W 95% przebadanych produktów spożywczych dla niemowląt znaleziono trujące metale

Sprawdzone fakty
mama i tata z dzieckiem

W skrócie -

  • Krajowe dochodzenie wykazało, że 95% przebadanych produktów spożywczych dla dzieci zawierało metale ciężkie, takie jak ołów, arsen, kadm i rtęć. Niektóre zawierały także nadchloran będący składnikiem paliwa rakietowego
  • Sok jabłkowy i winogronowy, płatki owsiane, makaron, ser, przekąski francuskie i produkty na bazie ryżu miały najwyższy poziom zanieczyszczenia metalami ciężkimi
  • Metale ciężkie to neurotoksyny rozwojowe, które mogą zaszkodzić rozwijającemu się mózgowi i układowi nerwowemu dziecka
  • Żywność ekologiczna również może zawierać metale ciężkie ze względu na ich obecność w glebie
  • Istnieje kilka sposobów, na jakie rodzice mogą zabezpieczyć żywność swojego niemowlęcia, w tym uprawa własnych, stosowanie ekologicznych lub biodynamicznie uprawianych warzyw

Według dr. Mercoli

Krajowe dochodzenie zlecone przez Healthy Babies Bright Futures (HBBF) dokonało ostatnio niepokojącego odkrycia. Szokujący jest fakt, że 95% zbadanych produktów spożywczych dla dzieci zawierało metale ciężkie, takie jak ołów, arsen, kadm i rtęć.

Często pisałem o tym, że większość komercyjnych preparatów dla niemowląt ma wysoką zawartość przetworzonego cukru i innych podejrzanych składników, w tym soję. Mogą zawierać tyle cukru, co puszka napoju gazowanego, ale brakuje im naturalnych cukrów zawartych w mleku matki.

Co gorsza, większość preparatów zawiera również organizmy genetycznie zmodyfikowane (GMO), syntetyczne witaminy, minerały nieorganiczne, nadmierną ilość białka i szkodliwe tłuszcze, a jednocześnie brakuje niezbędnych składników odżywczych, które występują w mleku matki.

Jednak nowe odkrycia dotyczące zawartości trucizn w żywności dla niemowląt, takich jak metale ciężkie, nagłaśniają ten problem i rodzą pytania o to, jak rodzice mogą bezpiecznie karmić swoje niemowlęta.

Niepokojące ustalenia dotyczące żywności dla niemowląt

Rodzice-wolontariusze współpracujący z organizacjami partnerskimi HBBF zostali poproszeni o zakup najbardziej znanych marek żywności dla niemowląt w lokalnych sklepach lub w Internecie.

Organizacje, z którymi pracowali rodzice, to Alaska Community Action on Toxics, Campaign for Healthier Solutions, Coming Clean, Ecology Center, Environmental Justice Health Alliance, Getting Ready for Baby, Learning Disabilities Association of America, Organizacion en California de Lideres Campesinas Inc., and Texas Environmental Justice Advocacy Services.

Żywność wybrana przez rodziców obejmowała 61 marek i 13 rodzajów żywności, w tym mleko podstawowe dla niemowląt, ciasteczka, płatki zbożowe i soki owocowe. Wyniki były szokujące. Ołów znaleziono w 94% przebadanych produktów dla niemowląt; kadm i arsen w około 75% produktów; a rtęć w prawie 33% produktów.

Piętnaście produktów dla dzieci odpowiadało za 55% zanieczyszczeń metalami ciężkimi. Należały do nich sok jabłkowy i winogronowy, płatki owsiane, makaron, ser, przekąski francuskie i produkty na bazie ryżu. Jak podaje HBBF, pokarmy ryżowe, takie jak płatki zbożowe i przekąski na bazie ryżu stanowią jedną piątą ryzyka, na jakie narażone są dzieci, ponieważ mają wysoki poziom arsenu, a ponadto zawierają również pozostałe trzy metale.

Zanieczyszczenia zagrażają inteligencji niemowląt

Obecność metali ciężkich w żywności dla niemowląt to fakt znany od dekady, ale badanie HBBF rzuca nowe światło na to, jak szeroko rozprzestrzenione jest zanieczyszczenie, a także na szczególne ryzyko, na jakie narażone są niemowlęta i małe dzieci spożywające tego typu produkty, szczególnie w odniesieniu do IQ. W raporcie napisano:

„Cztery metale ciężkie, które znaleźliśmy w żywności dla niemowląt, mają wyjątkowe znaczenie. Wszystkie są neurotoksynami rozwojowymi… Mogą zaszkodzić rozwijającemu się mózgowi i układowi nerwowemu dziecka, zarówno w macicy, jak i po urodzeniu, powodując m.in. trwałą utratę zdolności intelektualnych i problemy behawioralne, takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Wszystkie cztery metale zostały powiązane z obniżeniem IQ w przypadku ekspozycji we wczesnym okresie życia. Dowody naukowe obejmują dziesięciolecia badań i są stale zbierane: co najmniej 23 badania opublikowane w ciągu ostatnich siedmiu lat potwierdzają wpływ tych czterech metali ciężkich na rozwój dziecka…

