Potencjalne właściwości prozdrowotne kolendry i nasion kolendry

nasiona kolendry

W skrócie -

  • Kolendra i kolender to nazwy identyfikujące dwa etapy rozwoju rodzaju kolendry siewnej (Coriandumsativum). Nazwa kolendra odnosi się do początkowego stadium liściastego. Kiedy roślina kwitnie i powstają nasiona, nazywana jest kolendrem (nasiona kolendry)
  • Najnowsze badania wykazały, że kolendra zawiera silny związek o właściwościach przeciwdrgawkowych aktywujący kanał potasowy, który może być korzystny w leczeniu osób cierpiących na epilepsję
  • Kolendra aktywuje określone kanały potasowe odpowiedzialne za regulację aktywności elektrycznej w mózgu, zmniejszając w ten sposób czynność napadową
  • Podstawowym aktywnym składnikiem nasion kolendry jest linalol, który zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym, hamuje rozwój drobnoustrojów, poprawia nastrój, poprawia funkcje poznawcze, łagodzi lęk, chroni przed chorobami neurologicznymi i zmniejsza ból
  • Zastosowanie kolendry siewnej w celach leczniczych – w tym zarówno liści, jak i nasion – obejmuje leczenie bólu brzucha i nudności, dolegliwości trawiennych i żołądkowych, takich jak uczucie pełności, wzdęcia, kolka jelitowa (skurcze jelit lub żołądka) i zaparcia

Według dr. Mercoli

Kolendra i kolender to nazwy identyfikujące dwa etapy rozwoju kolendry siewnej (Coriandum sativum). Nazwa kolendra odnosi się do początkowego stadium liściastego. Kiedy roślina kwitnie i rozwija nasiona, nazywana jest kolendrem (nasiona kolendry).

Kolendra jest więc wyjątkowa, ponieważ jest zarówno ziołem (liście), jak i przyprawą (nasiona). W tym artykule termin kolendra odnosi się do obu części rośliny. Podczas omawiania określonej części rośliny, stosowane będą terminy kolendra i nasiona kolendry (kolender).

Liście kolendry – silne działanie przeciwdrgawkowe

Kolendra jest bogata w kwas foliowy i kwas askorbinowy (witaminę C). Ponadto może pomóc w detoksykacji metali ciężkich, takich jak rtęć, arsen, kadm i ołów. Ostatnie badania wykazały również, że liście kolendry zawierają silny związek przeciwdrgawkowy aktywujący kanał potasowy, co sugeruje, że może przynieść korzyści w leczeniu osób cierpiących na epilepsję (padaczkę). We wspomnianym artykule, opublikowanym w lipcu 2019 roku w The FASEB Journal, wyjaśniono, że:

„Dysfunkcja neuronalnej podgrupy kanału potasowego Q (KCNQ) może powodować ciężkie encefalopatie padaczkowe, które są oporne na nowoczesne leki przeciwdrgawkowe.

Informujemy, że kolendra (Coriandrum sativum)… jest bardzo silnym aktywatorem kanału KCNQ. Badania przesiewowe metabolitów liści kolendry wykazały, że jeden, długołańcuchowy aldehyd tłuszczowy (E)-2-dodecenal, aktywuje wiele KCNQ, w tym dominującą izoformę neuronową… i dominującą izoformę sercową…

(E)-2-dodecenal odpowiada również za przeciwdrgawkowe działanie kolendry, opóźniając napady wywołane tetrazolem pentylenowym… Wyniki dostarczają molekularnych podstaw dla wyjaśnienia terapeutycznych właściwości kolendry i wskazują, że to wszechobecne zioło ma nieoczekiwany wpływ na klinicznie ważne kanały KCNQ”.

Innymi słowy, kolendra aktywuje określone kanały potasowe odpowiedzialne za regulację aktywności elektrycznej w mózgu, zmniejszając w ten sposób czynność napadową.

Główny autor artykułu, Geoff Abbott – profesor fizjologii i biofizyki w UCI School of Medicine – powiedział w wywiadzie dla Newswise:

„Znaleźliśmy jeden składnik kolendry, zwany dodecenalem, który wiąże się z określoną częścią kanałów potasowych, co powoduje ich otwarcie i zmniejszenie pobudliwości komórkowej.

To szczególne odkrycie jest ważne, ponieważ może prowadzić do skutecznego stosowania kolendry jako środka przeciwdrgawkowego lub modyfikacji dodekenalu w celu opracowania bezpieczniejszych i skuteczniejszych leków przeciwdrgawkowych.

