Według dr. Mercoli
Jabłka zawierają zwalczające choroby witaminy A, C, E i K, minerały takie jak potas i magnez oraz przeciwutleniacze, co czyni je jednym z najwyżej ocenianych owoców pod względem korzyści zdrowotnych.
W porównaniu z innymi powszechnie spożywanymi owocami w USA, jabłka zajmują drugie miejsce po żurawinie pod względem całkowitej zawartości związków fenolowych i aktywności przeciwutleniającej, a najwyższe pod względem udziału wolnych związków fenolowych, co oznacza, że związki fenolowe nie są związane z innymi związkami i dlatego mogą być łatwiej wchłaniane do krwiobiegu.
Warto zauważyć, że duża część przeciwutleniaczy jest zawartych w skórce jabłek, na przykład kwercetyna, katechina, floridzin, kwas chlorogenowy i inne. Ostatnie badania pokazują jednak, że warto również zjadać ogryzek jabłka, ponieważ w nim znajduje się większość pożytecznych bakterii (probiotyków).
Ogryzek jabłka – zaskakujące źródło pożytecznych bakterii
Jak donosi Study Finds, ostatnie badania opublikowane w Frontiers in Microbiology ujawniają, że „typowe 240-gramowe jabłko zawiera około 100 milionów bakterii, głównie w nasionach i skórce”, a jabłka ekologiczne mają znacznie większą różnorodność bakterii w porównaniu do jabłek z upraw konwencjonalnych, co „potencjalnie sprawia, że są one zdrowsze, smaczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska".
W komunikacie prasowym starszy autor, profesor Gabriele Berg z Graz University of Technology w Austrii zauważył, że: „Bakterie, grzyby i wirusy w naszym pożywieniu krótkotrwale kolonizują nasze jelita. Gotowanie zabija większość z nich, więc surowe owoce i warzywa są szczególnie ważnym źródłem drobnoustrojów jelitowych”.
Co ciekawe, ogryzek jabłka zawiera najwyższe ilości pożytecznych drobnoustrojów, a zjedzenie całego jabłka, w tym ogryzka i nasion, zapewnia 10 razy więcej probiotyków niż w przypadku odrzucenia tej centralnej części. Według badania:
„W każdym jabłku znajdują się różne tkanki (łodyga, skórka, miąższ owocowy, nasiona i kielich), które zostały skolonizowane przez odrębne populacje bakterii… Co ciekawe, miąższ owocowy i nasiona zawierają więcej bakterii, podczas gdy skórka jest mniej skolonizowana…
Wyniki badania sugerują, że z jednym jabłkiem zjadamy około 100 milionów komórek bakteryjnych. Chociaż ilość była taka sama, skład bakteryjny był znacząco różny w jabłkach z upraw konwencjonalnych i ekologicznych…
Znaczące różnice w mikrobiomie były… widoczne dla wszystkich tkanek, nawet dla nasion. Jabłka ekologiczne i z upraw konwencjonalnych zajmowane są przez podobną ilość bakterii; zjedzenie całego jabłka dostarcza około 100 milionów bakteryjnych kopii genów.
Jednak świeżo zebrane, ekologicznie jabłka zawierają znacznie bardziej zróżnicowaną i bardziej korzystną mikroflorę w porównaniu z jabłkami z upraw konwencjonalnych; jabłka z upraw ekologicznych i konwencjonalnych różnią się rodzajami bakterii o prawie 40%.
Co więcej, jabłka ekologiczne mają prawdopodobnie korzystny wpływ na zdrowie konsumenta i środowisko, w przeciwieństwie do jabłek z upraw konwencjonalnych, co do których stwierdzono, że zawierają potencjalne patogeny przenoszone przez żywność".
Różnice bakteryjne mogą mieć wpływ na zdrowie i smak
Ekologiczne jabłka są jedynymi, które zawierają Lactobacilli– bakterie rozkładające cukry, które zostały powiązane ze zdrowym trawieniem, silną funkcją odpornościową, a nawet zdrowiem psychicznym. Tworząc kwaśne środowisko, Lactobacilli pomagają również chronić przed chorobotwórczymi patogenami.
Ekologiczne jabłka zawierały również większą liczbę Methylobacterium– bakterii poprawiającej smak, występującej w owocach i jagodach. Pomaga to wyjaśnić, dlaczego jabłka ekologiczne (i wiele innych produktów ekologicznych) mają zwykle mocniejszy i przyjemniejszy smak.
Z drugiej strony, jabłka z upraw konwencjonalnych zawierały Escherichia coli i Shigella–bakterie z rodziny Enterobacteriaceae związane z chorobami przenoszonymi przez żywność, ponieważ oba gatunki wytwarzają silną shigatoksynę. Żaden z tych gatunków nie został znaleziony w jabłkach ekologicznych. W komunikacie prasowym, główny autor badania – BirgitWasserman – zasugerował:
„Profile mikrobiomów i przeciwutleniaczy w świeżych produktach mogą pewnego dnia stać się standardowymi informacjami żywieniowymi, wyświetlanymi wraz z makroskładnikami, witaminami i minerałami, aby pomóc konsumentom.
