Większość soków owocowych nie zawiera owoców

Sprawdzone fakty
Soki

W skrócie -

  • Naukowcy z University of Connecticut odkryli, że wiele popularnych soków owocowych nie zawiera owoców, a zamiast tego jest wypełnionych wodą, cukrem i sztucznymi słodzikami. Agencja ds. Żywności i Leków nie wymaga od producentów podawania dokładnej ilości zastosowanego sztucznego słodzika
  • Wprowadzające w błąd taktyki marketingowe, w tym zdjęcia owoców na opakowaniu i duże budżety na reklamy skierowane do dzieci, skłoniły rodziców do wybrania soku owocowego jako napoju dla dzieci, z przekonaniem, że dokonują zdrowego wyboru
  • Dokładny długoterminowy wpływ sztucznych słodzików na zdrowie dzieci nie jest znany, ale wpływ na dorosłych nie jest pozytywny. Prawdopodobnie można bezpiecznie założyć, że zespół metaboliczny, przyrost masy ciała i bezalkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby występujące u dorosłych spożywających sztuczne słodziki to choroby czekające dzieci, które robią to samo
  • Rodzice mają dobre intencje, ale nieświadomie przyczyniają się do wzrostu epidemii otyłości wśród dzieci, ponieważ cukier i substancje słodzące bardzo uzależniają
  • Zamiast podawać dzieciom sok owocowy, zastanów się nad oferowaniem koktajli owocowych wykonanych z prawdziwych owoców, ekologicznego jogurtu greckiego i wody kokosowej

Według dr. Mercoli

University of Connecticut Rudd Center for Food Policy and Otyity opublikował w 2019 roku raport Children's Drink f.a.c.t.s.: Food Advertising to Children and Teens Score, który wywołał kilka odpowiedzi. W raporcie zidentyfikowano szereg problemów związanych z reklamą, przekazami marketingowymi i zawartością odżywczą produktów.

Ogrom rynku wraz z liczbą dzieci, których to dotyczy, świadczy o tym, jak ważne jest przekazanie tych informacji rodzicom. Według raportu:

„Napoje owocowe były największą kategorią napojów dla dzieci, stanowiąc ponad połowę sprzedaży napojów dla dzieci (1,2 mld USD). Drugie miejsce zajęły 100% soki (30% sprzedaży, 0,7 mld USD). Sprzedaż wody aromatyzowanej dla dzieci oraz mieszanek soków i wody stanowiła mniej niż 10% sprzedaży napojów dla dzieci, podczas gdy sprzedaż jednej z marek wody musującej w naszej analizie wyniosła mniej niż 2 miliony USD.

Ogółem napoje słodzone stanowiły około dwie trzecie całkowitej sprzedaży napojów dla dzieci (1,4 mld USD). Sprzedaż napojów dla dzieci bez dodanych substancji słodzących wyniosła 839 milionów dolarów”.

Wielu rodziców opiera się na twierdzeniach pojawiających się na opakowaniu. Korzystając z ankiety internetowej, naukowcy odkryli, że rodzice obawiają się spożycia cukru i sztucznych substancji słodzących przez swoje dzieci, jednak 96% rodziców dostarczyło dzieciom średnio 2,9 różnych rodzajów słodkich napojów w ciągu ostatniego miesiąca. Ocenili wodę smakową, napoje owocowe i napoje sportowe jako najzdrowsze rodzaje słodkich napojów.

Według Rudd Center, prawdopodobnie rodzice zostali oszukani przez firmy produkujące napoje, które w 2018 roku wydały 20,7 miliona dolarów na reklamę swoich słodzonych produktów skierowaną do dzieci i rodziców. Na reklamę napojów bez dodanych substancji słodzących w analogicznym okresie wydano 34,4 mln USD.

Wprowadzające w błąd taktyki marketingowe dotyczące pakowania soków owocowych

Pieniądze na reklamę wydawane są głównie na reklamy telewizyjne i reklamy w czasopismach, opierające się na wizualnej prezentacji pojemników z produktami, z których wiele przedstawia owoce. Może to mieć sens, jeśli produkt zawiera owoce, ale naukowcy z Rudd Center stwierdzili, że wiele produktów ich nie zawiera.

Dr Jennifer Harris, dyrektor inicjatyw marketingowych na University of Connecticut i główny autor badania, powiedziała Yahoo, że podczas gdy 85% napojów zawierało owoce na etykiecie, tylko 35% zawierało w ogóle sok. Powiedziała:

„Większość z nich nie zawierała soku. Nie sądzę, żeby rodzice byli tego świadomi. Opakowanie napojów wydaje się być tak zaprojektowane, aby produkt wyglądał na zdrowszy niż jest w rzeczywistości – zdjęcia owoców na opakowaniach.

