Po Jakim Czasie Żołądek Staje Się Pusty?

Żołądek

W skrócie -

  • Sekcja medyczna „New York Timesa” stawia pytanie: „Skąd wiesz, kiedy Twój żołądek jest pusty?” – zapytanie, które wykracza poza przyjmowanie leków aż do dobrego samopoczucia, o którym wiadomo, że pozytywnie wpływa na zdrowie
  • Większość ekspertów sugeruje, że żołądek robi się pusty dwie godziny po posiłku, ale prawda jest taka, że w grę wchodzi wiele czynników, takich jak rodzaj spożytej żywności, przyjmowane leki i wszelkie schorzenia, z którymi możesz się zmagać
  • Opróżnianie żołądka poprzez stosowanie okresowego postu jest wspaniałym sposobem na przyśpieszenie metabolizmu, normalizację poziomu insuliny i leptyny, zmniejszenie głodu i regenerację komórek, a ponadto przynosi również inne korzyści
  • Ponieważ wybierasz styl jedzenia i harmonogram posiłków, który najbardziej Ci odpowiada, zdecydowanie polecam zjedzenie pierwszego posiłku w ciągu dnia w porze lunchu i spożycie kolacji na co najmniej trzy godziny przed snem

Według dr. Mercoli

Pytanie zadane w nagłówku jest często zadawane przez lekarzy na całym świecie: „Po jakim czasie żołądek staje się pusty?” To ważne pytanie dla każdego, kto przyjmuje leki na receptę, ponieważ to, co jesz i pijesz, a także czas posiłków, może wpływać na działanie niektórych leków.

Poza tym warto uświadomić sobie korzyści zdrowotne związane z regularnym opróżnianiem żołądka. Jeśli Twoja pierwsza myśl, kiedy usłyszysz słowa „pusty żołądek”, jest negatywna, nadszedł czas, aby zaktualizować swoje myślenie. Możesz nie tylko przetrwać na czczo, ale także dobrze się rozwijać.

Z mojego doświadczenia wynika, że opróżnianie żołądka jako codzienny nawyk – poprzez stosowanie okresowego postu lub innego bezpiecznego rodzaju postu – może poprawić zdrowie i samopoczucie. Efekty mogą być tak radykalne, że w rzeczywistości możesz zmniejszyć (lub potencjalnie wyeliminować) stosowanie leków na receptę w miarę poprawy zdrowia.

Bierzesz leki? Skąd wiesz, kiedy żołądek jest pusty?

„Ask Well” – sekcja medyczna w „The New York Times” zawierająca pytania i odpowiedzi, niedawno przeprowadziła następujące badanie: „Wiele leków należy przyjmować na pusty żołądek. Skąd wiesz, kiedy Twój żołądek jest pusty?”

Dr Richard Klasco – profesor nadzwyczajny medycyny ratunkowej na University of Colorado School of Medicine, który udzielił odpowiedzi, napisał: „Dwie godziny po jedzeniu to prymitywna zasada. Dokładniejsza odpowiedź zależy od przyjmowanych leków i chorób”.

Klasco zauważa, że badania nad opróżnianiem żołądka – czas potrzebny na opróżnienie żołądka po posiłku – trwają od lat 40. XX wieku.

Z biegiem lat eksperymenty zmieniły się dzięki postępom naukowym i medycznym. Od 1966 roku medycyna nuklearna, polegająca na użyciu niewielkiej ilości materiału radioaktywnego do emitowania energii fotonu, pozostaje ustalonym standardem pomiaru opróżniania żołądka. Według Klasco:

„Normy dla takich testów zostały ustalone przez American Neurogastroenterology and Motility Society oraz Society of Nuclear Medicine. Uważa się, że normalny żołądek powinien być w 90 procentach pusty po czterech godzinach od posiłku.

Różnica między tym standardem a wcześniejszym badaniem prawdopodobnie odzwierciedla różnice w rodzaju spożywanej żywności. Substancje stałe trawią się dłużej niż płyny; tłuszcze są trawione dłużej niż białka lub węglowodany. [Amerykańska agencja] Food and Drug Administration [FDA]… definiuje pusty żołądek jako stan „godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po jedzeniu”.

Klasco twierdzi, że zasada dwóch godzin stosowana przez FDA jest jedynie szacunkiem, co oznacza, że Twój żołądek „prawdopodobnie nie będzie całkowicie pusty” po dwóch godzinach od posiłku. Ponadto Klasco zwraca uwagę, że oczekiwania dotyczące pustego żołądka różnią się znacznie w zależności od przyjmowanego leku.

