Jak Pozbyć Się Worków Pod Oczami?

worki pod oczami

W skrócie -

  • Worki pod oczami można zmniejszyć przez nawilżenie twarzy, spanie na plecach, wystarczającą ilość snu, unikanie palenia i narażenia na bierne palenie, dodanie dodatkowej poduszki pod głowę podczas snu, unikanie pocierania oczu i leczenie alergii
  • Zmiany w diecie, takie jak picie wystarczającej ilości wody, unikanie słonego jedzenia, zmniejszanie spożycia alkoholu i spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C i retinol, również mogą pomóc pozbyć się worków pod oczami
  • Łatwe domowe środki zaradcze, które mogą pomóc, obejmują zastosowanie ogórka, awokado, zimnego kompresu, białek jaj, ziemniaków, pomidorów, soku z cytryny lub herbaty z kofeiną

Hiperchromia okołooczodołowa, czyli cienie pod oczami są częstym stanem dermatologicznym, który może wpływać na pewność siebie, ponieważ osoba zmagająca się z nimi sprawia wrażenie zmęczonej. Jest to jednak normalne, ponieważ jest to zmiana fizyczna, która zachodzi z wiekiem.

Sińce pod oczami, znane również jako przebarwienia okołooczodołowe, melanoza okołooczodołowa i cienie, mogą pojawiać się jako niebieskawe przebarwienia dolnej powieki (typ naczyniowy) lub przebarwienia o kolorze od brązowego do czarnego (typ konstytucyjny). Skóra powieki jest najcieńszą ze wszystkich części ciała, szczególnie środkowa część dolnej powieki, która ma najniższy stosunek skóry do naskórka. To tam z czasem gromadzi się tłuszcz, który powoduje rozwój worków pod oczami.

Co powoduje powstawanie worków pod oczami?

Worki pod oczami nie zawsze są powodowane przez zbyt małą ilość snu w nocy, w przeciwieństwie do tego, w co wielu ludzi wierzy. Mogą być spowodowane przez różne czynniki. Według badania opublikowanego w 2007 roku:

„Cienie pod oczami mogą być spowodowane wieloma czynnikami etiologicznymi, w tym odkładaniem melaniny w skórze, pozapalnym przebarwieniem wtórnym po atopowym lub alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry, obrzękiem okołooczodołowym, powierzchownym umiejscowieniem naczyń i zwiotczeniem skóry”.

Obrzęki i worki pod oczami, które pojawiają się rano, mogą być spowodowane pozycją spania. Spanie tylko na jednej stronie wywiera nacisk na naczynia krwionośne pod oczami. Krew gromadząca się w tym obszarze sprawia, że skóra wydaje się ciemniejsza. Według Medical News Today, nagromadzenie nadmiaru płynu i osłabienie mięśni również może powodować powstawanie cieni pod oczami.

Stres również może przyczyniać się do powstawania cieni. W medycynie chińskiej opuchnięte oczy mogą być objawem zaburzenia gospodarki wodnej lub czynności nerek, a ciemne worki pod oczami mogą sugerować alergie.

Czy stosowanie kremów pod oczy jest bezpieczne?

Zgodnie z artykułem opublikowanym w Reader's Digest, większość kremów pod oczy na rynku to strata pieniędzy, ponieważ w zasadzie zawierają te same składniki, co środki nawilżające do twarzy. Zazwyczaj są tworzone na bazie wody, co ma zapewnić nawilżenie skóry.

Jeśli zamierzasz stosować krem pod oczy, wybierz produkty zawierające składniki organiczne, takie jak masło shea, olej jojoba, olej acai, ekstrakt z liści zielonej herbaty i wyciąg z kwiatu rumianku, aby nawilżyć skórę i zabezpieczyć ją przed szkodliwymi chemikaliami. Dla wygodniejszego i łatwiejszego zastosowania, przedstawiłem poniżej listę środków zaradczych.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Konwencjonalne zabiegi na worki pod oczami obejmują stosowanie leków działających miejscowo, chirurgię, peelingi chemiczne i zabiegi laserowe. Radzę jednak przejść do bezpieczniejszych i wygodniejszych nieinwazyjnych metod, które pomogą zmniejszyć worki pod oczami.

