10 rzeczy, których nigdy nie powinieneś wyrzucać do zlewu

zlew

W skrócie -

  • Większa część kanalizacji w domu jest niewidoczna, znajduje się pod zlewem i za ścianami; jednak te rurki mogą zostać zapchane, czego naprawa może być bardzo kosztowna
  • Określone rzeczy wyrzucane do kanalizacji, takie jak tłuszcz, żwirek dla kotów, ręczniki papierowe i fusy z kawy, mogą zwiększać ryzyko zapchania i kosztownych napraw hydraulicznych
  • Kiedy przestaniesz nieprawidłowo używać kanalizacji i zastosujesz proste sposoby na utrzymanie drożności rur bez użycia agresywnych chemikaliów, znacznie poprawisz ich funkcjonowanie

Według dr. Mercoli

Zlew kuchenny zalicza się do najbrudniejszych miejsc w całym domu. Według NSF International – publicznej organizacji zajmującej się zdrowiem i bezpieczeństwem – zmywarka i zlew kuchenny znajdują się na szczycie listy miejsc w domu o największej liczbie zarazków.

Wypada nawet gorzej niż łazienka lub toaleta. Zlew jest idealnym miejscem dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Zlew kuchenny może stać się źródłem frustracji, gdy zostanie zatkany lub może być obszarem, przez który przypadkowo zanieczyszczasz środowisko. Instalacja wodociągowa w domu może wydawać się tajemnicą, ponieważ zwykle jest ukryta za ścianami i pod zlewem.

Jednak, gdy zrozumiesz, jak działa i w jaki sposób ścieki opuszczają dom, uzyskasz większą zdolność do utrzymania drożności rur i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Jak działa kanalizacja?

Kanalizacja w domu przypomina trochę tętnice i żyły organizmu, które transportują składniki odżywcze i tlen do wszystkich tkanek.

Termin hydraulika jest właściwie używany do opisania dowolnego systemu, który przenosi płyny z jednego obszaru do drugiego. Instalację wodno-kanalizacyjną można wykorzystać do urządzeń sanitarnych, ogrzewania i chłodzenia oraz zaopatrzenia w wodę, ale nie ogranicza się do tych funkcji.

Większość rur instalacyjnych w domu znajduje się pod zlewami lub za ścianami, ponieważ transportują one ścieki z domu i dostarczają wodę pitną do domu. Ścieki są transportowane za pomocą systemu rur, armatury i zbiorników, z których każde może zostać zatkane kawałkami tego, co spływa do kanalizacji.

Instalacja wodno-kanalizacyjna podlega prawom grawitacji i ma dwa podsystemy, które się nie łączą ze sobą. Jeden dostarcza czystą wodę, a drugi odprowadza ścieki. Kiedy woda dostaje się do domu, jest pod ciśnieniem. Następnie zużyta woda spływa przez rury skierowane w dół.

Kiedy rury oblepią się tłuszczem, kawałkami jedzenia lub innymi substancjami, utrudnia to odpływ wody z domu.

Tak właśnie stało się w mieście Madison w stanie Missisipi. Urzędnicy Canton Municipal Utilities (CMU) twierdzą, że firma zajmująca się produkcją ciastek DeBeukelaer odprowadzała nadmiar ciasta podczas czyszczenia urządzeń w ich fabryce.

Dyrektor generalny CMU, Kenny Jones, powiedział, że firma zaprzecza, aby problem był po ich stronie, ale powiedział również, że często byli w fabryce, aby rozwiązać problem złego odpływu i mieli zdjęcia ciasta znajdującego się na dole linii wodociągowych.

Komisarze CMU powierzyli Jonesowi i adwokatowi przeprowadzenie mediacji w sprawie utylizacji ciasta, która nie wpłynie na kanalizację. Firma zajmująca się ciastkami nie tylko wyrzucała odpady z linii produkcyjnej, ale również odprowadzała wodę po umyciu sprzętu pod koniec dnia.