Najlepiej jest przeczytać ulotki dołączone do leków wydawanych na receptę i wyjaśnić wszelkie wątpliwości u lekarza. Według Klasco, ulotka zawiera informacje o stosowaniu leku, które są zatwierdzone przez FDA.

Zalecenia często można znaleźć przyklejone do opakowania leku w postaci ciasno złożonej ulotki z drobnym drukiem. W celu ułatwienia czytania, możesz przejrzeć szczegóły ulotki online na DailyMed – stronie internetowej prowadzonej przez Narodową Bibliotekę Medyczną Stanów Zjednoczonych – oddział National Institutes of Health (NIH) – która zawiera ponad 105 000 szczegółowych opisów leków.

Jeśli chodzi o opróżnianie żołądka i leki, Klasco zauważa, że niektóre choroby, takie jak cukrzyca, mogą opóźniać opróżnianie żołądka, podczas gdy operacja bariatryczna może go przyspieszyć. Ponownie skonsultuj się z lekarzem, aby znaleźć najlepsze wytyczne dotyczące opróżniania żołądka w konkretnej sytuacji.

W jaki sposób post wpływa na mitochondria i zdrowie?

Zdecydowanie najlepszą i najszybszą drogą do pustego żołądka jest zaprzestanie jedzenia, znane również jako post. Ten prosty czyn polegający na rezygnacji z jedzenia przez określony czas nie tylko zapewnia opróżnienie żołądka, ale został również sprawdzony jako potężne narzędzie stylu życia służące do zwalczania insulinooporności i otyłości, a także chorób przewlekłych, takich jak rak i wielu innych problemów zdrowotnych.

Post nie tylko reguluje autofagię i mitofagię – dwa naturalne procesy oczyszczania organizmu niezbędne do optymalnej odnowy i funkcjonowania komórek, ale także aktywuje powstawanie komórek macierzystych. Poza tym cykliczne powstrzymywanie się od jedzenia, a następnie inicjowanie ponownego jedzenia, masowo stymuluje biogenezę mitochondriów – proces, w którym powstają nowe mitochondria.

Mitochondria są siłą napędową komórek, ponieważ wytwarzają około 90 procent energii w organizmie. Ponieważ energia jest potrzebna do wspierania prawie każdego procesu fizycznego, bez zdrowych mitochondriów będziesz bardziej podatny na rozwój różnych chorób.

Mitochondria działają również jako koordynator apoptozy – zaprogramowanej śmierci komórek – ważnego procesu zapewniającego śmierć nieprawidłowo funkcjonujących komórek, które w przeciwnym razie mogłyby przekształcić się w nowotwór. Istnieją nawet dowody sugerujące, że post może pomóc w zapobieganiu, a nawet w odwróceniu demencji, ponieważ pomaga organizmowi usunąć toksyczne zanieczyszczenia.

Powodem tego jest fakt, że gdy nasila się proces autofagii, organizm zaczyna rozkładać i przetwarzać stare białka, w tym beta-amyloidy w mózgu, które przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera. Chociaż post na samej wodzie może być wyjątkowo korzystny dla osób zmagających się z nadwagą i/lub cukrzycą typu 2, przestrzeganie go może być trudne.

Na szczęście badania potwierdziły, że podobne wyniki, choć nie tak duże, można osiągnąć dzięki okresowemu postowi. Ten rodzaj postu polega na przestrzeganiu harmonogramu posiłków, w którym każdego dnia pościsz przez co najmniej 16 godzin i jesz wszystkie posiłki w oknie czasowym trwającym od sześciu do ośmiu godzin.

Czy jesteś uzależniony od jedzenia i przekąsek? Post może Ci pomóc

Jeśli jeszcze nie zastanawiałeś się nad spróbowaniem okresowego postu, chciałbym jeszcze raz przypomnieć o ogromnych korzyściach zdrowotnych związanych z tą praktyką. Być może unikasz okresowego postu, ponieważ kojarzysz „post” z głodem lub po prostu dlatego, że wprowadzenie zmian wydaje Ci się zbyt zniechęcające i trudne.

Jak wspomniano, celem tego rodzaju postu jest rezygnacja z jedzenia przez co najmniej 16 godzin dziennie. W związku z tym należy pominąć pierwszy lub ostatni posiłek w ciągu dnia. (Polecam pominięcie pierwszego posiłku). W ten sposób skonsolidujesz spożycie wszystkich kalorii do okna czasowego trwającego co najwyżej osiem godzin.