Chociaż są uważane za problem kosmetyczny, a nie medyczny, możesz poprawić swój wygląd, pozbywając się worków pod oczami dzięki zastosowaniu poniższych metod.

5 miejscowo działających środków na worki pod oczami

Nawilżanie — zmarszczki i worki pod oczami stają się bardziej widoczne, gdy skóra jest sucha. Utrzymuj odpowiedni stan nawilżenia skóry, szczególnie wokół oczu, stosując całkowicie naturalne środki nawilżające, takie jak czysty olej emu i czysty olej kokosowy.

Używaj żeń-szenia brazylijskiego — badanie opublikowane w 2009 roku wykazało, że miejscowe stosowanie próbki surowicy zawierającej brazylijski żeń-szeń dwa razy dziennie pomaga zmniejszyć widoczność cieni wokół oczu.

Wybieraj kremy do oczu z ekstraktami z kawy — badanie opublikowane w 2013 roku wykazało, że kofeina ma właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu może działać jak filtr przeciwsłoneczny. Związki polifenoli zawarte w kawie chronią skórę przed promieniowaniem UVB, co pomaga w zapobieganiu szybkiemu starzeniu się skóry.

Badanie opublikowane w 2018 roku wykazało również, że produkty do pielęgnacji skóry zawierające kofeinę mogą pomóc zmniejszyć worki pod oczami spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych.

Używaj bezpiecznego kremu przeciwsłonecznego i noś okulary przeciwsłoneczne — chociaż ekspozycja na słońce ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia, przebywając na słońcu musisz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak warunki pogodowe, pora roku i pora dnia, aby uniknąć uszkodzenia skóry i powstawania zmarszczek.

Według badania z 2013 roku stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania i noszenie okularów przeciwsłonecznych z powłoką UV może pomóc zmniejszyć worki pod oczami. Wybierając filtr przeciwsłoneczny, upewnij się, że nie zawiera on oksybenzonu, syntetycznych substancji zapachowych ani palmitynianu retinylu; najbezpieczniejszym wyborem jest balsam lub krem z tlenkiem cynku. W celu ochrony twarzy i oczu, możesz również nosić kapelusz z szerokim rondem lub czapkę.

Delikatnie zmywaj makijaż — nadmierne szorowanie skóry twarzy może uszkodzić naczynia krwionośne, co może pogorszyć worki pod oczami. Unikaj tego, delikatnie przecierając oczy łagodnym środkiem do demakijażu (dobrym rozwiązaniem jest olej kokosowy) i pozostawiając go na twarzy przez minutę, zanim go zmyjesz.

5 zmian w diecie, które pomogą pozbyć się worków pod oczami

Pij wystarczającą ilość wody — utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu pomoże przywrócić nawilżenie skóry i wyeliminować z niej toksyny.

Unikaj słonego jedzenia — sód przyczynia się do zatrzymywania płynów w organizmie, co powoduje powstawanie worków pod oczami. Ograniczenie spożycia soli w nocy jest jednym ze sposobów na zmniejszenie porannych worków pod oczami i obrzęków.

Dodaj do diety pokarmy bogate w retinol — retinol, czyli witamina A pomaga zapobiegać dalszemu przerzedzaniu skóry. Odżywiaj skórę pod oczami, dodając do swojej diety pokarmy bogate w retinol, takie jak ekologiczna wątroba wołowa, ser cheddar, podroby z kurczaka, wątroba indycza, masło od krów karmionych trawą i ekologiczne jajka od kur z wolnego wybiegu.