Metale ciężkie są tak powszechne w żywności spożywanej przez niemowlęta i małe dzieci, że każde dziecko może być codziennie narażone na wszystkie trzy metale ciężkie najczęściej wykrywane w żywności – ołów, arsen i kadm – na podstawie analizy federalnych badań wzorców żywieniowych dzieci i poziomów metali ciężkich w żywności…”

W żywności dla niemowląt wykryto również składnik paliwa rakietowego

Według HBBF metale ciężkie nie są jedynymi substancjami zanieczyszczającymi żywność dla niemowląt, które obniżają IQ. Wykryto również przemysłowy nadchloran – składnik paliwa rakietowego. Ta niebezpieczna substancja zwiększa ryzyko dotyczące zdolności poznawczych związane z metalami ciężkimi. Według HBBF:

„Nadchloran zaburza funkcje tarczycy kluczowe dla rozwoju mózgu i jest związany z obniżeniem IQ u dzieci urodzonych przez matki z zaburzeniami czynności tarczycy, które są bardziej podatne na toksyczne działanie nadchloranów…

Jest to składnik paliwa rakietowego używany od czasów zimnej wojny. W 2005 roku FDA zatwierdziła jego zastosowanie jako środka antystatycznego w plastikowych opakowaniach do żywności, a w 2016 roku rozszerzyła to pozwolenie na urządzenia do transportu suchej żywności.

Nadchloran jest również produktem degradacji podchlorynu stosowanym do dezynfekcji urządzeń przeznaczonych do przetwarzania żywności. Poziom nadchloranu w żywności dla dzieci dramatycznie wzrósł w latach 2005–2012…”

To nie pierwszy raz, gdy nadchlorany – sole pochodzące z kwasu nadchlorowego, stosowane w sposób opisany powyżej – zostały znalezione w żywności dla niemowląt. Naukowcy z Centrów Zapobiegania i Kontroli Chorób stwierdzili, że 15 marek mleka podstawowego dla niemowląt zostało zanieczyszczonych tą substancją 10 lat temu.

Większość ludzi jest narażona na nadchlorany poprzez swoją dietę, w postaci zanieczyszczonej wody i/lub żywności. Jednak narażenie, które otrzymują niemowlęta, może być znacznie większe niż u dorosłych, jeśli są karmione mlekiem podstawowym dla niemowląt, ponieważ toksyna może być obecna zarówno w mleku, jak i wodzie użytej do jej przygotowania.

Nadchloran blokuje wchłanianie jodu przez tarczycę, co może mieć poważny wpływ na rozwijający się płód i niemowlę, których rozwój neurologiczny zależy od dostępu do jodu. W szkodliwym działaniu nadchloranu pośredniczą również inne substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, które wpływają na tarczycę.

Nawet przeznaczona dla dzieci żywność ekologiczna stanowi ryzyko

Niestety, rodzice mogą nie rozwiązać problemu dotyczącego zawartości toksycznych metali ciężkich poprzez kupowanie produktów ekologicznych – ostrzega HBBF. Metale ciężkie są wszędzie – naturalnie występują w glebie, ale pestycydy, nawozy, odpady z fabryk i inne zanieczyszczenia środowiska znacznie zwiększają ich obecność.

Ponieważ metale ciężkie znajdują się w glebie (niezależnie od tego, czy są tam osadzane naturalnie czy sztucznie), warzywa liściaste i warzywa korzeniowe, takie jak marchewka i słodkie ziemniaki wychwytują je i zatrzymują w większym stopniu niż owoce i uprawy naziemne.

Chociaż rodzice mogą zdecydować się na zakup żywności ekologicznej i przygotowanie własnej żywności dla dzieci, nie rozwiązuje to całkowicie problemu, ponieważ normy ekologiczne nie ustanawiają ścisłych ograniczeń dla takich zanieczyszczeń; żywność dla dorosłych i niemowląt może zawierać metale ciężkie.

Rodzice nie mogą również polegać na wodzie butelkowanej, aby uniknąć metali ciężkich. Woda butelkowana nie jest bezpieczniejsza niż filtrowana woda z kranu, a jej produkcja generuje toksyczne odpady z tworzyw sztucznych. W poprzednim artykule zauważyłem, że w wodzie butelkowanej można znaleźć również mikroplastiki.

Rodzice powinni wystrzegać się soków owocowych

Raport HBBF odradza podawanie soków owocowych niemowlętom i małym dzieciom z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że zwykłe soki, takie jak jabłkowy i winogronowy, zawierają metale ciężkie, a po drugie dlatego, że rodzice dają dzieciom nadmierną ilość soków. Oznacza to, że poziomy metali mogą się zwiększać.

Według konsensusu oświadczenia American Academy of Pediatrics, the Academy of Nutrition and Dietetics, the American Heart Association oraz the American Academy of Pediatric Dentistry: „Nawet 100% sok owocowy nie oferuje żadnych korzyści odżywczych w stosunku do całych owoców”.

Istnieją również inne powody, by unikać spożywania soków. Soki owocowe mogą powodować przyrost masy ciała i otyłość w takim samym stopniu jak napoje bezalkoholowe, a ich wpływ na zęby jest równie destrukcyjny.

