Jak odwodnienie wpływa na mózg?

Odwodnienie wpływa na mózg

W skrócie -

  • Organizm człowieka zawiera około 11 galonów wody (ok. 42 litry): krew składa się w 85 procentach z wody; mięśnie w 80 procentach; mózg w 75 procentach, a kości w 25 procentach, co ilustruje znaczenie wody dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia
  • Wypicie 16 uncji wody (ok. 0,5 l) może podnieść tempo metabolizmu nawet o 30 procent; wykazano, że 2-procentowy poziom odwodnienia powoduje 10-procentowy spadek wydajności sportowej
  • W wyniku odwodnienia następuje kurczenie mózgu, które powoduje ból głowy związany z odwodnieniem. Nawet łagodne lub tymczasowe odwodnienie może zmienić funkcję mózgu i wpłynąć na nastrój
  • Efekty wywołane odwodnieniem, takie jak senność, zmęczenie, obniżony nastrój i dezorientacja można łatwo odwrócić, ponieważ ustępują w ciągu 20 minut od wypicia wody. Zimna woda wchłania się o 20 procent szybciej niż letnia woda, więc aby zwiększyć szybkość rekuperacji, pij zimną wodę

Według dr. Mercoli

Woda stanowi co najmniej dwie trzecie ludzkiego ciała i odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Z tego powodu odwodnienie może prowadzić do rozwoju wielu dolegliwości – od migreny i zaparć po kamienie nerkowe.

Może również mieć negatywny wpływ na zdrowie mózgu, wpływając na nastrój i ogólne funkcjonowanie mózgu. Na przykład, kiedy jesteś odwodniony, jesteś bardziej podatny na drażliwość, niepokój i zmęczenie.

Odwodnienie ma miejsce, gdy organizm stracił zbyt dużo wody bez uzupełnienia jej, co uniemożliwia wykonywanie normalnych funkcji.

Łagodne odwodnienie można łatwo wyleczyć, ale jeśli osiągnie ono ekstremalny poziom, może zagrażać życiu i wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Odwodnienie powoduje kurczenie mózgu

Około trzy czwarte mózgu stanowi woda. W wyniku odwodnienia mózg rzeczywiście się kurczy (to kurczenie powoduje ból głowy związany z odwodnieniem).

Nawet łagodne lub tymczasowe odwodnienie może zmienić funkcję mózgu i wpłynąć na nastrój – wykazało to badanie z 2013 roku, w którym 20 zdrowych kobiet w wieku około 20 lat pozbawiono wody i innych napojów na 24 godziny.

Chociaż nie zaobserwowano żadnych nieprawidłowości klinicznych w parametrach biologicznych (mocz, krew i ślina), pragnienie i częstość akcji serca wzrosły, a wydalanie moczu drastycznie spadło. Zgodnie z oczekiwaniami, mocz stał się ciemniejszy. Jeśli chodzi o wpływ na nastrój, autorzy zauważyli, że:

„Znaczący wpływ [deprywacji płynów] na nastrój obejmował zmniejszoną czujność i zwiększoną senność, zmęczenie i dezorientację. Najczęstsze skutki łagodnego odwodnienia dotyczące nastroju mają wpływ na parametry snu/czuwania…”

Na szczęście skutki zostają odwrócone w ciągu 20 minut od wypicia wody. Bóle głowy wywołane odwodnieniem również ulegają szybkiemu złagodzeniu po nawodnieniu.

Co ciekawe, zimna woda wchłania się o 20 procent szybciej niż woda letnia, więc aby zwiększyć szybkość rekuperacji, pij zimną wodę zamiast wody o temperaturze pokojowej.

Jeśli Twoje dzieci zmagają się z częstym zmęczeniem i wahaniami nastroju, upewnij się, że piją wystarczającą ilość wody. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak ustalić poziom nawodnienia. Dzieci są bardziej narażone na odwodnienie, ponieważ są bardziej skłonne do picia słodkich napojów takich jak napoje gazowane i soki owocowe zamiast zwykłej wody.

Badanie przeprowadzone na Harvardzie wykazało, że ponad połowa dzieci jest odwodniona, co może mieć wpływ na ich zdrowie i wyniki w nauce. Około jedna czwarta dzieci w USA nie pije wody codziennie. Ogólnie rzecz biorąc, chłopcy byli o 75% częściej odwodnieni niż dziewczęta – odkrycie to zgadza się z wcześniejszymi badaniami pokazującymi, że chłopcy piją więcej słodkich napojów niż dziewczynki.

Jak odwodnienie wpływa na funkcje wykonawcze mózgu?

W innym badaniu, opublikowanym w 2011 roku, stwierdzono, że odwodnienie spowodowane poceniem się w wyniku wysiłku fizycznego doprowadziło do „znacznie silniejszego wzrostu odpowiedzi zależnej od poziomu tlenu w krwi czołowo-ciemieniowej (BOLD) podczas wykonywania funkcji wykonawczych… podczas gdy nie zaobserwowano wpływu na perfuzję mózgu podczas odpoczynku”.