Ogranicz lub unikaj spożywania alkoholu — alkohol jest jednym z płynów, które mogą odwadniać organizm, w tym skórę pod oczami. Jeśli pijesz alkohol, pamiętaj o zrównoważeniu go wypiciem co najmniej 8 szklanek wody przez cały dzień.

Spożywaj pokarmy bogate w witaminę C — badanie opublikowane w 2009 roku wykazało, że witamina C z askorbinianu sodu pomaga zwiększyć grubość skóry dolnych powiek. Wyniki pokazały, że ciemne przebarwienia ulegają znacznemu zmniejszeniu, gdy skóra właściwa stanie się grubsza.

Zmniejsz widoczność worków pod oczami, dodając do diety pokarmy bogate w witaminę C, takie jak mango, papaja, ananas, arbuz, brokuły, pomidory, zielona i czerwona papryka, truskawki i dynia.

6 zmian w stylu życia, które pomagają wyeliminować worki pod oczami

Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybko pozbyć się worków pod oczami, oto dodatkowe zmiany w stylu życia, które warto wprowadzić:

Spanie na plecach — spanie na jednej stronie lub na brzuchu przyczynia się do gromadzenia się krwi i płynów na twarzy. Spróbuj spać na plecach, aby uniknąć porannego obrzęku twarzy z powodu nagromadzenia się płynów.

Dodaj dodatkową poduszkę pod głowę — podnieś głowę, gdy śpisz, aby uniknąć gromadzenia się płynów wokół oczu.

Unikaj palenia tytoniu i narażenia na bierne palenie — oprócz podrażnień chemicznych, palenie tytoniu może powodować uszkodzenia skóry i szybkie starzenie się, szczególnie w okolicach ust i oczu. Zapobieganie ekspozycji na dym tytoniowy jest jednym ze sposobów uniknięcia lub usunięcia worków pod oczami.

Wyśpij się — jednym z zalecanych przez WebMD sposobów pozbycia się worków pod oczami jest zapewnienie odpowiedniej ilości wysokiej jakości snu w nocy. Jeśli chcesz zapobiec wiotczeniu skóry, staraj się spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę, aby dać skórze więcej czasu na wytwarzanie kolagenu.

Leczenie alergii — według badań Sage Journals, ciemne worki pod oczami mogą być wywoływane u dzieci przez alergie. Uwagi autorów:

„Długotrwały i utrzymujący się obrzęk alergiczny błon śluzowych jamy nosowej wywołuje ucisk żył, zaburzając ich normalny drenaż. Zatem przebarwienia pod oczami powstają w wyniku niedrożności i spowolnienia normalnego drenażu naczyń okrężniczych i powiek".

Powszechnie znane cienie alergiczne, można złagodzić, stosując naturalne leki przeciwhistaminowe, takie jak lepiężnik, witamina C i zielona herbata.

Unikaj pocierania oczu —według badań opublikowanych w 2014 roku, częste pocieranie oczu może pogorszyć wygląd cieni. Może to spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych powiek i nagromadzenie krwi, które powodują przebarwienie dolnych powiek.

Wyeliminuj worki pod oczami dzięki tym 8 domowym środkom

Jeśli szukasz łatwego domowego sposobu na worki pod oczami, oto różne środki, których możesz użyć w domu:

Ogórek — ogórek jest jednym z najpopularniejszych naturalnych środków na worki pod oczami, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć obrzęki. Wystarczy nałożyć na oczy dwa plastry schłodzonego ogórka na około 25 minut.

Zimna łyżeczka — jednym z najwygodniejszych zabiegów na worki pod oczami jest przykładanie zimnej łyżki na dolne powieki w celu schłodzenia naczyń krwionośnych.

Zimny okład — nałożenie zimnego okładu na oczy znacznie zmniejsza obrzęk naczyń krwionośnych. Wystarczy na 15 minut nałożyć na oczy wilgotny, schłodzony ręcznik.

