Dlaczego Rośnie Liczba Psów Chorych Na Kardiomiopatię?

Pies

W skrócie -

  • Jednym z ustaleń FDA w trwających badaniach nad rosnącą częstością kardiomiopatii rozstrzeniowej (DCM) u psów związanej z żywieniem jest to, że większość doniesień dotyczyła karmy bezzbożowej sprzedawanej przez wiele różnych firm produkujących karmy dla zwierząt domowych, w których głównymi źródłami białka były kurczak, jagnięcina i ryby
  • Odkrycia te powinny powstrzymać mylące spekulacje dotyczące tego, że większość psów, u których niedawno zdiagnozowano DCM, spożywa „butikową” karmę dla psów lub karmę zawierającą egzotyczne białka
  • Chociaż prawdopodobnie istnieje kilka czynników żywieniowych w obecnie badanych przypadkach DCM, niedobór białka jest prawdopodobnie najważniejszym z nich
  • Niedobór białka w karmie przeznaczonej dla zwierząt domowych może być spowodowany nadmiernym poziomem węglowodanów i/lub tłuszczów, sposobem przetwarzania, złą jakością surowców i/lub obecnością dodatków syntetycznych
  • Kroki, które możesz podjąć, aby chronić swojego psa przed DCM związaną z żywieniem, to karmienie zwierzęcia dietą składającą się ze świeżych produktów z niską zawartością węglowodanów i umiarkowaną ilością tłuszczów, częsta zmiana rodzaju karmy oraz dodawanie bogatych w taurynę dodatków i smakołyków

Według dr. Becker

Jeśli posiadasz psa, możesz mieć świadomość, że społeczność weterynaryjna widzi nagły wzrost liczby przypadków kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów związanej z żywieniem (DCM, rodzaj choroby serca). Wydaje się, że istnieje związek między karmą bezzbożową, niedoborem tauryny a mini epidemią, którą obserwujemy.

Poniżej przedstawiam moje przemyślenia na temat tego, co, jak podejrzewam, powoduje DCM u tak wielu psów, wraz z sugestiami i zaleceniami na temat tego, jak zapobiegać tej chorobie u Twojego zwierzaka. Ponadto moim celem jest nauczenie Cię, jak dobrać najlepszą żywność do indywidualnych potrzeb Twojego zwierzęcia.

Niedobór białka i kardiomiopatia rozstrzeniowa

DCM to choroba wieloczynnikowa, co oznacza, że ma wiele przyczyn. Ważną rolę odgrywają genetyka i odżywianie, z czego ta ostatnia przyczyna jest wieloczynnikowa. Na przykład, istotnym czynnikiem mogą być lektyny i inne składniki antyodżywcze zawarte w karmie bezzbożowej. Ponadto, badania powiązały toksyczne poziomy metali (żelazo, miedź i kobalt) z DCM u ludzi.

Niedobór białka, który w połączeniu z wysokimi poziomami niektórych minerałów powoduje DCM u ludzi, jest odwracalny dzięki zadbaniu o odpowiedni poziom białka w diecie. W cytowanym badaniu opublikowanym w 2016 roku stwierdzono, że:

„…[Ta] hipoteza jest zgodna z wynikami badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych, które nie wykazały rozwoju kardiomiopatii przy samej ekspozycji na kobalt, ale zaobserwowano rozwój ciężkiej kardiomiopatii, gdy ekspozycja na kobalt była poprzedzona niedoborem białka…”

W przypadku zwierząt domowych AAFCO ustala minimalne wymagania mineralne, a nie maksymalne. Niektóre firmy mogą dostarczać nadmiar syntetycznych składników odżywczych w wielu różnych mieszankach. To jeden z powodów, dla których często zalecam zmianę białek i marek.

Dlaczego karma dla zwierząt domowych ma zbyt mało białka?

Cała karma dla zwierząt zawiera trzy źródła kalorii i składników odżywczych: tłuszcz, białko i węglowodany, które w zależności od receptury występują w różnych ilościach. To ilość każdego z tych składników odpowiada za różnicę między zdrowiem a chorobą, a także określa, czy pokarm jest odpowiedni dla danego gatunku.

1. Nadmiar węglowodanów — zdecydowana większość suchych karm dla zwierząt domowych dostępnych na rynku zawiera nadmierne ilości węglowodanów kosztem białka zwierzęcego, co powoduje niedobory aminokwasów. W puszkach zwykle znajduje się mniej węglowodanów, co powoduje, że ponad 90% raportów o przypadkach DCM dotyczy psów spożywających suchą karmę, a nie karmę w puszkach.

W tych produktach brakuje wystarczającej ilości białka na bazie mięsa, co jest połączone z nadmiarem minerałów oraz problemami z trawieniem i wchłanianiem spowodowanymi znacznymi zmianami składników odżywczych podczas przetwarzania.

