Przepis na muffinki bananowe

Muffinki bananowe

Przepis od Lorrie Sarafin

Muffinki to słodkie (a czasem nawet pikantne) babeczki uwielbiane przez wielu ludzi na całym świecie. Chociaż na zewnątrz wyglądają atrakcyjnie, czasem różnią się tym, co mają w środku. Niezdrowe przetworzone zboża i sztuczne słodziki stosowane obecnie do wyrobu pieczywa mogą oznaczać katastrofę dla zdrowia, jeśli są spożywane w nadmiarze.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz cieszyć się ulubionymi wypiekami bez ryzyka dla zdrowia. Poniższy przepis na muffinki bananowe przesłany przez czytelniczkę Lorrie Sarafin - jest na to doskonałym przykładem.

Przepis na muffinki bananowe

Ilość porcji: 6 muffinek

Składniki

 • 3 mocno dojrzałe banany, puree
 • 1 szklanka brązowej mąki ryżowej
 • 1/2 szklanki mąki kokosowej
 • 1/2 szklanki mielonego siemienia lnianego
 • 1/4 łyżeczki soli himalajskiej dr. Mercoli
 • 2 surowe jajka
 • 1/4 do 1/2 szklanki surowego miodu dr. Mercoli
 • 1/8 do 1/4 szklanki manny kokosowej Nutiva
 • 1/2 szklanki mleka migdałowego (jeśli będzie potrzebne)
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wykonanie

1. Wymieszaj banany, surowe jajka, miód i mannę kokosową.

2. Dodaj sodę oczyszczoną i sól. Dodaj pozostałe suche składniki. Jeśli mieszanka jest zbyt sucha możesz dodać mleko migdałowe.

3. Napełnij foremki do muffinek aż po sam brzeg (ciasto z tego przepisu nie rośnie zbyt mocno). Przydatną wskazówką jest całkowite wypełnienie miseczek, wyrównanie mieszaniny, a następnie dodanie porcji ciasta tak, aby góra była zaokrąglona. Najlepiej jest używać silikonowych foremek do pieczenia, aby łatwo wyjąć z nich muffinki.

Jeśli nie masz silikonowych foremek, możesz użyć papierowych wkładek wewnątrz metalowej blachy do muffinek.

4. Piecz w temperaturze 350 stopni Fahrenheita (180 stopni Celsjusza) przez 30 minut. Podglądaj muffinki – gdy góra zacznie brązowieć, oznacza to, że babeczki są gotowe. Ostudź je całkowicie.

Te muffinki bananowe staną się Twoim nowym ulubionym deserem

Banany są dobrym źródłem witaminy C, która przeciwdziała infekcjom, oraz potasu, który reguluje tętno i ciśnienie krwi. Zawierają również polifenole, które mogą zwalczać wolne rodniki. Jednakże, jeśli masz oporność na insulinę lub leptynę, jedz banany z umiarem, ponieważ zawierają fruktozę.

Surowe, ekologiczne jaja od kur hodowanych na wolnym wybiegu to najlepsze jajka, których możesz użyć do gotowania. Niektóre jaja pochodzą obecnie od kur z hodowli CAFO, które są przetrzymywane w okropnych warunkach życia, pozbawione naturalnej diety, będące pożywką dla bakterii takich jak salmonella. Surowe, ekologiczne jajka od kur z wolnego wybiegu są najlepszym wyborem, ponieważ nie tylko mają mniejsze ryzyko zakażenia bakteriami chorobotwórczymi, ale także:

 • Dwa do trzech razy więcej witaminy A;
 • Dwa razy więcej kwasów tłuszczowych omega-3;
 • Trzy razy więcej witaminy E;
 • Siedem razy więcej beta-karotenu.

Chociaż pewnie słyszałeś o oleju kokosowym i jego zaletach, czy wiesz, że mąka kokosowa również jest korzystna dla zdrowia? Oprócz wyjątkowego i łagodnego smaku mąka kokosowa ma niską zawartość strawnych węglowodanów i jest dobrym źródłem zdrowych tłuszczów i białka.

Mąka kokosowa jest również zalecana osobom opornym na insulinę, ponieważ nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi. Wskazówka kulinarna: jeśli używasz mąki kokosowej jako zamiennika, pamiętaj, aby połączyć co najmniej 20 procent mąki kokosowej z równą ilością płynu. Mąka kokosowa jest bardzo chłonna, a zastąpienie dowolnego rodzaju mąki w przepisie 100% mąką kokosową może sprawić, że mieszanka będzie zbyt sucha lub luźna.