Porównanie właściwości moringi i brokułów

Moringa

W skrócie -

  • Moringa ma wiele podobnych właściwości do brokułów i działa prawdopodobnie tak samo silnie jak sulforafan. Praktycznie wszystkie części drzewa Moringa mogą zostać skonsumowane. Uważa się, że liście mają pożądaną równowagę substancji odżywczych, w tym aminokwasów, kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin
  • Moringa jest doskonałym źródłem białka, kwasów tłuszczowych, beta-karotenu, fenoli, zeatyny, kwercetyny, beta-sitosterolu, kaempferolu, flawonoidów i izotiocyjanianów
  • Liście, korzenie, nasiona, kora, owoce i kwiaty Moringi mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe, rozkurczowe, moczopędne, przeciwnadciśnieniowe, obniżające poziom cholesterolu, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, hepatoprotekcyjne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
  • Podobnie jak brokuły, Moringa wykazuje silną aktywność antybiotykową przeciwko szerokiej gamie patogenów, w tym Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Candida i Helicobacter pylori
  • Chociaż brokuły i Moringa mają wiele podobieństw i oferują wiele takich samych korzyści zdrowotnych, Moringa zajmuje pierwsze miejsce pod względem ekonomicznym. Jest o wiele łatwiejsza w uprawie, co czyni ją doskonałym rozwiązaniem na obszarach dotkniętych suszą i innymi problemami środowiskowymi

Według dr Mercoli

Nauka udowodniła, że żywność może być silnym lekiem. Na przykład, solidne dowody naukowe pokazują, że brokuły są jednym z najcenniejszych produktów prozdrowotnych. Chociaż zawierają kilka związków prozdrowotnych, jednym z najczęściej badanych jest sulfotafan izotiocyjanianu.

Sulforafan jest najbardziej znany z właściwości przeciwnowotworowych, ale związek ten okazał się również korzystny dla serca i mózgu. Ponadto wykazano, że wspiera detoksykację i pomaga zapobiegać i/lub leczyć wysokie ciśnienie krwi, chorobę Alzheimera, a nawet autyzm i schizofrenię.

Moringa – kolejna super roślina z rodziny kapustowatych

Inną rośliną o wielu podobnych właściwościach jest moringa (Moringa oleifera), znana również jako moringa olejodajna lub drzewo chrzanowe. Chociaż nie wygląda jak brokuły, jest częścią rodziny kapustowatych i pomimo tego, że rośnie jak drzewo, jest uważana za warzywo.

Niedawno posadziłem setki organicznych nasion moringi w moim ogrodzie. Nie zamierzam pozwolić im rosnąć w postaci drzew. Chcę, aby były gęsto posadzone, dzięki czemu będę mógł zbierać małe liście i dodawać je do sałatki. Ekologiczne nasiona moringi można z łatwością kupić na Amazon, ale roślina rośnie tylko w klimacie subtropikalnym.

Praktycznie każda część rośliny jest jadalna i ma właściwości lecznicze, a większość jej części można spożywać na surowo lub po ugotowaniu. Najczęściej spożywane są liście, korzenie, strąki i kwiaty. Możesz również zbierać młode rośliny, co właśnie planuję zrobić.

Jak zauważono w mini-przeglądzie pt. „Właściwości prozdrowotne moringi olejodajnej (Moringa oleifera)” opublikowanym w Asian Pacific Journal of Cancer Prevention (APJCP) w 2014 roku:

„Moringa olejodajna (Moringa oleifera) to wielofunkcyjna roślina ziołowa stosowana jako żywność dla ludzi i alternatywa dla leków farmakologicznych na całym świecie. Naukowcy zidentyfikowali ją jako roślinę o licznych właściwościach prozdrowotnych, w tym właściwościach odżywczych i leczniczych.

Moringa oleifera zawiera niezbędne aminokwasy, karotenoidy w liściach i składniki o właściwościach nutraceutycznych… Ważnym czynnikiem, który odpowiada za medyczne zastosowania moringi jest bardzo szeroka gama niezbędnych przeciwutleniaczy, antybiotyków i składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Prawie wszystkie części moringi można wykorzystać jako źródło pożywienia zawierające różne korzystne wartości".

Moringa jest doskonałym źródłem białka (suszone liście zawierają 30,3% surowego białka i 19 aminokwasów), kwasów tłuszczowych (44,57% stanowi kwas a-linolenowy), beta-karotenu, fenoli, zeatyny, kwercetyny, beta-sitosterolu, kemferolu, flawonoidów i izotiocyjanianów.

Jak zauważono w artykule na temat składu odżywczego liści moringi opublikowanego w 2011 roku: „zawartość aminokwasów, kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin odzwierciedla pożądaną równowagę żywieniową”.

