40% zabiegów IVF jest wykonywanych niepotrzebnie

lekarz

W skrócie -

  • Jeden z naukowców uważa, że nawet 40% procedur zapłodnienia in vitro (IVF) może być przeprowadzanych niepotrzebnie, jeśli przyczyną niepłodności jest zbyt niski poziom progesteronu. W odpowiedzi na własną walkę z poronieniami, dr Amy Galliher-Beckley zaprojektowała badanie moczu na metabolity progesteronu, które, jej zdaniem, pomogą kobietom uniknąć in vitro
  • Progesteron i estrogen to dwa ważne hormony, które wpływają na zdolność kobiety do zajścia w ciążę i podtrzymują ciążę. Dr Beckley odkryła, że może przeprowadzić prosty test moczu w celu oceny obecności metabolitów progesteronu, niezbędnego do powstania zdrowej wyściółki macicy
  • Gdy nie ma wystarczającej ilości progesteronu, stan ten nazywa się defektem fazy lutealnej, który wpływa na cykl menstruacyjny po owulacji, aż do ciąży lub miesiączki. Na poziom progesteronu może mieć wpływ anoreksja, otyłość, zespół policystycznych jajników i wysoki poziom ćwiczeń
  • Czynniki, nad którymi kobieta ma kontrolę, obejmują palenie tytoniu, dobre odżywianie i unikanie nadmiernego spożycia alkoholu. Jednym z czynników wpływających na płodność, nad którymi kobieta nie sprawuje kontroli, jest liczba plemników, która od 1973 roku spadła w Ameryce Północnej do 60%

Według dr. Mercoli

Hormony wpływają na działanie całego ciała. Hormony są wydzielane przez układ hormonalny i są odpowiedzialne za mówienie narządom, co i kiedy mają robić. Zasadniczo są to posłańcy chemiczni, którzy przemieszczają się wraz z krwią po całym ciele, wpływając na procesy takie jak wzrost i rozwój, metabolizm i reprodukcja.

Czasami poziom tych cząsteczek może zostać zaburzony, co prowadzi do rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, osteoporoza i bezpłodność. Hormony są wydzielane przez nadnercza, narządy wydzielania wewnętrznego, podwzgórze, gruczoły płciowe i inne narządy.

Progesteron jest ważny dla płodności i utrzymania ciąży. Jest to hormon steroidowy wydzielany przez ciałko żółte, a u kobiet w ciąży przez łożysko. W niektórych przypadkach, gdy pary cierpią na niepłodność, wybierają zapłodnienie in vitro (IVF).

Jest to złożona seria procedur, w których komórki jajowe są pobierane z jajników, zapłodnione nasieniem w laboratorium, a następnie przeniesione do macicy. Jeden pełny cykl może potrwać do trzech tygodni i kosztuje 12 000 USD. W odpowiedzi na własne problemy z niepłodnością, dr Amy Galliher-Beckley współsponsorowała MFB Fertility i test progesteronu Proov.

Związek estrogenu i progesteronu

Każdy z układów organizmu utrzymuje równowagę, aby pomóc zachować optymalne zdrowie. Układ rozrodczy działa tak samo. W przypadku kobiety istnieje kilka hormonów wpływających dojrzewanie pęcherzyka jajowego i uwolnienie komórki jajowej, która przemieszcza się do macicy. Zapłodniona komórka jajowa musi zagnieździć się w błonie macicy, zwanej endometrium, gdzie zaczyna rozwijać się w dziecko.

Te zdarzenia są kontrolowane przez hormony wydzielane z kilku źródeł w organizmie. Jajniki wytwarzają komórki jajowe i są głównym źródłem estrogenu. Nadnercza znajdują się na górze każdej nerki i również wytwarzają niewielką ilość tego hormonu. Estrogen odgrywa rolę w zmianach fizycznych w okresie dojrzewania; kontroluje również cykl menstruacyjny, chroni zdrowie kości i wpływa na nastrój.

Drugi hormon niezbędny dla płodności to progesteron – hormon steroidowy, który jest najpierw wydzielany przez ciałko żółte. Po uwolnieniu komórki jajowej ciałko żółte zostaje przyczepione do jajnika, który działa jako tymczasowy gruczoł. Poziomy tych dwóch hormonów są kontrolowane przez uwalnianie innych hormonów.

Podczas cyklu miesiączkowego hormon uwalniający gonadotropinę jest wydzielany z podwzgórza, wyzwalając tym samym wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) z przysadki mózgowej. To aktywuje rozwój pęcherzyków i powoduje wzrost poziomu estrogenu.

Hormon luteinizujący (LH), także wydzielany przez przysadkę mózgową, wspiera dojrzewanie pęcherzyka i wyzwala uwalnianie komórki jajowej. Gdy poziom estrogenu osiąga wystarczająco wysoki poziom, oznacza to nagłe uwolnienie LH, mniej więcej w połowie cyklu, co wyzwala szereg reakcji, które ostatecznie prowadzą do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka.

