Co wyjątkowego jest w pestkach winogron?

Winogrona i pestki winogron

W skrócie -

  • Pestki winogron są bogate w silne przeciwutleniacze i naturalne związki roślinne zwane oligomerycznymi kompleksami proantocyjanidyny (OPC)
  • Ekstrakt z pestek winogron może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu nowotworom, wzmocnieniu kości, zdrowiu jamy ustnej, utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i nie tylko
  • Ekstrakt z pestek winogron może być nawet użyteczny jako środek w leczeniu choroby Alzheimera

Według dr Mercoli

Winogrona to popularne owoce w Polsce, ale wielu Polaków wyrzuca to, co jest chyba ich najzdrowszą częścią – pestki. Pestki winogron są bogate w silne przeciwutleniacze i naturalne związki roślinne zwane oligomerycznymi kompleksami proantocyjanidyny (OPC).

OPC są znane ze swojej aktywności przeciwutleniającej, co oznacza, że pestki winogron pomagają zniszczyć wolne rodniki w organizmie, co z kolei pomaga uniknąć przedwczesnego starzenia się i rozwoju niektórych chorób przewlekłych.

Jednak OPC wykazują również wiele innych korzystnych działań, co wyjaśnia, dlaczego ekstrakt z pestek winogron wydaje się pomagać w leczeniu tak wielu różnych schorzeń, wywierając istotny wpływ na całe ciało.

Według National Institutes of Health (NIH) National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH):

„Ekstrakt z pestek winogron jest stosowany jako środek ludowy lub tradycyjny w leczeniu chorób związanych z sercem i naczyniami krwionośnymi, takich jak miażdżyca tętnic (stwardnienie tętnic), wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i słabe krążenie krwi...

...powikłania związane z cukrzycą, takie jak uszkodzenie nerwów i oczu; problemy ze wzrokiem, na przykład zwyrodnienie plamki żółtej (które może powodować ślepotę); obrzęk po urazie lub operacji; zapobieganie nowotworom; gojenie się ran.

Pestki winogron stosowane do produkcji ekstraktu z pestek winogron są zazwyczaj uzyskiwane od producentów wina.

OPC odpowiadają za wyjątkowe właściwości prozdrowotne ekstraktu z pestek winogron

Za właściwości ekstraktu z pestek winogron odpowiadają OPC, które są spokrewnione ze znacznie bardziej znanym związkiem – resweratrolem (znajdującym się w skórkach winogron). Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Alternative Medicine Review, OPC mają nie tylko działanie przeciwutleniające, ale również:

Przeciwbakteryjne

Przeciwwirusowe

Przeciwnowotworowe

Przeciwzapalne

Przeciwalergiczne

Rozszerzające naczynia krwionośne

Ponadto autorzy artykułu napisali, że OPC „hamują peroksydację lipidów, agregację płytek krwi, przepuszczalność i kruchość naczyń włosowatych oraz wpływają na układy enzymatyczne… W oparciu powyższe odkrycia, OPC mogą być użyteczne w leczeniu wielu schorzeń.”

OPC mogą również odgrywać istotną rolę w zapobieganiu nowotworom. Badanie opublikowane w czasopiśmie Prostate wykazało, że OPC pomogły zatrzymać rozprzestrzenianie się komórek raka prostaty oraz spowodowały ich apoptozę (śmierć komórki). Ponadto, według naukowców z University of Maryland Medical Center w USA:

„Badania wykazały, że ekstrakt z pestek winogron może zapobiegać wzrostowi komórek raka piersi, żołądka, jelita grubego, prostaty i płuc in vitro. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, czy działa w ten sam sposób u ludzi.

Przeciwutleniacze, takie jak te znajdujące się w ekstrakcie z pestek winogron, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Ekstrakt z pestek winogron może również zapobiegać uszkodzeniom komórek wątroby spowodowanym przez leki stosowane w chemioterapii”.

Ekstrakt z pestek winogron zawiera również duże ilości związków (dimerów procyjanidyny), które działają jako inhibitory aromatazy. Jest to prawdopodobnie inny sposób, w jaki pestki winogron mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu raka, szczególnie zależnego od hormonów raka piersi.

Aromataza to enzym, który przekształca androgen w estrogen i ulega nadmiernej ekspresji w komórkach raka piersi w porównaniu do normalnych tkanek.

Wiele rodzajów raka piersi jest napędzanych estrogenem, dlatego niektóre leki stosowane w chemioterapii działają poprzez hamowanie aktywności aromatazy. Ekstrakt z pestek winogron może wywierać podobne efekty w sposób naturalny.

Pestki winogron wspierają zdrowie serca, skóry i mózgu.

Im więcej badań dotyczy pestek winogron, tym bardziej staje się jasne, że mają one wiele właściwości prozdrowotnych. Wykazano, że pestki winogron poprawiają elastyczność stawów, tętnic i tkanek ciała, na przykład serca.

Pestki winogron pomagają również poprawić krążenie krwi poprzez wzmocnienie naczyń włosowatych, tętnic i żył. Dodatkowe korzyści zdrowotne obejmują:

Wysokie ciśnienie krwi — Przeciwutleniacze, w tym flawonoidy, kwas linolowy i fenoliocyjanidyny zawarte w ekstrakcie z pestek winogron pomagają chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem, co zapobiega nadciśnieniu.