2. Nadmiar tłuszczu — w przypadku diety składającej się z surowych produktów, jeśli jest źle skomponowana, może zawierać nadmiar tłuszczu kosztem białka zwierzęcego. Surowa dieta jagnięca (jagnięcina ma wysoką zawartość tłuszczu) była powiązana z kilkoma przypadkami DCM. Kiedy komponuję domowe diety dla właścicieli zwierząt domowych, niezwykle trudne jest spełnienie minimalnych wymagań dotyczących zawartości aminokwasów przy użyciu dowolnego mięsa, które jest chude w 80% (co oznacza, że zawiera 20% tłuszczu).

3. Metody przetwarzania — ekstremalne metody przetwarzania stosowane w produkcji komercyjnych karm dla zwierząt domowych powodują degradację kluczowych aminokwasów i choliny. Składniki zawarte w przeciętnej karmie zostały poddane obróbce cieplnej cztery razy. Za każdym razem, gdy jedzenie jest podgrzewane, degradacji ulega coraz większa ilość aminokwasów.

Zamrażanie również powoduje degradację aminokwasów z czasem, a sposób przyrządzania mięsa w domu wpływa na ilość tauryny pozostałej w żywności.

4. Surowce niskiej jakości i syntetyczne dodatki — normy FDA pozwalają firmom zajmującym się produkcją karmy dla zwierząt domowych na łamanie prawa federalnego przy użyciu mięsa ze zwierząt rozkładających się i chorych (zwierzęta, które padły lub umarły w inny sposób niż poprzez ubój) jako składników karmy dla zwierząt domowych, które nie mają statusu przeznaczenia dla gatunku ludzkiego.

Co warto wiedzieć o diecie dla psa?

Moim celem jest umożliwienie właścicielom zwierząt domowych zdobycia wiedzy potrzebnej do podejmowania świadomych, obiektywnych decyzji dotyczących karmienia swoich zwierząt. Chcę pomóc zdobyć informacje, wiedzę i know-how, abyś mógł samodzielnie rozpoznać problemy związane z karmą dla zwierząt.

Diety odpowiednie dla gatunku: czym są i dlaczego są tak ważne?

Osoby, które czytają moje artykuły wiedzą, że zalecam zwierzętom dietę „odpowiednią dla gatunku”, czyli dietę zawierającą pełen zakres makroskładników pokarmowych spożywanych przez domowe i dzikie psy.

Moje zalecenia dla właścicieli psów uwzględniają niepokojący wzrost zachorowań na DCM, który jest związany z nieodpowiednią dietą

Poniższa lista rzeczy do zrobienia została stworzona, aby pomóc właścicielom samodzielnie wybrać sposób optymalnego karmienia swojego zwierzaka.

Krok 1 — Oblicz ilość makroskładników w pokarmie Twojego zwierzaka. Znajdź analizę składników odżywczych znajdującą się na etykiecie karmy dla zwierząt domowych. Policz liczbę makroskładników w kalkulatorach węglowodanowych dostępnych w internecie. Kalkulatory węglowodanów nie uwzględnią niedoborów mikroelementów, które są powszechne w źle sformułowanych surowych produktach spożywczych, ani nie uwzględnia nieetycznych firm, które kłamią na temat składu swoich produktów. Nie powie Ci również, czy białko zawarte w suchej karmie i karmie w puszce jest pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego, co ma wpływ na to, w jaki sposób organizm psa będzie produkował karnitynę (z aminokwasów metioniny i lizyny) i taurynę (z cysteiny i metioniny).

Węglowodany nie powinny przekraczać 20% w przypadku jakiegokolwiek pokarmu dla psów lub kotów, bez obawy o niedobory aminokwasów na bazie mięsa występujące z czasem. Dieta psa powinna dostarczać około 50% kalorii z tłuszczu i 50% kalorii z białka (chude mięso, świeże mięso).

Krok 2 — Stosuj różne rodzaje produktów spożywczych, marek i białka. Stosowanie tylko jednej marki żywności oznacza, że jeśli występuje w nich nadmierna ilość kobaltu lub żelaza, Twoje zwierzę prawdopodobnie doświadczy działań niepożądanych. Wszystkie mięsa mają inny profil aminokwasów, więc dostarczanie różnorodnych białek zapewni psu różnorodność składników odżywczych.

Jeśli stosujesz dietę domową, przestrzegaj przepisu, który spełnia minimalne wymagania żywieniowe i używaj tylko 85% chudego mięsa. Zgadywanie wpędza ludzi w kłopoty, a rotacja w czasie statystycznie nie działa. Zużywaj mrożone produkty w ciągu trzech miesięcy od przygotowania lub produkcji.

Jeśli Twój pies musi jeść egzotyczne białko z powodu niepożądanych reakcji na inne białka, ważne jest, aby upewnić się, że dieta zawiera wystarczającą ilość chudego białka mięsnego, aby dostarczyć odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych aminokwasów.

