Najważniejsze wskazówki dotyczące zapobiegania i leczenia wrastających włosów po goleniu

Wrastanie włosów po goleniu

W skrócie -

  • Podrażnienie skóry po goleniu i wrastające włosy mogą być leczone w domu przy użyciu sposobów zmniejszających podrażnienia, takich jak pozwolenie na odrost włosów i noszenie luźnej odzieży, aby uniknąć tarcia. Użycie kremu złuszczającego z kwasem salicylowym lub kwasem glikolowym i miękkiej szczoteczki może pomóc usunąć wrastające włosy
  • Wrastające włosy są nazywane również rzekomym zapaleniem mieszków włosowych (barbae pseudofolliculitis). Możesz zmniejszyć ich liczbę złuszczając martwy naskórek przed goleniem i odpowiednio przygotowując skórę – nawilżając ją i używając balsamu lub żelu; zastanów się nad elektryczną maszynką do golenia, ponieważ dokładne golenie żyletką zwiększa ryzyko podrażnienia skóry

Według dr. Mercoli

W miesiącach letnich więcej osób goli okolice bikini, nogi i piersi, aby przygotować się na sezon kąpielowy. Zwiększona częstość golenia, tarcie i kręcone włosy są czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia wrastających włosów i podrażnienia skóry po goleniu.

Ten powszechny stan skóry zwykle następuje po goleniu i jest odpowiedzią zapalną wywołaną uwięzieniem włosów pod skórą. Stan ten najczęściej występuje w okolicach brody i szyi oraz wszędzie tam, gdzie włosy są golone lub zniekształcone, w tym w okolicach łonowych, pach, twarzy i nóg.

Istnieją dwa rodzaje zapalenia mieszków włosowych – rzekome zapalenie mieszków włosowych (pseudofolliculitis barbae) i zapalenie mieszków włosowych (folliculitis barbae). Różnica dotyczy tego, co wywołuje zapalenie. Podczas gdy zapalenie mieszków włosowych jest wywoływane przez zakażenia wirusowe lub bakteryjne, rzekome zapalenie mieszków włosowych to podrażnienie spowodowane goleniem i wrastaniem włosków. Oba stany mogą ulec pogorszeniu, gdy występują również inne problemy ze skórą.

Anatomia mieszków włosowych

Włosy są wykonane z keratyny – włóknistego białka strukturalnego. Chociaż mają prostą budowę, odgrywają ważną funkcję. Pod skórą znajduje się mieszek włosowy, który zakotwicza każdy pojedynczy włos w skórze. U podstawy włosów znajduje się cebulka, w której żywe komórki dzielą się i budują trzon włosa.

Naczynia krwionośne dostarczają tlen i składniki odżywcze do cebulek oraz hormony odpowiedzialne za modyfikację tempa wzrostu i budowy włosa. Chociaż wskaźnik ten jest różny u różnych ludzi, a czasami w różnych fazach życia, średnia stopa wzrostu wynosi pół cala (ok. 1,6 cm) każdego miesiąca. Istnieją trzy cykle wzrostu włosów wyjaśniające, dlaczego możesz mieć różne długości włosów, nawet jeśli obcinasz włosy na jedną długość.

  • Anagen — jest to faza wzrostu, w której komórki macierzy mieszka włosowego są w pełni pigmentowane i przechodzą intensywną aktywność wzrostu. Trzy fazy nie zdarzają się w tym samym czasie na całej skórze głowy. Długość każdej fazy różni się w zależności od miejsca na ciele i wieku. Na skórze głowy średnia długość tej fazy wynosi około 1000 dni, a około 90% wszystkich włosów na głowie przeciętnej osoby znajduje się w dowolnym momencie fazy anagenu.
  • Katagen — podczas tej fazy przejściowej zmniejsza się ilość pigmentu u podstawy pęcherzyka i aktywność wzrostu. Podczas normalnego wzrostu tylko 1% włosów znajduje się w fazie katagenu.
  • Telogen — w tej fazie spoczynku włosy odrywają się od mieszka włosowego i wypadają. Cebulka może utracić lub zachować pigmentację. Nowe włosy rosnące w mieszku włosowym zmuszają stare włosy do wypadnięcia i cykl zaczyna się od nowa.

Czym są wrastające włosy?

W aktywnej fazie wzrostu, gdy włosy są ścinane, nadal odrastają. Wrastające włosy wrastają w skórę i nie wyrastają z jej powierzchni. Dzieje się tak najczęściej u tych, którzy mają szorstkie lub kręcone włosy i golą się blisko skóry.