„… liście, korzenie, nasiona, kora, owoce, kwiaty i niedojrzałe pędy moringi działają jak stymulatory serca i krążenia, mają właściwości przeciwnowotworowe, przeciwgorączkowe, przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe, przeciwskurczowe, moczopędne, przeciwnadciśnieniowe, obniżające poziom cholesterolu, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, hepatoprotekcyjne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu mają zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości...”

Wyniki innych badań dotyczących moringi pokazują, że ta roślina pomaga chronić zdrowie wątroby, nerek, serca, jąder i płuc, ma działanie przeciwbólowe i przeciwwrzodowe, zapewnia ochronę przed promieniowaniem i pomaga regulować układ odpornościowy. Badania potwierdziły również, że moringa ma bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa, chociaż wysokie dawki wyciągów z nasion mogą mieć działanie toksyczne.

Podobnie jak brokuły, moringa zawiera związki o silnych właściwościach przeciwnowotworowych

Badania wykazały, że sulforafan występujący w brokułach wspomaga prawidłowe funkcjonowanie i podział komórek, powodując apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórek) komórek raka płuc, wątroby, prostaty, piersi i jelita grubego.

Wiele właściwości prozdrowotnych moringi – w tym zapobieganie i leczenie chorób zapalnych, neurodegeneracyjnych, cukrzycy i raka – przypisuje się również zawartości glukozynolanów i izotiocyjanianów. Izotiocyjanian zawarty w morindze nazywany jest moringiną. W artykule opublikowanym w 2018 roku w Scientific Reports dokonano przeglądu chemoprotekcyjnych glukozynolanów występujących w 12 gatunkach moringa, wskazując, że:

„Glukozynolany (GS) są metabolizowane do izotiocyjanianów, które mogą poprawić zdrowie człowieka poprzez ochronę organizmu przed różnymi chorobami przewlekłymi…

Oceniono zawartość GS w wysięku z liści, nasion, łodyg i gruczołów liściowych 12 spośród 13 znanych gatunków moringi… Udokumentowano silny potencjał chemoprotekcyjny u 11 z 12 gatunków tej rośliny i zmierzono aktywność cytoprotekcyjną 6 oczyszczonych GS na kilku liniach komórkowych. Niektóre z unikalnych GS są jednymi z najsilniejszych znanych induktorów odpowiedzi cytoprotekcyjnej fazy 2.

Chociaż ekstrakty większości gatunków wywoływały silną odpowiedź cytoprotekcyjną fazy 2 w hodowanych komórkach, była ona bardzo niska w przypadku M. longituba, natomiast najwyższą odpowiedź zaobserwowano w przypadku M. arborea – bardzo rzadkiego i słabo poznanego gatunku…

Ogólnie rzecz biorąc, potencjał indukcji enzymów cytoprotekcyjnych 11 z 12 ekstraktów z liści moringa był porównywalny do potencjału obserwowanego dla nasion brokułów, które są najsilniejszym roślinnym źródłem tej aktywności".

Według autorów artykułu opublikowanego w Scientific Reports, glukozynolany są metabolizowane do aktywnych izotiocyjanianów przez enzym o nazwie mirozynaza. Mirozynat wytwarza również izotiocyjanian moringiny – związek zawarty w morindze znany również jako 4RBITC (skrót od nazwy chemicznej: izotiocyjanian 4-(alfa-L-ramnopiranozyloksy) benzylu). Podobnie jak sulforafan zawarty w brokułach, moringina ma silne działanie przeciwzapalne i cytoochronne.

Korzyści zdrowotne wynikające z zawartości izotiocyjanianów w warzywach krzyżowych, takich jak brokuły i moringa, można zatem skutecznie zwiększyć, łącząc je z pokarmem zawierającym mirozynazę, takim jak nasiona gorczycy (najsilniejsze działanie), rzodkiew japońska, wasabi, rukola lub surówka z białej kapusty.

Moringa wykazuje również silną aktywność antybiotykową

Podobnie jak brokuły, moringa wykazuje silną aktywność antybiotykową przeciwko szerokiej gamie patogenów, w tym Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Candida i Helicobacter pylori (H. pyroli).

Jedną ze znaczących korzyści moringi w stosunku do brokułów jest większa ekonomiczność upraw tej rośliny. Uprawa brokułów jest trudna, natomiast moringa jest nie tylko łatwa w uprawie, ale i niezwykle odporna, także na suszę. W związku z tym oferuje cenne korzyści słabiej rozwiniętym populacjom na całym świecie, gdzie trudno jest uzyskać opiekę zdrowotną i dostęp do leków, w tym do antybiotyków. Według Scientific Reports:

„… (4RBITC) – izotiocyjanian powstały w wyniku hydrolizy „glukomoringiny”… z M. oleifera – jest silnym i selektywnym antybiotykiem przeciwko H. pylori.