Ponieważ zwiększonej odpowiedzi BOLD nie towarzyszyło obniżenie wydajności poznawczej, naukowcy doszli do wniosku, że odwodnienie zaburza aktywność metaboliczną w mózgu i że u uczestników badania następowało zwiększenie poziomu aktywności neuronalnej w celu utrzymania normalnego poziomu wydajności.

„Biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność zasobów metabolicznych mózgu, odkrycia te sugerują, że przedłużające się stany zmniejszonego poboru wody mogą niekorzystnie wpływać na funkcje wykonawcze, takie jak planowanie i przetwarzanie wizualno-przestrzenne” – twierdzą naukowcy.

Odwodnienie może upośledzić zdolność prowadzenia pojazdów

Odwodnienie ma wpływ na funkcje poznawcze, a spadek zdolności koncentracji może mieć poważne konsekwencje, gdy jesteś za kierownicą.

Badania pokazują, że odwodnieni kierowcy popełniają dwa razy więcej błędów podczas dwugodzinnej jazdy w porównaniu do prawidłowo nawodnionych kierowców, co jest podobne do jazdy pod wpływem alkoholu. W tym badaniu, prawidłowo nawodnieni kierowcy pili 200 mililitrów (ml) (6,7 uncji) wody co godzinę, w porównaniu do odwodnionych kierowców, którzy wypijali tylko 25 ml na godzinę.

Według The Daily Mail:

„U kierowców o prawidłowym poziomie nawodnienia wystąpiło 47 błędów podczas prowadzenia pojazdu. Liczba ta wzrosła do 101 błędów, gdy mężczyźni zostali odwodnieni – to taki sam wskaźnik błędów, jak w przypadku kierowców pozbawionych snu lub będących pod wpływem alkoholu.

Naukowcy... uważają, że odwodnienie prowadzi do zmniejszenia aktywności mózgu, a także spadku czujności i pamięci krótkotrwałej..."

Gdy jesteś odwodniony, Twoje ciało cierpi

Jak pokazano na poniższej grafice Health First, całe ciało cierpi z powodu odwodnienia. Nawet łagodne odwodnienie może powodować nierównowagę w homeostazie organizmu. Odwodnienie jest oceniane jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie w zależności od procentu utraty wody, której doświadcza organizm.

Utrata 1 do 2 procent płynów powoduje uruchomienie mechanizmu pragnienia, co zachęca do picia, ale w tym momencie odwodnienie już wpływa na funkcjonowanie organizmu. Podczas łagodnego odwodnienia możesz stracić do 5 procent płynów ustrojowych.

Objawami długotrwałego odwodnienia lub ciężkiego odwodnienia są: podwyższony poziom cholesterolu, szybkie bicie serca lub oddychanie, niskie ciśnienie krwi i objawy przedwczesnego starzenia się, takie jak sucha, „spieczona” skóra. Odwodnienie spowalnia również metabolizm.

Według jednego z badań, picie zaledwie 16 uncji wody dziennie może zwiększyć tempo metabolizmu nawet o 30 procent. Wykazano również, że 2-procentowy poziom odwodnienia powoduje 10-procentowy spadek wydajności sportowej.

Objawy odwodnienia

Używanie pragnienia jako przewodnika po tym, ile wody trzeba pić, jest jedynym oczywistym sposobem na zaspokojenie indywidualnych potrzeb każdego dnia. Nadmierny głód – zwłaszcza głód węglowodanowy – to kolejny powszechny objaw mówiący o tym, że Twoje ciało potrzebuje więcej wody.

W rzeczywistości, oprócz pragnienia, głód jest jednym z pierwszych charakterystycznych oznak odwodnienia. Jeśli więc czujesz się głodny, wypij szklankę wody i odczekaj 20 minut, zanim sięgniesz po przekąskę.

Inne sygnały wskazujące na to, że musisz pić więcej wody, to delirium i utrata przytomności – dwie oznaki ostrego i ciężkiego odwodnienia, które mogą zagrażać życiu i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zmęczenie i/lub zawroty głowy

Ból głowy

Mgła umysłowa i problemy z koncentracją

Dreszcze

Skurcze mięśni

Ból pleców lub stawów

Suchość w jamie ustnej

Zaparcia

Rzadkie oddawanie moczu; ciemny, skoncentrowany mocz

Wahania nastroju; zwiększone napięcie lub lęk

Niska wydajność oddawania moczu

Głód węglowodanowy

Kilka sposobów na ocenienie poziomu nawodnienia organizmu

Oprócz polegania na oznakach i objawach, oto prosty test „wypij i wysikaj”, który może pomóc ocenić poziom odwodnienia:

  • Po opróżnieniu pęcherza wypij 11 mililitrów wody na kilogram masy ciała (0,37 uncji wody na 2,2 funta);
  • Odczekaj godzinę, a następnie opróżnij pęcherz do pojemniczka na mocz;
  • Jeśli oddasz o wiele mniej moczu niż całkowita ilość wody, którą wypiłeś, Twoje ciało zatrzymuje wodę, co oznacza, że jesteś odwodniony.