Białka jaj — Times of India sugeruje nałożenie ubitych białek wokół oczu jako lekarstwa na worki pod oczami. Pozostawienie białek jaja na skórze przez 20 minut zmniejsza worki, ponieważ białko ma właściwości ściągające.

Ziemniak lub pomidor — w celu rozjaśnienia cieni pod oczami, użyj wacika nasączonego ekstraktem z ziemniaków lub świeżym sokiem pomidorowym. Wyciśnij nadmiar soku, a następnie umieść wacik na skórze pod oczami na 10 minut. Na koniec umyj twarz.

Awokado — ten owoc ma właściwości zmiękczające, dzięki czemu jest dobrym środkiem nawilżającym do skóry. Możesz bezpośrednio nałożyć plastry awokado na oczy lub zrobić maseczkę mieszając awokado z kilkoma kroplami olejku migdałowego.

Sok z cytryny — dzięki swoim naturalnym właściwościom wybielającym, sok z cytryny może być stosowany w celu zmniejszenia przebarwienia worków pod oczami. Pamiętaj, aby przed nałożeniem mieszanki na skórę pod oczami rozcieńczyć sok z cytryny w wodzie, co zapobiegnie podrażnieniom.

Herbata z kofeiną — zimne torebki z herbatą pomagają spowolnić starzenie się skóry ze względu na właściwości przeciwutleniające herbaty. Najpierw namocz torebki z herbatą w ciepłej wodzie, a następnie umieść je w lodówce, aby się schłodziły. Następnie nałóż torebki z herbatą na oczy i pozostaw na pięć minut.

Pamiętaj, że metody eliminacji worków pod oczami za pomocą domowych środków mogą, ale nie muszą działać, ponieważ worki pod oczami mogą być spowodowane różnymi czynnikami, co stwierdzono w badaniu opublikowanym w 2014 roku z udziałem 200 pacjentów z różnymi formami przebarwień okołooczodołowych. Wypróbuj kilka sposobów i sprawdź, które z nich są dla Ciebie najlepsze.

Czy potrzebne są chirurgiczne rozwiązania problemu worków pod oczami?

Jak wspomniano, posiadanie zauważalnych worków pod oczami nie jest problemem medycznym, ale estetycznym, który nie implikuje choroby ani zagrażającego zdrowiu stanu. Jeśli obwisła skóra utrudnia widzenie peryferyjne, można wykonać operację worków pod oczami lub plastykę powiek. Ta procedura pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki na powiekach poprzez nacięcie.

Po usunięciu nadmiaru tłuszczu skóra jest zszywana. Jeśli Twój stan wymaga operacji, zdecyduj się na przezcewnikową, a nie przezskórną blepharoplastykę, aby blizna nie była widoczna.

Konieczność usunięcia worków pod oczami za pomocą zabiegu chirurgicznego może wiązać się z pewnymi korzyściami i ryzykiem, dlatego przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu skonsultuj się z ekspertem.

Przed wypróbowaniem domowych środków zaradczych, najpierw poznaj podstawową przyczynę powstawania worków pod oczami

Worki pod oczami występują powszechnie, ale dane na temat przyczyn rozwoju tego stanu są dość ograniczone. Wiele z wyżej wymienionych domowych środków zaradczych może być łatwych do zastosowania, ale konieczne są odpowiednie zalecenia od lekarza. Upewnij się, że znasz przyczynę powstania swoich worków pod oczami, abyś wiedział, która metoda będzie dla Ciebie odpowiednia.

Starzenie się i genetyka to dwie typowe przyczyny powstawania worków pod oczami, których nie można kontrolować, więc poprawa stylu życia i odpowiednia pielęgnacja skóry mogą zmniejszyć widoczność worków pod oczami.

Kiedy czujesz, że worki pod oczami stają się swędzące, bolesne i ciężkie lub jeśli powodują rozmycie obrazu i utrudniają widzenie, najlepiej natychmiast udać się do lekarza, aby rozwiązać problem i uniknąć dalszych komplikacji.

+ Źródła i odniesienia