Większość rodziców prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, że podawanie dziecku soku jabłkowego jest podobne do dawania coli – pod względem metabolizmu i zdrowia zębów. Eksperci dodają, że brak białka i błonnika w soku przeciwdziała wszelkim korzyściom odżywczym.

Ponad siedem lat temu dr Oz i Consumer Reports ujawnili występowanie wysokiego poziomu arsenu w sokach owocowych. 10% soków badanych przez Consumer Reports przekroczyło federalne normy dla arsenu ustalone dla wody pitnej.

Chroniczne narażenie na arsen na niskim poziomie może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, przebarwień i hiperkeratozy skóry, zespołu chronicznego zmęczenia, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, problemów z rozrodem, problemów neurologicznych, różnych nowotworów i obniżonego IQ – stwierdzono w raporcie HBBF.

Ryż również jest produktem szkodliwym dla dzieci

Chociaż pediatrzy nadal mówią rodzicom, że płatki ryżowe zmieszane z mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym powinny być pierwszym posiłkiem dziecka, to nieodpowiedzialna rada, którą zawsze krytykowałem.

Przyzwyczajenie niemowląt do smaku wysoko przetworzonego białego ryżu może być przyczyną złych nawyków żywieniowych w przyszłości i narazić je na ryzyko cukrzycy. Sposób przetwarzania białego ryżu usuwa z niego witaminy, błonnik i inne składniki odżywcze. Pozostały ryż zamienia się w cukier i podnosi poziom insuliny.

Ponieważ ryż zanurza się w wodzie, aby pęczniał, łatwo wchłania nieorganiczny arsen, który jest najbardziej szkodliwym rodzajem arsenu. „Płatki ryżowe zawierają sześć razy więcej arsenu niż inne rodzaje płatków, takie jak płatki owsiane i wieloziarniste” – stwierdziła Jane Houlihan, krajowy dyrektor ds. nauki i zdrowia HBBF.

„Od wielu lat nie polecam płatków ryżowych jako pierwszego pokarmu, ponieważ wolę, aby dzieci spożywały pełnoziarniste produkty o większej wartości odżywczej” – zgadza się pediatra dr Tanya Altmann. Jak więc można zabezpieczyć żywność dla niemowląt? Rząd wyraźnie musi zrobić więcej – stwierdzono w raporcie HBBF – wskazując, że:

„FDA może korzystać z wielu narzędzi m.in. ze swoich programów badawczych, uprawnień odwoławczych i wytycznych dla przemysłu do określania i kontrolowania poziomów metali ciężkich w żywności. Agencja testuje ułamek importowanej żywności w ramach swojej działalności, traktując priorytetowo żywność, która może stanowić ryzyko dla konsumentów, w tym produkty o wysokim poziomie metali ciężkich.

Prawo federalne upoważnia FDA do żądania wycofania produktów, które uważa za zafałszowane, np. produktów „zawierających trującą lub szkodliwą substancję, która może być szkodliwa dla zdrowia”, w tym metale ciężkie...

Pomimo wielu obszarów autorytetu FDA i jego niedawnego nacisku na zmniejszenie narażenia na metale ciężkie, w przypadku 88 procent żywności dla niemowląt przebadanej przez HBBF - 148 ze 168 produktów dla dzieci - FDA nie ustanowiła możliwych do wyegzekwowania limitów ani nie wydała wytycznych dotyczących maksymalnych bezpiecznych ilości. Żadne z istniejących wytycznych agencji nie uwzględnia addytywnego wpływu neurologicznego wielu metali ciężkich znajdujących się w żywności dla niemowląt”.

W jaki sposób rodzice mogą zapewnić bezpieczeństwo odżywiania niemowląt?

Często pisałem o tym, jak rodzice mogą upewnić się, że ich niemowlęta i małe dzieci jedzą najbardziej pożywne i najbezpieczniejsze produkty. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić własne domowe mleko podstawowe dla niemowląt, zobacz „Kampania USA przeciwko karmieniu piersią”. Poniżej opisano kilka innych pomysłów zainspirowanych raportem HBBF, który pojawił się w CNN:

Karm swoje dziecko różnorodnymi zdrowymi pokarmami — pomoże to dzieciom być mniej wybrednymi i uniknąć alergii pokarmowych w przyszłości.

Ostrożnie wybieraj przekąski — sucharki ryżowe i herbatniki mają niewielkie wartości odżywcze.

Zmniejsz spożycie soków — woda i mleko powinny być napojami z wyboru.

Rzadziej podawaj marchewkę i słodkie ziemniaki — gdy zdecydujesz się je podać, obierz je ostrożnie i gotuj w wodzie, którą następnie wyrzucisz.

Zminimalizuj zużycie plastiku, zwłaszcza w przypadku podgrzewania żywności — ciepło powoduje przechodzenie niebezpiecznych substancji chemicznych z plastiku do żywności.

Ekologiczne lub biodynamicznie warzywa gotowane na parze i puree — schłodź je w małych szklanych pojemnikach, a następnie zamroź i włóż do większych pojemników.