Jednym z powodów, dla których egzotyczne białka zostały błędnie powiązane z przypadkami DCM, jest prawdopodobnie to, że ilość prawdziwego białka mięsnego dodawanego do diet egzotycznych jest minimalna ze względu na koszty. Jeśli producenci karmy polegają na obfitości białek w roślinach strączkowych lub innych białek roślinnych w celu dostarczenia brakujących aminokwasów do diet z niedoborem białka mięsnego, wówczas diety „egzotyczne” mogą wyglądać na papierze w sposób odpowiedni pod względem odżywczym, ale w rzeczywistości zawodzą.

To nie znaczy, że źródło mięsa jest ubogie, oznacza to, że producenci zbytnio zmniejszyli ilość mięsa potrzebną do utrzymania zdrowia. Ponieważ obecne próby żywieniowe AAFCO są bezwartościowe (nie mierzą ani jednego aspektu trawienia, wchłaniania ani poziomów składników odżywczych w surowicy), obecnie nie ma wiarygodnych wymagań branżowych pozwalających wykazać adekwatność odżywczą żywności w czasie.

W idealnym przypadku normy dotyczące żywienia wymagałyby pomiaru poziomu pozostałych składników odżywczych w karmie testowej na zakończenie badania (w tym choliny, lizyny, cysteiny i metioniny, które są niezbędne do odpowiedniej produkcji tauryny i karnityny), aby zapewnić, że karma spełnia minimalne wymagania dotyczące składników odżywczych w czasie trwania okresu badania. Obecnie nikt nie wie, jaki poziom składników odżywczych pozostaje w karmie znajdującej się na dnie otwartej torby ani jak zjełczałe mogą być tłuszcze.

Krok 3 — Dodaj do diety bogate w aminokwasy przekąski i smakołyki w celu uzyskania dobrze zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Kluczem do uniknięcia kardiomiopatii wywołanej niedoborem składników odżywczych jest karmienie zwierząt różnorodnymi i dobrze zbilansowanymi, dostępnymi w handlu karmami wyprodukowanymi ze świeżej żywności lub samodzielne przygotowywanie posiłków zoptymalizowanych pod względem odżywczym.

Owoce morza, podobnie jak serca zwierząt, są szczególnie bogate w taurynę i inne aminokwasy. Prostym sposobem na dostarczenie dodatkowych aminokwasów do diety zwierząt jest po prostu dodawanie do karmy sardynek (w sosie własnym) – jedna puszka na tydzień na ważącego 30 funtów (ok. 14 kg) psa (więc jeśli masz 60-funtowego (ważącego ok. 28 kg) psa, zużyj dwie puszki w ciągu tygodnia itp.).

Krok 4 — Poproś weterynarza o sprawdzenie poziomu tauryny u psa, jeśli zwierzę należy do rasy predysponowanej do niedoboru tego składnika.

Krok 5 — Zapewnij odpowiednią suplementację, jeśli Twój pies ma niski poziom tauryny. Jeśli Twój pies ma niski poziom tauryny we krwi, pierwszym krokiem jest zmiana diety. Jak wspomniałem, nie polecam suplementacji przy diecie nieodpowiedniej pod względem odżywczym. Polecam stosowanie różnych produktów na bazie mięsa i jednoczesne uzupełnianie ich o następujące produkty:

  • Taurynę — porozmawiaj ze swoim weterynarzem o rozpoczęciu suplementacji 500 mg tauryny na każde 25 funtów (ok. 11 kg) masy ciała, dwa razy dziennie.
  • Ubiquinol — ta zredukowana forma CoQ10 jest bardzo korzystna we wspieraniu zdrowia zwierząt, bez skutków ubocznych. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o rozpoczęciu suplementacji od 1 mg na funt (ok. 0,45 kg) masy ciała, jeden do dwóch razy dziennie.
  • L-karnityna — porozmawiaj ze swoim weterynarzem o rozpoczęciu suplementacji L-karnityną w dawce 500 mg na każde 25 funtów (ok. 11 kg) masy ciała, dwa razy dziennie.

Krok 6 — Zaplanuj coroczne badanie odnowy biologicznej

Ostatnie przemyślenia (jak na razie)

Jak już wcześniej wspomniałem, jest to zagmatwany temat i pozostanie nim do momentu, aż uzyskamy więcej informacji na temat związku między rodzajami karmy dla psów i prawdziwej częstości występowania kardiomiopatii rozstrzeniowej.

Niestety producenci karmy dla zwierząt domowych i ich zwolennicy wykorzystują obecny kryzys, aby promować swoje produkty i walczyć z konkurentami, co jeszcze bardziej dezorientuje właścicieli zwierząt domowych.

Dodanie ryżu lub zbóż z powrotem do diety Twojego psa (co zalecają niektórzy weterynarze) jest najgorszą rzeczą, jaką można zrobić. DCM nie jest spowodowany niedoborem ryżu lub zbóż – moim zdaniem jest spowodowany niewystarczającą ilością wysokiej jakości białka pochodzącego z mięsa w diecie.