Po uwolnieniu komórki jajowej, pusty pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które wytwarza progesteron. Wydzielanie progesteronu powoduje, że macica tworzy wysoko unaczynioną błonę, odpowiednią do implantacji zapłodnionej komórki jajowej.

Bez zapłodnienia ciałko żółte zaczyna się degenerować, wydzielanie progesteronu spada i dochodzi do miesiączki. Jeśli wystąpi ciąża, ciałko żółte wytwarza progesteron przez pierwsze 10 tygodni, aż do momentu przejęcia produkcji tego hormonu przez łożysko.

Nie o zajściu w ciążę, ale o utrzymaniu ciąży

Jak wyjaśnia dr Beckley w wywiadzie dla magazynu Forbes, jej test nie dotyczy zajścia w ciążę, ale raczej utrzymania ciąży. Progesteron nie tylko przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się komórki jajowej; chroni również endometrium przed zwyrodnieniem i miesiączką. Gdy podczas ciąży organizm wytwarza wysoki poziom progesteronu, druga komórka jajowa nie dojrzeje.

W celu utrzymania ciąży, ciałko żółte musi nadal wydzielać progesteron. Utrzymuje to naczynia krwionośne w endometrium, co pozwala nakarmić rosnące dziecko. To właśnie w tych wczesnych tygodniach, kobiety z niskim poziomem progesteronu mogą mieć trudności zarówno z poczęciem, jak i stworzeniem odpowiedniego środowiska do wzrostu zapłodnionej komórki jajowej.

Niektóre kobiety, które zaszły w ciążę, są narażone na wysokie ryzyko poronienia. Test opracowany przez dr Beckley wygląda podobnie jak testy owulacji i ciążowe. Testy te mierzą ilość metabolitów progesteronu wydalanych z moczem. Do tej pory jest to pierwszy test dostępny bez recepty, stosowany w domu do oceny zdolności kobiety do wytwarzania progesteronu. Dr Beckley wyjaśnia:

„Niski poziom progesteronu jest najważniejszą przyczyną niewyjaśnionej bezpłodności. Kobiety, które przechodzą protokoły IVF, otrzymują progesteron. Jeśli nie przechodzisz IVF, większość lekarzy nie mówi o progesteronie, nie oferuje progesteronu, nie bada poziomu progesteronu. Gdy poziom progesteronu spada zbyt szybko, nazywa się to defektem fazy lutealnej”.

Defekt fazy lutealnej zwiększa ryzyko poronienia

Faza lutealna w cyklu kobiecym rozpoczyna się po owulacji i stanowi drugą połowę cyklu miesiączkowego. Nazwa faza lutealna pochodzi od ciałka żółtego. Defekt fazy lutealnej (LPD) powoduje nieprawidłowy wzrost endometrium, co może prowadzić do problemów z utrzymaniem ciąży.

Podczas gdy naukowcy starają się zidentyfikować leżącą u podstaw dysfunkcję i wpływ LPD na płodność, eksperci twierdzą, że kobiety przechodzące IVF zawsze mają LPD. LPD jest diagnozowany, gdy faza lutealna jest krótsza niż 11 dni. Jednak nie wszyscy lekarze uważają, że ten stan istnieje; brakuje wiarygodnych testów.

Dr Beckley opracowała test moczu Proov, aby pomóc kobietom zidentyfikować zmniejszenie poziomu progesteronu podczas ich cyklu miesiączkowego. Według Beckley, jej test daje kobietom więcej wiedzy na temat działania ich ciała i stanowi podstawę do zadawania lekarzom leczącym niepłodność bardziej trafnych pytań.

Test mierzy obecność metabolitów w moczu, których poziom powinien wzrosnąć i pozostać podwyższony po owulacji. Może być stosowany do potwierdzenia owulacji, a później do potwierdzenia poziomu progesteronu. Przed owulacją test powinien być negatywny; pozytywny wynik testu potwierdza owulację u kobiet próbujących zajść w ciążę.

W przypadku kobiet próbujących zajść w ciążę zaleca się wykonanie testu 4 dni po dniu szczytowej płodności, a następnie kontynuowanie badania 10 dni po owulacji. Gdy pojawiają się pytania dotyczące poziomów progesteronu w celu utrzymania ciąży, zaleca się wykonanie testu 6 dni po szczytowej płodności oraz w razie potrzeby w czasie ciąży, ponieważ test powinien pozostać dodatni.

Inne funkcje progesteronu

Chociaż LPD ma znaczący wpływ na zdolność kobiety do zajścia w ciążę, jest to przedmiotem dyskusji. W niektórych przypadkach jajniki uwalniają wystarczającą ilość progesteronu, ale wyściółka macicy nie reaguje. LPD zostało powiązane z innymi chorobami, w tym:

Anoreksją

Endometriozą

Wysokim poziomem ćwiczeń

Otyłością

Zaburzeniami czynności tarczycy

Zespołem policystycznych jajników (PCOS)

Wysokim poziomem prolaktynemii (hormonu odpowiedzialnego za mleko matki)

W niektórych okolicznościach, gdy wyżej wymienione schorzenia są leczone, problem LPD ulega rozwiązaniu. Później, jeśli poziom progesteronu spadnie, okres kobiety może stać się nieregularny, cięższy i dłuższy, zwiększając ryzyko wystąpienia anemii, w zależności od ilości i długości miesiączki.

