Badania potwierdzają właściwości prozdrowotne imbiru

Imbir i cytryna

W skrócie -

  • Imbir wykazuje szerokie spektrum właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwutleniających i przeciwpasożytniczych – a to tylko kilka spośród jego ponad 40 działań farmakologicznych
  • Imbir ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu jest cenny w łagodzeniu bólu stawów, bólu menstruacyjnego, bólów głowy i innych dolegliwości
  • Jest również obiecujący w walce z rakiem, cukrzycą, bezalkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby, astmą, infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi
  • Imbir jest substancją termogeniczną, która korzystnie wpływa na metabolizm i magazynowanie tłuszczu
  • Można stosować świeży lub suszony imbir, w postaci herbaty lub ekstraktu; w przypadku poważnych problemów warto skonsultować się z lekarzem medycyny naturalnej, aby uzyskać maksymalne korzyści terapeutyczne ze stosowania imbiru

Według dr. Mercoli

Imbir to przyprawa, którą zawsze polecam mieć pod ręką w kuchni. Jest to nie tylko wspaniały dodatek do gotowania (zwłaszcza w połączeniu z czosnkiem), ale ma także wystarczającą ilość właściwości leczniczych, aby wypełnić kilka książek.

Świeży korzeń imbiru można przechowywać w zamrażarce. Jeśli masz mdłości lub rozstrój żołądka, posiekaj niewielką ilość imbiru (mniej więcej wielkości paznokcia) i połknij ją. Będziesz zaskoczony ulgą, którą Ci zapewni. A to dopiero początek…

Lecznicze właściwości imbiru są znane od tysięcy lat

Lecznicze zastosowania imbiru są znane od co najmniej 2000 lat w wielu kulturach na całym świecie. Chociaż imbir pochodzi z Azji, jest ceniony również w innych częściach świata, na przykład w Indiach, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na Karaibach.

Najczęściej stosowaną leczniczą częścią rośliny jest kłącze – podobna do korzenia łodyga, która rośnie pod ziemią. Jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, w tym gingeroli, shogaoli, zingeronów i innych substancji. Imbir ma również szerokie spektrum właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwutleniających i przeciwpasożytniczych – a to tylko kilka spośród ponad 40 potwierdzonych naukowo działań farmakologicznych.

Imbir ma właściwości przeciwzapalne, dzięki którym może konkurować z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)

Na przykład, imbir (jak wiele innych naturalnych związków roślinnych) ma działanie przeciwzapalne, co czyni go cennym narzędziem w łagodzeniu bólu. Opublikowane w 2001 roku badanie wykazało, że olejek imbirowy pomaga zmniejszyć ból kolana u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Badanie opublikowane w 2013 roku wykazało, że kobiety uprawiające sport i spożywające trzy gramy imbiru lub cynamonu dziennie (to mniej niż jedna łyżeczka) doświadczyły znaczącego spadku bolesności mięśni. Imbir okazał się nawet tak samo skuteczny, jak ibuprofen w łagodzeniu bólu spowodowanego skurczami miesiączkowymi u kobiet.

Potencjał imbiru w łagodzeniu bólu wydaje się ogromny. Wraz z łagodzeniem bólów mięśni i stawów stwierdzono, że imbir zmniejsza nasilenie migrenowych bólów głowy tak dobrze, jak leki przeciwmigrenowe np. sumatryptan, ale nie wywołuje działań niepożądanych.

Inne ostatnio opublikowane badanie, które zostało zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji American Thoracic Society, wykazało, że dodanie związków imbiru do izoproterenolu – rodzaju leku na astmę zwanego beta-agonistą – wzmocniło jego działanie rozszerzające oskrzela. Ponieważ imbir poprawia rozszerzenie oskrzeli, może stanowić znacznie bezpieczniejszą alternatywę lub przynajmniej uzupełnienie obecnych na rynku leków na astmę.

Imbir w walce z rakiem i cukrzycą

Właściwości przeciwzapalne imbiru bez wątpienia sprawiają, że jest korzystny w leczeniu wielu przewlekłych chorób zapalnych, w tym raka. Badanie opublikowane w British Journal of Nutrition potwierdziło aktywność przeciwnowotworową imbiru zarówno in vitro, jak i in vivo, sugerując, że może on być skuteczny w leczeniu raka prostaty.

Inne badania pokazują, że ma on działanie przeciwnowotworowe, które może pomóc pokonać trudne do wyleczenia rodzaje raka, w tym raka płuca, jajnika, jelita grubego, piersi, skóry i trzustki. Ponadto, ponieważ imbir pomaga zapobiegać toksycznemu działaniu wielu substancji (w tym leków przeciwnowotworowych), może być dodatkiem do konwencjonalnych metod leczenia raka.

Jeśli chodzi o cukrzycę, imbir wydaje się przydatny zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu tej choroby poprzez wpływ na uwalnianie i działanie insuliny oraz poprawę metabolizmu węglowodanów i lipidów.