Medycznym określeniem zapalenia powodowanego przez wrastanie włosów jest termin rzekome zapalenie mieszków włosowych (pseudofolliculitis barbae). Chociaż może się to zdarzyć w dowolnym miejscu na ciele, najczęściej występuje w miejscach, w których włosy są golone krótko lub występuje duże tarcie.

Golenie się standardową maszynką do golenia zwiększa możliwość wrastania włosów bardziej niż golenie się maszynką elektryczną. Te wrastające włosy wyglądają jak brązowe lub czerwone guzki, które nie są krostami, chociaż wyglądają jak ropne pryszcze.

W niektórych przypadkach martwa skóra może zmusić włosy do wzrostu pod skórą, a nie do góry i na zewnątrz. Część włosa może być widoczna tuż pod skórą. Podrażnienie spowodowane wrastającymi włosami powoduje powstanie czerwonego guzka, a nawet grupy guzków wyglądających jak małe pryszcze.

Mogą być swędzące i irytujące. Wrastające włosy częściej występują u mężczyzn z grubymi, szorstkimi, kędzierzawymi brodami oraz u kobiet, zwłaszcza w okolicy łonowej i pach.

Ponieważ te problemy występują w obszarach, w których dochodzi do tarcia lub włosy są gęste i kręcone, może być wymagana odpowiednia pielęgnacja tych obszarów w celu zmniejszenia liczby wrastających włosów. Występują częściej w okresie dojrzewania i rzadko zdarzają się na powiece lub udach. Chociaż są nieszkodliwe, mogą powodować zniekształcenia kosmetyczne, a nawet prowadzić do powstawania blizn i przebarwień skóry.

Gdy włosy są przycinane blisko lub poniżej otworu w skórze, ostra końcówka może przeciąć skórę, gdy zaczyna rosnąć. Woskowanie, noszenie ciasnych ubrań i agresywne usuwanie włosów może zwiększyć ryzyko wrastania włosów.

Jak leczyć wrastające włosy w domu?

Ważne jest, aby leczyć wrastające włosy, ponieważ ich przewlekłe występowanie może prowadzić do zakażeń bakteryjnych, przebarwień skóry i blizn. Wrastające włosy mają różny rozmiar i chociaż nic nie pomoże pozbyć ich się od razu, istnieje kilka sposobów, które pomogą skórze szybciej się leczyć. Mogą one również zapobiec ponownemu wrastaniu włosków.

Zatrzymaj podrażnienie skóry — Twoim pierwszym krokiem jest powstrzymanie się od robienia czegokolwiek, co by podrażniło wrastające włosy. Obejmuje to golenie, woskowanie i wyrywanie. Jeśli nie możesz czekać na odrośnięcie włosów lub nie masz pracy, w której broda jest akceptowalna, być może będziesz musiał użyć innego sposobu. Unikaj drapania podrażnionej okolicy i noś luźne ubranie, aby uniknąć tarcia.

Ciepła myjka i miękka szczoteczka — włosy, które wrastają w skórę, mogą zostać przywrócone na powierzchnię dzięki nałożeniu na skórę ciepłej, mokrej myjki, co pomoże rozluźnić mieszek. Pocieraj skórę myjką wykonując koliste ruchy, aby pomóc uwolnić włosy. Jeśli to się nie powiedzie, użyj miękkiej szczoteczki do zębów, aby uwolnić uwięzione włosy po uprzednim przygotowaniu skóry przez nałożenie ciepłej, mokrej myjki.

Pęseta — gdy włosy pojawią się nad linią skóry, możesz użyć pęsety, aby je wyjąć na powierzchnię. Nie wolno jednak wbijać się w skórę, ponieważ wprowadza to bakterie i może wywołać infekcję. Nie wyrywaj włosa, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo ponownego wrastania włosów w tym miejscu.

Kwas salicylowy — jest to beta-hydroksykwas, który pomaga złuszczać komórki skóry wokół wrastających włosów. Kwas przenika również do gruczołów łojowych, co powoduje odblokowanie porów i pomaga zwalczyć stan zapalny. Kwas salicylowy jest powszechnym składnikiem kremów trądzikowych i można go znaleźć w środkach czyszczących, tonikach i płynach dostępnych w drogeriach i online.

Kwas glikolowy — ten eksfoliant może pomóc w usuwaniu nadmiaru komórek skóry zatykających pory, zatrzymując włosy pod skórą. Przyspiesza naturalny proces usuwania martwych komórek skóry i może pomóc w szybszym usuwaniu wrastających włosów. Kremy i płyny z kwasem glikolowym są dostępne online i w niektórych sklepach kosmetycznych.