To samo może się zdarzyć w Twoim domu, gdy myjesz naczynia po obiedzie lub sprzęt potrzebny do wykonywania hobby lub rzemiosła. Dodatkowe kawałki żywności, smaru, chemikaliów i związków są wtedy odprowadzane do kanalizacji.

Nie wyrzucaj tych rzeczy do kanalizacji

Ponieważ to, co wyrzucasz do kanalizacji, ma wpływ zarówno na kanalizację w domu, jak i na środowisko, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób działa instalacja wodno-kanalizacyjna i jak zmniejszyć szkody wyrządzone własnej nieruchomości i środowisku.

Możesz osiągnąć te cele, nigdy nie wyrzucając do kanalizacji następujących rzeczy. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko finansowe, ponieważ naprawy hydrauliczne mogą być bardzo kosztowne.

Smar/tłuszcz — Tłuszcz przykleja się do wnętrza rur kanalizacyjnych, zarówno w domu, jak i na ulicy. Z czasem może zablokować całą rurę. Zamiast tego zeskrob tłuszcz do kosza.

Wszelkie oleiste substancje w znacznym stopniu przyczyniają się do zatykania rur, w tym majonez, sos sałatkowy, masło, oleje kuchenne i tłuszcze z mięs, takich jak bekon, wołowina i wieprzowina. Olej silnikowy i przekładniowy również nie powinny być wyrzucane do zlewu i toalety.

Skorupki jajek — Skorupki jajek składają się z twardej skorupy zewnętrznej i cienkiej błoniastej warstwy wewnętrznej. Skorupy mają ostre końce, co zmniejsza ogólną żywotność urządzeń kanalizacyjnych.

Cienka warstwa błoniasta może owijać się wokół młynka i spowalniać pracę silnika rozdrabniacza odpadów w zlewie, co może spowodować jego spalenie się. Skorupki mogą spotęgować powstawanie innych zatorów.

Ziarna kawy — Nie szkodzą rozdrabniaczowi odpadów i mogą pomóc w pochłanianiu zapachów, ale gromadzą się w rurach i zwiększają ryzyko zatkania odpływu. Fusy z kawy stanowią doskonały dodatek do kompostu.

Żywność, która pęcznieje — Produkty takie jak makaron i ryż pęcznieją z czasem, gdy przebywają w wilgotnym środowisku, na przykład w mokrych rozdrabniaczach odpadów i rurach odpływowych. Makarony są często wytwarzane z mąki semoliny, która staje się lepka i łatwo oblepia rury.

Mąka — Czy kiedykolwiek zmieszałeś mąkę z wodą? Zasadniczo powstaje wtedy klej, który przywiera do boków rur odpływowych, do czego po drodze przylepiają się inne małe kawałki odpadów. Zasadniczo jest to problem, przed którym stanęło hrabstwo Madison po odprowadzaniu do kanalizacji ciasta przez miejską fabrykę produkującą ciasteczka.

Naklejki z produktów spożywczych — Nie pomyślałbyś o użyciu zlewu do wyrzucenia opakowań artykułów spożywczych, ale naklejki często odpadają podczas mycia owoców i warzyw.

Często zawierają one kawałki plastiku i są pokryte klejem, z czego obie substancje nie są rozpuszczalne w wodzie. Mogą one przylepić się do tłuszczu oblepiającego rury, zostać wciągnięte przez pompy i węże lub zablokować ekrany i filtry w oczyszczalni ścieków.

Papierowe produkty — Papier toaletowy został opracowany tak, by rozpadł się w wodzie. Inne produkty papierowe nie rozpadają się po spłukaniu w toalecie lub wyrzuceniu do zlewu. Produkty takie jak ręczniki papierowe, produkty do higieny kobiecej i waciki powinny trafić do kosza na śmieci.

Każdy z tych przedmiotów ma wysoki współczynnik chłonności, dzięki czemu idealnie nadają się do zatykania rur.