Inne badania wykazały, że aktywność antybiotykowa 4RBITC z M. oleifera jest selektywna i silna wobec innych ważnych patogenów, takich jak Staphylococcus aureus i Candida albicans. Wydaje się również, że jest skuteczna w kontrolowaniu pewnych objawów zarówno ALS, jak i stwardnienia rozsianego w modelach mysich.

Coraz więcej badań na modelach zwierzęcych, epidemiologicznych i klinicznych bada glukozynolany pochodzące z diety i ich pochodne – izotiocyjaniany – pod kątem ochrony przed chorobami przewlekłymi, w tym różnorodnymi nowotworami, cukrzycą i zaburzeniami ze spektrum autyzmu poprzez indukcję enzymów cytoprotekcyjnych fazy 2 regulowaną przez Keap1-Nrf2-ARE.

Skoordynowana regulacja Nrf2 za pośrednictwem tej dużej grupy enzymów jest odpowiedzialna za bardzo ważną pośrednią aktywność antyoksydacyjną izotiocyjanianów”.

W badaniu opublikowanym w 2005 roku w Planta Medica porównano skuteczność kilku różnych izotiocyjanianów, aby zobaczyć, które związki oferują najsilniejszą ochronę przed H. pylori. Spośród testowanych izotiocyjanianów najskuteczniejsze były sulforafan i moringina (4RBITC). Według autorów badania:

„Po raz pierwszy wykazano, że ITC inne niż sulforafan również wykazują silne działanie przeciwko H. pylori… Wśród związków testowanych w niniejszym badaniu, 4RBITC i sulforafan wykazywały najwyższą aktywność hamującą rozwój H. pylori".

Moringa – silny środek przeciw grypie

Kolejnym składnikiem, który jest wspólny dla moringi i brokułów, jest kwercetyna – flawonol roślinny o silnych właściwościach przeciwwirusowych, zwalczający stany zapalne i działający jak naturalna antyhistamina. Kwercetyna (która jest również dostępna w formie suplementu) jest używana do leczenia otyłości, cukrzycy typu 2, zaburzeń krążenia, przewlekłych stanów zapalnych i zaburzeń nastroju.

Jak zauważono w jednym z artykułów, „najbardziej oczywistą cechą kwercetyny jest jej silna aktywność przeciwutleniająca, która potencjalnie umożliwia zneutralizowanie wolnych rodników dzięki tworzeniu rezonansowych rodników fenoksylowych”.

Szereg badań podkreślił również zdolność kwercetyny do zapobiegania i leczenia zarówno przeziębienia, jak i grypy, co czyni ją bezpieczną alternatywą dla leków przeciwwirusowych, takich jak Tamiflu (ryzykowny lek, który nie zmniejsza transmisji wirusa i ryzyka powikłań grypy, takich jak zapalenie płuc).

Na przykład, w 2010 roku opublikowano badanie przeprowadzone na zwierzętach, które wykazało, że kwercetyna hamuje zarówno wirusy grypy A, jak i B. Co ważne, odkryto również, że wirusy nie są w stanie rozwinąć odporności na kwercetynę. Ponadto, podczas jednoczesnego stosowania kwercetyny z lekami przeciwwirusowymi (amantadyną lub oseltamiwirem), efekt był dużo większy, co jednocześnie zapobiegało rozwojowi oporności na leki. Wykazano również, że kwercetyna jest skuteczna w leczeniu:

  • „Ptasiej grypy” (H5N1)
  • „Świńskiej grypy” (H1N1 i H3N2)
  • Infekcji wirusem opryszczki zwykłej typu 1, wirusem polio typu 1, wirusem paragrypy typu 3 i wirusem syncytium nabłonka dróg oddechowych
  • Wirusowego zapalenia wątroby typu B i C
  • Dengi (gorączki tropikalnej)

Moringa – lepsza niż brokuły?

Chociaż brokuły i moringa mają wiele podobieństw i oferują wiele takich samych korzyści zdrowotnych, moringa zajmuje pierwsze miejsce pod względem ekonomicznym. Jest o wiele łatwiejsza w uprawie, co czyni ją doskonałym rozwiązaniem na obszarach dotkniętych suszą i innymi problemami środowiskowymi.

Fakt, że możesz wykorzystać wszystkie części drzewa na wiele różnych sposobów, czyni ją atrakcyjną opcją. Długie strąki nasion, potocznie zwane pałeczkami moringi, są powszechnym elementem kuchni indyjskiej. Więcej informacji i kilka przykładowych przepisów można znaleźć na stronie NDTV Food.

+ Źródła i odniesienia