Kluczowym krokiem będzie tutaj potwierdzenie, w jakim stopniu różnorodność mikrobiomu w produktach spożywczych przekłada się na różnorodność mikrobiologiczną flory jelitowej i poprawę zdrowia".
Jabłka a zdrowie układu krążenia
Jabłka regulują również skład mikroflory jelitowej poprzez zawartość błonnika. Jak wyjaśniono w artykule dotyczącym jabłek i zdrowia sercowo-naczyniowego opublikowanym w 2015 roku w czasopiśmie Nutrients:
„Jabłka należą do najczęściej spożywanych owoców i są bogatym źródłem polifenoli i błonnika. Znaczna część składników bioaktywnych zawartych w jabłkach, w tym polifenole o wysokiej masie cząsteczkowej, unika wchłonięcia w górnym odcinku przewodu pokarmowego i dociera do jelita grubego względnie nienaruszona.
Tam mogą być przekształcane przez mikroflorę okrężnicy w biodostępne i biologicznie aktywne związki regulujące skład flory i wykazujące działanie ogólnoustrojowe.
Badania epidemiologiczne wykazały związek między częstym spożywaniem jabłek a zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe… Glikozydy kwercetyny mogą również docierać do okrężnicy i służyć jako substrat dla ludzkich bakterii jelitowych”.
W artykule opublikowanym w Nutrients przytoczono również badania wykazujące, że spożywanie dwóch jabłek dziennie przez dwa tygodnie znacznie zwiększa liczbę korzystnych bakterii Bifidobacteria i Lactobacillus, jednocześnie zmniejszając liczbę Enterobacteriaceae i innych patogenów.
Podsumowując, w artykule zauważono, że istnieją dowody potwierdzające twierdzenie, że jabłka mogą regulować czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, poprawiając metabolizm lipidów i funkcję naczyń krwionośnych oraz zmniejszając stan zapalny – częściowo dzięki metabolitom pochodzącym z mikroflory i prebiotycznemu wpływowi jabłek.
Mikroflora owoców i warzyw
Podczas gdy pożyteczne bakterie zyskały dużą uwagę w ostatnich latach, owocom i warzywom jako znaczącym źródle żywych bakterii poświęcono mniej uwagi. Zazwyczaj wiążemy ich korzystny wpływ na mikrobiom jelitowy z zawartością błonnika.
Jednakże, jak zauważono w artykule opublikowanym w 1963 roku pt. „Mikroflora w tkance owoców i warzyw”, bakterie są naturalnym zjawiskiem w „normalnych, zdrowych tkankach świeżych owoców i warzyw”. Wyższe ilości zwykle występują w nisko rosnących warzywach. Ma to sens, ponieważ gleba jest bogata w drobnoustroje, pod warunkiem, że jest zdrowa.
Jednak różne owoce i warzywa zawierają więcej bakterii w różnych częściach. Na przykład w ogórkach bakterie znajdują się bliżej obrzeży, z niewielką liczbą w rdzeniu.
W pomidorach największe ilości bakterii znajdują się najbliżej łodygi i rdzenia, zmniejszając się w zewnętrznych częściach owocu i skórki. Podczas fermentacji owoców i warzyw naturalnie występujące bakterie namnażają się wykładniczo w tkance roślinnej.
Według artykułu z 1963 roku, istnieje kilka dróg lub ścieżek wejścia bakterii do tkanek roślinnych. Według badania opublikowanego w 2016 roku, jedna droga kolonizacji bakteryjnej rozpoczyna się od zapylenia, a na ostateczny skład mikroflory owocu ma wpływ populacja drobnoustrojów znaleziona w pyłku.
Zapylanie wpływa na bakteryjną mikroflorę jabłek
W omawianym badaniu, opublikowanym w Environmental Microbiology stwierdzono, że „pyłek stanowi unikalne mikrosiedlisko”, a różne pyłki roślin zapewniają szeroką gamę różnych gatunków bakterii.
„Zarówno gatunek rośliny, jak i rodzaj zapylania znacząco wpływają na strukturę i różnorodność mikroflory pyłkowej” –zauważają autorzy badania, dodając, że „gatunki zapylane przez owady miały bardziej różnorodną mikroflorę w porównaniu do roślin zapylanych przez wiatr, co sugeruje nadrzędność zapylania przez owady...
Wiele roślin emituje duże ilości pyłku wiosną i jesienią, a kilka rodzajów pyłków roślinnych może powodować poważne choroby związane z pyłkami.