Produkty biodegradowalne lub oznaczone jako „nadające się do spłukania w toalecie” — Wiele produktów reklamowanych jako nadające się do spłukania w toalecie lub biodegradowalne może spełniać określone normy w tym zakresie, ale często zwiększa ryzyko zatkania odpływu.

Na przykład biodegradowalny żwirek dla kotów, będący silnym absorbentem, nadal może prowadzić do zatkania rur. Odchody kota mogą przenosić pasożyty powodujące toksoplazmozę, które nie są niszczone podczas uzdatniania wody i stanowią zagrożenie dla zwierząt morskich.

Chusteczki nawilżane to kolejny poważny problem w odprowadzaniu ścieków. Nie rozpadają się prawidłowo i często łączą się z innymi produktami tworząc zator. Miasto Nowy Jork wydało ponad 18 milionów dolarów w ciągu pięciu lat na naprawę problemów ze sprzętem wywołanych przez tak zwane „spłukiwalne chusteczki”.

Produkty do malowania i czyszczenia — Chociaż są w postaci płynnej, oba te produkty zwiększają ryzyko zatkania odpływu i zanieczyszczają środowisko. Każde miasto ma różne wymagania dotyczące farb olejowych i lateksowych, dlatego ważne jest, aby uzyskać te informacje od gminy.

Konwencjonalne produkty czyszczące często zawierają fosforany, środki przeciwbakteryjne i inne związki, które często nie są usuwane w oczyszczalni ścieków. Zamiast tego stwórz własne produkty czyszczące w domu z bezpiecznych dla środowiska związków, takich jak ocet, soda oczyszczona i olejki eteryczne.

Leki — Logiczne może się wydawać wyrzucenie przeterminowanego lub nieużywanego leku do toalety, lub śmieci, ale badania pokazują, że duża liczba tych leków nie jest usuwana w lokalnej oczyszczalni ścieków, a następnie przedostaje się do środowiska.

Nawet woda z kranu, którą codziennie pijesz, prawdopodobnie zawiera śladowe ilości leków, ponieważ ani oczyszczalnia ścieków, ani filtry czystej wody nie są w stanie ich usunąć.

Utrzymuj rozdrabniacz odpadów w dobrym stanie

Prawie wszystkie wyżej wymienione rzeczy mogą uszkodzić kanalizację i zatkać odpływ. Możesz przedłużyć żywotność kanalizacji i zmniejszyć nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zlewu, wprowadzając następujące zmiany:

  • Utrzymywać rozdrabniacz odpadów w czystości — Utrzymuj rozdrabniacz odpadów w czystości, dzięki czemu zmniejszysz nieprzyjemny zapach w domu, ograniczysz rozwój bakterii w zlewie i wydłużysz żywotność urządzenia. Wylej trochę mydła do naczyń do odpływu i po każdej godzinie spłukuj je zimną wodą przez minutę lub dwie po umyciu naczyń. Konsekwentne stosowanie produktu, który rozkłada tłuszcz, pomoże również zmniejszyć ryzyko zatkania odpływu.
  • Zapobiegaj zablokowaniu usuwania odpadów — Pokrój większe kawałki żywności, konsekwentnie przeprowadzaj usuwanie odpadów i nie blokuj go jedzeniem przed uruchomieniem, wszystko to pomoże młynkowi działać bardziej efektywnie.
  • Użyj zimnej wody — Uruchamianie rozdrabniacza odpadów i używanie zimnej wody utrzymuje niską temperaturę silnika podczas użytkowania i powoduje krzepnięcie wszelkich smarów i tłuszczu, które mogły przedostać się do kanalizacji. Pomoże to zestalić tłuszcz i posiekać go przed odprowadzeniem do kanalizacji. Spuszczaj wodę przez około minutę po uruchomieniu młynka rozdrabniającego cząsteczki jedzenia, aby odpady mogły dostać się do rur ulicznych.
  • Uruchamiaj rozdrabniacz odpadów regularnie — Regularne przeprowadzanie utylizacji zapobiegnie gromadzeniu się rdzy i korozji na częściach młynka, a sama utylizacja przebiegnie prawidłowo.