Oprócz właściwości przeciwdrgawkowych, kolendra wykazuje również właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, kardioprotekcyjne, wspierające pracę żołądka i przeciwbólowe. Nie wspominając o tym, że dobrze smakuje!”

Właściwości prozdrowotne nasion kolendry

Nasiona kolendry i olejki eteryczne z nasion kolendry również zostały powiązane z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Na przykład, według American Botanical Council, nasiona kolendry były stosowane w leczeniu czerwonki, zapalenia oskrzeli, lęku i bezsenności.

Maść wykonana z nasion kolendry do stosowania miejscowego może przynieść ulgę w zapaleniu stawów i bólach reumatycznych, dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym. Podstawowym składnikiem aktywnym składnikiem nasion kolendry jest linalol, odpowiedzialny za przyjemny zapach kolendry. Wykazano, że linalol (a więc i nasiona kolendry):

Zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym w wątrobie, sercu, nerkach i mózgu

Wspomaga leczenie cukrzycy poprzez poprawę odpowiedzi na insulinę i ochronę przed uszkodzeniem wysp trzustkowych; obniżenie poziomu glukozy i glikemii poposiłkowej

Poprawia nastrój

Poprawia pamięć i uczenie się

Łagodzi niepokój

Chroni przed chorobami neurologicznymi, zmniejszając deficyty pamięci i stres oksydacyjny w mózgu

Zmniejsza ból poprzez hamowanie reakcji na ból

Hamuje wzrost drobnoustrojów patogennych powodujących infekcje, w tym infekcje grzybicze skóry i infekcje wywoływane przez Escherichia coli, Staphylococcus aureus, S. haemolyticus, Pseudomonas aeruginosa i Listeria monocytogenes. Według przeglądu badań opublikowanego w Alternative and Complementary Therapies:

„W jednym badaniu oceniano wpływ oleju z nasion kolendry na Acinetobacter baumannii – bakterie gram-ujemne często rozwijające oporność na antybiotyki.

Wykazano, że olejek kolendrowy nasilał działanie leków: chloramfenikolu, cyprofloksacyny, gentamycyny i tetracykliny przeciwko A. baumannii. Wyraźny był synergistycznedziałanie kolendry i chloramfenikolu, na który bakterie były odporne…”

Miejscowe stosowanie olejku eterycznego z nasion kolendry okazało się skuteczne w leczeniu liszajca (zakaźnej infekcji skóry wywoływanej przez bakterie gronkowca lub paciorkowca), przewlekłych ran i ostrej postaci opryszczki pospolitej.

W Indiach, nasiona kolendry stosuje się w leczeniu gorączki reumatycznej i problemów z reprodukcją, takich jak nasieniotok (spontaniczny, mimowolny wytrysk) i upławy (zakażenie pochwy). Badania wykazały również, że nasiona kolendry mają właściwości afrodyzjaku.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i dawkowania nasion kolendry

Według przeglądu badań z 2016 roku opublikowanego w Nutrition Today: „Olejek kolendrowy i linalol nie są toksyczne, co doprowadziło do stwierdzenia, że olejek eteryczny z nasion kolendry jest uważany za bezpieczny dodatek do żywności na poziomach obecnie zatwierdzonych do stosowania”.

Uważa się, że dawka stosowana w tradycyjnej medycynie wynosi od 1 grama do 5 gramów proszku z nasion kolendry trzy razy dziennie lub od 14 do 71 miligramów, trzy razy dziennie, dla osoby o wadze 154 funtów (70 kg). Można również przygotować herbatę z nasion kolendry zalewając od 4 do 30 gramów nasion około 3,5 uncjami (100 mililitrów)wrzącej wody.

Według Nutrition Today: „Nie udokumentowano negatywnych skutków związanych z jakimkolwiek historycznym stosowaniem nasion i liści kolendry w tradycyjnych lekach, chociaż istnieje opis przypadku z Iranu, który mówi o wystąpieniu endokrynotoksyczności u kobiety, która przyjmowała około 200 ml 10% ekstraktu z liści kolendry przez siedem kolejnych dni”.

Ogólne zalety kolendry siewnej (Coriandum sativum)

Według jednego z przeglądów badań,kolendra siewna ma liczne zalety:

„Kolendra jest stosowana do przygotowania wielu domowych leków na przeziębienie, gorączkę sezonową, nudności, wymioty, zaburzenia żołądka, a także jako lek na niestrawność, przeciwko robakom, reumatyzmowi i bólom stawów.

Wiele właściwości leczniczych kolendry można przypisać zawartości wyjątkowych fitozwiązków, dlatego też często określa się ją jako magazyn związków bioaktywnych”.