Odniosłem wielki sukces stosując okresowy post i gorąco polecam, abyś spożywał swój pierwszy posiłek mniej więcej w porze lunchu. Radzę również unikać jedzenia czegokolwiek na co najmniej trzy godziny przed pójściem spać. Koncepcja okresowego postu jest wciąż mało popularna w USA – kraju nękanym całodziennym jedzeniem i dostępnością do żywności przez całą dobę.

Podczas gdy dawniej sklepy spożywcze i restauracje były zamykane przed godziną 20 lub 21, obecnie wiele lokali jest otwartych do północy, a nawet przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Autorzy badania opublikowanego w 2017 roku w czasopiśmie Nutrients, recenzującego 35 lat zachowań żywieniowych amerykańskich dorosłych, stwierdzili:

„Wyniki pokazują, że przekąski pozostają istotnym składnikiem amerykańskiej diety, a żywność spożywana w formie przekąsek – napoje słodzone cukrem, desery, słodycze oraz słone przekąski – nie są produktami zalecanymi przez amerykańskie wytyczne dietetyczne”.

Jeśli rezygnacja ze spożywania jedzenia przez 16 godzin wydaje Ci się początkowo zbyt trudna, ustal mniejszy cel i podążaj swoją drogą.

Jeśli Twoje doświadczenie będzie podobne do mojego, godziny, które poświęcisz na to, aby dać organizmowi czas na trawienie przyniosą korzyści zdrowotne, których nawet sobie nie wyobrażasz. Z czasem, gdy zaczniesz zdawać sobie sprawę z niektórych korzyści zdrowotnych, prawdopodobnie staniesz się bardziej zmotywowany do regularnego stosowania okresowego postu.

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania okresowego postu

Jeśli zostanie dobrze przeprowadzony, okresowy post zapewnia szereg imponujących korzyści zdrowotnych. Poza tym, poza tymi wymienionymi poniżej, bez wątpienia odkryjesz dodatkowe działania, które będą dla Ciebie znaczące. Badania dowodzą, że okresowy post:

Poprawia funkcje poznawcze — okresowy post poprawia funkcje poznawcze, dostarczając mózgowi preferowane paliwo: tłuszcz zamiast glukozy.

Badania wskazują, że okresowy post pomaga w zapobieganiu chorobie Alzheimera i chorobie Parkinsona z powodu zwiększania poziomu neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) – białka, które wykazuje działanie zarówno neuroprotekcyjne, jak i stymulujące mózg.

Minimalizuje łaknienie i napady głodu — chociaż możesz myśleć, że będziesz głodował podczas postu, prawda jest taka, że post jest znaną techniką służącą wyeliminowaniu łaknienia i zmniejszeniu napadów głodu. Robi to głównie poprzez zmniejszenie uzależnienia organizmu od glukozy jako źródła energii.

Normalizuje wrażliwość na insulinę i leptynę — poziom cukru we krwi w organizmie jest ściśle regulowany nie tylko przez insulinę, ale także przez leptynę. Oba hormony wpływają na spożycie żywności i wagę, a także na ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca.

Jak wspomniano powyżej, okresowy post zmniejsza uzależnienie organizmu od glukozy, co następnie ogranicza apetyt na cukier, normalizując w ten sposób wrażliwość na insulinę i leptynę.

Promuje regenerację komórek — okresowy post promuje regenerację komórek, aktywując autofagię – naturalny proces „samozjadania”, którego organizm używa do recyklingu uszkodzonych komórek. Proces ten pomaga hamować rozwój nowotworów i chorób przewlekłych.

Jeśli jesz codziennie przez cały dzień, Twoje ciało ma bardzo mało czasu na naprawę i odnowę. Dając mu przerwę od jedzenia, organizm może skupić się na generowaniu nowych komórek, oczyszczaniu resztek komórkowych i usuwaniu toksyn – czynnościach, których inaczej nie mógłby wykonać.

Przestawia organizm na spalanie tłuszczu jako głównego paliwa — ograniczenie spożycia jedzenia zmusza organizm do przejścia ze spalania glukozy na spalanie tłuszczu jako głównego źródła energii. Ta zmiana często powoduje utratę masy ciała i może prowadzić do innych korzyści opartych na tym, że tłuszcz jest wydajniejszym i dłużej spalającym się paliwem.