Dlatego bakterie związane z pyłkami mogą mieć potencjalny wpływ ekologiczny i leczniczy. Ponadto mogą również wpływać na procesy rozmnażania roślin i być bezpośrednio przekazywane następnemu pokoleniu jako endofity nasion…
Ekstremalnie niskie nakładanie się gatunków bakterii między badanymi pyłkami wykazało, że frakcja uprawna mikroflory pyłku miała zaskakująco wysoki poziom specyficzności gatunkowej.
Jedynie Rosenbergiella nectarea wyizolowano z trzech z czterech gatunków pyłków, co potwierdza, że narządy kwiatowe są preferowanym siedliskiem tego rodzaju bakterii.”
Chociaż różne gatunki pyłków różniły się składem bakteryjnym, najbardziej dominującym rodzajem bakterii były Proteobacteria, a następnie Actinobacteria, Acidobacteria i Firmicutes. Powierzchnia pokrywy – najbardziej zewnętrzna warstwa pyłku - jest preferowanym miejscem kolonizacji bakteryjnej.
Co ciekawe, bakterie znajdujące się w pyłku są tam sprowadzane przez pszczoły miodne i inne owady, pogodę, różne materiały roślinne, a nawet działalność człowieka, co pokazuje, jak działa ekologia. Dla optymalnego zdrowia konieczny jest zdrowy transfer bakterii z jednego gatunku na drugi, z jednego miejsca do drugiego.
Bakterie regulują również skład nektaru
Wykazano również, że bakterie i drożdże zmieniają właściwości nektaru kwiatowego. Jak zauważono w przeglądzie opublikowanym w 2014 roku w Duluth Journal of Undergraduate Biology:
„Rośliny prezentują zapylaczom nektar jako nagrodę energetyczną, podczas gdy zapylacze przenoszą materiał genetyczny, aby pomóc roślinom osiągnąć pełny sukces reprodukcyjny. Składniki nektaru odgrywają kluczową rolę w ułatwianiu tego wzajemnego związku. Pojawia się nowy obszar badań, który może zmienić sposób, w jaki biologowie postrzegają ten podwójny układ; może to już nie być dwukierunkowa interakcja.
Stwierdzono, że mikroorganizmy – drożdże i bakterie – zamieszkują nektary w wielu gatunkach roślin w szerokim zakresie geograficznym. Te mikroorganizmy zmieniają właściwości nektaru w taki sposób, aby zmienić zachowanie zapylaczy”.
Jedną cechą nektaru zmodyfikowaną przez bakterie jest faktyczne stężenie nektaru. Kolejną jest skład cukrowy, co przede wszystkim wabi zapylacze.
Podsumowując, zarówno rozmnażanie roślin, jak i sukces zapylaczy zależą w dużej mierze od zbiorowisk drobnoustrojów znajdujących się w nektarze. Jak wspomniano wcześniej, zapylacze przenoszą bakterie do pyłków, ostatecznie wpływając na skład mikrobiologiczny zapylonych owoców i warzyw. Wydaje się, że bez względu na to, gdzie spojrzysz, drobnoustroje są niezbędne do życia, odgrywają kluczową rolę w zdrowiu gleby, roślin, ich owoców oraz ludzi.
Spożywanie jednego ekologicznego jabłka dziennie wspiera zdrowie
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach prozdrowotnych jabłek, zobacz artykuł „Jakie są właściwości zdrowotne jabłek?". Na przykład badania wykazały, że jabłka chronią przed neurotoksycznością wywołaną stresem oksydacyjnym, zmniejszając ryzyko wystąpienia zaburzeń neurodegeneracyjnych.
Wykazano również, że oprócz zmniejszania ryzyka chorób serca, spożywanie jabłek obniża ryzyko udaru, cukrzycy i raka. W celu uzyskania optymalnych korzyści zdrowotnych, rozważ zjedzenie całego jabłka, w tym ogryzka, i upewnij się, że spożywasz ekologiczne owoce.
Ekologiczne jabłka nie tylko zapewnią zdrowszą kompozycję probiotyków, ale będziesz również mógł zjeść skórkę bez narażania się na toksyczne pestycydy.
Zgodnie z amerykańskim programem Department of Agriculture’s Pesticide Data Program, w jabłkach pochodzących z konwencjonalnych upraw znaleziono pozostałości 47 różnych pestycydów, z których wiele jest znanych jako czynniki rakotwórcze, czynniki zaburzające gospodarkę hormonalną, neurotoksyny i toksyny rozwojowe lub rozrodcze.
Być może słyszałeś, że jedzenie nasion jabłek może być niebezpieczne. Nasiona zawierają amigdalinę – substancję chemiczną, z której powstaje cyjanek, gdy nasiona zostaną zmiażdżone.
Jednakże, jak zauważyła dr Jennifer Ashton – główny korespondent medyczny ABC News – ważąca 150-funtów (ok. 70 kg) osoba musiałby zmiażdżyć i zjeść „dosłownie setki nasion jabłek”, aby doświadczyć efektów toksycznych.