Inne sposoby oceny poziomu odwodnienia obejmują obserwację:

Częstotliwości oddawania moczu — większość ludzi oddaje mocz od czterech do siedmiu razy dziennie, w zależności od wielkości pęcherza i ilości moczu, którą musisz wydalić. Jeśli oddajesz mocz mniej niż cztery razy dziennie lub wcale, prawdopodobnie musisz pić więcej wody;

Koloru moczu — kolor jest jednym z najłatwiejszych sposobów określenia stanu nawodnienia. Kolor moczu zależy od stężenia odpadów w płynie. Im więcej wody masz w organizmie, tym jaśniejszy będzie kolor moczu. Powinieneś pić wystarczającą ilość wody, aby mocz miał jasny słomkowy lub jasnożółty kolor.

Jeśli Twój mocz ma ciemny kolor, oznacza to, że nerki ciężej pracują, aby skoncentrować odpady i usunąć je z organizmu, nie powodując dalszego odwodnienia. Możesz nie zdawać sobie sprawy z niektórych fizycznych i poznawczych ograniczeń w wydajności, ale one już istnieją.

Należy pamiętać, że niektóre suplementy diety mogą zabarwić mocz na jasny, prawie fluorescencyjny żółty kolor, co może utrudnić ustalenie prawdziwego koloru moczu.

Jeśli Twój mocz jest prawie bezbarwny, być może pijesz za dużo wody. Chociaż jest to znacznie mniej powszechne niż odwodnienie, nadmierne nawodnienie również może zagrażać życiu.

Książka autorstwa dr. Tima Noakesa pt. „Waterlogged: The Serious Problem of Overhydration in Endurance Sports” ujawnia, w jaki sposób przemysł napojów wpłynął na wytyczne dotyczące picia wśród sportowców, prowadząc do niepotrzebnych zgonów z powodu nadmiernego nawodnienia.

Zapachu — Twój mocz powinien być względnie bezwonny. Zapach będzie zależeć od poziomu odwodnienia, żywności, którą zjadłeś w ciągu ostatnich 24 godzin i od tego, czy masz infekcję pęcherza. Im bardziej skoncentrowany jest Twój mocz (złożony głównie z odpadów usuwanych przez nerki), tym silniej będzie pachniał amoniakiem.

Niektóre leki i infekcje dróg moczowych również zmieniają kolor i zapach moczu. W przypadku infekcji mocz może wydawać się mętny lub zabarwiony krwią. Nienormalnie słodki zapach moczu może wskazywać na wysoki poziom glukozy w moczu spowodowany niekontrolowaną cukrzycą.

Inne choroby, które wpływają na zapach moczu to niewydolność wątroby i wysoki poziom ketonów w moczu.

W celu utrzymania optymalnego stanu zdrowia pij codziennie czystą wodę

Nie ma wątpliwości co do tego, że dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia potrzebujesz czystej wody. Możesz wytrzymać dość długo bez jedzenia, ale bez wystarczającej ilości wody każdego dnia wydajność i zdrowie zaczną się dość szybko pogarszać.

Zamiana wszystkich słodzonych napojów butelkowanych na czystą wodę może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia, ponieważ praktycznie wszystkie procesy biochemiczne zachodzące w organizmie potrzebują wody – a nie cukru.

Zastanów się: Twoje ciało składa się z około 11 galonów (42 litrów) wody, co stanowi od 50 do 70 procent masy ciała. Twoja krew zawiera 85 procent wody; mięśnie 80 procent; mózg 75 procent, a kości 25 procent, co ilustruje znaczenie tego płynu dla stanu zdrowia.

Ilość wypijanej wody należy dostosować do indywidualnych potrzeb i okoliczności. Zapotrzebowanie na wodę różni się w zależności od wieku, poziomu aktywności, klimatu i innych czynników. Jednak nie musisz się martwić próbą ustalenia dokładnej ilości wody potrzebnej Twojemu ciału lub śledzeniem, ile szklanek wody wypiłeś w ciągu dnia. Jeśli nauczysz się słuchać swojego organizmu, on powie Ci, kiedy nadejdzie czas na uzupełnienie płynów.

Po prostu traktuj pragnienie jak przewodnika po tym, ile wody musisz wypić – jest to prosty sposób na zaspokojenie indywidualnych potrzeb każdego dnia. Jak wspomniano wcześniej, możesz również użyć koloru moczu jako wskaźnika. Jeśli jest głęboki, ciemnożółty, prawdopodobnie nie pijesz wystarczającej ilości płynów. Zmęczenie, pogorszenie nastroju i ból głowy również mogą wskazywać na to, że musisz pić więcej wody.