Według jednego przeglądu, jedno z badań klinicznych wykazało, że u pacjentów z cukrzycą spożywających 3 gramy imbiru w proszku przez 30 dni zaobserwowano znaczące obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL we krwi. Uważa się, że imbir ma pozytywny wpływ na cukrzycę, ponieważ:

  • Hamuje enzymy biorące udział w metabolizmie węglowodanów
  • Zwiększa uwalnianie insuliny i wrażliwość komórek na ten hormon
  • Poprawia profile lipidowe

Imbir chroni również przed powikłaniami cukrzycy, w tym zapewnia ochronę wątroby, nerek, ośrodkowego układu nerwowego i oczu.

Wpływ imbiru na mdłości, choroby układu ruchu i zaburzenia trawienia

Żaden artykuł na temat imbiru nie byłby kompletny bez podkreślenia jego cudownego zastosowania w zaburzeniach trawienia. Jest to jedno z najlepszych naturalnych lekarstw na chorobę lokomocyjną i nudności (występujące na przykład w ciąży lub podczas chemioterapii), dlatego imbir powinien być podstawowym elementem diety. Badania pokazują, że:

  • Przyjmowanie jednego grama imbiru dziennie pomaga w zmniejszeniu nudności i wymiotów u kobiet w ciąży; wykazano, że imbir działa lepiej niż placebo w łagodzeniu porannych mdłości
  • Codzienne spożywanie imbiru zmniejsza nasilenie nudności wywołanych chemioterapią
  • Imbir pomaga zmniejszyć wymioty i inne objawy choroby lokomocyjnej

Imbir pomaga również w walce z niestrawnością, łagodzi ból i nie tylko. Pomaga stymulować opróżnianie żołądka bez żadnych negatywnych skutków. Jest środkiem przeciwskurczowym, co może tłumaczyć jego korzystny wpływ na układ jelitowy. Dodatkowo imbir hamuje rozwój bakterii H. pylori, dzięki czemu zapobiega powstawaniu wrzodów, jednocześnie chroniąc błonę śluzową żołądka.

Od zdrowia serca do utraty wagi: 12 kolejnych zastosowań imbiru

Jakie inne korzystne działania ma imbir? Imbir zawiera substancje przyspieszające metabolizm, dzięki czemu tymczasowo zwiększa termogenezę w organizmie, w wyniku czego ciało będzie spalać zgromadzony tłuszcz, aby wytworzyć ciepło, co ma korzystny wpływ na ogólny metabolizm i magazynowanie tłuszczu. Badania sugerują, że spożywanie składników termogenicznych, takich jak imbir, może przyspieszyć metabolizm nawet o 5%, a spalanie tłuszczu o około 16%.

Ponadto imbir przeciwdziała spadkowi tempa metabolizmu, który często występuje podczas odchudzania. Sugeruje to, że imbir może być przydatny w odchudzaniu, ale to nie wszystko. Imbir pomaga również:

Poprawić funkcje poznawcze u kobiet w średnim wieku

Chronić przed wirusami układu oddechowego

Zmniejszyć zawroty głowy

Poprawić trawienie i wchłanianie tłuszczu

Chronić przed toksycznym działaniem chemikaliów środowiskowych, takich jak parabeny

Zapobiegać zawałom serca

Łagodzić ból stawów, tak dobrze, jak indometacyna – lek przeciwzapalny powszechnie stosowany w leczeniu tej dolegliwości

Zapobiegać i leczyć bezalkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD)

Leczyć lekooporne infekcje bakteryjne i grzybicze

Zmniejszyć uszkodzenia i utratę pamięci związane z małym udarem mózgu

Chronić przed szkodliwym wpływem promieniowania na DNA

Zwalczać biegunkę bakteryjną

Herbata imbirowa, świeży imbir czy ekstrakt: jaki jest najlepszy sposób stosowania imbiru?

To zależy od tego, do czego używasz imbiru. Jeśli masz poważny problem, skontaktuj się z doświadczonym lekarzem medycyny naturalnej, który udzieli porady na temat odpowiednich dawek i form imbiru. Najsilniejsze właściwości lecznicze ma ekstrakt z imbiru, chociaż świeży i suszony imbir również przynoszą korzyści terapeutyczne.

Wiele osób regularnie pije herbatę imbirową, co jest jednym z najprostszych sposobów zastosowania imbiru. Wystarczy odciąć kilka centymetrów kłącza imbiru i zanurzyć go w gorącej wodzie, aby uzyskać świeżą herbatę imbirową. Możesz również obrać imbir za pomocą noża, a następnie pokroić go cienko (zetrzeć lub rozdrobnić), aby dodać do herbaty lub gotowanych potraw. Imbir można również dodać do smażonych dań, a nawet ulubionej zupy.

Świeży imbir bez skórki może być przechowywany w lodówce przez co najmniej trzy tygodnie lub przez sześć miesięcy w zamrażarce, dzięki czemu niezwykle łatwo jest go mieć pod ręką. Spróbuj poeksperymentować, dodając świeży imbir i inne rozgrzewające przyprawy, takie jak cynamon, do filiżanki herbaty rano, wieczorem lub po posiłku… i sprawdź, czy zauważysz którąś z wyżej wymienionych korzyści zdrowotnych. Możesz nawet spróbować zmieszać łyżeczkę ekologicznego imbiru w proszku z litrem mrożonej herbaty, aby zwiększyć siłę jego działania i wpływ na zdrowie.