Zmiany poziomu hormonów po menopauzie mogą również wpływać na funkcje poznawcze i nastrój. W badaniu, w którym udział wzięły 643 zdrowe kobiety po menopauzie, naukowcy odkryli, że podczas gdy estrogen miał niewielki wpływ na testy funkcji wykonawczych lub poznawczych, stężenia progesteronu były związane z pamięcią werbalną. Naukowcy sugerują, że ten pozytywny związek zasługuje na dodatkowe badania.

Biopodobny progesteron, znany również jako mikronizowany progesteron w postaci doustnej, skutecznie łagodzi uderzenia gorąca i nocne poty występujące podczas menopauzy. Dr Jerilynn Prior z University of British Columbia Vancouver zaprezentowała swoje badanie na spotkaniu towarzystwa endokrynologicznego, podczas którego porównała stosowanie progesteronu z placebo.

W badaniu przydzielono 114 kobiet po menopauzie do jednej z dwóch grup – grupy placebo lub grupy leczonej, która przyjmowała 300 mg mikronizowanego doustnego progesteronu dziennie. Aby zakwalifikować się do badania, kobiety musiały być poddane terapii hormonalnej przez co najmniej sześć miesięcy.

Pod koniec 12-tygodniowego badania naukowcy odkryli, że w grupie przyjmującej mikronizowany progesteron nastąpił 56% spadek wyniku odzwierciedlający liczbę i nasilenie objawów, podczas gdy kobiety przyjmujące placebo odnotowały spadek o 28%.

Wiek wpływa na równowagę hormonalną

Wraz z wiekiem rośnie liczba kobiet zmagających się z nierównowagą hormonalną oraz kobiet wymagających pomocy w zakresie płodności, aby zajść w ciążę po 40 roku życia. Dr Beckley głośno mówi o trudnościach, jakie kobiety mogą mieć z utrzymaniem ciąży po 40. roku życia.

Według dr Beckley: „Im bardziej kobieta zbliża się do menopauzy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że jej ciało będzie w stanie utrzymać ciążę”. U starszych kobiet wiąże się to z brakiem równowagi hormonalnej wymaganej do skutecznego podtrzymania ciąży.

Jej badania dotyczące projektowania testu progesteronu w moczu doprowadziły Beckley do przekonania, że od 30% do 40% kobiet poddawanych leczeniu IVF w celu zajścia w ciążę ostatecznie nie potrzebuje IVF. Zamiast tego mogą wymagać progesteronu do powstania zdrowej błony śluzowej macicy i utrzymania ciąży.

Spada ogólny poziom płodności

Pary doświadczają bezpłodności z wielu powodów. W badaniu opublikowanym w 2017 roku naukowcy poddali analizie dane z 38 lat i stwierdzili, że między 1973 a 2011 rokiem znacznie spadła liczba plemników. U mężczyzn mieszkających w Ameryce Północnej, Europie i Australii, liczba plemników spadła od 52% do 59%.

Australijski Departament Zdrowia donosi, że 1 na 6 australijskich par cierpi na problemy z płodnością, które przypisują decyzji o posiadaniu dzieci w późniejszym wieku, a także zmniejszającej się liczbie plemników. Czynniki jakości i stylu życia, takie jak palenie tytoniu, niezdrowe odżywianie, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu i nieprawidłowe BMI również wpływają na płodność.

W maju 2019 roku Pew Research Center poinformowało, że kluczowe wskaźniki płodności dla par amerykańskich spadły czwarty rok z rzędu, osiągając rekordowo niski poziom. Dwa z trzech wskaźników stosowanych do określenia płodności odzwierciedlały spadek liczby.

Całkowity współczynnik dzietności lub szacunkowa liczba dzieci, które kobieta miałaby w swoim życiu, wyniosła 1,73 dzieci w 2018 roku. Był to wynik niszy niż szacowany w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku współczynnik na poziomie 1,74.

Badania sugerują, że na płodność mężczyzn mają wpływ toksyny środowiskowe i chemikalia, które można znaleźć we własnym domu.

Ponadto, jak opisano w poprzednim artykule pt. „Wskaźnik urodzeń osiąga rekordowo niski poziom, a jednocześnie rośnie liczba przedwczesnych porodów”, statystyki z CDC pokazują, że w 2018 roku liczba nowych urodzeń spadła o 2%. W porównaniu do 2017 roku liczba przedwczesnych porodów wzrosła. Niepłodność i problem z utrzymaniem ciąży to złożone stany chorobowe, które prawdopodobnie wymagają kompleksowego podejścia, aby osiągnąć pomyślny wynik.