Co się dzieje, gdy ścieki opuszczają dom?

Podczas gdy środowisko ma niesamowitą zdolność do zmniejszania niewielkich ilości zanieczyszczeń wody, ścieki z gospodarstw domowych muszą zostać oczyszczone przed uwolnieniem do środowiska, ponieważ te miliardy galonów ścieków przerosłyby możliwości natury. W przypadku niewłaściwego oczyszczenia, woda może przenosić bakterie, zakłócając zdrowie i wzrost ryb, roślin i życia morskiego.

Proces oczyszczania ścieków przebiega w trzech etapach. Najpierw stosuje się oczyszczanie mechaniczne w celu usunięcia odpadów stałych zawieszonych w wodzie. Do usuwania ciał stałych stosuje się odpowiednie filtry, a następnie pozwala się wodzie osiąść i usuwa osady. Chociaż jest to określane jako oczyszczanie mechaniczne, często już na tym etapie dodaje się substancje chemiczne, aby przyspieszyć tempo sedymentacji.

Drugą część procesu stanowi oczyszczanie biologiczne, które ma na celu usunięcie materiału organicznego rozpuszczonego w wodzie, który uniknął obróbki mechanicznej. Następnie następuje kolejne przejście przez zbiornik sedymentacyjny. Trzeci krok jest podobny do drugiego, a po nim następuje dezynfekcja chlorem, jeśli woda nie jest uwalniana do środowiska. Chociaż chlor skutecznie zabija materię organiczną i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób, jego stosowanie niesie ze sobą dodatkowe ryzyko.

Gdy chlor wejdzie w kontakt z obiektami składającymi się z węgla organicznego, takimi jak materiał roślinny, powstają produkty uboczne, które są setki razy bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż oryginalny chlor.

Utrzymuj rury w czystości

Utrzymanie rur w domu w czystości jest łatwiejsze i tańsze niż późniejsze rozwiązanie powstałego problemu. W filmie demonstracyjnym dowiesz się, jak poradzić sobie z zatkanymi rurami pod zlewem. Postępowanie zgodnie z powyższymi strategiami pomoże zapobiec zatkaniu. Istnieje również kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wyczyścić rury bez stosowania chemikaliów, zmniejszając ryzyko nagromadzenia się odpadów w miarę upływu czasu.

Odpływy w łazienkach ciągle się zatykają, ponieważ większość ludzi spłukuje włosy, kremy do golenia lub inne produkty do pielęgnacji skóry. Zlewozmywaki kuchenne również mogą skorzystać z niektórych czynności zapobiegawczych.

Raz w tygodniu używaj mieszanki białego octu i ciepłej wody do czyszczenia zlewu, aby utrzymać odpływ w czystości. Napełnij zlew mieszanką wody i octu, a następnie spuść wodę. Połączenie octu i ciśnienia powstającego pod wpływem pełnego zlewu pomogą opłukać rury. Jeśli to nie wystarczy, możesz wsypać kilka łyżek sody oczyszczonej do odpływu, a następnie dodać białego octu. Pozostaw taką mieszankę na godzinę lub dłużej, następnie napełnij zlew gorącą wodą i spuść wodę.

Ogranicz gromadzenie się osadów w podgrzewaczu ciepłej wody i na głowicy prysznicowej. Zdejmij głowicę prysznicową i mocz ją w białym occie co sześć miesięcy. Może to również poprawić ciśnienie wody. Opróżnianie podgrzewacza ciepłej wody i usuwanie osadu co sześć miesięcy może poprawić wydajność, żywotność urządzenia i zmniejszyć ilość osadów spływających do rur.