Do obszarów zastosowania kolendry siewnej wymienionych przez American Botanical Council należą:

  • Bóle brzucha i nudności;
  • Dolegliwości dyspeptyczne (trawienne);
  • Utrata apetytu;
  • Dolegliwości trawienne i żołądkowe, takie jak uczucie pełności, wzdęcia i kolka jelitowa (skurcze jelit lub żołądka);
  • Zaparcia.

Jeszcze inny artykuł pt. „Cilantro – Culinary Herb or Miracle Medicinal Plant?” opublikowany w Alternative and Complementary Therapies, cytuje badania wykazujące, że kolendra siewna jest przydatna w leczeniu następujących dolegliwości:

„…zaburzenia trawienne, zaburzenia układu oddechowego i moczowego, lęk i bezsenność, alergie, czerwonka amebowa (pełzakowica), oparzenia, kaszel, zapalenie pęcherza, zawroty głowy, obrzęki, katar sienny, bóle głowy, hemoroidy, wysypki, zapalenie cewki moczowej, infekcje dróg moczowych, pokrzywka i wymioty. W Maroku kolendra jest stosowana w leczeniu… cukrzycy i dyslipidemii”.

Dlaczego niektórzy ludzie nie znoszą smaku kolendry?

Kolendra jest albo kochana, albo nienawidzona. Osoby, które nie mogą znieść jej smaku, często mówią, że smakuje jak mydło, a naukowcy badający tę sprawę odkryli, że istnieje genetyczny czynnik odpowiedzialny za te rozbieżne doznania smakowe. Tak się składa, że jestem jednym z tych, którzy nie tolerująsmaku kolendry.

Według HuffPost, naukowcy ustalili, że osoby nielubiące kolendry mają geny receptorów węchowych i receptorów smaku, które „wychwytują zapach związków aldehydowych” znajdujących się zarówno w kolendrze, jak i w mydle.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Flavor wykazało, że 21% osób pochodzenia wschodnioazjatyckiego, 17% rasy białej, 14% ludności pochodzenia afrykańskiego, 7% mieszkańców Azji Południowej, 4% Latynosów i 3% mieszkańców Bliskiego Wschodu nie toleruje kolendry.

Wskazówki dotyczące zakupu, przechowywania i użytkowania kolendry

Jeśli lubisz smak kolendry, masz szczęście, biorąc pod uwagę wiele korzyści zdrowotnych jakie oferuje ta roślina. W celu uzyskania jak najbogatszych doznań smakowych i uniknięcia pozostałości pestycydów, wybierz ekologiczną kolendrę. Poszukaj świeżej kolendry z żywymi zielonymi liśćmi, bez śladów zepsucia lub żółtych przebarwień.

Świeża kolendra może być przechowywana przez tydzień w lodówce, a nawet dłużej, jeśli będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi przechowywania przedstawionymi przez The Spruce:

  • Umieść świeże łodygi kolnedry w szklance wody, luźno zakrywając otwór plastikową torbą; przechowuj roślinę w lodówce.
  • Zmieniaj wodę w szklance co 2-3 dni.
  • Umyj liście tuż przed użyciem. Mycie przed przechowywaniem przyspieszy psucie się rośliny, powodując, że liście staną się oślizgłe.

W celu przygotowania kolendry do gotowania, upewnij się, że liście zostały dokładnie wysuszone i przygotuj ostry nóż ceramiczny. Książka pt. „Rick Bayless Mexican Kitchen” sugeruje następujące kroki, aby dobrze posiekać kolendrę:

Wykonanie

  1. Zbierz razem liściaste końce zioła.
  2. Zawiń pod górną część liści.
  3. Pokrój kolendrę bardzo cienko, łącznie z łodygami. Kontynuuj, aż nie będzie już liści i pozostaną tylko łodygi.
  4. Za pomocą opuszek palców wielokrotnie „podnieś” cienko pokrojoną kolendrę tak, aby łodygi spadły na sam spód stosu.
  5. Oddziel puszyste i pokrojone liście od łodyg i przenieś je do małego naczynia.

Unikaj używania tępego noża lub nadmiernego siekania kolendry, ponieważ może to „zniszczyć” zioło i spowodować, że jego smak rozleje się na deskę do krojenia. Najlepiej stosuj surową kolendrę i dodawaj ją pod koniec gotowania. Liście są bardzo delikatne, więc dodanie kolendry jako ostatniej zachowa jej delikatny smak i strukturę.

Kolendra ma bogaty aromat i nie wymaga dodatkowych wzmacniaczy smaku.