Przeciwwskazania związane z okresowym postem

Jeśli chcesz odnieść sukces w stosowaniu okresowego postu, musisz upewnić się, że Twój lekarz to akceptuje i że nie masz poważnej choroby, która stanowiłaby przeciwwskazanie.

Nawiasem mówiąc, dzieciom nie zaleca się stosowania postu trwającego dłużej niż 24 godziny. Lepszym sposobem pomocy dziecku w odchudzaniu jest ograniczenie lub usunięcie z diety rafinowanych zbóż i słodkich potraw. Post nie jest zalecany dla osób:

Niedożywionych — jeśli taka jest Twoja sytuacja, należy skoncentrować się na zdrowszej, bogatej w składniki odżywcze żywności i stosowaniu suplementów w razie potrzeby.

Kobiet w ciąży lub karmiących piersią — każda matka potrzebuje ciągłego zapasu składników odżywczych, aby zapewnić zdrowy wzrost i rozwój dziecka; post może zagrażać zdrowiu matki i dziecka.

Przyjmujących leki — jeśli przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem postu. Nawet jeśli Twój lekarz wyrazi zgodę, będziesz musiał zwrócić uwagę na leki, które należy przyjmować z jedzeniem.

Metformina, aspiryna i podobne leki mogą powodować rozstrój lub wrzody żołądka w przypadku przyjmowania ich na pusty żołądek. Ryzyko pojawienia się problemów jest szczególnie wysokie, jeśli pacjent przyjmuje leki na cukrzycę.

Mających niedowagę — jeśli masz wskaźnik masy ciała (BMI) wynoszący 18,5 lub mniej, post nie jest dla Ciebie bezpieczny, ponieważ może zwiększać stres w organizmie i/lub powodować większą utratę wagi.

Wskazówki pozwalające zapewnić sobie sukces podczas stosowania okresowego postu

Chociaż możesz po prostu ograniczyć czas jedzenia do co najwyżej ośmiu godzin w ciągu doby, kontynuując jedzenie i picie tego, co chcesz, o wiele więcej korzyści z postu możesz uzyskać, jeśli:

Będziesz pić dużo wody i innych zdrowych płynów — upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość płynów, abyś czuł się pełny i zadowolony. Picie czystej, niegazowanej wody i napojów, takich jak ekologiczna kawa i herbata – z umiarem – pomoże ograniczyć apetyt, szczególnie na początku postu.

Jak można sobie wyobrazić, picie alkoholu, napojów energetycznych, napojów gazowanych i innych niezdrowych napojów przyniosłoby efekt przeciwny do postu.

Wyeliminujesz z diety przetworzoną żywność — jedną z zalet postu jest detoksykacja. Zyskasz więcej korzyści zdrowotnych spożywając pełnowartościową żywność, taką jak ekologiczne warzywa, zdrowe tłuszcze i mięso pochodzące od zwierząt karmionych trawą.

Eliminując z diety przetworzoną żywność, będziesz wspierać naturalne leczenie i detoksykację organizmu.

Włączysz aktywność fizyczną do swojej codziennej rutyny — ćwiczenie na czczo może przynieść niesamowite rezultaty. Bez gotowych zapasów glukozy i glikogenu, z których można czerpać – ponieważ zostały wyczerpane w trakcie postu i nie zostały jeszcze uzupełnione – organizm jest zmuszony przystosować się i czerpać paliwo z jedynego dostępnego źródła energii: tłuszczu zgromadzonego w komórkach.

Do rodzajów ćwiczeń, które polecam, należą: trening interwałowy o wysokiej intensywności, rozciąganie, chodzenie, trening siłowy i joga.

Zadbasz o odpowiednią jakość snu — około osiem godzin dobrej jakości snu każdej nocy zdziała cuda dla Twojego zdrowia. Większość osób dorosłych cierpi na przewlekły niedobór snu, co ma liczne negatywne skutki zdrowotne, w tym zwiększa ryzyko wypadków i chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i rak.

Uzyskasz wsparcie od swoich przyjaciół i rodziny — ważne jest, aby podczas rozpoczęcia stosowania okresowego postu mieć wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny, zwłaszcza od ludzi, z którymi mieszkasz. Mogą oni Cię wspierać i motywować w chwilach słabości, kiedy możesz chcieć ulec pokusie poddania się.

Dzięki przemyślanemu planowaniu i stosowaniu okresowego postu możesz opróżnić żołądek i zyskać wiele różnych korzyści zdrowotnych.