Etykiety słodzonych napojów mówią: „dobre źródło witaminy C” lub „100 procent witaminy C.” Mówią: „mniej cukru niż w soku” lub „mniej cukru niż w napojach gazowanych”. Znam rodziców, którzy powiedzieli mi, że zostali oszukani. Kiedy przynoszą je do domu i sprawdzają, co jest w środku, nie mogą uwierzyć, że to kupili”.

Rudd Center przeanalizowało 34 popularne napoje dla dzieci, od tych reklamowanych jako 100% sok po te zawierające niskokaloryczne słodziki. Naukowcy odkryli, że większość napojów zawierających sok zawierała nie więcej niż 5% soku owocowego.

Taktyki marketingowe nie kończą się na opakowaniu, lecz przechodzą do reklamy. Jak zauważono w raporcie, dzieci w wieku od 2 do 11 lat były narażone na dwa razy większą liczbę reklam napojów słodzonych niż napojów bez dodatku cukru. Dzieci widziały wszystkie reklamy cztery razy częściej niż dorośli.

Spośród reklam oglądanych przez dzieci 85% dotyczyło dwóch popularnych, najlepiej sprzedających się napojów, które nie zawierają soku: Kool-Aid Jammers i Capri Sun Roarin 'Waters. Według CNN, niektórzy producenci zobowiązali się do zmiany strategii reklamowych skierowanych do dzieci, ale American Beverage Association najwyraźniej nie uważa zmiany za konieczne i przekazało CNN następujące oświadczenie:

„Nasze firmy ściśle przestrzegają wytycznych ustanowionych przez niezależne firmy monitorujące, które ograniczają marketing napojów dla dzieci do 100% soków, wody lub nabiału oraz monitorują reklamy telewizyjne, radiowe i cyfrowe w celu potwierdzenia zgodności”.

W odpowiedzi Harris zwraca uwagę, że dzieci są narażone na reklamę podczas oglądania telewizji z rodzicami i „… ABA nie uważa opakowań zaprojektowanych tak, aby odwoływały się do dzieci, jako marketingu skierowanego do dzieci”.

Ile sztucznego słodzika zawiera sok owocowy?

Nawet jeśli czytasz etykiety, słodzone napoje owocowe mogą być mylące, ponieważ zawartość cukru może wydawać się niższa, gdy producenci używają sztucznych słodzików. Harris zauważa, że mediana zawartości cukru w badaniu wyniosła 16 gramów w jednej porcji, co zostało obniżone przez dodanie niskokalorycznych substancji słodzących.

Ponadto trudno jest ustalić dodane ilości, ponieważ zgodnie z wynikami badania z 2012 roku opublikowanego w Pediatric Clinics of North America „FDA nie wymaga od producentów zgłaszania rzeczywistych ilości substancji słodzących zawartych w żywności i napojach, a określenie dokładnej ilości słodzików w żywności jest trudne”.

Chociaż istnieją sztuczne słodziki, które FDA zatwierdziła do stosowania w żywności, w tym momencie nie ma dowodów na ich bezpieczeństwo lub długoterminowy wpływ na zdrowie dzieci. Według autorów badania, cukry dodawane do słodzonych napojów przyczyniają się do szybkiego wzrostu otyłości u dzieci, która jest również „… związana z cukrzycą typu 2, niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby, nadciśnieniem i zaburzeniami psychospołecznymi".

Jak już mówiłem w przeszłości, sztuczne słodziki wywołują kaskadę efektów metabolicznych związanych z zespołem metabolicznym, w tym otyłością brzuszną, zwiększoną insulinoopornością, upośledzoną nietolerancją glukozy i wysokim ciśnieniem krwi. Jednym ze sposobów, w jaki sztuczne środki słodzące mogą zwiększyć ryzyko cukrzycy, jest zmiana flory jelitowej.

Badania również wykazały, że sztuczne słodziki pobudzają apetyt, zwiększają apetyt na węglowodany oraz zwiększają promowanie gromadzenia tłuszczu i przyrost masy ciała. Badania wykazały, że sztuczne słodziki mają negatywny wpływ na dzieci w wieku od 9 do 14 lat, a osoby pijące niskokaloryczne napoje gazowane mają takie same problemy zdrowotne jak osoby pijące zwykłe napoje gazowane.

W niedawno opublikowanym badaniu obejmującym 20-letnią analizę danych osób z 10 krajów europejskich wykazano wyższą śmiertelność z dowolnej przyczyny u osób, które wypijały dwie lub więcej szklanek napojów bezalkoholowych, niezależnie od tego, czy były słodzone cukrem czy sztucznymi słodzikami.

Innymi słowy, bez względu na to, w jakich produktach spożywasz sztuczne słodziki, mają one znacząco negatywny wpływ na Twoje zdrowie i zwiększają ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Czy sok owocowy to zły bliźniak napojów gazowanych?