Peelingi — możesz rozważyć mechaniczny peeling do usunięcia martwych komórek naskórka. Jednak, podczas gdy usuwają one zanieczyszczenia i mogą fizycznie uwalniać wrastające włosy, niektórzy ludzie mogą mieć reakcje skórne na peelingi, które mogą dodatkowo podrażnić wrażliwą skórę. Możesz zrobić własny peeling z cukru i oleju kokosowego.

Olejek z drzewa herbacianego — przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości olejku z drzewa herbacianego pomagają zmniejszyć obrzęk, dyskomfort i potencjalne zakażenie bez żadnych działań niepożądanych, które mogą powodować leki. Nie używaj nierozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę, ponieważ może to zwiększyć podrażnienie. Zamiast tego wymieszaj 12 kropli w 1 uncji (ok. 30 ml) oleju nośnego, takiego jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek.

Rozpoznaj infekcję w celu rozpoczęcia wczesnego leczenia

W większości przypadków wrastające włosy nie wymagają żadnego leczenia. Czasami jednak zostają zakażone, a rany wypełniają się ropą. Gdy tak się dzieje, taki stan nazywa się zapaleniem mieszków włosowych. Mieszek włosowy wypełnia się ropą, chociaż ropa niekoniecznie musi oznaczać infekcję.

Łagodne przypadki ustępują bez leczenia. Spróbuj nie golić się przez kilka dni i używaj łagodnego środka antyseptycznego na podrażnionym obszarze, aby otworzyć pory. W rzadkich przypadkach wrastające włosy mogą zamienić się w cysty, które mogą być duże lub małe, miękkie lub twarde i rozwijać się głęboko pod skórą. Cysta nie boli, dopóki nie zostanie zainfekowana, co może objawiać zaczerwienieniem i wrażliwością.

W wielu przypadkach cysta może być leczona w domu, poprzez unikanie golenia i stosowanie ciepłych okładów przez 10 minut kilka razy dziennie. Pomaga to cystom wyschnąć i wyrosnąć włosom. Stosowanie środka antyseptycznego, takiego jak olejek z drzewa herbacianego, może zapobiec zakażeniu. Ponieważ olej kokosowy również wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, może być w tym przypadku najlepszym olejem nośnym.

Unikaj wyciskania lub przebijania cyst, ponieważ chociaż spowoduje to uwolnienie płynu, nie pozbędziesz się cysty, w której nagromadził się płyn, przez co cysta się odnowi. Wyciśnięcie lub przebicie cysty udostępnia ten obszar dla bakterii, co może spowodować infekcję.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli cysta nie ustępuje sama lub wystąpi gorączka. Powinieneś również udać się do lekarza, jeśli uważasz, że w cyście znajduje się ciało obce, takie jak drzazga, kawałek szkła, jeśli jesteś chory lub bierzesz leki wpływające na układ odpornościowy.

Proste sposoby mogą pomóc zapobiec wrastaniu włosków

Istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów na zmniejszenie liczby wrastających włosów, które można zastosować. Najbardziej skutecznym zabiegiem jest po prostu pozwolić włosom rosnąć. Jednak w niektórych przypadkach może to nie być możliwe.

Przygotuj skórę — przed goleniem lub depilacją, oczyść skórę produktem zawierającym kwas salicylowy lub kwas glikolowy, aby pomóc oczyścić i usunąć nadmiar martwej skóry. Jeśli zamierzasz użyć maszynki do golenia upewnij się, że Twoja skóra jest mokra, umieszczając na skórze ciepły, mokry ręcznik na pięć minut przed goleniem.

Używaj balsamu lub żelu podczas golenia, aby zmniejszyć podrażnienie skóry. Unikaj stosowania drażniących produktów na skórę, które mogą pogarszać stan zapalny. Po goleniu użyj chłodnej ściereczki, aby zmniejszyć podrażnienia, a następnie zastosuj balsam.

Golenie — spróbuj golić się co drugi dzień, a nie codziennie, ponieważ może to poprawić stan skóry. Używanie maszynki elektrycznej zamiast zwykłej maszynki do golenia zmniejsza ryzyko wystąpienia rzekomego zapalenia mieszków włosowych, ponieważ maszynka elektryczna nie goli tak blisko skóry.

Należy golić się z włosem, a nie pod włos. Nie naciągaj skóry i upewnij się, że używasz jak najmniejszej liczby ruchów. Po każdym ruchu opłucz maszynkę pod bieżącą wodą.