed operacją.

Kass odkrył, że używając badania moczu z połowy strumienia, w połączeniu z odcięciem liczby bakterii poniżej 100 000 jednostek tworzących kolonie na milimetr moczu, mógł określić, czy dana osoba miała zakażenie dróg moczowych.

Test uznawano za negatywny, gdy bakterie wyhodowane w laboratorium nie osiągnęły tego progu. Hilt uważał, że właśnie w tym miejscu rozwinęła się legenda miejska – idea, że mocz zdrowej osoby jest sterylny – ponieważ pacjenci byli często informowani o tym, że wynik testu w kierunku infekcji był negatywny i ich mocz nie zawierał bakterii.

Metoda zbierania moczu w połowie strumienia została zaprojektowana w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczeń bakteryjnych, ponieważ bakterie przechodzą przez cewkę moczową i są wydalane poza organizm. Hilt użył bardzo czułej techniki do wykrywania niskich poziomów bakterii i ocenił bakterie znalezione w pęcherzach 84 kobiet, od których pobrano próbki poprzez proste cewnikowanie.

Połowa z tych kobiet miała zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB), co powodowało częste oddawanie moczu. Zespół badawczy odkrył, że 71,4% próbek zawierało bakterie; kobiety z nadreaktywnym pęcherzem miały również większą różnorodność bakterii niż kobiety z grupy kontrolnej. Według abstraktu, „od pacjentów z OAB wyizolowano 217 izolatów bakteryjnych z 77 różnych rodzajów, podczas gdy od pacjentów z grupy kontrolnej wyizolowano 66 izolatów bakteryjnych z 33 różnych rodzajów".

Naukowcy mają nadzieję, że może to pomóc w leczeniu 15% kobiet cierpiących na zespół pęcherza nadreaktywnego, ponieważ wiele z nich nie znajduje ulgi w terapii traktującej tę chorobę jako zaburzenie mięśni.

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje możliwość miejscowego stosowania mocznika

Twoja skóra jest barierą chroniącą organizm przed żywiołami. Pomaga regulować temperaturę i jest ważna w równoważeniu poziomu nawodnienia organizmu. Zmiany w funkcjonowaniu skóry są związane z różnymi chorobami skóry, w tym z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i egzemą.

Mocznik to składnik moczu, stosowany w naturalnych środkach nawilżających skórę. Odgrywa istotną rolę w zachowaniu nawodnienia i integralności skóry. W niektórych przypadkach mocznik jest również dodawany do produktów kosmetycznych w celu leczenia problemów z paznokciami, takich jak wrastające paznokcie. Ma właściwości keratolityczne, ponieważ pomaga usunąć martwą tkankę i promuje gojenie się ran.

Zwiększa wilgotność skóry, zmiękcza keratynę, utrzymuje integralność górnej warstwy komórek, dzięki czemu działa jako środek złuszczający. Kremy z mocznikiem mogą być przepisywane lub kupowane bez recepty. Po dodaniu mocznika do produktu, zmienia się równowaga kwasowo-zasadowa, co spowalnia utratę wilgoci przez produkt.

Według bazy danych Skin Deep Cosmetic Database, mocznik otrzymał ocenę „3”, co umieszcza go na najniższym poziomie umiarkowanie niebezpiecznego kosmetyku. Według EWG, używanie mocznika w kanadyjskich kosmetykach jest ograniczone.

Działania niepożądane stosowania kremów na bazie mocznika obejmują pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie lub podrażnienie skóry. Jeśli wystąpią działania niepożądane lub staną się one poważne, w tym pęcherze lub łuszczenie skóry, należy jak najszybciej zgłosić je lekarzowi.

W moczu może być znacznie więcej składników niż myślisz

Szacuje się, że 70% wszystkich spożywanych preparatów farmaceutycznych jest wydalanych z moczem, w tym leków dostępnych bez recepty. Inne toksyny środowiskowe również są metabolizowane i wydalane przez nerki, takie jak dym tytoniowy, zanieczyszczenia i niektóre składniki żywności. Możesz znaleźć dowody na ekspozycję na te toksyny, oceniając, co znajduje się w moczu.

Jedną z nowych dziedzin zdrowia środowiskowego jest addukcja DNA, czyli badanie segmentu DNA związanego z rakotwórczym związkiem chemicznym. Jedną z metod pomiaru jest wykorzystanie próbek moczu do wyodrębnienia informacji i lepszego zrozumienia wpływu stresorów środowiskowych na organizm. Innymi słowy, picie moczu ponownie naraża komórki na fragmenty DNA związane z chemikaliami powodującymi raka, które organizm wydalił.

W jednym badaniu, podczas którego przez siedem lat analizowano skład chemiczny ludzkiego moczu, odkryto co najmniej 3079 związków. Według Live Science, 72 związki zostały wyprodukowane przez bakterie, a kolejne 2 282 to metabolity pochodzące z diety, leków, kosmetyków lub zanieczyszczeń środowiska.

Zachowaj odpowiednie nawodnienie ciała, aby utrzymać zdrowy układ moczowy

Oprócz spożywania produktów odpadowych, których organizm próbuje się pozbyć, picie moczu może również prowadzić do odwodnienia. Nawet niski poziom odwodnienia może prowadzić do bólów głowy, letargu i zaparć. Twoje ciało ma wyrafinowany system zarządzania, który polega na piciu płynów i spożywaniu pokarmów w celu zastąpienia wody utraconej podczas oddychania, pocenia się, oddawania moczu i defekacji.

Picie czystej wody każdego dnia jest kluczowym elementem utrzymania optymalnego stanu zdrowia, ale wiele osób popełnia błąd rezygnując z picia wody na rzecz innych rodzajów płynów. Słodkie napoje, soki owocowe, napoje gazowane i napoje dla sportowców często zastępują czystą wodę.

W jednym z badań przeprowadzonych na Harvardzie naukowcy odkryli, że ponad połowa amerykańskich dzieci jest chronicznie odwodniona, co może mieć wpływ na zdrowie i wyniki w nauce. Ponieważ 73% ludzkiego mózgu stanowi woda, podczas odwodnienia następuje kurczenie mózgu. Może to zmienić funkcjonowanie mózgu i wpłynąć na nastrój.

Zapotrzebowanie organizmu na płyny może się zmieniać w ciągu dnia, a także z dnia na dzień, dlatego ważną wskazówką dobrego nawodnienia jest zwracanie uwagi na kolor moczu. Stężony, ciemno zabarwiony mocz jest oznaką, że nerki próbują zatrzymać wodę w celu utrzymania funkcji organizmu. Jest to wskazówka oznaczająca, że należy pić więcej wody.

Idealnie byłoby, gdyby Twój mocz był jasnożółty. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała, obserwować poziom pragnienia i kolor moczu. Jeśli czujesz się zmęczony lub masz wahania nastroju, może to oznaczać, że musisz pić więcej wody. Przeciętna i zdrowa liczba wizyt w łazience wynosi siedem lub osiem dziennie.

+ Źródła i odniesienia