Wykazano, że ekstrakt z pestek winogron rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi u osób z zespołem metabolicznym (z których większość również choruje na nadciśnienie).

Inne badanie wykazało, że napój z ekstraktu z pestek winogron poprawiał ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem, a pojedyncza dawka ekstraktu z pestek winogron poprawiała ciśnienie krwi u szczurów z nadciśnieniem.

Przewlekła niewydolność żylna — OPC zawarte w ekstrakcie z pestek winogron mogą być pomocne w leczeniu tej choroby. Już po pierwszych 10 dniach leczenia zaobserwowano złagodzenie objawów u około 80% osób spożywających OPC. Znacznemu zmniejszeniu uległo uczucie ciężkości, swędzenia i bólu.

Wytrzymałość kości — W badaniach na zwierzętach wykazano, że ekstrakt z pestek winogron wspiera proces powstawania kości i ich wytrzymałość.

Obrzęk — Stwierdzono, że ekstrakt z pestek winogron hamuje obrzęk nóg, który może wystąpić w wyniku zbyt długiego siedzenia. Ponadto, według naukowców z University of Maryland Medical Center w USA:

„Obrzęk często występuje po operacji raka piersi. Jedno z badań z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo, wykazało, że pacjentki z rakiem piersi, które po operacji przyjmowały 600 mg ekstraktu z pestek winogron dziennie przez sześć miesięcy, miały mniejszy stopień obrzęku i bólu niż kobiety, które przyjmowały placebo.

Inne badanie wykazało, że osoby, które przyjmowały ekstrakt z pestek winogron po doznaniu urazu sportowego, miały mniejszy obrzęk niż osoby z grupy placebo.”

Spadek zdolności poznawczych — Badania na zwierzętach sugerują, że ekstrakt z pestek winogron pomaga odwrócić dysfunkcję hipokampa w mózgu poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego i zachowanie funkcji mitochondriów. Ekstrakt z pestek winogron może być również użyteczny jako środek w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera.

Zdrowie jamy ustnej — W jednym z badań laboratoryjnych wykazano, że stosowanie roztworu ekstraktu z pestek winogron prowadzi do zmniejszenia demineralizacji i zmniejszenia remineralizacji ubytków. Chociaż remineralizacja jest skutecznym leczeniem, które może zatrzymać lub odwrócić wczesną próchnicę, ekstrakt z pestek winogron może odegrać korzystną rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Cukrzyca Przyjmowanie wyciągu z pestek winogron w połączeniu z wykonywaniem ćwiczeń poprawiało profil lipidów, zwiększało utratę masy ciała, obniżało ciśnienie krwi i ryzyko powikłań cukrzycy lepiej niż każda z tych interwencji stosowana osobno.

Zdaniem naukowców: „To połączenie [ekstrakt z pestek winogron i trening wysiłkowy] może stanowić wygodne i niedrogie podejście terapeutyczne do powikłań cukrzycy”.

Nieznaczne dowody sugerują, że ekstrakt z pestek winogron może również:

  • Poprawiać widzenie w nocy.
  • Chronić kolagen i elastynę w skórze (efekt przeciwstarzeniowy).
  • Leczyć hemoroidy.
  • Chronić przed stresem oksydacyjnym i patogenami bakteryjnymi.

Czy można czerpać korzyści z pestek winogron jedząc winogrona?

Jeśli lubisz przekąski w postaci winogron, nie ma powodu do wypluwania pestek (można odnieść pewne korzyści z ich zjedzenia). Jednak, aby osiągnąć terapeutyczne korzyści z pestek winogron, musiałbyś zjeść bardzo dużo winogron – co nie jest zalecane, ponieważ winogrona są jednymi z owoców o najwyższej zawartości fruktozy.

Większość ekstraktu z pestek winogron pochodzi z mielonych nasion winogron, które są wykorzystywane do produkcji czerwonego wina. W rzeczywistości pestki winogron i ekstrakt z nich są uważane za produkt uboczny przemysłu winiarskiego i soków winogronowych.

Chociaż można kupić całe pestki winogron do spożycia w celach zdrowotnych, są one bardzo gorzkie. To jest właściwie dobra rzecz, ponieważ polifenole, flawonoidy i inne korzystne związki roślinne prawie zawsze mają gorzki smak – to znak, że są korzystne dla zdrowia.

Niestety, ponieważ większość ludzi uważa je za niesmaczne, „przemysł spożywczy rutynowo usuwa te związki z pokarmów roślinnych poprzez selektywną hodowlę i różnorodne procesy usuwania gorzkiego smaku”. Jeśli chcesz przezwyciężyć gorzki smak, możesz połykać pestki winogron w całości.

Jeśli to rozwiązanie do Ciebie nie przemawia, pestki winogron i ekstrakt z pestek winogron są również dostępne w formie suplementów. Nie ustalono zalecanej dziennej dawki, ale w niektórych badaniach stosowano dawki od 100 do 300 miligramów/dzień. University of Maryland Medical Center w USA zaleca poszukiwanie produktów, które są standaryzowane na 40–80% proantocyjanidyn lub zawierają nie mniej niż 95% OPC.