Harris ostrzega, że unikanie słodzonych i sztucznie słodzonych napojów, szczególnie w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia, ma kluczowe znaczenie, ponieważ w tym wieku dzieci rozwijają preferencje smakowe. Kiedy dzieci przyzwyczają się do słodkich produktów, może to wpłynąć na wybór diety na całe życie.

Oprócz sztucznych słodzików niektóre soki owocowe są słodzone syropem glukozowo-fruktozowym. Ma to również negatywny wpływ na wrażliwość na leptynę i insulinę, co może prowadzić do rozwoju zespołu metabolicznego. Syrop glukozowo-fruktozowy o wysokiej zawartości fruktozy znajduje się w niezliczonej ilości przetworzonej żywności i w słodzonych napojach.

Według Hippocrates Health Institute, w 1900 roku przeciętny Amerykanin spożywał 40 funtów (18 kg) cukru rocznie; do 2005 roku ta ilość wzrosła do 100 funtów (45 kg) cukru rocznie. Do 2008 roku spożywali również 37,8 funta (17 kg) syropu glukozowo-fruktozowego, „głównie nieświadomie, ponieważ jest zawarty w tysiącach przetworzonych produktów spożywczych i napojów”.

Ten niekontrolowany nawyk spożywania cukru stał się główną przyczyną otyłości i prawie wszystkich przewlekłych chorób zwyrodnieniowych, w tym niealkoholowych chorób wątroby, z którymi zmagają się miliony amerykańskich dzieci.

Oprócz problemów z cukrem większość rodzajów soków owocowych powoduje jeszcze jeden problem zdrowotny. Jak niedawno informowałem, prawie połowa z 45 soków owocowych przebadanych przez Consumer Reports zawierała podwyższone poziomy metali ciężkich, w tym arsenu, kadmu i ołowiu. Poziomy toksyczności kumulują się i z czasem mogą się sumować z wielu źródeł. Zatem spożywanie nawet niewielkich ilości może być pomocne w wywoływaniu poważnych chorób, w tym problemów reprodukcyjnych i cukrzycy typu 2.

Dobre intencje mogą przyczyniać się do wzrostu epidemii otyłości wśród dzieci

Skumulowany efekt tych czynników oznacza, że wybory dokonywane przez rodziców w supermarkecie, choć początkowo mogą wynikać z dobrych intencji, mogą przyczyniać się do wzrostu epidemii otyłości wśród dzieci. Dodatkowym problemem jest fakt, że cukier uzależnia, niezależnie od formy, w której występuje. Przejmuje kontrolę nad centrum nagrody w mózgu i wywołuje zmiany identyczne z tymi, jakich doświadczają narkomani i alkoholicy.

Gdy dana osoba spożywa zbyt dużo jakiejkolwiek hiperstymulującej substancji chemicznej, takiej jak alkohol, cukier lub kofeina, centrum nagrody rozpoznaje nadmierną stymulację, którą uważa za niekorzystną dla przeżycia.

Aby to zrekompensować, zmniejsza poczucie przyjemności i nagrody. Ta strategia przetrwania zmniejsza doświadczenie przyjemności, w wyniku czego rozwija się tolerancja, co wymaga zwiększenia dawki, aby doświadczyć tej samej przyjemności, której doświadczano wcześniej. W miarę jak pragnienia stają się silniejsze, uzależnienie od jednej substancji może zwiększyć ryzyko uzależnienia od innych substancji.

Wybieraj zdrowe napoje dla swoich dzieci

Szukaj produktów, które są sycące i pełne składników odżywczych; które nie podnoszą poziomu insuliny ani leptyny. Na przykład, filtrowana woda może być aromatyzowana w domu przez dodanie soku z cytryny lub limonki. Rozważ kruszenie i zamrażanie truskawek lub jagód na tacach z kostkami lodu, aby później dodać je do wody.

Woda kokosowa jest lekko słodka, a także bardzo orzeźwiająca i nawilżająca. Można ją również zamrozić w tacach z lodem, a tak przygotowane kostki lodu można później dodać do filtrowanej wody w celu uzyskania dodatkowej energii. Zimne, surowe mleko to satysfakcjonujący i sycący napój o naturalnie lekko słodkim smaku. Należy jednak pamiętać, że woda kokosowa zawiera fruktozę, więc należy spożywać ją z umiarem. Pamiętaj, aby podczas kupowania wody kokosowej czytać etykiety, ponieważ może zawierać dodatkowe cukry.

Jeśli Twoje dzieci pragną smaku owoców, rozważ szybkie i łatwe przygotowywanie koktajli w domu z mrożonymi ekologicznymi owocami i ekologicznym jogurtem greckim wyprodukowanym z mleka pochodzącego od krów karmionych trawą, bez dodatku środka słodzącego.

Eksperymentuj, dodaj wodę kokosową, aby osłodzić koktajl i mrożonego banana, aby uzyskać bardziej kremową konsystencję.